VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Strážníkům ujížděl muž se třemi zákazy řízení. Po nehodě začal jeho vůz hořet

/VIDEO/ V sobotu večer si hlídka pražské městské policie všimla řidiče, který nerespektoval dopravní značení a s vozidlem vjel do protisměru. Strážníci se proto rozhodli, že vůz zastaví a řidiče podrobí silniční kontrole.

Otestujte všechny svoje smysly. Praha ukrývá netradiční muzeum

Rodinný víkend je před námi a skloubit požadavky dětí i dospělých stojí často značné úsilí. Starší totiž touží po klidu, zatímco mládí by chtělo prozkoumat celý svět. Společná zábava ale existuje. Muzeum Smyslů v Praze nabízí jedinečnou interaktivní zábavu, která rozdráždí a potrápí vaše smyslové buňky. Někdy dokonce nebudete vědět, kde vám stojí hlava, nebo jestli se vám to celé jenom nezdá.

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

Kinobus je nejen kino, ale i dobročinný projekt. Letos pomáhá nemocnému Adámkovi

Speciálně upravený autobus je na cestě po metropoli od poloviny června a promítat bude až do září. Díky spolupráci pražského dopravního podniku s jednou nadací mohou diváci na každém ze 40 filmových večerů přispět rodině těžce nemocného chlapce.

Tajemné koše rostou v Praze jako houby po dešti. Seznamte se s discgolfem

/INFOGRAFIKA/Pro mnohé je discgolf naprosto neznámý termín, ale v Praze se hraje čím dál častěji. V roce 2010 bylo v hlavním městě postaveno první discgolfové hřiště, nyní je už v metropoli permanentních hřišť šest. Hlavně teď v létě se do parků s podivnými koši vydávají hráči, kteří si chtějí ozvláštnit procházku házením disků. Profesionálové v čele s Lukášem Filandrem trénovali na Ladronce, protože se připravovali na mistrovství Evropy do Chorvatsku.

Deset zajíců se ubytovalo v Divoké Šárce. Nejvíce jim mohou ublížit psi či auta

Deset zajíců se koncem července vrátilo do volné přírody. Nedaleko Džbánu v Divoké Šárce je vypustil Myslivecký spolek Šárka. Malé ušáky odchoval jeden z myslivců. Nyní si tak hlodavci mohou znovu užívat volnosti v lesích a loukách. Hrozí jim ale nebezpečí. A to zejména od neukázněných pejskařů či aut.

Vedra nás neopustí. Příští týden bude až 34 stupňů

I zbytek prázdnin bude mimořádně horký, příští týden bude až 34 stupňů. Dále potrvá i sucho, příští dva týdny bude objem srážek s největší pravděpodobností podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tropické teploty trápí Česko již dva týdny a dlouhodobě se republika potýká se suchem.

Chemik: Bez parfumace by mýdla a čistící prostředky zapáchaly

Chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) pomáhají se vznikem nových parfémů a vonných látek. S firmou Aroma Praha, která se této výrobě věnuje, spolupracují od počátku 70. let. Podle profesora Libora Červeného z Fakulty chemické technologie, který stál u zrodu tohoto partnerství, hledají chemici nové látky, nové způsoby výroby těch známých a také náhrady za substance, které se projevily jako alergeny. V oblasti parfémů je podle něj tvrdý konkurenční boj a výrobce musí mít vždy v zásobě něco nového, aby se ubránil konkurenci.

OBRAZEM: Prahou už poosmé prošel průvod hrdosti Prague Pride

Festival Prague Pride vyvrcholil v sobotu duhovým průvodem. Tisíce příznivců LGBT komunity prošly centrem Prahy na Letnou. Policie nemusela řešit žádné potyčky.

Pražané přicházejí na chuť britským specialitám.

/INFOGRAFIKA/Britské jídlo ještě před pár lety mnoho Pražanů příliš neznalo. S otevřením nových restaurací, bister i obchodů s britskými pochoutkami se to ale rychle mění. Za potraviny z Británie utratili loni jejich milovníci v Česku již miliardy korun.

Přičichnout si, ochutnat i osahat. Botanici připravili neobvyklou výstavu

Přivonět si k parazitické rostlině s největším květem na světě. Vnímat zvuky a osahat si exponáty. Pražská botanická zahrada připravila výstavu pro všechny smysly. Letos ji poprvé pořádá společně s botaniky ze Švédska, Polska či Maďarska. Jelikož i v říší rostlin a živých organismů jsou důležité různorodé vztahy a vazby, tématem letošní expozice se stala symbióza.

Ptáčata vyskakují z hnízd, veverky nestíhají krmit mladé. Z veder šílí i zvířata

Tropické teploty přinášejí řadu problémů nejen lidem, ale i volně žijícím živočichům. Ptáčata vyskakují z hnízd, veverky nestíhají krmit potomky. Do pražské záchranné stanice se dostává nadmíra dehydratovaných zvířat. Zvířecí záchranáři zavedli speciální režim, kdy svým pacientům vyměňují vodu i třikrát denně.

Labuť strávila několik dní mezi peřejemi a jezem. Všiml si jí až kolemjdoucí

Mladá labuť musela několik dní čelit strachu a nepříliš nadějným vyhlídkám. Zůstala uvězněná mezi jezem a peřejemi u Hlávkova mostu poblíž ostrova Štvanice v Praze. Vysvobodili ji až pracovníci záchranné stanice společně s pražskými hasiči. Vysílené labutě si prvně všiml kolemjdoucí, který jí svou všímavostí zachránil život.

Obětí veder přibývá. V Čimickém rybníku uhynuly stovky ryb a další mají namále

Vysoké teploty a nedostatek srážek si vybírají svou další daň na životech. Tentokrát na vodních zvířatech. V Čimickém rybníku hynou stovky ryb kvůli neokysličené vodě. S podobnými problémy se potýkají i další vodní toky a počasí pro ryby v následujících dnech nevypadá příznivě. Do Čimického rybníka dokonce zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy nainstalovali čerpadlo, které by mělo situaci zlepšit.

Horko a sucho netrápí jen lidi. Ježci kvůli nedostatku vody mohou i zemřít

Co kdybyste neměli možnost se napít kdykoliv se vám zachce? Zhruba tak se v posledních horkých dnech cítí většina ježků, hlavně těch žijících ve městech. Kvůli vyschlým kalužím a tůňkám nemohou hmyzožravci často najít zdroj vody. Zachránit život jim můžete lehce. Stačí do vnitrobloku nebo na zahradu domu umístit misku s vodou.

Hledáme předky 3. díl - Sbírka matrik 1584–1926

Pražský deník přináší další díl seriálu Hledáme své předky: Jak na to. Tentokrát zkušený historik a genealog představí sbírku matrik uložených v Archivu hlavního města Prahy. Matriky jsou pro každého začátečníka i zkušeného genealoga kostrou celého bádání.

Tropické teploty vydrží, horko bude zejména v příštím týdnu

Tropické teploty v Česku vydrží i nadále. Zejména v příštím týdnu bude pokračovat počasí s vysoce nadprůměrnými teplotami, ale i v následujících dvou týdnech po slabém ochlazení zůstanou venkovní teploty nadnormální. V měsíčním výhledu počasí to v sobotu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Srážky, zejména v první polovině období, budou převážně lokální.

V Praze začne letní škola češtiny pro studenty ze zahraničí

Na Univerzitě Karlově v Praze v sobotu začíná Letní škola slovanských studií. Zúčastní se jí asi 140 zájemců o českou kulturu z řad studentů bohemistiky i jiných oborů z přibližně 40 zemí světa. Akce, kterou pořádá filozofická fakulta školy, potrvá do 24. srpna. Letos se koná její 62. ročník, sdělil médiím mluvčí univerzity Václav Hájek.

Jsem rád, že už jsou roky hostování pryč

/ROZHOVOR/ Dlouho patřil Slavii, ale naposledy si za ni Martin Berkovec zachytal před dvěma roky. Pak strávil dlouhý čas na hostování v Bohemians a Karviné a jakmile došlo na zápas proti „sešívaným“, dle daných pravidel nemohl nastoupit. V létě ale hostování v Karviné proměnil devětadvacetiletý brankář v přestup a v sobotu konečně může nastoupit proti „svým“, navíc v Edenu. „Těším se, stejně jako všichni spoluhráči,“ usmívá se dobře naladěný brankář. 

Otepluje se. V Česku se zabydlují exotické viry a paraziti

Ztuhlý krk, vysoké horečky a kruté bolesti hlavy. To jsou hlavní příznaky exotických nemocí, které na lidi přenášejí komáři. Doposud si je Češi vozili hlavně z dovolené v tropech. Jenomže to se nyní mění. S oteplováním klimatu se některé druhy hmyzu postupně přesouvají na sever. Chorobami, jako je třeba západonilská horečka, se tak mohou lidé v nakazit i v Evropě. Nebo vzácně i u nás.

Přijede někdejší člen Yes, klávesista Rick Wakeman

Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

KRÁTCE: Lékaři jsou pohromadě v jedné brožuře

Radnice osmé městské části vydala Katalog lékařů a zdravotnických zařízení. Obsahuje přes čtyři stovky kontaktů na odborníky různého zaměření.

O post primátora bude na podzim za ANO bojovat Stuchlík

Tři měsíce před komunálními volbami ANO definitivně změnilo svého kandidáta na primátora. Původně zvažovaného lídra pražské kandidátky, poslance Patrika Nachera nahradil Petr Stuchlík.

Závěr července bude tropický. Teploty budou atakovat třicet stupňů

Poslední červencový týden bude velmi teplý. Odpolední teploty se budou pohybovat nad 25, mnohdy i kolem tropických 30 stupňů Celsia. Horký bude také začátek následujícího měsíce. Slabé ochlazení by podle meteorologů mohlo do Česka přijít až uprostřed srpna. V měsíčním výhledu počasí to v sobotu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nepropásněte mimořádné nebeské představení. Měsíc zmizí už za týden

Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane až za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje v pátek 27. července mezi 21.30 až 23.13. Na pozorování významného vesmírného úkazu už láká pozorovatele řada hvězdáren. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc.

Temné dědictví. Spartu dál děsí přízrak jménem Stramaccioni

Téměř čtyři měsíce uplynuly od okamžiku, kdy na Letné uslyšel „arrivederci“ italský trenér Andrea Stramaccioni. Jeho místo převzal Pavel Hapal, který si začal budovat tým k obrazu svému. Spartu teď ale děsí Italovo neblahé dědictví: vysoký počet hráčů a otázka, co s nimi.

Letní poflakování? Streetworkeři mají napilno

/INFOGRAFIKA/Prázdniny neznamenají pro všechny děti odjezd za babičkou nebo na tábor, spousta teenagerů zůstává ve městě a musí si zábavu obstarat sama. Kromě návštěv parků a nákupních center ji mohou hledat i v experimentování s alkoholem a drogami a balancování na hraně zákona. Právě proto je léto hlavní pracovní sezónou terénních sociálních pracovníků.

Muflonku potkala v životě jen smůla. Srazilo ji auto a přišla o mládě

Muflonku z Thomayerovy nemocnice štěstí v životě nepotkalo. Musela čelit srážce s autem, komplikovanému porodu a smrti vlastního mláděte. V záchranné stanice se samice zotavovala dlouhé tři měsíce. Díky péči odborníků se ale nakonec přece jen vrátila do přírody. Zvířecí záchranáři ji vypustili 12. července.

Jak by vypadaly povodně v Botiči? Čelilo by jim přes 20 obcí

Botič musel čelit povodním. Obstál téměř na výbornou. Na jaře se na vodním toku Botič uskutečnilo preventivní povodňové cvičení. Jeho cílem bylo ověřit, jestli by při opravdových povodních fungovalo předávání informací. A to tak, aby voda nepoškodila žádné obce nacházející v okolí tohoto nejdelšího pražského potoku.

O prodlouženém víkendu zemřelo při nehodách v Česku šest lidí

O tomto víkendu, prodlouženém o dva sváteční dny, zemřelo při nehodách v Česku zatím šest lidí. Vyplývá to z informací policie a médií. Jednou z nejtragičtějších havárií tohoto víkendu byla sobotní nehoda na Brněnsku, při níž zemřela jedna žena a devět dalších lidí se zranilo.

Graffiti umělci renovují v Praze fasády výměníkových stanic

Společnost Pražská teplárenská spravující a vlastnící výměníkové stanice, které rozvádí teplo do domácností, navázala spolupráci s graffiti umělci. Ti v ulicích pražských sídlišť v reakci na nevzhledné výtvory vandalů začali zkrášlovat výměníkové stanice velkoformátovými malbami. Mladí umělci svými výtvory nejenom zvelebují sídliště, ale představují veřejnosti graffiti. Novináře o tom za společnost Pražská teplárenská informovala Valérie Dvořáková.

Do konce července se tropů nedočkáme. Zato přeháňky chybět nebudou

Zbytek července a začátek srpna zřejmě tropický nebude, přestože se v posledních dnech rtuť nad tropickou třicítku krátce dostala. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměr nejvyšších denních teplot bude v příštích čtyřech týdnech kolem 23 až 25 stupňů. Příští týden se rtuť může podle krátkodobé předpovědi dostat ke 29 stupňům.

U příležitosti 83. narozenin dalajlámy představili knihu od Thomase Lairda

V pražském Tibet Open House v pátek při příležitosti oslav 83. narozenin 14. dalajlamy představili knihu Murals of Tibet (Tibetské nástěnné malby). Kniha od Thomase Lairda podepsaná dalajlamou je určená pro studenty, milovníky Tibetu i pro praktikující buddhismu, jógy a meditace. Jde o sedmdesát centimetrů širokou fotografickou publikaci vážící přes 20 kilogramů a prezentující nejcennější nástěnné malby tibetské buddhistické kultury.

Zkuste pátrat po předcích. Archiv Prahy je digitální

/INFOGRAFIKA/Mezi obyvateli metropole je stále populárnější tvorba rodokmenů. Díky digitalizovaným záznamům Archivu hl. m. Prahy je i pro laika poměrně snadné najít své příbuzné. U starších textů se ale neobejdete bez pomoci odborníka. Za jeden záznam se platí kolem 250 korun.

Újezd u Průhonic se pyšnil vesnickým mlýnem. Dnes místo něj stojí novostavba

Dříve vodní mlýn, dnes luxusní bydlení s duchem historie. Koníčkův mlýn v Újezdu u Průhonic, dnes v městské části Praha–Újezd, vznikl nejspíše v období renesance v 16. století. Před pár lety ale na jeho místě vznikla novostavba a z původního mlýna se zachoval pouze segmentově zaklenutý vjezd do nádvoří.

Světoví interpreti i tříhodinové čekání na bus. Jak vypadal festival Aerodrome?

Tlačenice a dlouhé čekání na autobus. Tak začal jeden z největších českých hudebních festivalů Aerodrome, který se konal od čtvrtka 28. června do soboty 30. června. Největšími problémy působil nedostatek autobusů, výpadky techniky a bezhotovostní placení. Návštěvníci naopak ocenili jedinečné zahraniční interprety a bonusy v chill zóně jako bazén či stánek pro ženy.

V červenci se budou hodit plavky i deštník

V první polovině prázdnin bude nejtepleji druhý červencový týden s maximálními teplotami kolem 27 stupňů Celsia. Relativně nejchladnější by měl být poslední týden, kdy by mělo i nejvíce pršet. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

Zlý sen nebo super zábava? Turisté si pivní vozítka užívají, maminky se ale bojí

Pro turisty netradiční cyklo výlet historickým centrem Prahy. Pro místní noční můra. Řeč je o takzvaných „beer bikes“ neboli pivních vozítkách. Ta se stala v poslední době trendem nejenom v Praze, ale i v dalších městech Evropy. Turisté díky nim mohou skloubit dvě příjemné aktivity – pivo a památky. Obyvatelé Prahy si ale na pojízdné vozy začínají čím dál více stěžovat. Praha 7 zavede zákazové značky, magistrát si nechá zpracovat analýzu možného řešení. Situace ale není jednoduchá.

Obviněných v kauze pražských nemocnic přibývá

V souvislosti s údajnými manipulacemi zakázek v některých pražských nemocnicích je k dnešnímu dni obviněno již devět lidí. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová médiím sdělila, že pro dva z nich bude státní zástupce požadovat vazbu.    

Policisté si o víkendu posvítí na telefonující řidiče

Policisté po celé České republice budou během tohoto víkendu kontrolovat, zda řidiči netelefonují za jízdy. Na jeden z nejčastějších nešvarů řidičů dohlédnou na vybraných stanovištích společně s pracovníky z Besipu, kteří budou přistiženým vysvětlovat bezpečnostní rizika přestupku. Podle průzkumu přiznávají používání mobilu při řízení téměř dvě třetiny řidičů.

Průvod domácích i zahraničních sokolů projde historickým centrem Prahy

XIV. všesokolský slet již klepe na dveře a v neděli jej pomyslně zahájí velký sokolský průvod Prahou. Ten bude atraktivní nejenom pro zúčastněné sokoly, ale i pro širokou veřejnost, která se může pokochat pestrými kroji, cvičebními úbory i seznámit se zahraničními účastníky.

Praha jako vězení. Cesta k moři autem bude letos o poznání složitější

/INFOGRAFIKA/Velké stěhování národa na jih je tu a s ním i tradiční nápor na nervy řidičů v nekončících kolonách. Letos je přitom situace o něco horší než v minulosti, silničáři rozkopali kolem Prahy hned několik výpadovek najednou.

Za výborné známky odměna. Děti s jedničkou z přírodovědy mohou do zoo za korunu

Dětští milovníci přírody s dobrými známkami mohou do zoo téměř zadarmo. Pražská zoologická zahrada přichystala dětem odměnu za snahu ve škole. A to vstup za 1 korunu, pokud školáci přinesou na vysvědčení jedničku z přírodovědy.

Vysvědčení bude chladné a deštivé

Poslední týden školního roku doprovodí spíše chladnější a deštivější počasí. O víkendu se opět oteplí a v následujících třech týdnech prázdnin se teploty udrží na průměrných, případně lehce nadprůměrných hodnotách. Více deště meteorologové očekávají jak v příštím týdnu, tak i v druhém červencovém. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu zveřejnil na svém webu.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Tapír Punťa je v novém tchajwanském domově spokojený

Dobré zprávy přicházejí z tchajwanské ZOO Taipei, která od poloviny března pečuje o pražského tapíra Budak Puntju. V novém domově získal i nové jméno – Moke.

V Praze se sejdou světoví odborníci na předškolní vzdělávání

O způsobech vedení předškoláků k ochraně přírody či k vzájemné toleranci budou příští týden v Praze jednat účastníci shromáždění a konference Světové organizace pro předškolní vzdělávání (OMEP), která tak oslaví 70 let od svého vzniku. Shromáždění se zúčastní zástupci 47 členských států organizace. Novinářům to řekla předsedkyně Českého výboru OMEP Dana Moravcová.

Uzavírka Vinohradské třídy v Praze se blíží

Na konci června začne rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradské třídě. Oprava začne 700 metrovým úsekem mezi Želivského a Hradeckou, který by měl být hotov na konci léta. 

Psychedelické látky jako léčiva. Vědci na konferenci promluví o jejich přínosu

Pod pojmem psychedelické látky si většina lidí představí zdrogované jedince ve „vlastním vesmíru“. Tyto látky mohou mít ale i jiné využití, a to při léčbě. Vědci ze zemí po celém světě proto výsledky několika výzkumů proberou na konferenci v Praze, která se uskuteční od 21. do 24. června.

Strastiplný osud výří rodiny. Ošetřovatelé zachránili i mládě mývala či jezevce

Černobílý jezevec, roztomilé mládě mývala či znovushledání výří rodiny. Záchranná stanice v Jinonicích letos mezi své stálé pacienty přijala některá zvířata i úplně poprvé. A to především z řad mláďat. Byla tak svědky například znovushledání výřích sourozenců se svým otcem nebo pomohla vysílenému mláděti mývala ze severních Čech.

Podivné židle s oteklými kotníky se objevily po celé Praze. Před čím varují?

Divné oranžové židle se objevily na 14 místech po celé Praze. Mají „oteklé kotníky“ a upozorňují na závažné onemocnění srdce. Seznamují tak veřejnost s rizikem nemoci, kterou trpí 26 milionů lidí na celém světě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT