VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Čekají nás letní teploty, přeháňky a bouřky budou lokální

Teploty do poloviny července se budou pohybovat kolem dlouhodobého průměru, denní maxima meteorologové očekávají v týdenním průměru převážně kolem 25 stupňů Celsia, noční minima kolem 12 stupňů. Sucho má pokračovat, přeháňky a bouřky se budou objevovat lokálně. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

O primátorský post bude za ČSSD na podzim bojovat Landovský

Pražská sociální demokracie zvolila kandidáty do podzimních komunálních voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Lídrem kandidátky se stal Jakub Landovský. Na druhém místě je současná radní pro oblast školství Irena Ropková a z třetího místa bude kandidovat Daniel Hodek, radní pro oblast sociální politiky.

KRÁTCE: Ekospol postaví byty v Horních Počernicích

Developerská firma Ekospol plánuje v Horních Počernicích výstavbu zhruba 900 bytů. Záměr pro lokalitu Nad Palečkem předložila radním hlavního města a pražskému Institutu plánování a rozvoje (IPR). 

Pražské stepi, pískovce či vzácní ptáci. To vše můžete objevit u české metropole

Pískovcové skály, divočina, vodní nádrž plná ptáků či stepi. Za tím vším nemusíte jezdit do exotických zemí tisícovky kilometrů daleko. Stačí vyjet na okraj české metropole. Český svaz ochránců přírody pořádá již 11. rokem setkání s cílem ukázat lidem, že příroda není nic vzdáleného. Na tři zajímavé vycházky v doprovodu dobrovolníků se může připojit každý.

Divadlo, pouliční umělci a hudba. Začíná největší open-air festival v Praze

Největší open-air festival v Praze a zadarmo. Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června přes 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech, kde budou vystupovat pouliční umělci. Letos poprvé vystoupí i zajímavá zahraniční jména jako například britské duo Heymoonshaker, experimentující s blues, beatboxem či dubstepem. Z Čechů se můžete těšit na Anetu Langerovou či Jamese Colea.

Srnče zemřelo kvůli nevědomosti lidí. Dělník si vzal mládě na pět dní domů

Kvůli nevědomosti a bezohlednosti lidí umřelo malé srnčátko. Lesní dělníci se snažili pomoc mláděti, ale místo toho zapříčinili jeho smrt. Malé zvíře si vzali na pět dní domů a krmili ho nesprávnou stravou. Mysleli si, že když se zvířete dotkli, jeho matka ho opustí nebo dokonce zabije.

Stop zneužívání zvířat. Prahou projde podesáté a naposledy Veggie Parade

Dvouhodinový pochod proti zneužívání zvířat. Letos se již podesáté, a naposledy koná v sobotu 9. června Veggie Parade. Mezinárodní oslava etického vztahu ke zvířatům se každoročně pořádá v nejrůznějších metropolích. Dvouhodinový pochod v Praze začne na Václavském náměstí a jeho cílovou stanicí bude holešovický Vnitroblock. 

Kampu naplnilo kominické štěstí

Mše svatá v katedrále sv. Víta pod vedením kardinála Dominika Duky, největší kominický průvod v české historii, tisíce lidí na Kampě. Tak grandiózně vypadala poslední květnová sobota v Praze. Pražská Jednota kominíků si připomněla 150 let od svého založení a při této příležitosti uspořádala ve spolupráci s agenturou TALK velkolepou oslavu. Akce pod záštitou primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové vyvrcholila na Kampě jedinečným programem pro širokou veřejnost.

Konec května bude v Česku velmi teplý, domnívají se meteorologové

Vysoké teploty z právě končicího týdne budou pokračovat i v následujících dnech. Na konci května může být místy i kolem 30 stupňů Celsia. Začátkem června ale začnou teploty pozvolna klesat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bez očkování se děti do školky nedostanou, předškoláky bez vakcinace ale přijmou

Od začátku roku už na území hlavního města onemocnělo spalničkami celkem 83 lidí. Dva případy zaznamenali zdravotníci tento týden, stejný počet nových pacientů ošetřili i v týdnu do 18. května. „Na území metropole nadále pokračuje zvýšený výskyt onemocnění spalničkami,“ informoval v pátek ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

KRÁTCE: Festival Khamoro už podvacáté

Za účasti pražské primátorky Adriany Krnáčové začne v neděli večer na Střeleckém ostrově dvacátý ročník Světového romského festivalu Khamoro. Během nedělní „party na Vltavě“ vystoupí trojice hudebních interpretů včetně Gipsy.cz.

Stromy republiky připomínají svobodu a příběhy odvážných lidí

V Praze je přes čtyři desítky stromů, které byly vysazeny u příležitosti výročí založení Československa, pomalu ale upadají v zapomnění. Často jde o letité dřeviny se silným příběhem, které mají lidem připomínat demokratické hodnoty. Pražský deník se vydal do terénu, aby alespoň část z nich zmapoval.

Gepardí paterčata a lachtan Nelson v sobotu oslaví narozeniny. Dostanou i dárky

Zvířecí narozeninová party! V pražské zoo se v sobotu 26. května uskuteční Den Afriky. Spojí ho zároveň s oslavou narozenin šestice zvířecích dorostenců. První rok života oslaví pětice gepardů a lachtan jihoafrický Nelson. Těšit se můžete na divadlo i ukázku výcviku lachtanů.

Start ve dvě ráno a přes 200 kilometrů denně. Tak vypadá květen cyklisty Honzy

Přes den najezdí na kole přes 200 kilometrů. Do práce vyjíždí ve dvě v noci. IT projektový manažer Jan Kavalír chce letos podruhé vyhrát osmý ročník celostátní soutěže Do práce na kole. Při ranních květnových jízdách objíždí velkou část Prahy a letos to je to podle něj „velký špatný“. Co mu v pražské dopravě chybí?

Meteorologové slibují na konec května nadprůměrné teploty. Srážek má ubývat

Po mírném ochlazení v tomto týdnu čeká Česko opět oteplení. Následující čtyři týdny mají být teplotně nadprůměrné. Srážek má naopak ubývat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Obědy zdarma zlepšují pražským dětem ze sociálně slabých rodin docházku i známky

O projekt je stále větší zájem. Rodiče nebo ředitelé škol se obracejí na ministerstvo práce a sociálních věcí nebo neziskové organizace, peníze putují přímo do konkrétních vzdělávacích zařízení a výhradně na jídlo pro děti.

Pražské tunely osvítí LEDky za čtvrt miliardy korun. Ušetříme, říká TSK

Pozná to každý řidič, projíždějící Strahovským a Zlíchovským tunelem. Zásadní investici v podobě výměny osvětlení tu chystá Technická správa komunikací (TSK). Stávající sodíkové výbojky nahradí LED světla. Celá akce má stát 219 milionů korun, TSK chce zaplatit akci částečně z evropských dotací.

Navštivte běžně nepřístupné vily, paláce či továrny

/INFOGRAFIKA/Festival Open House Praha otevře zajímavé prostory, kam se jinak lidé nedostanou. Celkem 65 architektonicky zvláštních míst, mezi nimiž nechybějí paláce, bývalé továrny i oceněné kanceláře, mohou o víkendu navštívit nejen obyvatelé Prahy. Startuje totiž festival „otevřených domů“

Bílá opička, hrabáč i tygřata. V zoo se od ledna narodilo 242 mláďat

Jaro je v plném proudu. S ním i kvetoucí stromy, ale i mláďata nejrůznějších zvířat. V pražské zoo se jen od ledna do začátku května narodilo celkem 242 mláďat. Mezi ty nejoblíbenější patří mládě guarézy pláštíkové či roztomilý hrabáč. Navštěvovanými stálicemi jsou pak slůňata, tygřata i mláďata goril.

Postavili se totalitě. Podpořit je můžete během, a to opravdu kdekoliv

Běžte symbolicky za všechny, kteří to nevzdali. Už za měsíc. A klidně kdekoliv. V sobotu 9. června startuje Běh pro Paměť národa. Dokumentaristé díky běhu mohou zaznamenat příběhy statečných lidí, kteří se postavili totalitě. Svým startovným můžete přispět na zaznamenání dalšího vyprávění i letos. Běžet můžete i sami, a to kdekoliv.

V důsledku požáru nefungují poště on-line služby ani web

České poště nefungují on-line služby a webové stránky. Příčinou je dopolední požár datového centra v Olšanské ulici v Praze na Žižkově. Technické problémy pravděpodobně během dneška odstraněny nebudou.

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu. Meteorologové očekávají, že teploty i srážky budou průměrné, tedy běžné pro dané období. V prvních třech týdnech se teploty přes den budou pohybovat v průměru kolem 20 stupňů Celsia, v posledním týdnu vystoupí k 24 stupňům. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji v sobotu zveřejnil na svém webu.

Tenorista Andrea Bocelli do Prahy přiveze nový výběr hitů

Na pražské zastávce zaznějí melodie z nového alba s názvem The Best of Andrea Bocelli Vivere, jenž vyšlo loni v listopadu, i světové operní árie. Zavzpomíná též na úspěšné album Romanza z roku 1997, které se nedávno dočkalo reedice po dvaceti letech. Na pražskou show zbývá posledních pár vstupenek.

Sparta přežila šance Jihlavy, důležitou výhru trefil Kanga

Sparta je opět třetí. Sice bude čekat, jestli ji nesesadí o víkendu hrající Olomouc s Jabloncem, ale svěřenci trenéra Hapala udělali důležitý krok v boji o pohárovou Evropu a díky výhře 1:0 v Jihlavě jsou ve hře o bronzovou příčku.

KRÁTCE: Nechte nám rekreační louku

Obyvatelé Modřan se bouří proti návrhu na změnu územního plánu, který by dovolil zastavit rekreační plochu louky „Na Hupech“. Vlastník chce na jejím místě postavit soukromou školu s restaurací a celý areál oplotit. 

Začíná Pražské jaro. Oslaví století republiky

Známým harfovým motivem symfonické básně Vyšehrad Bedřicha Smetany v sobotu večer odstartuje letošní ročník festivalu Pražské jaro. Smetanovu Mou vlast pod vedením Tomáše Netopila tradičně předvede Česká filharmonie a poslechnout si ji mohou vedle návštěvníků Obecního domu také lidé, kteří se vypraví na Kampu, kam bude koncert přenášen. Festival nabídne pět desítek koncertů.

Spalničky se dál šíří. Přeočkování si lidé zaplatí

/INFOGRAFIKA/Nemocných aktuálně přibývá zejména mezi dospělými, kteří nebyli očkování v dětství nebo pouze jednou dávkou vakcíny. Po třiceti až čtyřiceti letech od očkování totiž může imunita vůči spalničkám slábnout. Kvůli epidemii proto musely v minulých týdnech podstoupit testy na protilátky dva tisíce zdravotnických pracovníků. Ředitel pražské hygieny na základě jejich výsledků nařídil povinné přeočkování asi pětistovce z nich. Plošné testování všech občanů však podle něj není potřeba.

O víkendu nebude fungovat stanice metra A Muzeum. Budou ji rekonstruovat

O víkendu na stanici metra A Muzeum nevystoupíte ani nenastoupíte. A to z důvodu rekonstrukce. Jako náhradní výstup na turisticky atraktivní Václavské náměstí bude sloužit Můstek. V okolí uzavřených stanic budou i informátoři v reflexních vestách, kteří vám poradí. A to i v angličtině.

Pražské metro zdobí grafiky měst z Vysočiny

Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a nově i krajské město lákají Pražany a turisty k navštívení Vysočiny. V Praze totiž s květem začala kampaň propagující Vysočinu.

Začíná hudební soutěž Pražské jaro v oboru violoncello

Na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze v úterý začíná hudební soutěž Pražské jaro v oboru violoncello. Pokračuje 9. a 11. května. Letošní 70. ročník soutěže, která se koná v rámci mezinárodního festivalu, přivítá v oborech lesní roh a violoncello 118 mladých hudebníků z 27 zemí. Rozhodl o tom poslech zaslaných nahrávek ve výběrovém kole.

Parlament a Hrzánský palác zvou k návštěvě

Lidé si mohou u příležitosti dnešního Dne vítězství prohlédnout prostory malostranských budov Senátu a Sněmovny. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Hrzánský palác v Loretánské ulici na Hradčanech. Zájemci v něm budou moci zhlédnout stálé výstavy Symboly republiky a Můj stát nebo se z terasy podívat na pražské panorama.

Česko si připomíná výročí konce druhé světové války

Na mnoha místech v Česku si v úterý lidé připomenou 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. Nejvyšší představitelé státu a armády v čele s prezidentem Milošem Zemanem se tradičně sejdou u Národního památníku v Praze na Vítkově. Zeman také jmenuje nové generály. Den vítězství se bude slavit i v dalších evropských zemích.

Vůně a magické květy. V botanické zahradě vystavují pestrobarevné pivoňky

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě. Kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Vyrazte tak do Troji, než krásné květiny odkvetou.

OBRAZEM: Pražské povstání vypuklo před 73 lety. Podívejte se na unikátní snímky

Po několika dnech nepokojů vypuklo 5.května roku 1945 Pražské povstání. Vysílání pražského rozhlasu, které provolávalo převzetí moci do rukou českých úřadů, se změnilo ve výzvu k boji proti okupantům.

OBRAZEM: Praha si připomněla květnové povstání

V sobotu dopoledne byl na Staroměstském náměstí zahájen vzpomínkový program k výročí Pražského povstání v květnu 1945. Památku obětí uctili zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, hlavního města a Parlamentu ČR. Věnec k památníku ve Staroměstské radnici položil i ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij.

Filharmonie na Pražském jaru připomenou založení Československa

Hlavní dramaturgickou linkou 73. ročníku Pražského jara bude připomínka 100. výročí založení Československé republiky. Mou vlast na zahajovacím koncertu 12. května v Obecním domě zahraje Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, závěrečný koncert 3. června bude patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Představí skladby Zdeňka Fibicha, Eugena Suchoně a Leoše Janáčka. Festival nabídne 50 koncertů, rezidenčním umělcem bude houslista Julian Rachlin. Média o tom informoval mluvčí festivalu Pavel Trojan.

KRIMI MIX: Sprejer tvořil v přímém přenosu

Už tak „vyzdobené“ zdi okolo stanice metra Vltavská se pokusil ještě vylepšil čtrnáctiletý mladík. Strážníci mu ale brzy jeho umělecký počin překazili.

Nákaza se šíří. Lékaři musí kvůli spalničkám na očkování

Nařízení o plošném očkování zdravotníků vydal v pátek ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek. Za poslední týden přibyli v metropoli tři noví pacienti se spalničkami, všichni byli dospělí. Nařízení se týká 508 pražských zdravotníků. Vyplývá to z podkladů, které získali hygienici od nemocnic. Na očkování mají necelý měsíc, všechen personál by měl vakcínu dostat do 30. května.

Boj o titul vrcholí. Bude Plzeň slavit už dnes večer v Edenu?

V sobotu večer už může být znám nový český fotbalový mistr. Stačí k tomu zdánlivě málo aby Plzeň vybojovala v Edenu alespoň bod. Naopak výhra domácí Slavie dá Pražanům ještě teoretickou naději na obhajobu. A té se sešívaní drží. „Vyhrajeme,“ vzkazuje záložník Slavie Jaromír Zmrhal.

Zamávejte Krtečkovi do vesmíru, vyzvali astronomové děti

Mezinárodní kosmická stanice (ISS), na níž je i americký astronaut Andrew Feustel, bude 24. května při přeletu viditelná z území Česka pouhým okem. Zástupci České kosmické kanceláře a Astronomického ústavu proto vyzvali děti, aby astronautům zamávaly a „posvítily jim na cestu". Feustel je známý svým spojením s Českou republikou, na vesmírnou stanici s sebou vzal mimo jiné i postavičku Krtka z pohádek Zdeňka Milera.

Labutě se nejčastěji poraní o tramvajové vedení. Na vodě ale nezamrzají

Labutě patří mezi typické městské ptáky. Plují po Vltavě a tvoří tak romantickou atmosféru podél pražských náplavek. Město ale těmto zvířatům přináší spoustu nástrah. Často se ošklivě poraní o tramvajové vedení nebo o rybářské náčiní. Mnoho lidí si také mylně myslí, že na řece zamrzají.

Jóga i pétanque v pražských parcích. Senioři si zacvičí zdarma v přírodě

Cvičení v přírodě a zadarmo. Nezisková organizace Život 90 připravila pro seniory na celý květen a červen sérii sportovních aktivit ve čtyřech pražských parcích. Starší obyvatelé metropole si budou moci vyzkoušet jógu, zdravotní cvičení, ale i nordic walking nebo pétanque.

Německé toky a parky. Pražští lesníci se jeli inspirovat k sousedům

Pražské lesy hledají inspiraci v sousedním Německu. V druhém dubnovém týdnu navštívila delegace lesníků společně s radní Plamínkovou hlavní město Bavorska – Mnichov. Získané zkušenosti z přednášek a exkurzí plánují Lesy hl. m. Prahy využít především při revitalizacích a úpravách pražských vodních toků a nádrží.

Mláďata napadená kočkou či vyhozená do koše. Která ptáčata potřebují pomoc?

Kachňátko, které spadlo do kanálu. Holoubátka odhozená do kontejneru. Kos napadený kočkou. I o takovéto ptačí pacienty se nyní stará Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Zvířecí záchranáři ale varují, spousta ptáčat vaši pomoc vůbec nepotřebuje. Na pozoru ale buďte, pokud najdete ptačí mládě neopeřené nebo zraněné.

Mytí rukou před spalničkami neochrání, ale pomůže

Střední Čechy - Účinné je jedině očkování. To řekla Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice v souvislosti s tím, že se do středních Čech (na Berounsko, zvláště do oblasti Hořovic, a na Kladensko) rozšířilo z Prahy onemocnění spalničkami. Od začátku roku hygienici v kraji evidují 13 případů onemocnění: z toho tři u dětí; devět pacientů je dospělých a jeden mladistvý.

Bude víc pršet, ale teplo zůstane

Teplo v Česku zůstane i v dalších týdnech, bude ale něco menší než v předchozím období, kdy i několik dnů po sobě padaly teplotní rekordy. Na průměrné hodnoty se teploty dostanou až v druhé polovině května. Současně přibude srážek, které vzhledem k ročnímu období budou zejména v podobě bouřek. Vyplývá to z měsíčního výhledu a týdenní předpovědi počasí, které Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil v sobotu na webu.

Vojáci Hradní stráže vyjedou na misi do Afghánistánu

Vojáky Hradní stráže čeká zapojení do zahraničních misí české armády. Již v červenci by prvních šest mělo odletět do Afghánistánu, kde budou hlídat členy leteckého poradního týmu. Ten pomáhá cvičit afghánské piloty vrtulníků a technický personál. Médiím to řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Mise by podle něj měla být dlouhodobá.

Projekt CoderDojo chce děti učit programování

Zdarma zpřístupnit programování dětem a mladým lidem je cílem celosvětového projektu CoderDojo, jehož účastníci v Česku se v sobotu setkají v Praze. Cílem projektu, který vznikl v roce 2011 v Irsku, je umožnit školákům a studentům naučit se programovací jazyky, které v současném světě nabývají na důležitosti.

Oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky otevře vernisáž

Vernisáž audiovizuální instalace z dílny Františka Pecháčka v sobotu ve videogalerii Národního divadla otevře oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky. Umělec, který se podílel na loňské premiéře Cube bude s využitím principů, na kterých byla od svých počátků Laterna magika postavena, osobitě vyprávět její historii. Jaké byly osudy Laterny magiky v prvních desetiletích, se diváci dozví v publikaci Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků, která bude pokřtěna po večerním představení.

Dukla zvládla klíčový mač, v Brně zvoní na poplach

Dukla slaví, Brno si zadělalo na problém. Páteční důležitou bitvu o záchranu ovládli Pražané, kteří si došli pro cenné vítězství 2:1. Posunuli se v tabulce, zato Brno je poslední. Aktuálně ztrácí na první nesestupovou příčku šest bodů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT