VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Jóga i pétanque v pražských parcích. Senioři si zacvičí zdarma v přírodě

Cvičení v přírodě a zadarmo. Nezisková organizace Život 90 připravila pro seniory na celý květen a červen sérii sportovních aktivit ve čtyřech pražských parcích. Starší obyvatelé metropole si budou moci vyzkoušet jógu, zdravotní cvičení, ale i nordic walking nebo pétanque.

Německé toky a parky. Pražští lesníci se jeli inspirovat k sousedům

Pražské lesy hledají inspiraci v sousedním Německu. V druhém dubnovém týdnu navštívila delegace lesníků společně s radní Plamínkovou hlavní město Bavorska – Mnichov. Získané zkušenosti z přednášek a exkurzí plánují Lesy hl. m. Prahy využít především při revitalizacích a úpravách pražských vodních toků a nádrží.

Mláďata napadená kočkou či vyhozená do koše. Která ptáčata potřebují pomoc?

Kachňátko, které spadlo do kanálu. Holoubátka odhozená do kontejneru. Kos napadený kočkou. I o takovéto ptačí pacienty se nyní stará Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Zvířecí záchranáři ale varují, spousta ptáčat vaši pomoc vůbec nepotřebuje. Na pozoru ale buďte, pokud najdete ptačí mládě neopeřené nebo zraněné.

Mytí rukou před spalničkami neochrání, ale pomůže

Střední Čechy - Účinné je jedině očkování. To řekla Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice v souvislosti s tím, že se do středních Čech (na Berounsko, zvláště do oblasti Hořovic, a na Kladensko) rozšířilo z Prahy onemocnění spalničkami. Od začátku roku hygienici v kraji evidují 13 případů onemocnění: z toho tři u dětí; devět pacientů je dospělých a jeden mladistvý.

Bude víc pršet, ale teplo zůstane

Teplo v Česku zůstane i v dalších týdnech, bude ale něco menší než v předchozím období, kdy i několik dnů po sobě padaly teplotní rekordy. Na průměrné hodnoty se teploty dostanou až v druhé polovině května. Současně přibude srážek, které vzhledem k ročnímu období budou zejména v podobě bouřek. Vyplývá to z měsíčního výhledu a týdenní předpovědi počasí, které Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil v sobotu na webu.

Vojáci Hradní stráže vyjedou na misi do Afghánistánu

Vojáky Hradní stráže čeká zapojení do zahraničních misí české armády. Již v červenci by prvních šest mělo odletět do Afghánistánu, kde budou hlídat členy leteckého poradního týmu. Ten pomáhá cvičit afghánské piloty vrtulníků a technický personál. Médiím to řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Mise by podle něj měla být dlouhodobá.

Projekt CoderDojo chce děti učit programování

Zdarma zpřístupnit programování dětem a mladým lidem je cílem celosvětového projektu CoderDojo, jehož účastníci v Česku se v sobotu setkají v Praze. Cílem projektu, který vznikl v roce 2011 v Irsku, je umožnit školákům a studentům naučit se programovací jazyky, které v současném světě nabývají na důležitosti.

Oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky otevře vernisáž

Vernisáž audiovizuální instalace z dílny Františka Pecháčka v sobotu ve videogalerii Národního divadla otevře oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky. Umělec, který se podílel na loňské premiéře Cube bude s využitím principů, na kterých byla od svých počátků Laterna magika postavena, osobitě vyprávět její historii. Jaké byly osudy Laterny magiky v prvních desetiletích, se diváci dozví v publikaci Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků, která bude pokřtěna po večerním představení.

Dukla zvládla klíčový mač, v Brně zvoní na poplach

Dukla slaví, Brno si zadělalo na problém. Páteční důležitou bitvu o záchranu ovládli Pražané, kteří si došli pro cenné vítězství 2:1. Posunuli se v tabulce, zato Brno je poslední. Aktuálně ztrácí na první nesestupovou příčku šest bodů.

Kde v Praze oslavit čarodějnice?

Přestože Filipojakubská noc nastane až v pondělí, zahoří hranice na několika místech už v sobotu. Velká akce pro děti bude probíhat například na Císařské louce a v lanovém centru Areál Vltavanů. Pro malé návštěvníky jsou připraveny soutěže i opékání špekáčků. V Kulturním domě Bílá Hora se bude především tvořit. Děti si tam vyrobí vlastní čarodějnici s netopýry, na podvečer je naplánováno posezení u ohně.

Desítky tisíc žlutých narcisů rozsvítily Prahu. Kdo je v metropoli vysadil?

Žluté klikaté cestičky. Na Vítkově. Karlíně. Rohanském ostrově i Štvanici. Tvoří je rozkvetlé narcisy, které sem v listopadu vysadili organizátoři Landscape festivalu. Ten se zaměřuje na veřejný prostor v urbanizované krajině. Rozkvetlou linií květin si můžete zpříjemnit procházku netradiční částí Prahy, která bývá často opomíjena.

Praha vzdala hold Miloši Formanovi. Tleskala mu zaplněná síň Obecního domu

Praha dnes ve Smetanově síni Obecního domu uctila památku režiséra Miloše Formana, který zemřel 13. dubna v USA.  Českému rodákovi, který po odchodu z vlasti žil natrvalo v USA, bylo 86 let. Při vzpomínkovém večeru byla promítnuta režisérská verze filmu Amadeus. Zaznělo i několik skladeb z tohoto filmu v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Asambláž Běly Kolářové se vydražila za 600 tisíc korun

Asambláž Trojúhelníkový kruh Běly Kolářové, kterou tato originální výtvarnice a fotografka vytvořila z úlomků žiletek, se na dnešní aukci na pražském Žofíně prodala za 600 tisíc korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla o 100 tisíc korun nižší. ČTK o tom dnes informovala Barbora Leskovjanová z pořádajícího aukčního domu Sýpka.

V centru Prahy si lidé připomněli památku židovských obětí holokaustu

V centru metropole se konal Pochod dobré vůle, který připomněl památku židovských obětí holokaustu a  70 let od založení státu Izrael. Průvod vyšel z náměstí Franze Kafky a prošel částmi židovského města kolem Rudolfina až do Valdštejnské zahrady, kde se koná vzpomínkový program Všichni jsme lidi. Akce se letos konala popatnácté a pořádá ji česká pobočka Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT