VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 7

Základem Prahy 7 jsou dávné osady Holešovice a Bubny. Bubeňáci se živili hlavně rybařením. S Bubny souvisel i dlouhý letenský hřeben, jehož dominující poloha znamenala v dobách válečných přímé ohrožení Prahy. Proto zde bylo postaveno opevnění, zbořené až po vykoupení pozemků pražskou obcí v roce 1859.

Nový rozvoj Buben započal po roce 1750. V roce 1788 zde pracovala továrna na kartony. Neobyčejný stavební ruch zde nastal po roce 1850, kdy se Bubny sloučily s Holešovicemi.

Život Holešovic se rozvíjel zcela odlišně od rybářských Buben. Jednalo se o převážně zemědělskou osadu. Jméno Holešovice se poprvé připomíná v roce 1228 jako královský majetek. Od poloviny 19. století se začaly Holešovice pozvolna přeměňovat v předměstskou čtvrť.
V roce 1884 došlo k připojení Holešovic-Buben k hlavnímu městu Praze jako její sedmé čtvrti.

Bude blob přece jen na Letné? Radní nechají vypracovat studii proveditelnosti

Pražský magistrát nechá vytvořit tzv. studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Rozhodli o tom dnes odcházející pražští radní. Studie posoudí všechny aspekty výstavby a hotova má být do konce dubna příštího roku. 

Před 10 lety hořel Průmyslový palác. Záře nad Prahou rozdrnčela všechny telefony

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Přesně před deseti lety - tedy 16. října 2008 - došlo k jednomu z největších požárů v novodobé historii hlavního města. Miliardová škoda je vůbec největší v Česku. Kvůli požáru levého křídla Průmyslového paláce byly tehdy nasazeny všechny jednotky pražského hasičského sboru. Dosud nebyl nikdo potrestán a část kulturní památky na Výstavišti má místo vyhořelého místa pouze stan.

Pražský magistrát připravuje opravu Fuchsovy kavárny na Štvanici

Hlavní město připravuje projekt opravy zchátralé Fuchsovy kavárny na ostrově Štvanice. Město vypsalo zakázku na zpracování projektu, jejího vítěze ještě musí schválit radní. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zatím není jasné, kdy se s opravami začne, zakázka na projekt by měla být zadána ještě v letošním roce. Město plánuje na Štvanici i další úpravy.

Čižinský by měl být starostou Prahy 7 dál. Opřel se o Piráty a Zelené

Mohl by klidně vládnout sám, v komunálních volbách získalo uskupení Jana Čižinského s názvem Praha sobě v sedmé městské části 55,48 procenta hlasů a disponuje „radniční“ většinou. Čižinský se však rozhodl, že utvoří koalici s Piráty a Stranou zelených, v devětadvacetičlenném zastupitelstvu tak budou mít starosta Čižinský a spol. 21 hlasů.

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport z Prahy

Pátý ročník akce Bubnování pro Bubny 16. října opět připomene první židovský transport vypravený v roce 1941 z Prahy do Lodže. Vzpomínání je ve formě veřejného happeningu v prostorách nádražní haly Bubny, který má "narušit ticho mlčící většiny". Setkání, na kterém bude zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, bude uvádět herečka Anna Polívková.Za pořadatele o tom informovala Martina Reková.

Horská dráha se nevrátí. Na Výstavišti může vzniknout zábavní „technopark“

V „zábavní části“ holešovického Výstaviště se do budoucna s novým lunaparkem nebo návratem horské dráhy nepočítá. Město si nechalo v létě zpracovat průzkum, podle kterého tam mají potenciální návštěvníci největší zájem o vznik „center moderních technologií“, která by hosty bavila i vzdělávala zároveň.

Gymnasté sní o nové hale. Má být v areálu Olympu ve Stromovce

Za časů bývalé federace se jednalo o nejúspěšnější olympijský sport. Jenže to je dávná minulost. Poslední medaili registruje sportovní gymnastika z OH 1980. Dnešní realita není růžová. Závodníci včetně dětí se připravují v nevyhovujících prostorách, mezinárodní úspěchy jsou v nedohlednu. Pomoci by mohla nová hala.

Cyklopruhy v Holešovicích budí vášně. Přibáň: Otázka času, kdy auto někoho srazí

/VIDEO/ Ještě před víkendovými komunálními volbami, které jeho ČSSD (nejen) v hlavním městě odstřelily, nechal primátorčin náměstek pro dopravu Petr Dolínek ve spolupráci s Prahou 7 a Technickou správou komunikací (TSK) udělat v okolí metra Vltavská a na Hlávkově mostě některé úpravy. Jednou z novinek jsou i cyklopruhy, na které si už někteří řidiči stěžují.

Pražská zoo truchlí nad hrochem Slávkem. Uhynul hrdina povodní z roku 2002

Smutnou zprávu oznámila Zoo Praha. Uhynula jedna z největších celebrit pražské zoologické zahrady. Hroch Slávek, který se stal symbolem ničivých povodní v roce 2002, měl akutní zažívací potíže. Na konci října by Slávek oslavil 34. narozeniny, přitom  v chovech se hroši mohou dožít až padesáti let.

Klea a Kevin se zabydlují v Praze. Pražská zoo získala vzácné zebry bezhřívé

Zoo Praha získala dvě zebry bezhřívé – čtyřměsíční hříbě Kevina a jeho matku, osmiletou klisnu Kleu, která se stane zakladatelkou pražského chovu. Zebra bezhřívá je nejen výjimečná svým vzhledem, kdy dospělí samci zcela postrádají nebo mají zredukovanou hřívu, ale současně jde o nejohroženější skupinu stepních zeber vůbec.

Triumf na Výstavišti. Orientační běžec Král zničil soupeře v "novém" sprintu

/FOTOGALERIE/ První závod, první úspěch. Orientační běžci vstoupili do finále Světového poháru na pražském Výstavišti. A české barvy byly hned na úvod vidět: z triumfu se ve vyřazovacím sprintu radoval Vojtěch Král.

Vznikne na Vltavské nový koncertní sál? Výsledek komunálních voleb napoví

Příslibem postavit co nejrychleji nové sídlo České filharmonie završila koalice Spojené síly pro Prahu kampaň před komunálními volbami, které začnou už zítra odpoledne. Podle koalice je reálné budovu postavit do deseti let.

AKTUALIZOVÁNO

Sehnal má skoro 20 tisíc podpisů. Petici za přejmenování Výstaviště předal městu

Pavel Sehnal sehnal celkem 18 372 lidí, kteří podepsali petici za přejmenování Výstaviště v Praze 7 na Park Miloše Formana. Podnikatel, předseda ODA a kandidát na primátora petiční arch ve středu předal na magistrát, takže se případem bude muset zabývat příští zastupitelstvo hlavního města.

Srážce aut v Holešovicích předcházela vražda, obžalobě čelí dva ciznci

Řidič auta, které loni v pražských Holešovicích narazilo do nákladního vozu, byl zavražděn. Tvrdí to obžaloba, kterou začne v listopadu projednávat soud a kterou má ČTK k dispozici. Na lavici obžalovaných usedne Gruzínec, jenž vraždu podle kriminalistů spáchal společně s odděleně stíhaným Rusem. Oběma mužům hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

AKTUALIZOVÁNO

Další předvolební lákadlo: TOP 09 a STAN chtějí koncertní halu na Vltavské

/VIDEO/ Zástupci volební koalice TOP 09 a STAN slibují v případě úspěchu ve volbách v Praze co nejrychleji vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na budovu koncertní haly u stanice metra Vltavská. Na dnešním závěrečném předvolebním mítinku to uvedl předseda TOP 09 a kandidát koalice Spojené síly pro Prahu na primátora Jiří Pospíšil. Na organizaci soutěže se chce podílet architekt Josef Pleskot, podle kterého by se mělo kompletně změnit celé okolí Vltavské.

Magistrát ustoupil. Provizorní lávka v Troji bude minimálně čtyři metry široká

Provizorní lávka spojující pražský Císařský ostrov a Troju bude minimálně čtyři metry široká. Agenuře ČTK to v pondělí sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Magistrát chtěl původně stavět lávku o šířce tři a půl metru, proti tomu se však postavila Praha 7.

AKTUALIZOVÁNO

Stalinův pomník ožil. Audiovizuální výstava ukazuje hrůzy totalitních období

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla v pondělí pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné zahájena audiovizuální expozice Paměť národa. Výstava se zaměřuje na totalitní období nacismu a komunismu a skládá se ze čtyř částí. 

Koně a rytíři jsou hotovi, stoletý kolotoč na Letné se roztočí příští rok

Všech jedenadvacet koní z letenského kolotoče bylo opraveno a od úterý si šest z nich spolu s dalšími ukázkami z interiéru kolotoče mohou prohlédnout návštěvníci Národního technického muzea (NTM) v Praze.

V Jankovcově ulici v Praze 7 začala stavba nového parkoviště

Radnice Prahy 7 v pondělí společně s Technickou správou komunikací (TSK) zahájila stavbu parkoviště v Jankovcově ulici v Holešovicích. Kapacita parkoviště bude 85 míst a dokončeno bude zhruba v polovině příštího roku. Agentuře ČTK to sdělil místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

Předvolební boj o Trojskou lávku. Náměstek Dolínek si stěžuje na Čižinského

Víte, co vznikne přesmyčkou v sousloví Trojská lávka? Ano, správně - Trojská válka. A boj skutečně připomíná řešení situace kolem loni v prosinci spadlé konstrukce. Primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) si veřejně postěžoval na Jana Čižinského (Praha sobě), starostu Prahy 7.

Botanická zahrada v Troji je kvůli větru zavřená. Na hřbitovech popadaly stromy

V noci zasáhla území České republiky bouře Fabienne. Příchod tlakové níže doprovodil silný vítr, který napáchal spoustu škod. Řádění počasí se dotklo i Prahy. Ještě v pondělí přes den fouká a je poměrně chladno. Kvůli výstraze meteorologů botanická zahrada v pražské Troji zůstala uzavřena a zatím není jasné, zda otevře v úterý.

Komín v Holešovicích už není potřeba. Pražská teplárenská vyměnila parovod

Stometrový komín, který se tyčí do výšky v Holešovicích nedaleko sportovní haly, už nebude potřeba. Pražská teplárenská totiž ukončuje v září provoz starého parního zdroje dálkového tepla. Celkové náklady na modernizaci sítí, která probíhá od roku 2012, se přehouply přes miliardu korun.

Zchátralé byty na pokraji života. Praha 7 jich téměř 100 opravila a pronajala

Obecní byty v novém. Městská část Praha 7 opravila asi 90 ze 110 zchátralých a vybydlených bytů. Většinu z nich už i pronajala. Díky dotaci 5,3 milionů korun od hlavního města Prahy nyní opraví dalších 9 z 20 zbývajících bytů.

Technická rada varuje: Libeňský most potřebuje rychlé řešení. A co s Hlávkovým?

Není to žádné strhující zjištění, nejedná se o novou zprávu. Přesto potvrzení havarijního stavu dvou důležitých mostů přes řeku Vltavu je poněkud znepokojující. Technická rada hlavního města Prahy na zářijovém setkání konstatovala, že Libeňský i Hlávkův most nutně potřebují rekonstrukci. Jenže pokud by se opravovaly najednou, doprava v metropoli by zkolabovala.

Rychlý hokej. Sparťanského kouče Kruppa překvapila úroveň extraligy

Rozkoukává se v českých vodách. Zatím s padesátiprocentní úspěšností. Trenér hokejové Sparty Uwe Krupp ale po dvou zápasech nechce vynášet přehnané soudy. „Teď nás čeká pět utkání v deseti dnech. Po nich budeme lépe vědět, jak úspěšný je start,“ prohlásil na setkání s novináři.

Sehnal kandiduje s Parkem Miloše Formana. Synové slavného režiséra se zlobí

Možná jste si toho také všimli. Na plakátech uskupení Krásná Praha, jehož lídrem je předseda ODA a kandidát na primátora Pavel Sehnal, se v předvolební kampani objevil portrét slavného režiséra Miloše Formana, který letos v dubnu v 86 letech zemřel v USA. Miliardář Sehnal chce po zesnulém Formanovi pojmenovat Výstaviště. Ale Formanovým synům se Sehnalova strategie vůbec nelíbí.

Zrychlete to, jedu do zoo. Policie odhalila řidiče autobusu, který bere pervitin

/VIDEO/ V podstatě náhodou přišli pražští policisté na začínající skandál ve veřejné dopravě. Při kontrole drogového dealera zjistili, že řidič autobusu, který se zrovna chystal jet z Nádraží Holešovice do zoologické zahrady v Troji, měl v těle pervitin. Drogu si před příjezdem policie kupoval a pak ji chtěl schovat. Dopravní podnik jej den po incidentu propustil.

OBRAZEM: Největší vodohospodářská stavba za třicet let stála přes šest miliard

Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze funguje od středy ve zkušebním provozu. Magistrát vynaložil na tuto vodohospodřáskou stavbu na Císařském ostrově zhruba 6,6 miliardy korun. Obří investice by měla přispět ke zlepšení životního prostředí v metropoli.

Tramvajová zastávka Kamenická prochází rekonstrukcí. Bude bezbariérová

Zhruba v polovině prosince by se zastávka tramvají Kamenická v ulici Milady Horákové v Praze měla předvést cestujícím v novém hávu bez bariér a nutnosti vstupovat do vozovky. Technická správa komunikací (TSK) začala s její rekonstrukcí.

KRÁTCE: Pražské lesy přichystaly exkurzi za netopýry ve Stromovce

Chcete poznat pražské netopýry? Vypravte se s Lesy hl. města Prahy v úterý na procházku po Stromovce. Sraz s baterkami je v 18 hodin před Šlechtovou restaurací. Výprava trvá zhruba hodinu a stojí 50 korun na osobu. Druhá exkurze začíná ve stejnou hodinu o týden později. Podmínkou je vždy dobré počasí a potvrzení účasti pořadatelům.

Odborníci řeší Hlávkův most. Ale samotná diagnostika ho neopraví, řekl Dolínek

/FOTOGALERIE/ Ve středu se začal intenzivněji řešit špatný stav Hlávkova mostu přes pražský ostrov Štvanice. Na místě zástupci Technické správy komunikací (TSK) s odborníky z Kloknerova ústavu ČVUT provádějí analýzu, z níž vzejde plán oprav. Průběhu diagnostických prací si vyžádá dopravní omezení.

Na opravu Stalina bude soutěž, říká šéf galerie. ANO chce autora Tančícího domu

Kritiku odborníků, která se v tomto týdnu snesla na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), mírní ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Podle něj podobu prostor pod bývalým památníkem sovětského vůdce Stalina na Letné určí řádně vypsaná architektonická soutěž s mezinárodní účastí. Předtím však rozhodnutí magistrátu o opravě Stalina vypadalo, že projekt soutěž postrádá.

Traktory, balíky slámy, folklór. Dožínky na Letné promění Prahu na venkov

Jede traktor, je to Zetor, jede do… na Letnou! Parafráze textu legendrání punkové skupiny Visací zámek by se dala použít k pozvánce na sobotní akci v Praze. Ministerstvo zemědělství organizuje další ročník Dožínek na Letné, při nichž se atmosféra venkova se vším všudy přesune do centra metropole.

Pražská zoo představila kompostér na bioplasty z místních restaurací

Zoo Praha postupně nahradila veškeré plastové nádobí nádobím zcela kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu, spustila osvětovou kampaň mezi návštěvníky a jako první z českých zoologických zahrad zavedla linku na zpracování kompostovatelného odpadu. Unikátní metodu dnes představili zástupci Zoo Praha a společnosti Ipodec-Čisté město – provozovatele elektrického kompostéru.

Pod Stalinem má být galerie. Humpolácká rekonstrukce bez soutěže, zní kritika

Stalin prošel. Neboli pražští radní schválili návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na rekonstrukci bývalého pomníku sovětského diktátora na Letné. Na místě, které je dnes velmi oblíbené mezi mladými lidmi a říká se mu lidově Kyvadlo, by mělo vzniknout centrum současného umění. Projekt podpořila Národní galerie. Politici i odborníci však kritizují, že se budoucnost Stalina řeší bez architektonické soutěže.

Na Výstaviště se vrací videoart z roku 1989. Akci připravila Pilařova vnučka

Připomenout československý videoart vznikající na sklonku socialismu chce jednodenní výstava, která se v úterý uskuteční v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Jmenuje se Den videa 1989/2018 a při její přípravě se po 29 letech sešli tehdejší tvůrci.

Futurologové míří do Prahy. Tržnici ovládnou technologie budoucnosti

Desítky řečníků z Evropy i USA a více než stovka vystavovatelů se 6. a 7. září v areálu tržnice v Holešovicích představí na technologickém festivalu Future Port Prague. Návštěvníci budou moci vidět elektrická auta, domy budoucnosti, ukázky virtuální reality, superpočítače, drony, roboty, 3D tiskárny nebo nanotechnologie.

Vlak v Holešovicích nerespektoval návěstidlo, poškodil výhybku

S nepříjemnostmi se setkali dnes dopoledne cestující na železnici v oblasti stanice Praha-Holešovice. Nákladní vlak zde totiž kolem deváté hodiny ráno nerespektoval zákaz jízdy na návěstidle a poté, co jej projel, poškodil výhybku.

Rekonstrukce Veletržní prošla. Návrh lanovky na Letnou raději Dolínek stáhl

/FOTOGALERIE/ Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice), která se v dobré náladě zúčastnila jako jediná tiskové konference po mimořádném zasedání Rady hlavního města Prahy, konečně protlačila návrh na proměnu tzv. Letenského kříže. Radní souhlasili i s přípravou studie na rekonstrukci oblasti od Štefánikova mostu po most Legií. Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) se raději předem vzdal myšlenky na návrat lanovky na Letnou.

Počet lidí v Národním technickém muzeu roste. Návštěvníky láká Prezidentský vlak

Počet návštěvníků Národního technického muzea v Praze (NTM) na Letné se každoročně zvyšuje. Zatímco v roce 2012 jeho branami prošlo 205 083 návštěvníků, loni to bylo 310 998 lidí. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí NTM Adam Dušek. V úterý zde přivítali dvoumiliontého návštěvníka od znovuotevření v únoru 2011 po předchozí dlouhodobé rekonstrukci.

Průmyslový palác dostane nové křídlo. Magistrát vypsal zakázku za 1,25 miliardy

/VIDEO/ Už je to deset let, co levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zachvátil požár. Od té doby místo části budovy stojí stan, který vytváří iluzi skutečné stavby. Brzy by však mohla levá strana paláce získat opravdovou kopii. Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku za 1,25 miliardy korun na dostavbu vyhořelé části paláce.

Když vyroste, jediný jeho nepřítel je člověk. Zoo se pokusí rozmnožit velemloky

Velemlok čínský je chloubou pražské zoo. Patří mezi jedno z pěti zvířat, která se dostala do loga instituce. Tajuplného predátora, který se od prehistorické doby prakticky nezměnil, představuje zoologická zahrada v unikáním pavilonu.

Vzácný a tajemný plaz se rozmnožil v Japonsku. Teď se dočkala i pražská zoo

Svatý grál se našel v Zoo Praha. Tak lze s nadsázkou popsat nedělní radostnou událost, kdy se v pražské zoologické zahradě vylíhlo první mládě varanovce bornejského. Jde o mimořádně vzácný endemický plaz, který se v lidské péči poprvé rozmnožil až v roce 2014 v Japonsku. Během pár dnů by navíc čerstvě vylíhnutý varanovec mohl mít sourozence.

Ordinace i hřiště nabídne nová poliklinika poblíž metra Nádraží Holešovice

Nová poliklinika se otevře v Plynární ulici poblíž metra Nádraží Holešovice již 3. září. Ordinace tam budou mít žádaní specialisté, například stomatolog a gynekoložka. Poliklinika vznikne v úplně nové administrativní budově s názvem Visionary.

KRÁTCE: V ulici Jana Zajíce začala oprava chodníků. Přibudou i nové stromy

Kompletní obnova povrchů chodníků začala tento týden v ulici Jana Zajíce na Letné. Rozdělena bude do několika etap, nejdříve přijde na řadu úsek U Sparty Korunovační a postupně se budou práce přesouvat směrem k ulici Nad Královskou oborou. Trvat by měly až do konce letošního roku. 

Hrát si nepotřebují jen mrňata. Na sedmičce přibudou nová hřiště pro starší děti

Dvě nová sportoviště budou moci využívat starší děti v sedmé městské části. První vzniklo v rámci rekonstrukce hřiště Sedmikráska, které do té doby sloužilo pouze nejmenším dětem. „Kromě jiného jsme upravili multifunkční plochu pro volejbal, basketbal či fotbal a nově jsme přidali také oblíbené venkovní fitness prvky,“ řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Zoo svým svěřencům zpestřuje život. Sloni si užívají noci pod širákem

Sloni v trojské zoo začali trávit noci ve venkovním výběhu, a návštěvníci tak mají nově možnost pozorovat sloní stádo při západu slunce. Podle chovatelů přijala velká zvířata změnu zavedeného režimu pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

Mladí sokoli vylétli z hnízda na komíně v pražských Holešovicích

Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli tři mladé. Rodinka vzácného dravce tak navázala na stejný úspěch z minulého roku. Mláďata přišla na svět na přelomu května a června, kdy byla odborně okroužkována. Do blízkosti budky, ve které sokoli hnízdí, byla umístěna fotopast, která dokumentovala jejich zdárný vývoj.

Fotbal či basket místo sezení doma. V Praze 7 vznikají nová hřiště a sportoviště

Aby děti neseděly jen u počítače. Praha 7 upravuje prostory pro trávení volného času dětí a mládeže. Zrekonstruovala například hřiště Sedmikráska v Jateční ulici, které dříve sloužilo pouze těm nejmenším dětem. Sportovní nadšenci všeho věku se zase mohou těšit také na nový sportovní areál. Ten se otevře na místě starého školního hřiště na Ortenově náměstí na podzim.

OBRAZEM: Kokosová zmrzlina či papír z trusu. Den slonů slavila i pražská zoo

/VIDEO/ Tipnete si, kolik lidí se vejde na sloní váhu? Víte, jak se dělá ze sloního trusu papír? A co největším suchozemským savcům chutná? Tyto otázky by nejspíš správně zodpověděli návštěvníci Zoo Praha. V sobotu - na Mezinárodní den slonů - se zde konal speciální program.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT