VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 9

Opuštěný, ale obydlený dům poničil oheň

Praha - Beze škod na zdraví a zřejmě i na majetku se v noci na neděli obešel rozsáhlý požár opuštěného domu, který pražští hasiči likvidovali na Střížkově. Plameny zasáhly zdevastovaný dům, který poskytoval přístřeší lidem pohybujícím se na okraji společnosti - alespoň místní hovoří o squatu, kde se prý objevovaly i drogy a návštěvy policistů neměly být ojedinělé. Dokonce zde mělo hořet už v minulosti; šlo ale o požár podstatně menšího rozsahu.

Na Proseku začala dezinfekce potrubí kvůli legionelle

Praha - Na pražském Proseku začala v pátek ráno dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii legionella. Řekl  to mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu sice bude možné používat, hygienici ale nedoporučují, aby ji lidé pili, čistili si s ní zuby a myli obličej. 

Do opravy suchého poldru investuje vedení magistrátu přes dva miliony korun

Hostavice - První fáze zvětšení suchého poldru Čihadla už začala. Aktuálně pracovníci odstraňují historické navážky. Po jejím celkovém odstranění bude následovat vybudování malé vodní plochy napájené Svépravickým potokem. Celkové náklady na zvětšení retenčního prostoru Čihadel plně hrazené magistrátem je 2,3 milionu korun.

V Praze se sešlo 1500 odborářů, chystali se na jednání o mzdách

Praha - Kolem 1500 odborářů z celé země zaplnilo ve středu halu pražské Areny Sparta, aby se tam připravili na vyjednávání o zvýšení mezd v podnikatelské sféře pro příští rok. Svolala je Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle jejích předáků výdělky v Česku rostou pomalu a čeští zaměstnanci by své německé či rakouské kolegy při dosavadním tempu dohnali až v příštím století. Doporučují vyjednávat v podnicích o přidání o pět procent.

Dezinfekce rozvodů kvůli Legionelle se dotkne stovek bytů

Praha - Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Řekl to mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Bakterie byla potvrzená v jednom vchodě na Vysočanské ulici.

Na veletrhu For Arch se do soboty představí 830 vystavovatelů

Praha - Na 830 vystavovatelů se bude do soboty 19. září prezentovat na 26. ročníku stavebního veletrhu For Arch v Praze. Zájem firem byl větší než loni, kapacita výstaviště ale dosáhla maxima, uvedli pořadatelé. Své výrobky a stavební řešení představí na akci 61 zahraničních společností z 15 zemí.

OBRAZEM: Brouky ze dřeva zničil na naučné stezce žhář

Praha - Vinou žháře lehli brouci popelem; škoda byla vyčíslena na 10 tisíc korun. Tak v úterý shrnula Ivana Svitáková z centrály pražských hasičů příčiny a následky pondělního požáru „broukovitě" - jednoho ze stanovišť na naučné stezce mezi Vinořským parkem a Satalickou oborou. Hasiči tam byli přivoláni čtvrt hodiny před jedenáctou, když hořely figury brouků vyrobené ze dřeva.

Ve vodě v Praze 9 se objevila nebezpečná bakterie Legionella

Praha - V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se v pondělí objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.

V Praze příští rok vystoupí britská skupina Muse

Praha - V pražské O2 areně vystoupí 4. června příštího roku britská skupina Muse. Kapela tu zahraje v rámci světového turné The Drones World Tour, které se koná při příležitosti vydání jejich sedmého studiového alba s názvem Drones. Informoval o tom Jaroslav Svoboda, vedoucí programového oddělení O2 areny. Vstupenky v cenách od 1290 korun budou v prodeji od 18. září.

Zloději chtěli whisky za 15 tisíc. Kořist nezískali, ale zničili

Praha /VIDEO/ - Tři krabice dohromady s 36 láhvemi whisky se staly (či přesněji: měly se stát) kořistí trojice zlodějů, po kterých již od úterního večera pátrají policisté z Horních Počernic. Alkohol za 15 tisíc korun muži uzmuli v prodejně během otevírací doby - přičemž lze říci, že kradli na etapy.

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil chlapečka

Praha - Do babyboxu v pražském Hloubětíně v neděli někdo odložil malého chlapečka. Je zdravý, už není novorozený a má asijský původ. Dostal jméno Otakar. Sdělil to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to letošní 14. dítě odložené do některé ze speciálních schránek v zemi a celkově 126. dítě za celou historii babyboxů, které fungují už deset let. „Skóre kluci versus holky upravil na 53:73," uvedl Hess.

V Letňanech v sobotu vystoupí Landa, očekává se přibližně 40 tisíc lidí

Praha - V pražských Letňanech v sobotu vystoupí na akci nazvané Velekoncert kontroverzní zpěvák Daniel Landa. Pořadatelé očekávají návštěvu přibližně 40 tisíc lidí. V okolí letňanského letiště proto budou platit dopravní omezení pro řidiče aut. Zpěvák koncert popsal i jako „příběh o své mentalitě a svém životě".

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na FMX Gladiator Games

Praha /SOUTĚŽ, VIDEO/ - FMX Gladiator Games, nejstarší evropská freestyle motokrosová akce, oslaví v říjnu 15 let. Každý ročník byl v něčem unikátní, v Praze se vždy odehrálo něco výjimečného. Ať už šlo o salto na motocyklu Harley Davidson, nekonečné jezdecké "vláčky" nebo skoky různých strojů najednou, bylo se pokaždé na co dívat. Atmosféra v pražské O2 areně je vždy elektrizující a to nutí jezdce posouvat hranice svých možností.

Za nákup zákazník zaplatil, telefon ale v krámu ukradl

Praha /VIDEO/ - Po nenechavci, který si z obchodu v Miškovicích na severním okraji Prahy odnesl nejenom nákup, ale také mobilní telefon, který mu nepatřil, pátrají policisté z oddělení v pražských Čakovicích. Už docela dlouho; od července. Zatím se ale nepodařilo najít ani přístroj za více než 20 tisíc korun, ani mladého muže, který je podezřelý z krádeže. Mohlo by se to ale změnit, pokud podezřelého poznají všímaví občané, věří policisté.

OBRAZEM: Historické kousky kroužily nad Prahou

Praha - Na letňanském letišti se sešla spousta diváků, aby se podívala na různá letadla. Konal se tam totiž šestý ročník Dne Letiště Letňan. V deset hodin dopoledne proletěl nad hlavami tisíce diváků dopravní letoun Casa. Na dráhu letiště pak dosedla Baťova Electra, vedle ní se pak usadil Beechraft. Dvojice pak odpoledne předvedla i společné letecké vystoupení, které bylo pro většinu přítomných vrcholem programu.

OBRAZEM: Sběratelský veletrh odstartoval legendární Panenka

Praha - Největší sběratelský veletrh ve střední a východní Evropě odstartoval ve čtvrtek na výstavišti PVA v pražských Letňanech legendární fotbalista Antonín Panenka. Na stánku České mincovny, představil zbrusu novou sadu medailí s portrétem jeho spoluhráče Karola Dobiáše i svým vlastním. Sada medailí vyšla v sérii s názvem Československé fotbalové legendy jako pátá a šestá v pořadí, dohromady jich mincovna vydá jedenáct.

Při požáru v bytě se zranili tři lidé

Praha /FOTOGALERIE/ - Opakovaně zasahovat museli i zdravotničtí záchranáři při požáru ve čtvrtém podlaží osmipatrového bytového domu, který pražští hasiči likvidovali v úterý odpoledne v Sokolovské ulici ve Vysočanech. Vážné popáleniny, s nimiž ji sanitka odvážela do nemocnice, utrpěla uživatelka bytu, kterou hasiči zachraňovali z balkonu pomocí výsuvného žebříku.

Muž na vozíku prý osahával dívky

Praha - Totožnost muže pohybujícího se na invalidním vozíku, který podle opakovaných oznámení osahával i jinak obtěžoval mladé ženy a dívky, a některé dokonce i okradl, už znají policisté z místního oddělení v pražských Čakovicích. Právě jim byl v polovině března nahlášen první případ - oznámení o tom, že muž na invalidním vozíku obtěžoval ženu v autobuse.

Čakovická škola otevřela moderní učebny

Čakovice - Základní škola Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích se od nového školního roku rozšířila o novou budovu. Investice za 25 milionů korun přinesla škole sedm nových učeben s kapacitou 210 žáků.

Dobová letadla zpestří pražské letiště Letňany. Letos pošesté

Praha - Historická letadla, letecká pošta nebo ukázka vojenského tábora. Pražané na Dnu letiště Letňany v sobotu 5. září uvidí nejen ve vzduchu několik leteckých strojů. „Návštěvníci spatří běžný letecký provoz. Kromě zajímavých historických strojů z první poloviny minulého století uvidí i moderní letadla, která zde v současnosti běžně přistávají," uvedl ředitel Letiště Praha Letňany Petr Kříž.

Festival Barevná devítka představil více než 25 národností z celého světa

Praha 9 /FOTOGALERIE/ - Vysočanský park Podviní se v sobotu už pojedenácté zaplnil exotickou hudbou, tancem, workshopy, koncerty, ale také cizokrajným jídlem ze všech koutů světa. Multikulturní festival Barevná devítka představil veřejnosti více než 25 národností z celého světa. Na festival se podívalo téměř 6000 návštěvníků.

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil několikadenního chlapce

Praha - Několikadenního chlapce našli dnes odpoledne zdravotníci v babyboxu v pražském Hloubětíně. Zdravý novorozenec s ještě nezahojeným pupečníkem byl zabalený v modré dece, na hlavě měl žlutou čepičku a dostal jméno Luděk, oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Na zanedbaném pozemku u Rokytky plánuje magistrát park s rybníkem

Praha 9 - Zanedbaný pozemek na pomezí Vysočan a Hloubětína se má v budoucnosti proměnit v upravený veřejný park s rybníkem. Na čtvrtečním veřejném projednání měli občané poslední možnost vznášet připomínky k záměru vybudovat na území bývalé zahrádkářské kolonie rybník. Ten je stejně jako park projektován samostatně.

Premiéra v O2 areně: Sparta prohrála v Lize mistrů, tribuny byly prázdné

Praha - Nepříliš úspěšná premiéra. Hokejisté Sparty poprvé hráli v O2 areně a prohráli: v zápase 3. kola Ligy mistrů podlehli norskému Storhamaru 1:2 a promarnili možnost potvrdit postup ze skupiny M. Zápas, jenž se hrál před téměř prázdnými tribunami, rozhodl v čase 59:22 Christian Larrivée.

Zanedbaný pozemek u Rokytky se má změnit na park s rybníkem

Praha - Zanedbaný pozemek po zahrádkářské kolonii u Rokytky ve Vysočanech se má změnit na park s rybníkem. Začátek parkových úprav brzdí spory o pozemky, zatím se proto na jaře začne budovat jen rybník, který leží kompletně na pozemcích Prahy. Dnešní veřejné jednání na místě stavby bylo součástí řízení k vydání územního rozhodnutí nutného ke stavebnímu povolení.

Skandující fanoušek byl nejprve sprostý, pak dokonce agresivní

Praha - Prodražit se může věrnost svému klubu sportovnímu fandovi, který v noci na úterý vyřvával do ticha sídliště na pražském Proseku. „Sparta! Sparta! Sparta!" neslo se hodinu po půlnoci vytrvalé skandování vnitroblokem domů u ulic Veltruská a Litvínovská. Velmi vytrvalé a hodně hlasité skandování.

Zachránit seniora pomohl muž z odtahovky

Praha – Pracovníci odtahové služby zpravidla nebývají posly dobrých zpráv – jiné to ale bylo na počátku víkendu. Vyplývá to alespoň z pondělních informací Rudolfa Rubeše z centrály pražských strážníků. I když – na počátku zaměstnanec odtahovky také nic pozitivního nezvěstoval. Strážníky z Prahy 14 telefonicky upozornil, že se obává o zdraví seniora, který si u něj objednal odtah auta.

Příčinu požáru ve Vysočanech specialisté zatím neodhalili

Praha - Otazníky prozatím obestírají mohutný požár se škodou blížící se 300 milionům korun, který řádil o víkendu v pražských Vysočanech a v sobotu za soumraku na sebe upozorňoval z daleka viditelným dýmem. Kriminalisté pražské policie, kteří společně se specialisty hasičského sboru zkoumají, proč v někdejším areálu ČKD u Kolbenovy ulice zachvátily halu s uskladněným textilem plameny, s nimiž desítky hasičů bojovaly od soborního večera až do nedělního podvečera, zatím důvod vzniku požáru neodhalili. 

Lupič zranil prodavačku nožem. Podezřelý už je v cele

Praha /VIDEO/ – Získal deset tisíc, teď mu hrozí deset let. Řeč je o nezvykle brutálním lupiči, který 27. července přepadl prodejnu potravin v Novovysočanské ulici v Praze. Třebaže si na místě činu maskoval pachatel obličej kuklou, podezřelého, který je skutečně protřelým kriminálníkem, se detektivům III. obvodu pražské policie podařilo dopadnout již po týdnu, připomněla v pondělí Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

Cigareta vyšla na sto tisíc korun

Praha /FOTOGALERIE/ – Velkým malérem hrozil požár bytu v Kopřivnické ulici v Letňanech, který pražští hasiči likvidovali v sobotu necelé tři hodiny po půlnoci. Šetření ukázalo, že nebezpečné plameny spojené s kouřem, který ohrožoval lidi v bytech ve vyšších patrech a na chodbách, měla podle zjištění hasičů na svědomí nedbalost při kouření; od nedopalku cigarety začaly hořet lůžkoviny na pohovce. Událost nadále zůstává v šetření policistů.

Úpravy naučné stezky v Praze 9 vyjdou na 12,8 milionu korun

Praha - Úpravy naučné stezky Amerika v Praze 9 vyjdou na 12,8 milionu korun. Vznikne parkoviště v ulici Na Vyhlídce, sociální zázemí a nové vyhlídkové trasy po hraně Proseckých skal směrem k ulici Nad Kundratkou. Městská část chce revitalizovat celou oblast, včetně podzemí Proseckých skal, které má být přístupné veřejnosti.

Mladiství pili ve dvou i kolektivně

Praha /FOTOGALERIE/ – Tři případy popíjející mládeže řešili pražští strážníci během pondělní a úterní noci na Černém Mostě. Pro hlídky z Prahy 14 zde podobné zásahy u mladistvých, kteří si posezení venku zpestřují alkoholem, přitom nejsou ničím neznámým. Dvakrát si pijanů všimla hlídka sama, v jednom případě vedlo k odhalení oznámení o rušení nočního klidu.

Cizince podezřelého z vraždy v Hloubětíně dopadla rumunská policie

Praha – Osmatřicetiletého Rumuna, kterého pražští kriminalisté podezřívají z vraždy 47leté ženy z Ukrajiny, která během pobytu v české metropoli byla jeho družkou, dopadli v jeho domovině místní policisté. Zadrželi ho na základě evropského zatykače, uvedl v pátek Jan Daněk z ředitelství pražské policie s tím, že nyní se chystají kroky spojené s vydáním podezřelého k trestnímu řízení v České republice.

Bezdomovce do sanitky dostali pomocí lan

Praha /FOTOGALERIE/ – Jako nosiči nepomáhají pražští hasiči záchranářům pouze výjimečně; zajištění transportu pacienta rozhodně není ojedinělé. Například v případě nutnosti dostat ležícího pacienta z vyššího patra dolů k sanitce může být výhodnější použití výsuvného žebříku přistaveného k oknu, než se s nosítky trmácet po schodišti, jež na podobné štrapáce leckdy ani není stavěno.

Ženu pracující v kanceláři uštkl had

Praha – Hodně neobvyklý pracovní úraz utrpěla žena, která byla v kanceláři pokousána. Uštknuta hadem, který na místě neměl co pohledávat. Naštěstí nebyl jedovatý, připomněl v úterý k incidentu z pondělního dopoledne Jan Čihák u centrály pražských strážníků. Právě městská policie byla na místo přivolána společně se záchranáři. Zatímco zdravotníci se starali o pacientku a pokousanou ženu převezli k ošetření do nemocnice, strážníci se zajímali o pachatele útoku.

Plameny na poli zničily obilí za dva miliony

Praha /FOTOGALERIE/ – Dvoumilionovou škodu si v sobotu vyžádal požár obilí na 55 hektarech nepokoseného pole u Černých Voděrad na Praze-východ. S velkým úsilím, které dokládá i vyhlášení třetího stupně požárního poplachu, se podařilo zachránit hodnoty vyčíslené na tři a půl milionu korun.

Cizinka se zřejmě stala obětí mordu

Praha – Okolnosti úmrtí 47leté ženy z Ukrajiny, jejíž tělo bylo ve středu dopoledne nalezeno na balkonu v prvním patře panelového domu v Kukelské ulici v Hloubětíně, řeší pražští kriminalisté. Přesnou příčinu a dobu smrti určí teprve pitva – po ohledání těla na místě nálezu nicméně detektivové předpokládají, že cizinka vydechla naposledy již v úterý večer – a stalo se tak v důsledku násilného trestného činu. Řešení případu proto již také převzali detektivové z mordparty.

Radnice devítky zpřístupní štoly pod Prosekem

Praha /ROZHOVOR/ – Není úplně známou skutečností, že pod skalami na Proseku se nachází rozsáhlý systém bývalých důlních štol. Devátá městská část má už od devadesátých let 
v plánu prosecké podzemí zpřístupnit veřejnosti a tento záměr se nyní přiblížil realizaci. Radnice připravila projekt rozdělený na dvě fáze, který by měl umožnit lidem se do podzemí podívat.

Praha 9 chce místo garáží na Krocínce parcely pro rodinné domy

Praha – Praha 9 chce místo problematických garáží na Krocínce parcely pro rodinné domy. Pozemek bude prodávat na parcely, aby na něm nevznikla jedna stavba. Na debatě s místními to řekli zástupci vedení radnice. V garážích se scházeli bezdomovci a narkomani, proto nechala městská část jednu budovu zbourat. Dříve o pozemek o ploše asi 3500 metrů čtverečních měli zájem i developeři.

Park Pod Lávkou na devítce opraví magistrát

Praha - Magistrát chce oživit zeleň v hlavním městě. Ze seznamu veřejných zakázek, který Praha vede, vyplývá, že vedení města se chystá zrekonstruovat park Pod Lávkou. Ten se nachází na deváté městské části mezi ulicí Ocelářskou, Freyovou a tokem říčky Rokytky.

Učitelky se zastaly instruktora obžalovaného z osahávání holčiček

Praha - Může si pětileté dítě vybájit zážitek s osaháváním „panem učitelem" bez toho, že by jeho slova vycházela z reálné situace? A co o dané situaci vypovídá, jestliže po léta nikdo nezaznamenal jakékoli varující signály – a náhle velmi podobně hovoří hned dvě matky předškolaček naráz?

Soud řeší údajný sexuální útok instruktora na předškolačky

Praha /FOTOGALERIE/ - Nestalo se to a stát ani nemohlo. Tak se v pondělí u Městského soudu v Praze hájil 29letý Martin Č. Někdejší instruktor plavání, který čelí obžalobě ze znásilnění. Činu se měl dopustit loni 10. dubna osaháváním dvou šestiletých předškolaček, které se společně s dalšími dětmi ze školky a v doprovodu učitelek účastnily plaveckého kurzu v malém bazénku plaveného areálu v Hloubětíně. 

Okno do jiných světů: na devítce bude výstava pod širým nebem

Praha 9 - Devátá městská část připravila unikátní výstavu výtvarných děl pod širým nebem. Expozice s názvem Okno do jiných světů bude zahájena v pondělí v 18 hodin mezi vchodem do metra Prosek a stanicí autobusu. Výstava je pořádána při příležitosti dvaceti dvou let od založení Galerie 9, kterou pro obyvatele (nejen) Prahy 9 provozuje městská část.

Botička nasazená na parkující auto skončila v Kyjském rybníku

Praha /FOTOGALERIE/ - Dohru na policejní služebně bude mít zdánlivě banální úkon pražských strážníků - nasazení botičky na špatně parkující auto. K tomu přistoupila hlídka z Prahy 14 kvůli tomu, že ve Vajgarské ulici řidič porušil zákazovou značku. Šoféra se v okolí najít nepodařilo; strážníci pouze opodál kápli na dvojici rybářů čekajících na úlovek u Kyjského rybníka.

Legendární ragbista Jan Král slaví 85. narozeniny

Praha - Jméno jednoho z nejstarších ragbistů Pragy Jana Krále najdeme nejenom v seznamu československých ragbyových reprezentantů, ale mezi hráči ligového týmu Pragy, s kterým Král získal hned několik mistrovských titulů. Vysočanský patriot byl úspěšným trenérem juniorského týmu Pragy, s kterým získal rovněž zlaté a další medaile, byl i několik let předsedou ragbyové klubu Praga.

Zloděje kabelů vyčmuchal služební pes

Praha - Na svědomí mají nejenom škodu v řádu desetitisíců korun, ale také vážné provozní trable na železnici v pražském Hloubětíně, kde opakované krádeže měděných kabelů vyřadily z činnosti zabezpečovací zařízení a provoz na trati bylo zapotřebí řídit pomocí telefonu. To uvedla Iveta Martínková z ředitelství pražské policie k počínání muže a ženy, jež se podařilo zadržet díky citlivému nosu služebního psa Vita.

Festival Barevná devítka už pojedenácté představí kultury z celého světa

Praha /FOTOGALERIE/ - Tradiční tanec, hudba, zpěv, hýření barev, rukodělné výrobky, delikatesy z celého světa, ale především neopakovatelná atmosféra. To všechno je Barevná devítka, multikulturní festival, který tradičně pořádá MČ Praha 9 v parku Podviní poslední srpnovou sobotu.

Bydlení bezdomovci neměli, zcela nový nábytek ale ano

Praha - Fungl nové vybavení v útočišti dvojice bezdomovců přespávajících pod mostem v Chlumecké ulici na Černém Mostě v Praze neuniklo pozornosti strážnice-okrskářky, která kolem procházela v úterý ráno. Zahradní nábytek zahrnující nejen stůl se židlemi, ale i stolek na grilování (a nechyběly navíc ani květináče) skutečně v daném prostředí vyhlížel jaksi nepatřičně.

V dodávce našli celníci kradené motorky za dva miliony korun

Praha /FOTOGALERIE/ - Daleko se svou kořistí nedojela trojice Poláků, která v dodávce rovněž s polskou poznávací značkou převážela motocykly ukradené v Praze 9. Odhalili je pražští celníci v rámci dohledu nad pohybem zboží. O tom, jakým způsobem před týdnem spadla klec, informovala v úterý Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu.

Starostkou v Kolodějích se stala Morávková, vystřídala Passera

Praha - Starostkou v Kolodějích se překvapivě stala Angela Morávková z hnutí Naděje pro Koloděje, které v mimořádných volbách skončilo na třetím místě. Ve funkci vystřídala Zbyňka Passera, jehož vítězné hnutí Pro Prahu míří do opozice. Volby se opakovaly, protože se v podzimních komunálních volbách vítězná TOP 09 a druhé hnutí Pro Prahu nedohodly na podobě koalice a obsazení radnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT