VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 7

Mladí sokoli vylétli z hnízda na komíně v pražských Holešovicích

Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli tři mladé. Rodinka vzácného dravce tak navázala na stejný úspěch z minulého roku. Mláďata přišla na svět na přelomu května a června, kdy byla odborně okroužkována. Do blízkosti budky, ve které sokoli hnízdí, byla umístěna fotopast, která dokumentovala jejich zdárný vývoj.

Fotbal či basket místo sezení doma. V Praze 7 vznikají nová hřiště a sportoviště

Aby děti neseděly jen u počítače. Praha 7 upravuje prostory pro trávení volného času dětí a mládeže. Zrekonstruovala například hřiště Sedmikráska v Jateční ulici, které dříve sloužilo pouze těm nejmenším dětem. Sportovní nadšenci všeho věku se zase mohou těšit také na nový sportovní areál. Ten se otevře na místě starého školního hřiště na Ortenově náměstí na podzim.

OBRAZEM: Kokosová zmrzlina či papír z trusu. Den slonů slavila i pražská zoo

/VIDEO/ Tipnete si, kolik lidí se vejde na sloní váhu? Víte, jak se dělá ze sloního trusu papír? A co největším suchozemským savcům chutná? Tyto otázky by nejspíš správně zodpověděli návštěvníci Zoo Praha. V sobotu - na Mezinárodní den slonů - se zde konal speciální program.

U Nádraží Holešovice vznikne nová čtvrť za miliardu a půl. Nabídne i vodní taxi

/FOTOGALERIE/ Na místě bývalé pražské panelárny Prefa by se za nedlouho konečně mohlo něco dít. Společnosti Geone a Skanska Property získaly územní rozhodnutí a do roku 2022 chtějí za Nádražím Holešovice postavit developerské projekty v hodnotě jeden a půl miliardy korun.

V botanické zahradě se bude v neděli slavit. Pořádá se velký piknik pro Kláru

V neděli slaví svátek Klára. Na tento den připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy velkou oslavu patronky své vinice v Troji. Piknik na vinici sv.Kláry.

Konec pivních vozítek v Letenských sadech? Turisté si ze značek nic nedělají

Pivní vozítka v Letenských sadech mají utrum. Městská část Praha 7 ke vstupům do oblíbeného parku nechala nainstalovat nové dodatkové tabule. Ty omezují vjezd jízdních kol širších jak 1,2 metru. I přes zákazy ale turisté na takzvaných „beer bikes“ do sadů jezdí.

Stalin se má změnit dle autorů Čapího hnízda. Praha 7: Zničí to Letenské sady

Vlastně už od roku 1991, kdy na místě bývalého památníku sovětského diktátora Stalina vyrostl pětadvacetimetrový Metronom (pro někoho pražské kyvadlo), se řeší využití prostoru na Letné s nádherným výhledem na centrum Prahy. Nový nápad přinesla končící primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Radnici Prahy 7 se však vůbec nelíbí.

Jindy se žene k jídlu, po porodu pečovala o mládě. V Praze mají dalšího gibona

/FOTOGALERIE/ Profesionální chovatelé z pražské zoologické zahrady - nebo spíš zvířata - mají plodné léto. V pondělí ráno se narodilo vzácné mládě gibona stříbrného. V Česku přitom tento ohrožený druh opic mají pouze dvě zoo. Odchovat mláďata se zatím podařilo pouze Zoo Praha.

Policie hledá chuligány. Fanouškům Sparty za vběhnutí na trávník hrozí vězení

/FOTOGALERIE/ Domácí pohárové utkání fotbalové Sparty se srbským klubem Spartak Subotica může mít další následky - pro letenský celek, ale hlavně pro sparťanské fanoušky. Pražská policie se stále zabývá případem, kdy ve druhém poločase část chuligánů vnikla na hrací plochu a přerušila zápas. Za výtržnictví mohou dostat trest až na tři roky.

Zvířata jinak než v cirkuse. Artisté, klauni i tanečníci rozdovádí Letní Letnou

O zahájení 15. ročníku Letní Letné se postará velkolepý narozeninový open air v podobě představení De Nova Stella neboli Nová hvězda, které je inspirováno dílem astronoma Tycha de Braheho. Pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka, jenž je s festivalem spojený od jeho začátků, v něm ukáže své schopnosti šestatřicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí. Představení bude uvedeno dvakrát, a to ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vstup je zdarma.

Další primát pro pražskou zoo. Jako první odchovala kormorána černobílého

/FOTOGALERIE/ Zoo Praha zaznamenala další unikátní úspěch. Trojské zoologické zahradě se jako první v Česku (i na Slovensku) povedlo odchovat kormorána černobílého. Tři mláďata vylíhnutá v polovině června opustila na konci minulého týdne hnízdo a přesídlila do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.

Na trojském přívozu konečně jezdí nová větší loď. Ale kdy se postaví lávka?

Dočasný přívoz P8, který byl zřízen kvůli loňskému zřícení lávky v Troji, se zvětšil. Nová loď poprvé vyplula o víkendu, uveze až sto cestujících, což by měli Pražané i turisté ocenit vzhledem k nedostatečné kapacitě předchozího spojení mezi Trojou a Císařským ostrovem.

Jak ve vedrech zalévat zahrádku? Přečtěte si rady kurátorů botanické zahrady

Současné horké a suché počasí se nevyhnulo ani trojské botanické zahradě. Situace je zde ještě těžší o fakt, že podloží, na němž se zahrada rozkládá, tvoří velmi propustné štěrkopísky. Voda se v těchto substrátech dlouho neudrží a půda rychle prosychá. Jak se těmito podmínky zahrada vypořádala a co doporučují její kurátoři zahrádkářům?

Šlechtovka se výletníkům otevře už za rok

Dlouhých patnáct let se chystala záchrana Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce. Práce na obnově započaly teprve začátkem června loňského roku. V létě roku příštího by měla být rekonstrukce objektu i jeho okolí dokončena.

AKTUALIZOVÁNO

Tenisté zuřili, policie rozdávala botičky na Štvanici. Strážníky volali i místní

Nejen sportovní zážitky si během tohoto týdne odváželi diváci z ostrova Štvanice. Pořadatelé tamějšího tenisového turnaje Prague Open totiž řešili policejní zákroky na parkující auta. Aktivní strážníci rozdávali celý týden botičky a pokuty, došlo také na několik odtahů. Mezi postiženými byli hráči i návštěvníci. Městská policie se však brání tím, že pořadatel podcenil situaci a způsobil v okolí tenisového areálu zmatky.

Ochlazení v šíleném parnu. Praha 7 spustila pítka, mlžítka i retro pumpy

Vedro. Horko. Parno. Hic. I Prahu a její obyvatele trápí v posledních dnech velmi teplé počasí. Městská část Praha 7 proto doplňuje Mlžítka M a Pítka P a zároveň se pustila do obnovy starých ručních pump. Dvě jsou již v provozu. Najdete je u parku v Tusarově ulici a na Ortenově náměstí. Další opravená pumpa se bude vyjímat na Veletržní ulici.

Policie hledá muže asijského vzhledu. Ukájel se před ženami v Praze

Pražská policie řeší další nechutný případ sexuálního obtěžování. Kriminalisté prvního policejního obvodu pátrají po muži asijského vzhledu, který počátkem června na dvou různých místech Prahy 6 a 7 onanoval před ženami.

Sparťanský navrátilec Košťálek: Nezvyk. Na kluky jsem řval anglicky

/ROZHOVOR/ Hokejista Jan Košťálek ve Spartě vyrůstal, v útlém věku si vyzkoušel extraligu mimo jiné po boku současného sportovního manažera Michala Broše. Právě ten o jeho návrat do Holešovic po šesti letech strávených v zámoří hodně usiloval.

Hokejová Sparta poprvé na ledě pod Kruppem. Německý trenér minulost neřeší

Po brzkém konci loňské sezony a náročné přípravě na suchu už se nemohli dočkat, až opět nazují brusle. Sparťanská sestava se ve svém holešovickém útočišti sešla k prvnímu tréninku na ledě. Svižná hodinka pod novým trenérem Uwem Kruppem na úvod všem bohatě stačila. Odpoledne se ještě kompletní kádr střetl v modelovém utkání.

Praha musí pravidelně odstraňovat zavěšené tenisky z metronomu

Zavěšené tenisky na kabelech elektrického vedení nebo na pouličních lampách se v poslední době stávají koloritem měst podobně jako nápisy na zdech nebo zámečky na mostech. Kvůli váze zatěžující kabely je města podobně jako zámečky pravidelně odstraňují. Na fenomén bot zavěšených za svázané tkaničky narazíte po celém světě. Složením anglických výrazů shoe (bota) a graffiti si vysloužily pojmenování shoefiti.

Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště. Vedení dělalo chyby, tvrdí Krnáčová

Na nic nečekala. S trochou nadsázky si dá říct, že jen co primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dosedla na své nové místo v dozorčí radě, odvolala stranického kolegu Pavla Klašku z funkce předsedy představenstva pražského Výstaviště.

Pražské zoo se povedlo, co se jinde v Evropě nedaří. Rozmnožili se vzácní varani

Zoologická zahrada v pražské Troji se raduje z evropského primátu. V úterý a ve čtvrtek se po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata vzácných varanů moluckých. Druhou generaci těchto plazů nemá žádná jiná zoo na starém kontinentu.

Káva i vaření z hmyzu. Ochutnejte Afriku v botanické zahradě

/INFOGRAFIKA/ Dvoudenní festival zaměřený na africkou kuchyni začne v areálu trojské botanické zahrady už tuto sobotu. Festival je součástí Afrického léta, které zahrnuje především prodejní výstavu soch umělců ze Zimbabwe.

Koťátka vzbuzují respekt. Tygří dvojčata v pražské zoo rostou a dovádějí ve vodě

Při prázdninové návštěvě zoologické zahrady v Praze mohou lidé, zvlášť když panují vysoké letní teploty, spatřit některá zvířata, jak se schovávají ve stíně či se líně plouží výběhem. To dvojčata tygra malajského Bulan s Wanitou jsou aktivní a užívají si venkovních hrátek.

Tasmánští čerti budou jako doma. Pražská zoo staví nový areál australské fauny

Možná už příští rok se budou školáci před koncem prázdnin moct těšit na novou expozici v Zoo Praha. Na jižní straně zahrady se začíná stavět areál, který nabídne malým i velkým návštěvníkům novou expozici autralské fauny. Areál je inspirován Tasmánií a Darwinovým kráterem. Domov zde najdou hlavně ďáblové medvědovití - tedy "tasmánští čerti" - a vombati.

Komodští "draci" neznají při krmení bratra. Pražská zoo přišla na nový systém

/FOTOGALERIE/ Pražští chovatelé přišli na to, jak krmit varany komodské, kteří při lovu neznají bratra, co nejpřirozenější cestou. Dramatické chvilky, kdy ještěři trhají kusy masa, pražská zoo pravidelně ukazuje svým návštěvníkům. Varany komodské, jejich krmení a způsob života představil pro Pražský deník kurátor plazů Petr Velenský.

Co dál s Hlávkovým mostem? Rozhodnou experti z ČVUT

/FOTOGALERIE/ Kloknerův ústav patřící pod České vysoké učení technické (ČVUT) zpracuje pro Technickou správu komunikací (TSK) klíčový materiál, který má Praze říct, co dál s Hlávkovým mostem. Jeden z nejvytíženějších mostů přes Vltavu v Praze je ve velmi špatném stavu a čeká ho rekonstrukce.

Krev, pot i slzy. Organizátoři oslav Harley-Davidson se přesto radují

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Možná ještě teď potkáte několik motorkářů, jak na burácejících strojích opouštějí Prahu. Velkolepé oslavy 115. výročí od založení legendární americké značky Harley-Davidson skončily. Provoz v Praze 7 se vrací do běžného prázdninového režimu. Organizátoři se radují z celkového počtu návštěvníků i z toho, že akce se obešla bez vážných komplikací.

Květiny z amerických prérií i léčivé byliny. Na Letné vzniknou dva nové záhony

Aromaterapie a Ohnivá prérie. Tak zní názvy dvou nových záhonků, které vzniknou na Letenském náměstí a nábřeží Kapitáná Jaroše. Cibuloviny, trvalky a okrasné trávy porostou postupně a svou estetickou roli budou plnit během celého roku.

KRÁTCE: Radnice nechá prořezat stromy

Radnice sedmé městské části zahájila bezpečnostní a zdravotní prořezání vytipovaných stromů. 

V Jankovcově vznikne nové parkoviště

Celkem 85 míst pro osobní automobily nabídne nové parkoviště, které radnice sedmé městské části spolu s TSK chystá v Jankovcově ulici. Zřízeno bude blízko stanice metra mezi ulicemi Plynární a Vrbenského. Původně zde hlavní město mělo centrální protipovodňový dvůr pro uskladnění materiálu a vybavení v období záplav.

Ve Stromovce své potomky hlídá nebezpečný labuťák. Pes málem přišel o život

V pražské Stromovce číhá nebezpečí. A to na vás i vaše psy. Malá ptačí mláďata v oblíbeném parku bedlivě střeží dva samci - jeden labutě a druhý lysky černé. I přes varovné cedule však návštěvníci chodí k mláďatům a zahrávají si tak s ohněm. Kvůli neuposlechnutí varování dokonce jeden z kolemjdoucích málem přišel o svého psa. Museli ho dokonce resuscitovat. 

Na Výstaviště bude dohlížet primátorka Krnáčová. Přirostlo mi k srdci, říká

Na uvolněné místo v dozorčí radě městské firmy Výstaviště Praha usedne současná primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V úterý tak rozhodli radní. Na kotrolní post společnosti, která spravuje areál holešovického Výstaviště, nedávno rezignoval Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Krnáčová bude zastávat funkci bez nároku na odměnu.

Stanici Nádraží Holešovice čeká proměna. Návrhy ukáže výstava

/FOTOGALERIE/ Architekti připravili návrhy budoucí podoby vestibulů a přilehlého okolí stanice metra v Holešovicích. Pražané si je mohou prohlédnout v jižním výstupu ze stanice.

Festival moderních kutilů. K vidění byla i největší panoramatická fotka Prahy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Když se řekne kutil, většina z vás si zřejmě vybaví Tima Allena v titulní roli amerického sitcomu Kutil Tim ze začátku 90. let. Ale takoví už patří akorát do kutilského muzea. Moderní kutily a jejich výtvory představil o víkendu v Praze festival s názvem Maker Faire Prague.

Na růžích ustláno. Pražská botanická zahrada láká na vonnou procházku

Říká se, že ženy milují květiny. A mezi nejvoňavějšími rostilnami jsou samozřejmě růže. V sobotu odpoledne si v Rozáiru v severní části areálu trojské botanické zahrady mohou (nejen) ženy užít růže všemi smysly a seznámit se s tajemstvím "královen" květin. Růžím je věnováno druhé zastavení unikátní Vonné stezky.

Starosta studentů se ujal úřadu. Na splnění předvolebního slibu už pracuje

/ROZHOVOR/ Devatenáctiletý Tomáš Grundza, kterého si mladí lidé ze sedmé městské části zvolili za svého starostu, byl v pondělí večer slavnostně uveden do úřadu. Svůj předvolební slib – otevření bezplatného letního kina na Letné, už má rozpracovaný. Rád by se zasadil také o vybudování komunitního centra pro mladé lidi v sedmé městské části.

Jatka 78 uvedou akrobaty z Austrálie a představení pod vodou

Australští akrobaté ze souboru Gravity & Other Myths vystoupí v příštím týdnu v prostoru Jatka 78 v Pražské tržnici. Podívaná plná nebezpečných artistických kousků se jmenuje Backbone (Páteř) a odkazuje k tomu, že spolupráce a vzájemné fungování akrobatů do sebe musí zapadat jako obratle lidské páteře. Představení desítky akrobatů a dvou hudebníků se bude hrát od 18. do 22. června, sdělila médiím za Jatka 78 Zuzana Hošková.

Nemehlo v kuchyni. Zadarmo se naučíte vařit na kurzech v zemědělském muzeu

Jste rádi, že si zvládnete uvařit sotva čaj a nechcete platit za drahé kurzy vaření? Praha 7 pro vás připravila řešení. Jako součást projektu Sedmička jí zdravě pořádá kurzy vaření zdarma. Letní kurz se bude konat 16. června v Národním zemědělském muzeu a zaměří se na lokální sezónní potraviny.

V létě na děti číhají mnohá nebezpečí. Před nimi varuje akce Bezpečné prázdniny

Prázdniny pro děti neznamenají jen spoustu volného času a zábavy, ale i nebezpečí. Ve čtvrtek se proto na Výstavišti v Holešovicích uskuteční 12. ročník akce Bezpečné prázdniny. Projekt se zaměřuje na nástrahy a nebezpečí, které mohou na děti o letním volnu číhat.

Je to holka. A je to "Ta pravá". V pražské zoo křtili mládě hrabáče kapského

Milou povinnost měl v neděli herec Igor Bareš s manželkou Antonií Talackovou. V pražské zoologické zahradě slavnostně pokřtili malého hrabáčka. Mládě hrabáče kapského dostalo jmené Sawa, což ve svahilštině znamená "Ta pravá".

Provizorní lávka spojí Císařský ostrov s Trojou v příštím roce

Na místě zřícené lávky pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou vznikne během příštího roku náhrada v podobě provizorního přemostění. Pražští radní rozhodli, že k nutné změně územního plánu dospějí "zkráceným způsobem".

Výstaviště v Praze obléká nový háv. Jde o předvolební trik?

Během června se v areálu otevře nové griloviště i bikros park a během léta také restaurace, stavba přírodního koupaliště se naopak odkládá. Opoziční specialista na výstavnictví označil změny na Výstavišti za „předvolební potěmkiádu“.

Bude muset Studio Hrdinů opustit Veletržák? Přispějte divadlu na rekonstrukci

Studio Hrdinů. Jedno z nejfrekventovanějších míst moderního divadla potřebuju pomoc. Holešovické divadlo se potýká se špatným technickým stavem zázemí. kvůli čemuž muselo dokonce zkrátit letošní divadelní sezónu. Na rozsáhlejší rekonstrukci ale v současné chvíli chybí finance. Studio Hrdinů tak potřebné peníze zkouší shánět prostřednictvím crowfundingové sbírky na Hithitu.

Vodárenská věž na Letné se ve středu otevře lidem. Od léta bude mít i periskop

Rekonstrukce vodárenské věže na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách v Praze už je téměř hotová. Na konci minulého týdne byly její výsledky prezentovány médiím, teď ve středu se budou moct podívat sami Pražané. Ve vodárenské věži na Letné (katastrálně v Bubenči) najdou zázemí opět hlavně děti.

S kosou do Stromovky. Přijďte v pátek posekat trávu jako za starých časů

Kosení trávy jako v minulém století. Posekejte v pátek trávu ve Stromovce jako za starých časů. S kosou vás naučí nebo vám ji i zapůjčí. Přijít se můžete podívat i na nasazování, naklepávání a broušení kos.

Horská dráha na Výstavišti jela naposledy. Lidé se ji snaží ještě zachránit

/FOTOGALERIE/ Dámy a pánové, závěrečná jízda! V neděli se zřejmě naposledy mohli návštěvníci pražského Výstaviště projet na horské dráze. Přes čtyřicet let stará atrakce se rozebere, magistrát provozovateli kvůli chystané revitalizaci od června vypověděl smlouvu. Za zachování horské dráhy však bojuje občanská iniciativa.

Za mobily zaplatili ukradenými platebními kartami

/VIDEO/Parta mladých mužů „nakoupila“ luxusní telefony za skoro tři sta tisíc korun. Teď je čeká bonus v podobě až pětiletého pobytu za mřížemi. 

Jak jsme žili v Československu. Holešovice - čtvrť průvodů a demonstrací

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Holešovic.

Podivní červení parazité se množí. Najdete je na čtyřech místech v Holešovicích

Červených parazitů je v Praze 7 stále více. K původní designově neobvyklé knihobudce na Strossmayerově náměstí přibyly další tři. Vozíčkáři mají často problém do budky pro knížku dosáhnout. Na to upozorňuje červená skříňka na Řezáčově náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT