VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 8

TSK instalovala na přejezd cyklistů v Praze 8 výstražná světla

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) nainstalovala na přejezdu pro cyklisty na Elsnicově náměstí v Praze 8 výstražná světla. Důvodem je zvýšení bezpečnosti cyklistů na přejezdu. V pondělí to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Kromě výstražných světel tam správa do vozovky namontovala také sčítač cyklistů.

Muž přežívající na parkovišti zřejmě umrzl

Praha – Zřejmě silné mrazy mají na svědomí život muže přežívajícího už delší dobu ve vraku auta stojícím na parkovišti ve Svídnické ulici v Troji. Mrtvé tělo objevili lidé, kteří v sobotu v půl sedmé večer přivolali policisty. Lékař při obhlídce na místě neshledal známky cizího zavinění ani projevy onemocnění – zdá se tady pravděpodobné, že muž umrzl. Jasnou odpověď ovšem poskytnou teprve výsledky nařízené zdravotně bezpečnostní pitvy.

Město zvažuje točnu tramvaje v Troji a novou vozovnu Záběhlice

Praha - Hlavní město zvažuje vybudování točny tramvaje v Troji u tunelu Blanka, v blízkosti by mělo být i záchytné parkoviště. Novou tramvajovou trať připravuje také na jihu metropole. Spolu s touto tratí ze Spořilova na Háje by mohla vzniknout také tramvajová vozovna Záběhlice. Informace ve čtvrtek zazněly na veřejném projednání vlivu na udržitelný rozvoj území, které organizoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který změny potřebné změny územního plánu podporuje.

Praha 8 chce letos zahájit rekonstrukci prostoru u centra Krakov

Praha - Městská část Praha 8 chce letos zahájit první etapu rekonstrukce okolí obchodního a kulturního centra Krakov. Novinářům to ve středu řekl starosta Roman Petrus. Odstraněny budou bariéry, vznikne náměstí s parkem a bude vysázeno až 80 stromů. Radnice již vypsala výběrové řízení, v němž hledá dodavatele stavby. Náklady budou 26 milionů korun bez DPH. Radnice plánuje zahájit letos rovněž již loni avizovanou přestavbu u stanice metra C Ládví.

Sloni si užívali koupel v pražské zoo

Praha /FOTOGALERIE/ - Pravidelné mytí slonů tlakovou vodou je v pražské zoo součástí každodenní péče, kterou si tato zvířata se silnou, ale přesto citlivou kůží, náramně užívají. Sloni mají vodu velmi rádi, a proto mají ve vnitřní části pavilonu také bazén s vodou o teplotě 23 °C. Samostatný přístup k němu mají střídavě všichni sloni včetně samce Ankhora.

Zvířata si pochutnávala na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve středu začalo v pražské zoo zkrmování větví z vánočního stromu ze Staroměstského náměstí. Některé druhy zvířat dostaly obrovské smrkové větve do výběhu, některé v teple svých pavilonů.

AKTUALIZOVÁNO

Praha a Bulovka se shodly na nájmu, nemocnice zaplatí 28 milionů

Praha - Vedení Prahy se po měsících vyjednávání dohodlo s Nemocnicí Na Bulovce na nové nájemní smlouvě. Nemocnice bude městu platit přes 28 milionů korun, dosud hradila ročně sedm milionů. Znění smlouvy během ledna projedná rada hlavního města. V rozhovoru  to řekl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Nemocnice a ministerstvo zdravotnictví, které ji provozuje, jsou s výsledkem jednání spokojené.

Mládě lamy guanako přišlo na svět za mrazivého počasí v Zoo Praha

Praha /FOTOGALERIE/ - Také v mrazivém počasí přichází v pražské zoo na svět nový život. Mládě lamy guanako se narodilo v pátek 6. ledna ve výběhu a návštěvníci tak viděli jeho příchod na svět.

Zájem o rekonstrukci pražského Negrelliho viaduktu mají tři firmy

Praha - Zájem o rekonstrukci pražského Negrelliho viaduktu mají tři firmy. Nejnižší nabídka je o zhruba 150 milionů korun nižší než odhadovaná cena projektu, kterou Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) stanovila na zhruba 1,2 miliardy Kč. V tiskové zprávě to v pátek sdělila správa železnic.

Sloučení se zoo? Botanická zahrada se brání

Praha /FOTOGALERIE/ - Zaměstnanci Botanické zahrady se po odvolání ředitele Oldřicha Vacka obávají sloučení se zoo. Náměstek primátorky Petr Dolínek odmítá, že by se k tomu schylovalo. Se zaměstnanci se chce sejít osobně.

Zpěvák Pavel Vítek je novým moderátorem Českého rozhlasu

Praha /FOTOGALERIE/ - Mezi moderátory Českého rozhlasu přibylo další známé jméno. Zpěvák Pavel Vítek má od ledna na stanici Český rozhlas Region Střední Čechy svůj vlastní pořad Tady to znám. První díl uslyší posluchači v sobotu 7. ledna po 13. hodině.

Začátek roku patří v Zoo Praha varanům

Praha /FOTOGALERIE/ - V Zoo Praha skončil starý a začal nový rok líhnutím vzácných varanů komodských označovaných také jako „komodští draci". Na přelomu roku se vylíhlo celkem 18 varanů od dvou samiček. Jejich babičkou je slavná varaní samička Aranka. Zoo Praha patří v chovu varanů komodských ke světové špičce.

OBRAZEM: Zvířata v pražské zoo si pochutnávala na vánočních stromcích

Praha /FOTOGALERIE/ - Zvířata dostala 3. ledna do svého výběhu v pražské zoologické zahradě pro zpestření jídelníčku stromky, které před Vánoci nenašly své majitele a zůstaly prodejcům ve skladech.

KRIMI MIX: Hrozba pistolí byla jen fiktivní

Praha - Slovo je někdy jako zbraň – a co teprve slova hovořící o zbrani! Ta dokážou vyvolat pořádný rozruch… Ukázala to scéna v klubu na Smíchově, kam byli dvě hodiny po půlnoci přivoláni strážníci s tím, že ostatním hostům jeden z návštěvníků vyhrožuje střelnou zbraní. Třiačtyřicetiletý muž, na kterého shodně ukázalo hned několik přítomných, na výzvy hlídky nereagoval; byl tedy zpacfikován a dostal pouta. Vyšlo pak najevo, že žádnou zbraň u sebe nemá.

Prvním mládětem pražské zoo v roce 2017 je varan Kámasútra

Praha - Prvním mládětem pražské zoo narozeným v roce 2017 se stal varan komodský. Dostal jméno Kámasútra. Oznámil to dnes na twitteru ředitel zoo Miroslav Bobek. Varani komodští žijí ve volné přírodě na ostrovech v Indonésii. Dosahují v některých případech délky až kolem tří metrů a váhy přes 90 kilogramů. Jsou to schopní lovci, kteří si kromě drobných živočichů troufnou i na buvola nebo divoké prase.

Dvě slůňata i 1 448 353 návštěvníků. Rok 2016 byl v Zoo Praha plný rekordů

Praha /FOTOGALERIE/ - V posledním dni roku 2016 má Zoo Praha na kontě přesně 1 448 353 návštěvníků. Vyšší návštěvnosti dosud nikdy nedosáhla. Rok 2016 však pro ni byl velmi úspěšný i v dalších oblastech. Připomeňme si deset nejdůležitějších událostí.

Botanická zahrada láká o svátcích na romantiku i odpočinek

Praha /FOTOGALERIE/ - Procházka s okouzlujícími výhledy, posezení u krbu s dobrým vínem i návštěva tropů uprostřed zimy. To všechno se dá v prosinci zažít v botanické zahradě v Tróji.

Praha chce mimosoudní vyrovnání a přesun záchranářů na Palmovku

Praha - Vedení hlavního města Prahy chce dosáhnout mimosoudního vyrovnání, které by vyřešilo složitou právní situaci kolem rozestavěného administrativního centra na Palmovce. Pokud budou jednání úspěšná, mohla by se pražská záchranná služba do budovy nastěhovat v roce 2018. V rozhovoru  to řekl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Záchranáři podle ředitele Petra Koloucha takovou možnost vítají. Roky plánované sídlo v Troji definitivně stát nebude.

V Zoo Praha se narodilo mládě guerézy pláštíkové

Praha /FOTOGALERIE/ - Skupina gueréz pláštíkových se rozrostla o dalšího člena. Své sedmé mládě porodila samice Lomela v neděli 4. prosince, otcem se stal samec Katanga. V Zoo Praha se tak od roku 1971 narodilo již třicet šest mláďat.

Palmovka uvede 16. prosince Noru v režii Jana Nebeského

Praha - Jan Teplý a Tereza Dočkalová se objeví v hlavních rolích dramatu Henrika Ibsena Nora s podtitulem Domeček pro panenky. Představení v pražském Divadle pod Palmovkou připravuje režisér Jan Nebeský. Premiéra bude 16. prosince.

KRÁTCE: Pražané si zazpívají koledy s kapelou Čechomor

Praha - Ve středu rozezní Staroměstské náměstí vánoční koledy. Už po půl druhé odpoledne tam v rámci akce Česko zpívá koledy vystoupí hudebník Josef Zoch, zpěvačka Jana Chládková, v 16 hodin zazpívá návštěvníkům vánočních trhů kapela Čechomor Hlavní program odstartuje v 18 hodin zpíváním koled a koncertem kapely Divokej Bill.

Zoo Praha navštívila slavná primatoložka Jane Goodall

Praha - Zoo Praha v neděli přivítala vzácnou návštěvu, legendární primatoložku a ochránkyni zvířat Jane Goodall. Zahradu si prohlédla v doprovodu ředitele zoo Miroslava Bobka, zoologického náměstka Jaroslava Šimka a kurátorů.

Pražané mohou na Štědrý den přijít do útulku, botanické či zoo

Praha - Pražané mohou na Štědrý den vyrazit na návštěvu botanické či zoologické zahrady, stanice přírodovědců nebo do trojského útulku. Živý betlém bude k vidění na Chvalském zámku. Tradiční představení, které bylo do loňského roku v první a druhý svátek vánoční na Pražském hradě se přesune 25. prosince k Loretě a 26. prosince k Týnskému chrámu. Další předvánoční program je plánovaný i na nadcházející víkend. ČTK to zjistila od pořadatelů těchto akcí.

Pražská zoo poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky

Praha - Pražská zoologická zahrada poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky Kirkovy. Návštěvníci mohou dva mladé samečky Elvise a Daxe spatřit v Africkém domě ve společnosti hrabáče Draka. Roční samci jsou v pražské zahradě dva týdny, přijeli z Vratislavi a Lipska. Na nové prostředí si zvykali v zázemí zoo. Zahrada o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Žirafí samci Tadeáš a Hynek odcestovali z Pražské zoo do Turecka

Praha - V průběhu posledních dvou týdnů zrealizovala Zoo Praha náročný transport dvou mladých samců žiraf severních núbijských - Hynka a Tadeáše do turecké zoo Faruk Yalcin, členské zoo EAZA. Pro mladé žirafí samce není jednoduché najít nový domov, ale chovatelům se ho ve spolupráci s koordinátorem evropského chovného programu žiraf (EEP) podařilo najít. Vlastní transport se připravoval několik měsíců a vzhledem k tomu, že šlo o vývoz zvířat mimo Evropskou unii, byly přípravy náročné. Při vyřizování složité legislativy významně pomohla i Státní veterinární správa.

KRÁTCE: Modré zóny budou platit i přes svátky

Praha - Mezi vánočními svátky a Novým rokem nedojde v letošním roce v Praze 7 k přerušení platnosti modrých parkovacích zón. Důvodem je rozšíření parkovacích zón v Praze 6 a 8.

KRIMI MIX: V útulku pro psy skončil i kůň

Praha /FOTOGALERIE/ - Netradiční přírůstek přivezli v neděli odpoledne pracovníci odchytové služby pražské městské policie do útulku pro opuštěná zvířata v Troji (který bývá většinou označován jako psí útulek).

Ministerstvo spravedlnosti získalo objekt karlínských kasáren

Praha - Objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně, který se v minulosti neúspěšně snažilo prodat ministerstvo obrany, již patří ministerstvu spravedlnosti. V pondělí to sdělilo jeho tiskové oddělení. O převod práva hospodařit s objektem úřad před časem požádal s vizí, že by v komplexu mohl vzniknout justiční palác.

Zoo Praha letos navštívilo 1,4 milionu lidí, nejvíce v historii

Praha - Zoologickou zahradu v Troji letos zatím navštívilo 1,4 milionu lidí. Je to poprvé v její pětaosmdesátileté historii. Jubilejního návštěvníka přivítala zoo v nedělí. Rekord v návštěvnosti z roku 2014 ale padl už 20. listopadu, kdy do zoo přišel letošní návštěvník s pořadovým číslem 1 382 244. V neděli o tom informovala mluvčí zoo Jana Myslivečková.

OBRAZEM: Na návštěvu zoo se lze vydat i po zavíračce

Praha /FOTOGALERIE/ -  Co dělají zvířata v zoologické zahradě po zavírací době? To se zájemci dozvěděli na večerní prohlídce. Malé návštěvníky hlavně zaujal pavilon se želvami, kočkovitými šelmami nebo malými opičkami. Noční zoo je v prosinci možné navštívit každý pátek a sobotu. Za 90minutovou prohlídku dospělí návštěvníci zaplatí 250 korun, děti 160 korun.

Darujte dětem k Vánocům hrocha

Praha - Netradiční dárek, se kterým ale určitě zabodujete. Zapomeňte na praktický balíček ponožek a kousavou šálu. Darujte k Vánocům slona nebo žirafu nebo třeba hrocha.

Praha v pohybu. Budou se měnit hranice čtvrtí?

Praha - Snahy překreslovat hranice městských částí se objevují často. Změnit své začlenění z Prahy 8 chtěli lidé z Karlína, nyní tato slova padla i na Suchdole. Kde momentálně nejvíc bují emoce?

Ceny Richard, pojmenované po oblíbeném gorilím samci, předá herec Karel Heřmánek

Praha - V neděli 4. prosince proběhne v Zoo Praha tradiční Setkání sponzorů, adoptivních rodičů zvířat a přátel zoo. Součástí slavnosti, která začne v 11 hodin u Restaurace Oceán, bude udělení Cen Richard, které letos předává herec Karel Heřmánek. Program doplní vystoupení hudební skupiny Richard a na závěr budou vyhlášeni vítězové fotosoutěže Happy Mondays 2016.

V Libni se otevře nový dům sociálních služeb, zřídila ho Praha 8

Praha - V Libni se ve středu odpoledne slavnostně otevře nový dům sociálních služeb, který zřídila Praha 8. Má 21 lůžek pro seniory ve dvou- a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí objektu je i kuchyně, jídelna a prádelna. Stavbu schválila rada v roce 2008 s náklady přes 120 milionů korun.

PVS investuje v roce 2017 do vodovodů v Praze téměř dvě miliardy

Praha - Hlavní město by mělo v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na výstavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Částka určená na opravy vychází z předpokládaného zisku na vodném a stočném. Vodovodní síť spravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS), vlastní ji Praha. Vodu Pražanům dodávají Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které vlastní firma Veolia, a vodovodní síť mají pronajatou.

Praha vytipuje místa pro nové sídlo záchranné služby

Praha - Magistrátní úředníci budou hledat místa, kde by mohlo stát nové sídlo pražské záchranné služby. Zadali to pražští radní, řekl v úterý novinářům radní Radek Lacko (ANO). O stavbě nové budovy záchranné služby se mluví již roky. Původně měla stát v Troji, proti se ale postavila místní radnice. Záchranná služba je nyní v Korunní ulici v nevyhovujících prostorech společně s městskou policií.

AKTUALIZOVÁNO

Pražští radní odvolali ředitele botanické zahrady Vacka

Praha - Radní hlavního města v úterý odvolali z funkce ředitele botanické zahrady v Troji Oldřicha Vacka. Důvod v materiálu, který schválili radní, není uveden. Řízením zahrady byl dočasně pověřen vedoucí sekretariátu zahrady Bohumil Černý. Vacek ve vedení zahrady končí k dnešnímu datu, Praha bude nyní ve výběrovém řízení hledat jeho nástupce. Vacka řekl, že mu nikdo nesdělil důvod odvolání, ani mu nikdo nedal najevo naspokojenost.

Lvi i želvy. Zoo vyhlíží další mláďata

Praha /INFOGRAFIKA/ - Zoo letos přivítala přes tisíc nových mláďat. Příští rok očekává lvíče a možná přiveze i slony ze Srí Lanky.

Lucerna či Invalidovna mohou být národními kulturními památkami

Praha - Osmnáct nemovitostí z různé doby vzniku má šanci stát se novými národními kulturními památkami (NKP). Jsou mezi nimi pražský palác Lucerna, nedávno neúspěšně prodávaná barokní Invalidovna či ďáblický hřbitov, kde leží političtí vězni. Ke stavbám, jež by požívaly nejvyšší památkové ochrany státu, by mohly přibýt i vodní elektrárna v Poděbradech, zbytky románského hradu v Chebu nebo klášter v Louce u Znojma.

KRÁTCE: Zahrabaný židovský hřbitov v Libni ožívá

Praha - O bývalém zahrabaném pohřebišti v Libni se začíná znovu hovořit. Díky iniciativě Libeňský most, nerozšiřovat, nebourat a pražské židovské obci byla do daných míst umístěna pamětní deska. „Začali jsme se tím zabývat již před rokem, uspořádali jsme komentovanou procházku, úklid i přednášku," popisuje zakladatel iniciativy Adam Scheinherr. V rámci úklidu účastníci z prostranství nasbírali na 60 pytlů odpadků včetně injekčních stříkaček. Další snahou bylo zapsat bývalý židovský hřbitov do seznamu kulturních památek.

AKTUALIZOVÁNO

V Zoo Praha se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích

Praha /FOTOGALERIE/ - V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Kvantita podle něj není nejdůležitější, chovatelé se soustředí zejména na velké výzvy, tedy obtížně chovatelné druhy. Za ojedinělé povařuje Bobek narození dvou sloních mláďat.

Módními blogerkami roku se počtvrté po sobě staly A Cup Of Style

Praha - Českými blogerkami roku se zaměřením na módu se počtvrté po sobě stala sesterská dvojice A Cup Of Style, loňské prvenství mezi blogery zopakoval Deníček moderního fotra a jako videoblogerka vítězství obhájila Shopaholic Nicol. Ceny udělované na základě ankety Czech Blog Awards byly ve středu večer předány v pražském Hudebním divadle Karlín. O výsledcích ankety za pořadatele informovala Michaela Derynková.

V pražské zoo začne o víkendu advent rozsvícením vánočního stromku

Praha - První adventní neděli 27. listopadu je pro návštěvníky Zoo Praha připraven bohatý program. V 15 hodin v Zoo v Údolí slonů představí jedinečnou sbírku starožitných ankusů, poté bude následovat komentovaná ukázka výcviku slonů. Tradiční vánoční strom společně s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem v 17 hodin rozsvítí herečka Eliška Balzerová. Všichni návštěvníci, kteří přijdou po 15. hodině, budou mít vstup za 1 korunu.

Konec skládek v Praze? Ďáblická se nerozšíří

Praha - Největší skládka v republice v Ďáblicích se rozšiřovat nebude. Definitivně skončí koncem příštího roku, což oceňuje vedení tamní radnice i obyvatelé.

Pavilon velkých želv přivítal nové obyvatele. Dvě želvy obrovské

Praha /FOTOGALERIE/ - Červený a Modrý jsou dvě želvy obrovské, které loni přišly do Zoo Praha z ostrova Mauricius. Dostali své jméno podle slavných známek a nově se zabydlují v Pavilonu velkých želv. Návštěvníci tak nyní v expozici mohou pozorovat velikostně velmi různorodou skupinu těchto velkých plazů a na vlastní oči se přesvědčit, jak mohou být želvy hravé a akční.

OBRAZEM: Děti na osmičce se učily zahradničit

Praha /FOTOGALERIE/ - Poslední workshop zahradnické sezóny uspořádal ve školce Kotlaska spolek Záhony pro školky. Ten pro letošní rok vytvořil záhonky v 11 školkách. Pěstovat zeleninu se naučilo a i nadále může na 1000 dětí. Spolek vždy zajišťuje přípravu záhonu, následně má školka k dispozici i sadbu a někdy i kompostér. Školka pak následně rok samostatně hospodaří. Vše vyústí závěrečným workshopem, na němž děti, rodiče i zaměstnanci školky ochutnají, co se podařilo vypěstovat. Cílem aktivit spolku je pokrýt záhonky všechny školy v Praze a následně i v celé republice. Děti se díky akci učí o koloběhu živin a sžívají se s přírodou. Letošní rok na zakládání záhonků přispěla dotací městská část Praha 8. Díky jejím financím byly založeny záhonky ve třech školkách.

AKTUALIZOVÁNO

Peněz se lupič se zaseknutou pistolí nedomohl, i když hrozil smrtí

Praha /VIDEO/ - Podaří se dopadnout zatím neznámého muže, který se snažil loupit o státním svátku v říjnu, do státního svátku slaveného v listopadu? Mohlo by to vyjít, i když kriminalisté III. pražského obvodu zatím moc indicií zatím nemají. V neděli ovšem zveřejnili kamerové záznamy – přičemž detektivové věří, že by hledaného mohl někdo poznat, i když se snažil maskovat. Všímaví svědci se o své postřehy mohou podělit prostřednictvím linky 158.

Z trojské zoologické zahrady do Podbaby by mohla jezdit lanovka

Praha - Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, si nechá vypracovat studii na stavbu lanovky z trojské zoo směrem do Podbaby. V neděli to řekl ředitel Ropidu Petr Tomčík. Lanovka by měla ulevit přeplněným autobusům jezdícím k zoo. Kdy a zda lanovka vznikne a kolik by stála, není zatím jasné. Nyní má zoo sedačkovou lanovku ve svém areálu, v Praze také jezdí lanovka na Petřín. V minulosti se uvažovalo například o lanovce přes Prokopské údolí nebo ze Smíchova na Pankrác.

Na nezvaného hosta upozornily vykopnuté dveře

Praha - Nejdříve objevili vykopnuté dveře, posléze i našli předpokládaného pachatele. Stalo se to v noci na pátek, kdy pozornost pracovníků bezpečnostní služby hlídající nemocnici v Praze 8 přilákaly právě poškozené dveře bývalé ubytovny.

Soud nařídil Praze 8 zaplatit Metrostavu 19 milionů korun za radnici

Praha - Radnice Prahy 8 musí prostřednictvím své firmy Centrum Palmovka (CP) zaplatit firmě Metrostav zhruba 19 milionů korun v souvislosti s výstavbou nové radnice. Vyplývá to z rozhodnutí rozhodčího soudu. Část z peněz přiřkli soudci jako náhradu nákladů na řízení. Starosta Roman Petrus (ČSSD) uvedl, že se radnice proti rozhodnutí odvolá. Spor mezi oběma stranami se vede o dostavbu Centra Palmovka, kdy radnice firmě neplatila, ta následně stavbu zastavila. Žalobu podal Metrostav loni v červenci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT