VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 9

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil chlapečka

Praha - Do babyboxu v pražském Hloubětíně v neděli někdo odložil malého chlapečka. Je zdravý, už není novorozený a má asijský původ. Dostal jméno Otakar. Sdělil to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to letošní 14. dítě odložené do některé ze speciálních schránek v zemi a celkově 126. dítě za celou historii babyboxů, které fungují už deset let. „Skóre kluci versus holky upravil na 53:73," uvedl Hess.

V Letňanech v sobotu vystoupí Landa, očekává se přibližně 40 tisíc lidí

Praha - V pražských Letňanech v sobotu vystoupí na akci nazvané Velekoncert kontroverzní zpěvák Daniel Landa. Pořadatelé očekávají návštěvu přibližně 40 tisíc lidí. V okolí letňanského letiště proto budou platit dopravní omezení pro řidiče aut. Zpěvák koncert popsal i jako „příběh o své mentalitě a svém životě".

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na FMX Gladiator Games

Praha /SOUTĚŽ, VIDEO/ - FMX Gladiator Games, nejstarší evropská freestyle motokrosová akce, oslaví v říjnu 15 let. Každý ročník byl v něčem unikátní, v Praze se vždy odehrálo něco výjimečného. Ať už šlo o salto na motocyklu Harley Davidson, nekonečné jezdecké "vláčky" nebo skoky různých strojů najednou, bylo se pokaždé na co dívat. Atmosféra v pražské O2 areně je vždy elektrizující a to nutí jezdce posouvat hranice svých možností.

Za nákup zákazník zaplatil, telefon ale v krámu ukradl

Praha /VIDEO/ - Po nenechavci, který si z obchodu v Miškovicích na severním okraji Prahy odnesl nejenom nákup, ale také mobilní telefon, který mu nepatřil, pátrají policisté z oddělení v pražských Čakovicích. Už docela dlouho; od července. Zatím se ale nepodařilo najít ani přístroj za více než 20 tisíc korun, ani mladého muže, který je podezřelý z krádeže. Mohlo by se to ale změnit, pokud podezřelého poznají všímaví občané, věří policisté.

OBRAZEM: Historické kousky kroužily nad Prahou

Praha - Na letňanském letišti se sešla spousta diváků, aby se podívala na různá letadla. Konal se tam totiž šestý ročník Dne Letiště Letňan. V deset hodin dopoledne proletěl nad hlavami tisíce diváků dopravní letoun Casa. Na dráhu letiště pak dosedla Baťova Electra, vedle ní se pak usadil Beechraft. Dvojice pak odpoledne předvedla i společné letecké vystoupení, které bylo pro většinu přítomných vrcholem programu.

OBRAZEM: Sběratelský veletrh odstartoval legendární Panenka

Praha - Největší sběratelský veletrh ve střední a východní Evropě odstartoval ve čtvrtek na výstavišti PVA v pražských Letňanech legendární fotbalista Antonín Panenka. Na stánku České mincovny, představil zbrusu novou sadu medailí s portrétem jeho spoluhráče Karola Dobiáše i svým vlastním. Sada medailí vyšla v sérii s názvem Československé fotbalové legendy jako pátá a šestá v pořadí, dohromady jich mincovna vydá jedenáct.

Při požáru v bytě se zranili tři lidé

Praha /FOTOGALERIE/ - Opakovaně zasahovat museli i zdravotničtí záchranáři při požáru ve čtvrtém podlaží osmipatrového bytového domu, který pražští hasiči likvidovali v úterý odpoledne v Sokolovské ulici ve Vysočanech. Vážné popáleniny, s nimiž ji sanitka odvážela do nemocnice, utrpěla uživatelka bytu, kterou hasiči zachraňovali z balkonu pomocí výsuvného žebříku.

Muž na vozíku prý osahával dívky

Praha - Totožnost muže pohybujícího se na invalidním vozíku, který podle opakovaných oznámení osahával i jinak obtěžoval mladé ženy a dívky, a některé dokonce i okradl, už znají policisté z místního oddělení v pražských Čakovicích. Právě jim byl v polovině března nahlášen první případ - oznámení o tom, že muž na invalidním vozíku obtěžoval ženu v autobuse.

Čakovická škola otevřela moderní učebny

Čakovice - Základní škola Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích se od nového školního roku rozšířila o novou budovu. Investice za 25 milionů korun přinesla škole sedm nových učeben s kapacitou 210 žáků.

Dobová letadla zpestří pražské letiště Letňany. Letos pošesté

Praha - Historická letadla, letecká pošta nebo ukázka vojenského tábora. Pražané na Dnu letiště Letňany v sobotu 5. září uvidí nejen ve vzduchu několik leteckých strojů. „Návštěvníci spatří běžný letecký provoz. Kromě zajímavých historických strojů z první poloviny minulého století uvidí i moderní letadla, která zde v současnosti běžně přistávají," uvedl ředitel Letiště Praha Letňany Petr Kříž.

Festival Barevná devítka představil více než 25 národností z celého světa

Praha 9 /FOTOGALERIE/ - Vysočanský park Podviní se v sobotu už pojedenácté zaplnil exotickou hudbou, tancem, workshopy, koncerty, ale také cizokrajným jídlem ze všech koutů světa. Multikulturní festival Barevná devítka představil veřejnosti více než 25 národností z celého světa. Na festival se podívalo téměř 6000 návštěvníků.

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil několikadenního chlapce

Praha - Několikadenního chlapce našli dnes odpoledne zdravotníci v babyboxu v pražském Hloubětíně. Zdravý novorozenec s ještě nezahojeným pupečníkem byl zabalený v modré dece, na hlavě měl žlutou čepičku a dostal jméno Luděk, oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Na zanedbaném pozemku u Rokytky plánuje magistrát park s rybníkem

Praha 9 - Zanedbaný pozemek na pomezí Vysočan a Hloubětína se má v budoucnosti proměnit v upravený veřejný park s rybníkem. Na čtvrtečním veřejném projednání měli občané poslední možnost vznášet připomínky k záměru vybudovat na území bývalé zahrádkářské kolonie rybník. Ten je stejně jako park projektován samostatně.

Premiéra v O2 areně: Sparta prohrála v Lize mistrů, tribuny byly prázdné

Praha - Nepříliš úspěšná premiéra. Hokejisté Sparty poprvé hráli v O2 areně a prohráli: v zápase 3. kola Ligy mistrů podlehli norskému Storhamaru 1:2 a promarnili možnost potvrdit postup ze skupiny M. Zápas, jenž se hrál před téměř prázdnými tribunami, rozhodl v čase 59:22 Christian Larrivée.

Zanedbaný pozemek u Rokytky se má změnit na park s rybníkem

Praha - Zanedbaný pozemek po zahrádkářské kolonii u Rokytky ve Vysočanech se má změnit na park s rybníkem. Začátek parkových úprav brzdí spory o pozemky, zatím se proto na jaře začne budovat jen rybník, který leží kompletně na pozemcích Prahy. Dnešní veřejné jednání na místě stavby bylo součástí řízení k vydání územního rozhodnutí nutného ke stavebnímu povolení.

Skandující fanoušek byl nejprve sprostý, pak dokonce agresivní

Praha - Prodražit se může věrnost svému klubu sportovnímu fandovi, který v noci na úterý vyřvával do ticha sídliště na pražském Proseku. „Sparta! Sparta! Sparta!" neslo se hodinu po půlnoci vytrvalé skandování vnitroblokem domů u ulic Veltruská a Litvínovská. Velmi vytrvalé a hodně hlasité skandování.

Zachránit seniora pomohl muž z odtahovky

Praha – Pracovníci odtahové služby zpravidla nebývají posly dobrých zpráv – jiné to ale bylo na počátku víkendu. Vyplývá to alespoň z pondělních informací Rudolfa Rubeše z centrály pražských strážníků. I když – na počátku zaměstnanec odtahovky také nic pozitivního nezvěstoval. Strážníky z Prahy 14 telefonicky upozornil, že se obává o zdraví seniora, který si u něj objednal odtah auta.

Příčinu požáru ve Vysočanech specialisté zatím neodhalili

Praha - Otazníky prozatím obestírají mohutný požár se škodou blížící se 300 milionům korun, který řádil o víkendu v pražských Vysočanech a v sobotu za soumraku na sebe upozorňoval z daleka viditelným dýmem. Kriminalisté pražské policie, kteří společně se specialisty hasičského sboru zkoumají, proč v někdejším areálu ČKD u Kolbenovy ulice zachvátily halu s uskladněným textilem plameny, s nimiž desítky hasičů bojovaly od soborního večera až do nedělního podvečera, zatím důvod vzniku požáru neodhalili. 

Lupič zranil prodavačku nožem. Podezřelý už je v cele

Praha /VIDEO/ – Získal deset tisíc, teď mu hrozí deset let. Řeč je o nezvykle brutálním lupiči, který 27. července přepadl prodejnu potravin v Novovysočanské ulici v Praze. Třebaže si na místě činu maskoval pachatel obličej kuklou, podezřelého, který je skutečně protřelým kriminálníkem, se detektivům III. obvodu pražské policie podařilo dopadnout již po týdnu, připomněla v pondělí Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

Cigareta vyšla na sto tisíc korun

Praha /FOTOGALERIE/ – Velkým malérem hrozil požár bytu v Kopřivnické ulici v Letňanech, který pražští hasiči likvidovali v sobotu necelé tři hodiny po půlnoci. Šetření ukázalo, že nebezpečné plameny spojené s kouřem, který ohrožoval lidi v bytech ve vyšších patrech a na chodbách, měla podle zjištění hasičů na svědomí nedbalost při kouření; od nedopalku cigarety začaly hořet lůžkoviny na pohovce. Událost nadále zůstává v šetření policistů.

Úpravy naučné stezky v Praze 9 vyjdou na 12,8 milionu korun

Praha - Úpravy naučné stezky Amerika v Praze 9 vyjdou na 12,8 milionu korun. Vznikne parkoviště v ulici Na Vyhlídce, sociální zázemí a nové vyhlídkové trasy po hraně Proseckých skal směrem k ulici Nad Kundratkou. Městská část chce revitalizovat celou oblast, včetně podzemí Proseckých skal, které má být přístupné veřejnosti.

Mladiství pili ve dvou i kolektivně

Praha /FOTOGALERIE/ – Tři případy popíjející mládeže řešili pražští strážníci během pondělní a úterní noci na Černém Mostě. Pro hlídky z Prahy 14 zde podobné zásahy u mladistvých, kteří si posezení venku zpestřují alkoholem, přitom nejsou ničím neznámým. Dvakrát si pijanů všimla hlídka sama, v jednom případě vedlo k odhalení oznámení o rušení nočního klidu.

Cizince podezřelého z vraždy v Hloubětíně dopadla rumunská policie

Praha – Osmatřicetiletého Rumuna, kterého pražští kriminalisté podezřívají z vraždy 47leté ženy z Ukrajiny, která během pobytu v české metropoli byla jeho družkou, dopadli v jeho domovině místní policisté. Zadrželi ho na základě evropského zatykače, uvedl v pátek Jan Daněk z ředitelství pražské policie s tím, že nyní se chystají kroky spojené s vydáním podezřelého k trestnímu řízení v České republice.

Bezdomovce do sanitky dostali pomocí lan

Praha /FOTOGALERIE/ – Jako nosiči nepomáhají pražští hasiči záchranářům pouze výjimečně; zajištění transportu pacienta rozhodně není ojedinělé. Například v případě nutnosti dostat ležícího pacienta z vyššího patra dolů k sanitce může být výhodnější použití výsuvného žebříku přistaveného k oknu, než se s nosítky trmácet po schodišti, jež na podobné štrapáce leckdy ani není stavěno.

Ženu pracující v kanceláři uštkl had

Praha – Hodně neobvyklý pracovní úraz utrpěla žena, která byla v kanceláři pokousána. Uštknuta hadem, který na místě neměl co pohledávat. Naštěstí nebyl jedovatý, připomněl v úterý k incidentu z pondělního dopoledne Jan Čihák u centrály pražských strážníků. Právě městská policie byla na místo přivolána společně se záchranáři. Zatímco zdravotníci se starali o pacientku a pokousanou ženu převezli k ošetření do nemocnice, strážníci se zajímali o pachatele útoku.

Plameny na poli zničily obilí za dva miliony

Praha /FOTOGALERIE/ – Dvoumilionovou škodu si v sobotu vyžádal požár obilí na 55 hektarech nepokoseného pole u Černých Voděrad na Praze-východ. S velkým úsilím, které dokládá i vyhlášení třetího stupně požárního poplachu, se podařilo zachránit hodnoty vyčíslené na tři a půl milionu korun.

Cizinka se zřejmě stala obětí mordu

Praha – Okolnosti úmrtí 47leté ženy z Ukrajiny, jejíž tělo bylo ve středu dopoledne nalezeno na balkonu v prvním patře panelového domu v Kukelské ulici v Hloubětíně, řeší pražští kriminalisté. Přesnou příčinu a dobu smrti určí teprve pitva – po ohledání těla na místě nálezu nicméně detektivové předpokládají, že cizinka vydechla naposledy již v úterý večer – a stalo se tak v důsledku násilného trestného činu. Řešení případu proto již také převzali detektivové z mordparty.

Radnice devítky zpřístupní štoly pod Prosekem

Praha /ROZHOVOR/ – Není úplně známou skutečností, že pod skalami na Proseku se nachází rozsáhlý systém bývalých důlních štol. Devátá městská část má už od devadesátých let 
v plánu prosecké podzemí zpřístupnit veřejnosti a tento záměr se nyní přiblížil realizaci. Radnice připravila projekt rozdělený na dvě fáze, který by měl umožnit lidem se do podzemí podívat.

Praha 9 chce místo garáží na Krocínce parcely pro rodinné domy

Praha – Praha 9 chce místo problematických garáží na Krocínce parcely pro rodinné domy. Pozemek bude prodávat na parcely, aby na něm nevznikla jedna stavba. Na debatě s místními to řekli zástupci vedení radnice. V garážích se scházeli bezdomovci a narkomani, proto nechala městská část jednu budovu zbourat. Dříve o pozemek o ploše asi 3500 metrů čtverečních měli zájem i developeři.

Park Pod Lávkou na devítce opraví magistrát

Praha - Magistrát chce oživit zeleň v hlavním městě. Ze seznamu veřejných zakázek, který Praha vede, vyplývá, že vedení města se chystá zrekonstruovat park Pod Lávkou. Ten se nachází na deváté městské části mezi ulicí Ocelářskou, Freyovou a tokem říčky Rokytky.

Učitelky se zastaly instruktora obžalovaného z osahávání holčiček

Praha - Může si pětileté dítě vybájit zážitek s osaháváním „panem učitelem" bez toho, že by jeho slova vycházela z reálné situace? A co o dané situaci vypovídá, jestliže po léta nikdo nezaznamenal jakékoli varující signály – a náhle velmi podobně hovoří hned dvě matky předškolaček naráz?

Soud řeší údajný sexuální útok instruktora na předškolačky

Praha /FOTOGALERIE/ - Nestalo se to a stát ani nemohlo. Tak se v pondělí u Městského soudu v Praze hájil 29letý Martin Č. Někdejší instruktor plavání, který čelí obžalobě ze znásilnění. Činu se měl dopustit loni 10. dubna osaháváním dvou šestiletých předškolaček, které se společně s dalšími dětmi ze školky a v doprovodu učitelek účastnily plaveckého kurzu v malém bazénku plaveného areálu v Hloubětíně. 

Okno do jiných světů: na devítce bude výstava pod širým nebem

Praha 9 - Devátá městská část připravila unikátní výstavu výtvarných děl pod širým nebem. Expozice s názvem Okno do jiných světů bude zahájena v pondělí v 18 hodin mezi vchodem do metra Prosek a stanicí autobusu. Výstava je pořádána při příležitosti dvaceti dvou let od založení Galerie 9, kterou pro obyvatele (nejen) Prahy 9 provozuje městská část.

Botička nasazená na parkující auto skončila v Kyjském rybníku

Praha /FOTOGALERIE/ - Dohru na policejní služebně bude mít zdánlivě banální úkon pražských strážníků - nasazení botičky na špatně parkující auto. K tomu přistoupila hlídka z Prahy 14 kvůli tomu, že ve Vajgarské ulici řidič porušil zákazovou značku. Šoféra se v okolí najít nepodařilo; strážníci pouze opodál kápli na dvojici rybářů čekajících na úlovek u Kyjského rybníka.

Legendární ragbista Jan Král slaví 85. narozeniny

Praha - Jméno jednoho z nejstarších ragbistů Pragy Jana Krále najdeme nejenom v seznamu československých ragbyových reprezentantů, ale mezi hráči ligového týmu Pragy, s kterým Král získal hned několik mistrovských titulů. Vysočanský patriot byl úspěšným trenérem juniorského týmu Pragy, s kterým získal rovněž zlaté a další medaile, byl i několik let předsedou ragbyové klubu Praga.

Zloděje kabelů vyčmuchal služební pes

Praha - Na svědomí mají nejenom škodu v řádu desetitisíců korun, ale také vážné provozní trable na železnici v pražském Hloubětíně, kde opakované krádeže měděných kabelů vyřadily z činnosti zabezpečovací zařízení a provoz na trati bylo zapotřebí řídit pomocí telefonu. To uvedla Iveta Martínková z ředitelství pražské policie k počínání muže a ženy, jež se podařilo zadržet díky citlivému nosu služebního psa Vita.

Festival Barevná devítka už pojedenácté představí kultury z celého světa

Praha /FOTOGALERIE/ - Tradiční tanec, hudba, zpěv, hýření barev, rukodělné výrobky, delikatesy z celého světa, ale především neopakovatelná atmosféra. To všechno je Barevná devítka, multikulturní festival, který tradičně pořádá MČ Praha 9 v parku Podviní poslední srpnovou sobotu.

Bydlení bezdomovci neměli, zcela nový nábytek ale ano

Praha - Fungl nové vybavení v útočišti dvojice bezdomovců přespávajících pod mostem v Chlumecké ulici na Černém Mostě v Praze neuniklo pozornosti strážnice-okrskářky, která kolem procházela v úterý ráno. Zahradní nábytek zahrnující nejen stůl se židlemi, ale i stolek na grilování (a nechyběly navíc ani květináče) skutečně v daném prostředí vyhlížel jaksi nepatřičně.

V dodávce našli celníci kradené motorky za dva miliony korun

Praha /FOTOGALERIE/ - Daleko se svou kořistí nedojela trojice Poláků, která v dodávce rovněž s polskou poznávací značkou převážela motocykly ukradené v Praze 9. Odhalili je pražští celníci v rámci dohledu nad pohybem zboží. O tom, jakým způsobem před týdnem spadla klec, informovala v úterý Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu.

Starostkou v Kolodějích se stala Morávková, vystřídala Passera

Praha - Starostkou v Kolodějích se překvapivě stala Angela Morávková z hnutí Naděje pro Koloděje, které v mimořádných volbách skončilo na třetím místě. Ve funkci vystřídala Zbyňka Passera, jehož vítězné hnutí Pro Prahu míří do opozice. Volby se opakovaly, protože se v podzimních komunálních volbách vítězná TOP 09 a druhé hnutí Pro Prahu nedohodly na podobě koalice a obsazení radnice.

OBRAZEM: Bobová dráha na Proseku nabízí nevšední zábavu

Praha - Až šedesátikilometrovou rychlostí se mohou zájemci řítit po bobové dráze na pražském Proseku. Změřit si síly mezi sebou a odpočinout si při nevšední zábavě mohou lidé i během dalšího horkého prázdninového víkendu.

Pohádkové postavy provedou děti na zámku

Praha - Rumcajs, Zlatovláska nebo Šípková Růženka, víla Ohnivka nebo skřítek Matýsek. Návštěvníci Chvalského zámku se mohou vrátit do dětství. V několika komentovaných prohlídkách zájemci nahlédnou do života pohádkových postav. Výstavy uspořádal Chvalský zámek 
k příležitosti padesátých narozenin Večerníčka.

Policejní nováčci zachraňovali životy

Praha - Záchranu dvou životů během jediné služby zažila dvojice policejních nováčků ze služebny v pražských Čakovicích. V noci na úterý nejprve jejich hlídku vyslal operační důstojník do Kbel, kam už kvůli oznámení o partičce mládeže převracející kontejnery vyjela hlídka z Letňan. Při návratu na služebnu pak  našli na chodníku ženu v bezvědomí.

Kabát ukončí úspěšný rok Vánočním koncertem

Praha - Netradiční termín koncertu tradiční tuzemské kapely. Legendární Kabát po velmi úspěšném Open Air Turné 2015 k novému albu Do pekla / Do nebe odehraje jedinečný Vánoční koncert v pražské O2 areně. A proč v předvánočním čase? „Není to tak, že si chceme s fanoušky zazpívat koledy a pak si sednout ke štědrovečernímu stolu," předeslal zpěvák kapely Josef Vojtek.

Sparta se těší do luxusu. Fanoušci ale nadšení nejsou

Praha - Na jednu stranu to dává perfektní logický smysl: bude-li v hlavním městě hrát hokejovou extraligu jediný klub, měl by také nastupovat v největší a nejmodernější hale. Přesně to se také stane. Po sestupu Slavie o soutěž níž se pražská Sparta přesune do blyštivého prostředí O2 areny. Je tu ale ještě druhý možný pohled je to dobře z ryze hokejového a především „fanouškovského" hlediska? Tady je odpověď složitější.

Nejlepší hráč pražského přeboru: Byla by to ostuda, kdybych trochu nevynikal

Praha /ROZHOVOR/ - Po každém zápase fotbalového přeboru Prahy vyberou trenéři nejlepšího hráče svého týmu a přítomný novinář vybere ještě celkově nejlepšího hráče zápasu. Jednotlivé hlasy se poté sčítají a na konci sezony pak z tohoto hodnocení vzejde nejlepší hráč přeboru. A vyhrál to fotbalista, který se této pocty už jednou dočkal, záložník SK Třeboradice Petr Viktorin.

Jak to bude s O2 arenou? Sparta ji 'získá' minimálně na pět let, Slavia končí

Praha - Výměna: kus za kus. I tak může někdo pohlížet na hokejová škatulata v Praze: Sparta bude hrát na místo Slavie v O2 areně. A není to záležitost jedné sezony. Co to znamená? Slavia - pokud by postoupila zpět do extraligy - si bude muset hledat nový stadion, nebo zrekonstruovat chátrající hokejovou arénu v Edenu.

Šéf Bohemians: Už nechci být v prostředí, kde se nedodržují pravidla a regule

Praha /ROZHOVOR/ - To je veletoč! Fotbalisté Bohemians Praha sice suverénně vyhráli Českou fotbalovou ligu, jenž místo toho, aby klub povýšil do profesionálních soutěží a hrál FNL, rozhodl se střížkovský celek pro sešup níž. „V příští sezoně budeme hrát jen pražský přebor," konstatoval Karel Kapr, prezident Bohemians Praha.

Hokejová Sparta bude místo rivala Slavie hrát v O2 areně

Praha - Hokejisté Sparty budou od nadcházející sezony nově působit v O2 areně. Libeňská hala, v níž se konalo i nedávné mistrovství světa, byla přitom dosud při extraligových zápasech domovským stánkem jejich pražského rivala Slavie. Ta bude muset vzít po sestupu do první ligy zavděk Edenem. Ve Vršovicích stabilně trénovala a v minulosti i trvale hrála, letos se tam vrátila od závěru základní části extraligy.

Plameny v nákupním centru spolykaly 150 tisíc korun

Praha /FOTOGALERIE/ - Nepředpokládaná změna provozních parametrů. Tak se v řeči odborníků nazývá příčina požáru, který v pondělí odpoledne vyhnal na dvě stovky lidí z nákupního centra na pražském Černém Mostě. Do Chlumecké ulice, kde hořelo v pekárně hypermarketu, byli hasiči přivoláni ve 14.38 hodin. Jednotkám, které se sjely ze stanic v Satalicích, Strašnicích a Holešovicích, stačila k likvidaci ohně voda z jedné hadice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT