VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 8

Obvod Praha 8 je jak svou plochou, tak i charakterem různorodý. Jižní část - Karlín a Libeň - se bezprostředně dotýká centra města, Dolní Chabry a Březiněves jsou pak městské části na severních hranicích města. Charakter obvodu je dán i tím, že vznikal jako část Prahy postupně.
Nejstarší součástí města je katastrální území Libně. Ta byla k Praze připojena již 12. září roku 1901. Nejstarší pražské předměstí Karlín se stal součástí Velké Prahy spolu s Bohnicemi, Trojou a Kobylisy roku 1922. Od roku 1960 jsou součástí obvodu Čimice, od roku 1968 pak Ďáblice a Dolní Chabry a konečně od roku 1974 Březiněves.

(www.praha8.cz)

OBRAZEM: Trolejbusové slavnosti v Praze. Historický vůz přilákal i cizince

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) už podruhé uspořádal pro fanoušky trolejbusů speciální oslavu. Při prvním výročí obnovení tohoto druhu veřejné dopravy v metropoli se mouhli v neděli cestující svézt v historickém voze typu Škoda 8Tr ev. č. 494 v červeno-krémovém nátěru.

Jak jsme žili v Československu. Čimice - na hranici města a přírody

Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Čimic.

TSK doporučila varianty pro dočasnou náhradu Libeňského mostu, Povedou souběžně

Jako nevhodnější varianty propojení obou břehů Prahy 7 a Prahy 8 při opravě Libeňského mostu se podle představené studie objednané Technickou správou komunikací jeví provizorní jednokolejný tramvajový most a silniční most, oba vedoucí souběžně se stávajícím mostem, nebo pouze silniční most.

Luxusní nabídka ODS v Praze 8. Hnutí Osmička žije a Piráti ji zatím nepřijali

Nabídka, která se neodmítá. Tak by se dala nazvat výzva, s kterou hned v neděli přišla ODS v Praze 8. Přestože ve spolupráci se Svobodnými volby v místní městské části ODS vyhrála, oslovila druhého a třetího v pořadí, aby vytvořili koalici bez ní, ale s její podporou. Jenže Piráti s Osmičkou žije se snaží najít koaliční partnery a narážejí na problém s bývalým místostarostou za Zelené Petrem Vilgusem.

V Libni a Karlíně vzniknou nové vlakové zastávky. Nemusí to trvat dlouho

Zbudování nových vlakových zastávek, o které usiluje Praha 8, je opět blíže realitě. Na dvou ze tří zkoumaných míst v Libni a Karlíně by se daly zastávky umístit relativně rychle. Vyplývá to ze studií, které si nechala městská část zpracovat. 

Fantomovi Karlína "přišili" dalších 11 skutků za 200 tisíc. Ale běhá na svobodě

Případ drzého zloděje, který především v Karlíně kradl kola z podzemních garáží a věnoval se i střešním nosičům na autech má pokračování. Při vyšetřování případu kriminalisté rozšířili stíhání zadrženého muže o dalších 11 skutků se škodou přes 200 tisíc korun, takže dohromady se již jedná o více než půl milionu. 

AKTUALIZOVÁNO

Policista obviněný ze zranění motorkáře byl zproštěn obžaloby

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem.

Jak by mohly vypadat ostrovy v Karlíně? Studentky architektury navrhly řešení

Až do konce roku bude v kulturním domě Ládví zdarma k vidění unikátní výstava Karlínské ostrovy. Prezentuje semestrální práci studentek zahradní a krajinářské architektury České zemědělské univerzity v Praze pod vedením docenta Matouše Jebavého. Území karlínských ostrovů je řešeno komplexně, rozpracováno je do devíti částí.

Klienti Gerontologického centra si mohou zacvičit na nově opravené zahradě

Nové stroje na cvičení, hřiště na pétanque i altán s posezením mohou využívat klienti Gerontologického centra. Zmíněné prvky jsou součástí nově opravené zahrady. Revitalizace více než 3,4 tisíc metrů čtverečních trvala zhruba pět měsíců a městskou část vyšla na 5,5 milionu korun.

Klaun s nožem v ruce! Děti ze školy se bojí podezřelého muže. Co na to policie?

Ta zpráva zní, jako by byla vystřižena ze scénáře děsivého hororu. Ale co když je to pravda? Vedení Základní školy Libčická v Praze 8 požádalo o policii o prověření oznámení několika žáků z prvního stupně. Podle dětí se v areálu školy opakovaně pohybuje neznámý muž v masce klauna s nožem. Policisté informaci pro jistotu prověřují.

Parkovací zóny se plíživě rozrůstají. Další budou na Střížkově v Praze 8

Parkovací zóny. Předmět mnoha svárů. Zatímco část lidí si je nemůže vynachválit, jiní jim nemohou přijít na jméno. Buď jak buď, od zítřka bude seznam ulic, kde jsou zavedeny, zase o něco bohatší.

Pražská zoologická zahrada oslaví narozeniny, proběhne i křest gepardích mláďat

V pátek 28. září se v Zoo Praha uskuteční slavnost k 87. výročí otevření zoologické zahrady. V celém areálu je připraven je bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na lachtana Melouna předvádějícího, jak správně třídit odpad, křtiny gepardích mláďat s atletem Jakubem Holušou či představení nového Toulavého autobusu za účasti jeho patrona - fotbalisty Karla Poborského. Kdo s sebou přinese vysloužilý mobil či tablet, dostane navíc dárek.

Nová pražská lanovka přes Vltavu: Až 4000 lidí za hodinu, náklady 1,5 miliardy

Zvažovaná pražská lanovka z Podbaby do Bohnic začíná nabývat jasnějších obrysů. Nástupní stanice má být na Podbabě u přestupního terminálu s vlaky, autobusy a tramvajemi, odsud lanovka překoná Vltavu a čistírnu odpadních vod za pomoci dvou pilířů, následuje zastávka u zoologické zahrady a stoupání do Bohnic k přestupnímu terminálu Krakov. Na Podbabě by zároveň mohlo vzniknout parkoviště P+R. 

Nové lávky, přístupnější břehy. V Trojské kotlině vznikne příměstský park

Praha plánuje vytvořit v Trojské kotlině příměstský park pro rekreaci. Na přípravě budou s hlavním městem spolupracovat čtyři okolní městské části a Koalice pro řeky, které se spojily ve spolku Příměstský park Trojská kotlina. Příští rok vznikne konkrétní plán na společnou správu a rozvoj území, které má rozlohu 800 hektarů. Uvedla to radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) spolu s dalšími představiteli spolku.

Kasárna či Manifesto Market. Karlín patří mezi 50 nejvíc „cool“ čtvrtí světa

Karlín patří mezi 50 nejvíc pohodových čtvrtí na světě. Anglický server Time Out sestavil seznam čtvrtí v zemích Evropy, Asie, Ameriky, Afriky i Austrálie, které musíte navštívit. Pražský Karlín se zařadil na 38. místo. Na žebříčku se objevují čtvrti z Berlína, Hong Kongu i Kapského města.

U vchodu do pražské zoo zbystřete. Můžete spatřit vzácné mládě pandy červené

Při troše štěstí teď mohou návštěvníci Zoo Praha zahlédnout hned u hlavního vchodu vzácný přírůstek – mládě pandy červené narozené druhého července samici Wilmě a samci Patovi. Právě v těchto dnech se totiž malá panda začíná samostatně pohybovat ve výběhu.

Funkčnost protipovodňových opatření prověřilo cvičení Karlín a Libeň 2018

Prakticky prověřit činnost všech složek, které se podílejí na řešení povodňových situací v Praze, procvičit správnou montáž a demontáž mobilních prvků protipovodňových opatření a prověřit stav pevných částí protipovodňové ochrany bylo cílem sobotního cvičení Karlín a Libeň 2018.

Ďáblice přestěhovaly radnici do nové multifunkční budovy. Vyšla na 50 milionů

V Ďáblicích je nový multifunkční obecní dům za 50 milionů korun s DPH, za vybavení a výběrová řízení městská část zaplatila dalších 12 milionů. V budově je ordinace lékařů, pošta, úřad městské části a sál pro aktivity škol, tábory i jednání zastupitelstva, který v městské části dosud chyběl. Fasáda domu je chráněna reflexní folií s abstraktním vzorem. Médiím to sdělil starosta městské části Miloš Růžička (STAN).

KRÁTCE: Radnice zjednodušila pravidla. Senioři získají byt snadněji

Radnice Prahy 8 zjednodušila pravidla pro přidělování nájemních bytů seniorům. Nové podmínky nyní lépe odpovídají skutečným životním podmínkám seniorů. Nově bude minimální příjem stanoven částkou šest tisíc korun ze starobního či invalidního důchodu.

V Praze probíhá protipovodňové cvičení, vyjde zhruba na dva miliony

V pražských čtvrtích Libeň a Karlín se v sobotu téměř celý den koná protipovodňové cvičení. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu opět zasáhla velká voda. Předpokládané náklady činí podle magistrátu asi dva miliony korun. Cvičení pořádá město každý rok, mimo let, kdy město zasáhnou povodně. Vždy se koná v jiné části města, loni v září bylo v Troji. Karlín a Libeň patřily mezi pražské čtvrti, které nejvíc poničily povodně v letech 2002 a 2013.

V Karlíně a Libni se koná v sobotu protipovodňové cvičení. Uzavře ulice

Pražský magistrát uzavře kvůli protipovodňovému cvičení v pražském Karlíně a Libni tuto sobotu některá nábřeží, ulice a tunely. Cvičení se bude konat od 7:00 do 20:00. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Palmovecký kopec v novém. Vznikne na něm nejspíš sportoviště a místo k odpočinku

Kdysi holý palmovecký kopec. V budoucnu možná hojně navštěvované místo s výhledem, sportovním zázemím či kavárnou. Lokalitu palmoveckého kopce, známého také jako U Libeňského plynojemu, Praha 8 nedávno revitalizovala a nyní se chystá do dalších zásahů. Radnice si nechává vypracovat koncepční studii a doufá, že se z opuštěného místa stane podobný park jako třeba Vítkov či Parukářka.

Unikát Zoo Praha: přirozeně odchovala nejvíce mláďat zejozoba afrického na světě

Pražská zoologická zahrada letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón. Tím se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

V Karlíně řádí drzý zloděj. Zaměřuje se na jízdní kola a střešní nosiče aut

/VIDEO/ Rovinatý Karlín na břehu Vltavy je pro cyklistiku jako stvořený. Zcela jistě o tom ví své chlapík, který v této pražské čtvrti krade kola zaparkovaná v podzemních garážích, nepohrdne ani střešním nosičem na autě či jeho obsahem.

Divadlo pod Palmovkou zahájí sezonu Žítkovskými bohyněmi

V pražském Divadle pod Palmovkou dnes zahájí novou sezonu a zároveň připomenou sedm desítek let existence libeňské scény. Pro slavnostní večer divadlo vybralo premiéru dramatizace románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Bestseller české autorky o venkovských léčitelkách z Kopanic, které se kvůli svým zvláštním schopnostem potýkaly se zavržením ze strany vládnoucí moci, našel mnoho čtenářů a dočkal se už několika uvedení na divadelních scénách.

Na vinici sv. Kláry v Troji se o víkendu bude konat tradiční vinobraní

Vinice sv. Kláry patří ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už o nadcházejícím víkendu, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo.

Libeňské podzámčí se otevřelo lidem. Budou se zde konat i farmářské trhy

Městská část Praha 8 dokončila v létě 2018 revitalizaci Libeňského podzámčí, které bylo několik let v žalostném stavu a zcela nepřístupné. V úterý 11. září 2018 bylo slavnostně otevřeno veřejnosti a přilákalo asi 200 zájemců.

Na Kotlasce se lidé pobavili a seznámili s novou komunitní lednicí

Nová lednice se stala středobodem sousedské sešlosti v libeňském komunitním centru Kotlaska. Obyvatelé Palmovky zasedli ke společnému stolu, zúčastnili se kurzů vaření a přinesli do nové lednice vlastní nevyužité potraviny.

Lídr ANO ukázal vizi Libeňského mostu. Opozice tvrdí: Výsměch Pražanům, haluz

Podnikatel Petr Stuchlík, kandidát na primátora za hnutí ANO, v pondělí ukázal první konkrétní plán, jak „nakopne Prahu“. Stuchlík spolu s architektem Jaromírem Pizingerem představili novinářům vizi ohledně Libeňského mostu. Současnou stavbu, která je v havarijním stavu, by podle nich měl nahradit nový, takzvaně obytný most.

Libeňský parčík u Rokytky projde zásadní proměnou za tři miliony korun

V nejbližších dnech bude zahájena revitalizace parčíku mezi ulicemi Stejskalova a U Rokytky v pražské Libni. Místo čeká vyčištění od nekoncepčně vysázené zeleně a náletových dřevin i oprava chodníků. Práce za zhruba 3 miliony korun budou trvat přibližně dva měsíce.

Změní Palác Svět adresu? Ve hře je „ulice Věry Chytilové“

Rekonstrukce „Hrabalova“ Paláce Svět úspěšně pokračuje. Budova je zaizolovaná, na řadě jsou nová okna. O jejich podobu ale vede majitel spor s památkáři. Změní se i bezprostřední okolí památky. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že Palác Svět v pražské Libni nadále chátrá, opak je pravdou. Práce na rekonstrukci celého objektu, které započaly v květnu 2018, pokračují.  

Nebezpečný železniční most na Balabence? Padající beton naštěstí nikoho nezranil

Už je toho vážně dost. Problémů s mosty v Praze přibývá. Středeční případ upozornil na další místo, kde je třeba si dát pozor. V ulici Sokolovská u tramvajové zastávky Balabenka spadl kus železničního mostu dolů na vozovku. Místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus vyzval k rychlému řešení. SŽDC na most nainstaluje sítě.

Ze Žižkova do Karlína po vodě: Plavky nejsou podmínkou, vlastní kruh výhodou

Chcete se rychleji dostat ze Žižkova do Karlína? Ano, v uzavírkami těžce zkoušené pražské dopravě to není jednoduché. Vtipnou alternativu vymyslela městská část Praha 8 ve spolupráci s organizací Hry bez hranic. V sobotu mohli lidé tunelem spojujícím tyto legendární čtvrtě jet po vodní skluzavce.

Ládví podle zprávy policie není problémová oblast. Starosta apeluje: Vše hlaste!

Na sociálních sítích se již několik týdnů objevují stížnosti na zhoršenou bezpečnost v lokalitě Ládví. Proto si vedení MČ Praha 8 vyžádalo zpracování zprávy Police ČR a městské police ohledně kriminality v oblasti. Skutečnost je podle zprávy zcela odlišná od situace popisované v různých facebookových skupinách.

Jak jsme žili v Československu. Bohnice - novodobé pražské hradby

Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Bohnic.

Úchyl řádil u metra Ládví. Sahal ženám pod sukni a chtěl jim strhnout kalhotky

/VIDEO/ Dva totožné skutky ve dvou dnech, ale stejný pachatel. Pražští policisté prošetřují případy výtržnictví se sexuálním podtextem, ke kterým došlo u stanice metra Ládví 16. a 17. srpna letošního roku ve večerních hodinách. Za trestný čin výtržnictví hrozí pachateli v případě dopadení a odsouzení až dvouletý pobyt za mřížemi.

Úleva po osmi měsících. Do opravené Zenklovy ulice se vrací tramvaje

Ačkoli původní termín zprovoznění rekonstruované tramvajové trati v Zenklově ulici byl přelom září a října 2018, dopravní podnik dokončil stavbu v předstihu a provoz bude obnoven již před zahájením nového školního roku. První cestující se svezou už v sobotu 1. září. Do Zenklovy ulice se současně s tramvajemi vrátí i automobilový provoz v omezeném rozsahu jednosměrně ve směru do centra.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Bohnicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 31. srpna, se podíváme do Bohnic!

Psychiatrička pomáhala synovi Babiše v kauze Čapí hnízdo. Teď může být starostka

Starostkou Prahy 8 se může po podzimních volbách stát Dita Protopopová, jednička kandidátky hnutí ANO. Osmatřicetiletá psychiatrička přitom nemá s komunální politikou takřka žádné zkušenosti. Protopopová však působila jako poradkyně premiéra Andreje Babiše na ministerstvu financí a její posudek měl pomoct Andreji Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Když nedostal peníze, použil pěsti. Ze šviháka v bílém se vyklubal gauner

/VIDEO/V podchodu metra Florenc došlo minulý týden k brutálnímu napadení. Na muže čekajícího na manželku zaútočil na první pohled slušně vyhlížející chlapík poté, co nebyla vyslyšena jeho žádost o peníze. Policisté nyní pátrají po jeho totožnosti.  

Jak jsme žili v Československu. Karlín - předměstí mnoha tváří

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Karlína.

Za pár minut, škoda za pár desítek tisíc. „Žábu" odvezli stříbrným Opelem

/VIDEO/Z podzemní garáže v ulici Pod Bání v Praze 8 byl v pondělí 16. července odcizen vibrační pěch. Policisté od té doby pátrají po totožnosti mužů, které v garáži zachytila bezpečnostní kamera.  

Dívka se seznámila s cizincem v baru. Ten ji pak ztloukl a zkusil znásilnit

/VIDEO/ Zpočátku to vypadalo na hezký večer. Když se dívka v noci na dnešek v jednom z barů v pražských Bohnicích seznámila s rusky hovořícím elegánem v růžové košili, poklábosili a dali si spolu i dvě piva. Muž se představil jako Rafik s tím, že je napůl Ukrajinec a napůl Armén původem z Donbaské oblasti. Také uvedl, že v České republice žije rok a půl a nyní bydlí s kamarády někde v Bohnicích.

Voctářova. Palmovka. Podle čeho se jmenují ulice? Praha 8 instaluje vysvětlivky

Zřejmě se to alespoň jednou v životě stalo každému z nás. Člověk jde neznámým (někdy však i každodenním) prostředím a říká si: Proč se tahle ulice jmenuje zrovna takhle? Obyvatelům Prahy 8 se teď snaží s odpovědí pomoct libeňská radnice.

Kontroverzní politik z Bémovy éry zemřel. Šteinerovi bylo teprve 46 let

Smutnou zprávu na webu oznámila osmá pražská městská část. V úterý náhle zemřel bývalý velmi vlivný komunální politik a manažer Radovan Šteiner, který působil jako radní pro dopravu na magistrátu a funkci radního vykonával rovněž na Praze 8. Šteinerovi bylo letos v lednu 46 let.

Čtyři vězni z Pankráce pomáhají uklízet ulice. Praha 8 spustila nový program

Druhá šance i pro odsouzené. Městská část Praha 8 spustila nový program. Ten pomáhá navrátit trestané lidi zpět do pracovního a společenského života. Od srpna tak čtyři muži z Vazební věznice Praha – Pankrác uklízejí veřejné prostranství právě v osmé městské části.

Velká oprava v Libni finišuje, tramvaje se mezi Palmovku a Kobylisy vrátí v září

Cestující v pražské MHD čeká od pátku další velké omezení na tramvajové trati mezi Palmovku a Kobylisy. Na ní je provoz omezen už několik měsíců kvůli kompletní rekonstrukci, od pátku na deset dní dojde k zastavení provozu tramvají i mezi Palmovkou a zastávkou Na Stírce. Půjde o poslední velkou výluku, v září by se měl provoz po téměř devíti měsících obnovit. Před spuštěním provozu dojde ale ještě k dalším větším omezením.

Cyklisté mají více prostorů. Ďáblice otevřely bezmotorovou komunikaci

Po "vítězném závodu" v centru Prahy ovládli cyklisté další "etapu" na území osmé městské části. Praha 8 dokončila vybudování nové bezmotorové komunikace Ďáblická – Žernosecká, která navázala na současnou síť cyklostezek.

VIDEO: Řidiči tramvaje si v Praze předávají štafetový kolík. Kvůli bezpečnosti

/FOTOGALERIE/ Jeden z nejstarších a zároveň nejúčinnějších zabezpečovacích systémů využívají v těchto dnech řidiči tramvají v úseku Vychovatelna - Bulovka. Kvůli rozkopané Zenklově ulici je zde provoz tramvají sveden na jednu kolej. 

V ulici Pod Plynojemem vzniká nová komunitní zahrada

Další komunitní zahrada vzniká v těchto dnech v ulici Pod Plynojemem. Iniciátorem akce je MČ Praha 8. Na podzim 2018 by měla být zpřístupněna veřejnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT