VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 7

Základem Prahy 7 jsou dávné osady Holešovice a Bubny. Bubeňáci se živili hlavně rybařením. S Bubny souvisel i dlouhý letenský hřeben, jehož dominující poloha znamenala v dobách válečných přímé ohrožení Prahy. Proto zde bylo postaveno opevnění, zbořené až po vykoupení pozemků pražskou obcí v roce 1859.

Nový rozvoj Buben započal po roce 1750. V roce 1788 zde pracovala továrna na kartony. Neobyčejný stavební ruch zde nastal po roce 1850, kdy se Bubny sloučily s Holešovicemi.

Život Holešovic se rozvíjel zcela odlišně od rybářských Buben. Jednalo se o převážně zemědělskou osadu. Jméno Holešovice se poprvé připomíná v roce 1228 jako královský majetek. Od poloviny 19. století se začaly Holešovice pozvolna přeměňovat v předměstskou čtvrť.
V roce 1884 došlo k připojení Holešovic-Buben k hlavnímu městu Praze jako její sedmé čtvrti.

Jatka 78 uvedou akrobaty z Austrálie a představení pod vodou

Australští akrobaté ze souboru Gravity & Other Myths vystoupí v příštím týdnu v prostoru Jatka 78 v Pražské tržnici. Podívaná plná nebezpečných artistických kousků se jmenuje Backbone (Páteř) a odkazuje k tomu, že spolupráce a vzájemné fungování akrobatů do sebe musí zapadat jako obratle lidské páteře. Představení desítky akrobatů a dvou hudebníků se bude hrát od 18. do 22. června, sdělila médiím za Jatka 78 Zuzana Hošková.

Nemehlo v kuchyni. Zadarmo se naučíte vařit na kurzech v zemědělském muzeu

Jste rádi, že si zvládnete uvařit sotva čaj a nechcete platit za drahé kurzy vaření? Praha 7 pro vás připravila řešení. Jako součást projektu Sedmička jí zdravě pořádá kurzy vaření zdarma. Letní kurz se bude konat 16. června v Národním zemědělském muzeu a zaměří se na lokální sezónní potraviny.

V létě na děti číhají mnohá nebezpečí. Před nimi varuje akce Bezpečné prázdniny

Prázdniny pro děti neznamenají jen spoustu volného času a zábavy, ale i nebezpečí. Ve čtvrtek se proto na Výstavišti v Holešovicích uskuteční 12. ročník akce Bezpečné prázdniny. Projekt se zaměřuje na nástrahy a nebezpečí, které mohou na děti o letním volnu číhat.

Je to holka. A je to "Ta pravá". V pražské zoo křtili mládě hrabáče kapského

Milou povinnost měl v neděli herec Igor Bareš s manželkou Antonií Talackovou. V pražské zoologické zahradě slavnostně pokřtili malého hrabáčka. Mládě hrabáče kapského dostalo jmené Sawa, což ve svahilštině znamená "Ta pravá".

Provizorní lávka spojí Císařský ostrov s Trojou v příštím roce

Na místě zřícené lávky pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou vznikne během příštího roku náhrada v podobě provizorního přemostění. Pražští radní rozhodli, že k nutné změně územního plánu dospějí "zkráceným způsobem".

Výstaviště v Praze obléká nový háv. Jde o předvolební trik?

Během června se v areálu otevře nové griloviště i bikros park a během léta také restaurace, stavba přírodního koupaliště se naopak odkládá. Opoziční specialista na výstavnictví označil změny na Výstavišti za „předvolební potěmkiádu“.

Bude muset Studio Hrdinů opustit Veletržák? Přispějte divadlu na rekonstrukci

Studio Hrdinů. Jedno z nejfrekventovanějších míst moderního divadla potřebuju pomoc. Holešovické divadlo se potýká se špatným technickým stavem zázemí. kvůli čemuž muselo dokonce zkrátit letošní divadelní sezónu. Na rozsáhlejší rekonstrukci ale v současné chvíli chybí finance. Studio Hrdinů tak potřebné peníze zkouší shánět prostřednictvím crowfundingové sbírky na Hithitu.

Vodárenská věž na Letné se ve středu otevře lidem. Od léta bude mít i periskop

Rekonstrukce vodárenské věže na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách v Praze už je téměř hotová. Na konci minulého týdne byly její výsledky prezentovány médiím, teď ve středu se budou moct podívat sami Pražané. Ve vodárenské věži na Letné (katastrálně v Bubenči) najdou zázemí opět hlavně děti.

S kosou do Stromovky. Přijďte v pátek posekat trávu jako za starých časů

Kosení trávy jako v minulém století. Posekejte v pátek trávu ve Stromovce jako za starých časů. S kosou vás naučí nebo vám ji i zapůjčí. Přijít se můžete podívat i na nasazování, naklepávání a broušení kos.

Horská dráha na Výstavišti jela naposledy. Lidé se ji snaží ještě zachránit

/FOTOGALERIE/ Dámy a pánové, závěrečná jízda! V neděli se zřejmě naposledy mohli návštěvníci pražského Výstaviště projet na horské dráze. Přes čtyřicet let stará atrakce se rozebere, magistrát provozovateli kvůli chystané revitalizaci od června vypověděl smlouvu. Za zachování horské dráhy však bojuje občanská iniciativa.

Za mobily zaplatili ukradenými platebními kartami

/VIDEO/Parta mladých mužů „nakoupila“ luxusní telefony za skoro tři sta tisíc korun. Teď je čeká bonus v podobě až pětiletého pobytu za mřížemi. 

Jak jsme žili v Československu. Holešovice - čtvrť průvodů a demonstrací

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Holešovic.

Podivní červení parazité se množí. Najdete je na čtyřech místech v Holešovicích

Červených parazitů je v Praze 7 stále více. K původní designově neobvyklé knihobudce na Strossmayerově náměstí přibyly další tři. Vozíčkáři mají často problém do budky pro knížku dosáhnout. Na to upozorňuje červená skříňka na Řezáčově náměstí.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Holešovicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 18. května, se podíváme do Holešovic!

Praha 7 vystrojila pohřeb lidem, kteří zemřeli osamělí

Poslední rozloučení s lidmi, kteří zemřeli zcela sami bez příbuzných a známých, uspořádala v úterý radnice sedmé pražské městské části. Nejde o obvyklou záležitost, úřady v těchto případech obvykle zajistí kremaci bez obřadu.

Na pivko a českou kuchyni. Pivní festival na Letné nabídne i pivo od domovařičů

Pivo a jídlo. To je základ. Letenská pláň bude na dva týdny hostit Český pivní festival. Ten představuje stovky piv, a to především českých. Výběr toho nejlepšího od českých mini, mikro a středně velkých pivovarů doplňují piva uvařená domovařiči. V nabídce nebudou chybět ani moravská vína, české likéry a pálenky, české limonády nebo kávové speciality.

S horskou dráhou a ruským kolem je ámen. Atrakce z Výstaviště po 40 letech zmizí

Poslední jízda! Po více než 40 letech končí celoroční lunapark na pražském Výstavišti. V nadcházejících týdnech máte tak šanci projet se naposledy legendární retro horskou dráhou či ve vozítku na autodromu. Do konce června bude s atrakcemi konec. Co na atraktivním místě vznikne místo nich?

Prahou prošel průvod za legalizaci marihuany. Sešly se tisíce lidí

/FOTOGALERIE/ Pochod Million Marihuana March vyrazil v sobotu po poledni z Karlova náměstí přes centrum na Štvanici. Zastánci užívání konopí pro léčebné a rekreační účely se sešli na tradičním happeningu letos už po jednadvacáté.

Sparta si užila zbytečné drama

O poznání větší drama, než bylo potřeba, si užili fotbalisté Sparty. Proti Zlínu si včera vytvořili šancí na tři zápasy, vedli po hodině hry 2:0, ale nakonec se o vítězství museli strachovat až do samého konce. Hosté však pouze snížili Ekpaiem, a tak předehrávka 27. kola nejvyšší soutěže skončila 2:1.

Další blešák v Holešovicích. Za novými trhy na Ortenově náměstí stojí místní

V Holešovicích přibudou další bleší trhy. A to na Ortenovo náměstí. Nakoupit si na nich budete moci každou první sobotu v měsíci. S trhy na Řezáčově náměstí si nemají konkurovat, nýbrž je doplňovat. Jejich vznik si iniciovali přímo místní obyvatelé.

Souboj hvězd. Do Prahy míří elitní světové tenistky

/INFOGRAFIKA/Tenisoví fanoušci jsou v pozoru. Jen jednou za celý rok mají možnost vidět v domácím prostředí turnaj plný špičkových tenistek. V areálu pražské Sparty po víkendu startuje další ročník turnaje J&T Banka Prague Open. A to v čele s největšími českými esy, Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Filmové postavy Star Wars projdou Prahou. Jejich sraz navštíví i speciální host

Stormtrooper i mistr Yoda a další podivná stvoření projdou Prahou. V sobotu 5. května se v Holešovicích koná tradiční sraz fanoušků Star Wars neboli Hvězdných válek. Celá akce začne průvodem z Václavského náměstí. Letos akci navštíví i tajný host, který se podílel na tvorbě posledních dvou Star Wars filmů.

Jak vyrobit přípravek proti komárům? I to se dozvíte na Bylinkovém dni v muzeu

Výrazná máta či uklidňující šalvěj. Chcete se více dozvědět o bylinkách? Nevíte, kde si rostlinky koupit? Národní zemědělské muzeum pořádá druhý ročník Bylinkového dne v muzeu. Nakoupit si na něm budete moci i netradiční byliny či přírodní kosmetiku. Na přednáškách se zase dozvíte zajímavosti o plevelu či informace jak si vyrobit vlastní přípravky proti komárům.

Lídrem Zelených pro podzimní volby se stal Ondřej Mirovský

Lídrem Zelených pro podzimní volby do pražského zastupitelstva se stal zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Praha opraví schodiště a plochy u bývalého Stalinova pomníku, rozhodli radní

Pražští radní v úterý rozhodli o přidělení zakázky na stavební práce, týkající se opravy schodiště a kamenné plochy u bývalého pomníku Stalin na Letné. Práce vyjdou na 6,2 milionu korun. Plocha nebyla opravována od roku 1955.

Praha 7 chce rozšiřovat síť dostupných veřejných WC

Praha 7 se připojila k portálu veřejných toalet WC kompas a vytvořila seznam podniků a veřejných institucí, které občanům umožňují si na toaletu odskočit zdarma. Projekt SOS WC městská část odstartovala už předloni.

Matějská pouť po sedmi týdnech končí. Brány se dnes uzavřou ve 22 hodin

V areálu pražského výstaviště u Stromovky dnes po sedmi týdnech končí Matějská pouť. Úderem 22 hodiny se brány areálu s více než 110 atrakcemi uzavřou.

Obrazem: Perný den v Zoo Praha

V Zoo Praha bylo v sobotu pořádně veselo. Konala se velká narozeninová oslava i první jarní výlet do venkovního výběhu. Sloni a orangutani si parádně užili den.

V pražském DOXu zazní avantgardní Feldmanova hudba

V pražském Centru pro současné umění DOX v sobotu v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) zazní hudba legendy americké poválečné avantgardy Mortona Feldmana. V novém prostoru DOX+ uvedou tři Feldmanovy skladby pro velký orchestr. Pod vedením dirigenta Petra Kotíka jako sólisté vystoupí belgický pianista Daan Vandewalle a americký houslista Conrad Harris.

Zachránění netopýři se ubytovali ve Stromovce. Proč se nemohou zamotat do vlasů?

/VIDEO/ „Je netopýr něco jako létající myš?“ Jedna z otázek, která padla ve čtvrtek odpoledne v pražské Stromovce. Záchranná stanice tu zpět do přírody vypustila dvě stovky netopýrů rezavých. Zvířecím záchranářům asistovaly i desítky zvědavých dětí a rodičů.

Vznikne nová studie k revitalizaci Bubnů. Stavět by se mohlo za čtyři roky

Bubny v novém. Praha si chce nechat zpracovat studii, která povede k revitalizaci dlouho zanedbávaného brownfieldu Bubny – Zátory. Ta poslouží jako návod, jak z lokality postupně vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť. Studie bude počítat i s budovou filharmonie na Vltavské a administrativně správním centrem v okolí stanice Nádraží Holešovice. Stavět by se mohlo začít za čtyři roky.

Dvě stě netopýrů se vrátí do přírody. Záchranná stanice je vypustí ve Stromovce

Dvě stovky netopýrů se ve čtvrtek proletí Stromovkou. Vypustí je tu Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Kolonie si za zimoviště vybrala větrací šachtu starého cihlového domu v Libni. V únoru je ale probrala rekonstrukce jednoho z bytů. Proto museli v záchranné stanici přečkat do té doby, než se venku oteplí.

Hledá se fenka Bára, která zmizela majitelce ve Stromovce. Nabízí za ni 10 tisíc

Ve Stromovce se ztratila fenka malého modrého gaskoňského honiče Bára. Její majitelé ji hledají už dva dny. Park i okolí objeli několikrát na kole. Zavolali i do všech útulků a veterinárních klinik. Báru si podle nich pravděpodobně někdo vzal domů. Jako odměnu za její nalezení nabízejí 10 tisíc. Neviděli jste ji?

Výstava připomene pestré využití bakelitu, 110 let starého plastu

Pestré a bohaté využití kdysi nejrozšířenějšího plastu bakelitu v elektrotechnice, strojírenství, fotografické technice i spotřebním průmyslu připomene výstava v Národním technickém muzeu v Praze (NTM). Začne ve středu a zájemci si na ní mohou prohlédnout na 300 radiopřijímačů, telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků.

Rada schválila pravidla pro rozvoj bikesharingu v Praze

Rada hlavního města dnes schválila pravidla pro rozvoj systému sdílených kol – bikesharingu. Má jít i o reakci na nástup bezstanicových systémů, např. v loňském roce spuštěný pilotní projekt společnosti OFO na Praze 7.  

Praha 7 hledá nového netradičního starostu. Proč musí být z řad studentů?

V sedmé městské části se chystají netradiční volby. Studenti budou volit svého prvního starostu. Praha 7 spouští nový projekt, ve kterém hledá mluvčího mladé generace. Ten bude moci navrhovat projekty na zlepšení života na sedmičce a dostane i vlastní rozpočet.

Drzá krádež v Holešovické tržnici

/VIDEO/Policie pátrá po mimořádně pozorné a chladnokrevné ženě, která si v pátek v Holešovické tržnici přivlastnila cizí peněženku. Ke své smůle si všimla pouze peněženky. To, že stojí pod bezpečnostní kamerou, jí uniklo.

„Pražský" tapír Punťa se vydává na Tchaj-wan. Za novou samičkou

Hvězdné mládě pražské zoo tapír Budak Puntja míří do nového domova v tchajwanské Zoo Taipei. Co Punťu na cestě čeká? Bude si rozumět s novou samičkou?

VIDEO: Strážníci a hasiči pomohli zraněné ženě. Upadla doma cestou na toaletu

Pražští strážníci přijali v úterý odpoledne oznámení souseda, který zaslechl z bytu v Tusarově ulici, volat seniorku o pomoc. Muž strážníkům řekl, že žena žije sama a je vážně nemocná. O případu ve středu informovala Městská policie.

Replika křídla Průmyslového paláce by se mohla začít stavět už příští rok

Stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce by mohla začít už příští rok a její cena by se měla pohybovat kolem 1,3 miliardy. Praha přitom už dříve uvažovala, že by na místě levého křídla, které v roce 2008 zničil požár, vybudovala provizorní montovanou stavbu za 40 až 60 milionů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Letné se ztratila plachá fenka křížence Luna. Po venku běhala 24 hodin

Letenští pomohli zachránit pejska. V úterý odpoledne se v ulici Jana Zajíce ztratila tříletá fenka Luna. Její majitelka založila na facebooku skupinu, do které se přidalo už více jak čtyři sta lidí. Pražané se tak spojili a monitorovali její pohyb, aby se jí podařilo vrátit domů. Nyní je už v péči svého cvičitele.

Punťa se stěhuje na Tchaj-wan

Dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa již brzy opustí Prahu. Vůbec první odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha, se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje na Tchaj-wan.

V Praze 7 už rodiny nežijí v ubytovnách. Radnice jim pomohla sehnat bydlení

Městská část Praha 7 pomohla rodinám v nouzi. Splnila si svůj cíl a rodinám z ubytoven s trvalým bydlištěm v Praze 7 našla nové bydlení. Šlo o čtyři rodiny, z nichž byly dva případy matek samoživitelek. Prostředí ubytoven nebylo podle radního Jakoba Hurrleho pro děti vhodné. Městská část se v budoucnu zaměří také na seniory a nemocné.

V Praze 7 se objevili podomní prodejci s energiemi. Radnice před nimi varuje

Na Praze 7 se objevili podomní prodejci, nabízející údajně výhodné dodávky plynu a elektřiny. Radnice před nimi varuje a upozorňuje občany, aby s podomními obchodníky žádné smlouvy neuzavírali.

Praha chystá rekonstrukci Lapidária. Radní odsouhlasili dodavatele dokumentace

Budovu Lapidária, které se nachází v areálu holešovického Výstaviště,  chce Praha zrekonstruovat. Radní schválili v tomto týdnu výběr dodavatele projektové dokumentace, kterým je VPÚ Deco Praha. Ta vypracuje dokumentaci za 23,6 milionu korun. Praha pak vypíše tendr na dodavatele stavby.

V areálu nádraží Holešovice hořely popelnice. Kouř se dostal i do haly

Černý kouř, který se valil z budovy holešovického nádraží, překvapil kolemjdoucí Pražany. V areálu nádraží hořely tři kontejnery. Kouř se dostal i do nádražní haly.

Poliklinika Prahy 7 v novém. Lékaři se budou stěhovat o jarních prázdninách

Praha 7 dokončila rekonstrukci nové polikliniky na rohu ulic Františka Křížka a Milady Horákové. Lékaři se sem kompletně přesunou do 19. února. Stěhování z provizorního objektu, kde se ordinace nacházely, už začalo.

AKTUALIZOVÁNO

V Holešovicích střílel z plynové pistole. Skončil v poutech a péči záchranářů

/VIDEO/ Pražští policisté zatkli muže, který střílel z plynové pistole v ulici Dukelských hrdinů nedaleko jednoho z holešovických obchodů. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

OBRAZEM: Holešovické výstaviště patří od tohoto týdne mumiím

Expozice na Výstavišti v Holešovicích představí mumie a artefakty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek z celého světa. 

Hasiči našli v hořící dodávce zraněnou ženu v bezvědomí

Pražští hasiči zasahovali ve čtvrtek odpoledne u požáru dodávky v ulici Jankovcova. V 15.40 začalo hořet v nákladové části automobilu, který byl odstaven v zadní části parkoviště. Hasiči v dodávce našli vážně zraněnou ženu (34).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT