VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 6

Území Prahy 6 se rozkládá v severozápadní části Prahy. Svými 100 tisíci obyvateli a 41 km2 rozlohy patří mezi největší a nejlidnatější městské části. Praha 6 je složena z katastrálních území Bubenče (část), Břevnova, Dejvic, Hradčan (část), Liboce, Ruzyně, Střešovic, Veleslavína a Vokovic. Pro svůj velký podíl zelených ploch a vilové rodinné zástavby je tato čtvrť vyhledávanou a žádanou městskou částí nejen mezi pražskými obyvateli, ale i návštěvníky hl.m. Prahy. Ze všech bývalých obcí tvořících dnešní Městskou část Praha 6 měla svůj znak pouze města Bubeneč a Břevnov.

(www.praha6.cz)

OBRAZEM: Na rozvalinách čtyř starých impérií vzniklo mnoho nových států

V Praze 6 byla otevřena venkovní výstava s názvem „Po velké válce. Nová Evropa 1918-1923”. Před budovou Kampusu Dejvice ji uspořádala Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a Fakultou stavební ČVUT. Bude k vidění až do 12. listopadu.

Předsedové akademických senátů varují před omezováním svobody univerzit

Historicky třetí setkání akademických senátů pražských vysokých škol hostila České zemědělská univerzita v Praze. Hlavním bodem setkání se stala pracovní debata věnovaná aktuálním tématům současného českého, především však pražského vysokého školství.

Dívenka se schovala chůvě na balkónu. Sundavali ji hasiči se strážníky

/VIDEO/ Při své práci se strážníci s hasiči často potkávají. Spolupracují nejen při pomoci seniorům, kteří se mnohdy sami ocitnou ve svých uzamčených domovech, ale také třeba při záchraně zvířat. Nebo při pádu mladé dívky z kyvadla na Letné. Tentokrát se potkali při záchraně dítěte, které bylo uvězněno na lešení domu.

Nemusíte se pořád učit. Klienti NTK mohou využívat digitální archiv Supraphonu

Registrovaní zákazníci Národní technické knihovny (NTK) získali možnost přístupu k digitálnímu archivu vydavatelství Supraphon. Fond čítá desítky tisíc nahrávek české populární a vážné hudby i mluveného slova.

Letištní včely produkují v rámci biomonitoringu prvotřídní med. Letos opět zlatý

Letiště Praha letos obhájilo zisk Zlaté medaile v soutěži Český med 2018, vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách pravidelně, přičemž v letošním roce obdržel opět nejvyšší 100% hodnocení. Med z Letiště Praha ovšem není určen ke komerčnímu prodeji, slouží pro účely biomonitoringu.

U Břevnovského kláštera začíná tradiční posvícení

Před Břevnovským klášterem v Praze 6 dnes v poledne začíná tradiční posvícení. Letos se koná jubilejní 25. ročník. Návštěvníci Břevnovského posvícení mohou až do neděle navštívit pouťové atrakce, vesničku s ukázkou řemesel a stánky s občerstvením, podívat se na hudební a kejklířská vystoupení či ohňovou show. Sobotní a nedělní program ukončí jako obvykle ohňostroj. Posvícení pořádá Spolek břevnovských živnostníků.

Volby v Praze 6: Podaří se TOP 09 udržet dejvickou radnici?

/INFOGRAFIKA/ Šestá městská část patří celostátně mezi „poslední bašty“ TOP 09. Strana tam volby před čtyřmi roky vyhrála s poměrně výrazným náskokem před druhým hnutím ANO. Kandidátka v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), tentokrát navíc spojená s lidovci, patří mezi favority i letos. Voleb se účastní celkem 11 subjektů, o sedm méně než v roce 2014, kdy do zastupitelstva proniklo osm stran.

Jeřábníka postihly zdravotní potíže. Na pomoc mu vyrazily tři jednotky hasičů

/VIDEO/V pátek kolem poledne vyjely tři jednotky pražských hasičů k případu jeřábníka v Praze 6. Muže se zdravotními potížemi, bylo nezbytné dostat na zem a předat zdravotníkům.

Opět poraženi. Bitvu na Bílé hoře připomněla v oboře Hvězda její rekonstrukce

/FOTOGALERIE/ Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 v sobotu u pražské obory Hvězda připomněla její historická rekonstrukce. Akce se zúčastnilo až tisíc lidí v dobových kostýmech. Součástí byla i děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Rekonstrukce, kterou každoročně pořádá sdružení Bílá hora 1620, se konala letos po čtrnácté, moderoval ji herec Marek Holý.

Mladá lípa v Praze 6 nese vzkaz budoucím generacím. Střeží kovovou schránku

Strom republiky ve Veleslavíně ukrývá vzkaz budoucím generacím. Městská část Praha 6 ke sto letům české státnosti vysadila památnou lípu. Její kořeny střeží kovovou schránku s dopisy od žáků základních škol, časopisy, kalendářem i flash diskem. Zasazený strom odhalila Praha 6 v pátek 14. září, aby si připomněla výročí 81 let od smrti T. G. Masaryka a 132 let od narození jeho syna Jana.

Nastoupil do tramvaje, onanoval a vystoupil. Chlapík to vydržel celé dopoledne

Velice svéráznou zábavu si vybral 11. září v dopoledních hodinách zatím neznámý muž. Mezi osmou ranní a půl jednou odpoledne cestoval tramvajemi na lince 22 mezi zastávkami Břevnov a Malá Strana. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, pokud by se při tom neukájel. Proto po něm nyní pátrají pražští kriminalisté.

Autor předlohy k Pelíškům se dočkal pocty. V Dejvicích mají nový Šabachův park

Jak pojmenovat plácek, kterému se kvůli sochám lidově říká „U koní“? Dilema šesté pražské městské části je po neděli u konce. Při příležitosti 1. výročí úmrtí spisovatele a zastupitele Prahy 6 Petra Šabacha byl slavnostně odhalen nový Šabachův park mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova.

Radnice v Praze přispívají rodinám. Proplatí kroužky i knihy

/INFOGRAFIKA/ Až 800 korun na volnočasový kroužek přispěje každému dítěti šestá městská část. Desítka zase rozdává poukazy na knihy. Nárok na pětisetkorunový šek mají nově i mladší děti.

Dejvické divadlo uvede Ibsena i Havla. Vstupenky se dají sehnat i v dražbě

Dejvické divadlo připravilo pro novou sezonu dvě premiéry a k příležitosti stého výročí vzniku Československa uvede komponovaný večer s hrou Václava Havla. Herecký soubor doplní Vladimír Polívka a Lukáš Příkazký. Nadcházející sezona je poslední, kdy divadlo bude řídit Eva Kejkrtová Měřičková. Po jejím odchodu do důchodu divadlo povede od 1. září 2019 Blanka Cichon, řekla v úterý Kejkrtová Měřičková novinářům.

Sídlo ministerstva obrany se otevře veřejnosti. Jen po registraci a kontrole

Sídlo ministerstva obrany se podruhé v historii České republiky otevře veřejnosti. Den otevřených dveří úřad chystá na pátek 28. září. Vstup bude zdarma, zájemci o návštěvu se ale musí předem registrovat. Ministerstvo obrany to uvedlo na svých internetových stránkách. Úřad lidi do svého sídla pustí na Den české státnosti v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa.

Pražské Vítězné náměstí se promění v laboratoř pro malé vědce

/INFOGRAFIKA/ Tančící roboty, samořídicí auta i to, jak jsou technologie krátké na psí čich, mohou vidět návštěvníci Festivalu vědy. Ten se koná právě dnes na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici.

Velká rána! V Praze vybouchl kanál. Fekálie i toaletní papír létaly na silnici

Neobvyklou situaci zažili lidé v pondělí kolem poledne na Evropské třídě ve směru na Letiště Václava Havla Praha. Najednou se ozvala obrovská rána. Uprostřed vozovky totiž vybouchl kanál, jehož obsah se rozletěl po okolí. Při kuriózní nehodě se naštěstí nikomu nic nestalo.

Nerad vstávám, řekl Zeman dětem v Praze. Někteří rodiče měli červené trenýrky

Zakaboněné a deštivé první zářijové pondělí rozzářily po celém Česku alespoň dětské úsměvy nadšených prvňáčků, kteří se těšili na první školní den. V Základní škole T. G. Masaryka na pražském Břevnově k žákům první třídy promlouval prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou. Někteří lidé proti Zemanovi protestovali tím, že si na oblečení připnuli malé červené trenýrky.

V pondělí začne školní rok. Prezident přivítá prvňáčky v Praze 6

Po dvou měsících letních prázdnin se v pondělí do školních lavic vrátí děti. Ačkoli podle odhadů ministerstva školství v novém školním roce opět ubude prvňáků, celkový počet žáků základních škol dál poroste. Do středních škol bude chodit asi podobný počet studentů jako loni, kdy se zastavil jejich dlouholetý úbytek, uvedl úřad. Nový školní rok s sebou přinese i některé změny v legislativě.

V Dejvicích se v září uskuteční Festival vědy. Program i vstup jsou zdarma

Šestý ročník Festivalu vědy, který se uskuteční ve středu 5. září v pražských Dejvicích, láká na elektromotorky, mikroskopy, trenažéry nebo diskusi o suchu. Na akci se představí přes 70 vystavovatelů s více než osmi desítkami expozic. Organizátoři to dnes uvedli v tiskové zprávě.

Další rána. Mezi Bubny a Veleslavínem nepojedou dva měsíce vlaky

Opravou Negrelliho viaduktu ochromená trať 120 z Prahy na Kladno dostane s příchodem školního roku další ránu. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se v pondělí 3. září pustí do oprav úseku Praha-Bubny – Praha-Veleslavín. Provoz vlaků bude vyloučen až do 25. října. Informoval o tom web Zdopravy.cz.

Nádražka v Dejvicích má problém. SŽDC jí chce zdvojnásobit nájemné

Vyhlášená hospoda na dejvickém nádraží se dostává do potíží. Podle jejího nájemce Martina Ullmanna se Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) jako pronajímatel rozhodla bezdůvodně zvednout nájemné o sto procent. Na záchranu Dejvické Nádražky se dokonce podepisuje petice.

Oheň? Letadlo pěkně smrdělo. Cestující z Tuniska museli ven po skluzavkách

Nečekané dobrodružství v závěru dovolené si užili lidé, kteří se vraceli z Tuniska. Po přistání na pražském letišti totiž kvůli podezření na oheň v letadle museli být evakuováni pomocí skluzavek.

Muž sexuálně obtěžoval dívky na Strahově. Policie hledá kulhajícího svědka

Tohle nebyl obyčejný mladík, který chtěl prožít letní milostný románek. Pražští kriminalisté pátrají od pátečního dopoledne po neznámém muži, jenž sexuálně obtěžoval dívky ubytované na vysokoškolských kolejích na Strahově. Policie hledá důležitého svědka.

Letošní Opera v Šárce po pěti letech nabídne Prodanou nevěstu

Představení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta nabídne akce Opera v Šárce, která se již počtrnácté uskuteční 2. září v přírodním divadle v pražské Šárce. Představení pořádají v rámci oslav Dne Prahy 6 a 100. výročí české státnosti. V produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze. Vstup je zdarma. Dnes  o tom informovala organizátorka akce Renée Nachtigallová.

Po měsících dohadování se Koněvův pomník dočkal nových desek

Zástupci Prahy 6 dnes ve 14.35 po dlouhém čekání odhalili nové bronzové desky na památníku Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Stalo se tak přesně 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy, na které se Koněv nepřímo podílel. Maršál je ale známý hlavně kvůli tomu, že se jeho vojska podílela na závěrečné fázi osvobození Prahy v roce 1945. 

Developer upraví okolí Džbánu, aby mohl stavět. Vznikne zde areál volného času

/FOTOGALERIE/ Čtyři roky vyjednávání o revitalizaci nádrže Džbán na Praze 6 skončila ústupky na obou stranách. Pozemek zůstává soukromé společnosti Molepo, která slíbila, že upraví okolí výměnou za stavební povolení na svůj projekt. Všichni mají jasno, jak by měla revitalizace koupaliště vypadat, ale změna územního plánu práce na zlepšení okolí protáhne.

Mladý cizinec měl v taškách 80 tisíc cigaret. Pašeráka na letišti odhalil pes

Tohle by neuhádal snad ani vášnivý kuřák typu herce Jiřího Bartošky. Na ruzyňském Letišti Václava Havla minulý týden celníci odhalili pašeráka, který cestoval na pravidelné lince Instanbul – Praha a zavazadla měl nacpaná 80 tisíci kusy cigaret.

Letiště Praha reaguje na obránce zvířat. Už neodebírá vejce z klecových chovů

/VIDEO/ Nejen o podmínkách, v jakých se v Česku chovají šelmy, probíhají diskuze ve veřejném prostoru. Ochránci (či obránci) zvířat upozorňují také na špatné zacházení se slepicemi ve velkochovech. Na kampaň - trochu překvapivě - zareagovalo také pražské letiště. Firma začne odebírat vejce jen od dodavatelů, kteří nepoužívají klece.

Hermína v parku upadla do bezvědomí. Asistenční pes sháněl pomoc hodinu a půl

Pro jednoho roztomilý pejsek, pro druhého strážný anděl. Hermína z Prahy trpí kolapsovými stavy. Když upadne do bezvědomí, sama se neprobere. Proto má u sebe stále svoji fenku Margie, která je speciálně vycvičená, aby v nouzi pomohla. Jako pes to ale sama nezvládne a potřebuje i podporu ostatních lidí. Té se však fence nedostalo ani po hodině a půl poté, kdy její panička omdlela.

Kauza kontaminované vody v Dejvicích nekončí. Soud zrušil zastavení stíhání

Vypadalo to, že muž a žena z Pražských vodovodů a kanalizací už jsou v suchu. Ale kauza kontaminované vody v šesté městské části, kvůli níž před třemi lety onemocněly čtyři tisíce lidí, pokračuje. Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání.

AKTUALIZOVÁNO

Požár v Liboci ohrožoval i porost v oboře Hvězda. Policie hledá příčinu

Hasiči z Petřin, Smíchova, Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a Letiště Václava Havla vyrazili kolem poledne do pražské Liboce k požáru střechy neobývané budovy. Za použití výškové techniky se jim podařilo zabránit rošíření ohně na nedaleký lesní porost a do obory Hvězda. Požár byl uhašen kolem druhé hodiny odpoledne. Ulice je ale stále uzavřena, hrozí, že se budova zřítí. Pražská policie se pokusí zjistit, proč požár vznikl.

OBRAZEM: Před 85 lety začala stavba letiště. Chystá se přímá linka do Bangkoku

Na pláni Dlouhá míle se přesně před 85 roky - tedy 24. července - začalo stavět pražské letiště. V dubnu 1937 pak na dnešním Letišti Václava Havla Praha přistála první letadla. Jedním z "narozeninových" dárku by mohlo být zavedení přímé linky z hlavního města do thajského Bangkoku. Podívejte se na fotografie z historie největšího českého letiště.

Vítězné náměstí jako Trafalgar Square? Porota vybere ze čtyř desítek návrhů

Architektonicko-urbanistická soutěž na přestavbu Vítězného náměstí v Praze 6, kterému snad nikdo neřekne jinak než "Kulaťák", pokročila do další fáze. Přihlásily se čtyři desítky autorů včetně zahraničních zástupců. Do konce července porota určí postupující.

Čelil obvinění ze zpronevěry. Starosta Prahy 6 je ale nevinný, řekla policie

Policie odložila šetření trestného činu, kterého se měl dopustit starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) při vypovězení smlouvy společnosti Comitia. Ta měla v nevýhodném nájmu břevnovskou polikliniku Pod Marjánkou. "Nebyly dány důvody k zahájení úkonů trestního řízení," potvrdil Pražskému deníku mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Rusové našli kličku. Praha: Koněvův pomník osadíme deskami stůj co stůj

/ANKETA/ Osazení desek na památník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva bude mít zpoždění. Důvodem je procesní chyba, na kterou upozornilo Velvyslanectví Ruské federace. Podle Úmluvy o architektonickém dědictví musí dodatečné osazení sochy tabulkami s vysvětlujícím textem schválit odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Souhlas památkářů ale Praha 6 doposud nemá.

Zmatený srnec pobíhal na zahradě domu a nemohl ven. Záchranáři ho museli uspat

Zmatený srnec se ocitl na zahradě v Dejvicích. Překvapení čekalo rodinu v jednom ze zdejších domků, když si na zahradě všimla poblázněného srnce. Ten nejspíš přeskočil zeď a nemohl se dostat ven. Záchranáři ho nakonec museli uspat a převézt do nového domova.

Policie provedla preventivní šťáru. Posvítila si na Prahu 6

/VIDEO/ V pátek odpoledne a večer provedli policisté v teritoriu Prahy 6 bezpečnostní akci. Zaměřili se na předcházení trestné činnosti, kontrolu podávání alkoholických nápojů mladistvým a dětem, pátrání po hledaných osobách a věcech, dodržování vyhlášek Magistrátu hl. m. Prahy, veřejný pořádek a prevenci. Proběhly i kontroly zahrádkářských kolonií, rizikových objektů, ubytoven a míst, kde se zdržují problematické osoby.

AKTUALIZOVÁNO

Deset tisíc lidí bylo evakuováno. Pyrotechnici na univerzitách bombu nenašli

Místo nervů u zkoušek prožili studenti i pedagogové na pražské Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) a Českém vysokém učením technickém (ČVUT) jinak dramatické chvíle. Někdo totiž ve středu dopoledne nahlásil, že v budovách univerzit je uložena bomba. Několik fakult v Thákurově ulici policisté evakuovali. Místo prohledávali pyrotechnici. Odpoledne oznámili, že žádná bomba nalezena nebyla a policie bude pátrat po šiřiteli poplašné zprávy.

Černá skládka skončila díky Terezce. Nový rybník bude sloužit hlavně ptactvu

Terezka nahradila černou skládku. V blízkosti Obory Hvězda vyroste nový rybník o rozloze 1700 metrů čtverečních. Vodní nádrž Terezka tak zkrášlí prostor v blízkosti kostela svatého Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nebude však sloužit lidem k ochlazení v horkých letních dnech, nýbrž ptákům a dalším živočichům.

Sprejeři se vydali do metra, ve stanici Hradčanská zablokovali soupravu

Pokud jste první červnovou sobotu jeli zelenou linkou pražského metra, tak vás možná zaskočilo, že souprava ve stanici Hradčanská skoro osm minut stála. Způsobili to sprejeři. Policisté hledají čtyři podezřelé muže a jednu ženu.

Pražské letiště získalo evropské ocenění. V dané kategorii byl nejlepší Hamburk

Letiště Václava Havla Praha pokračuje v modernizaci a dalších investicích, vydělává, zvyšuje počet odbavených cestujících. A v úterý večer v Bruselu se pražské letiště dočkalo za veškerou shanu příjemnéhoo ocenění. Na prestižní mezinárodní soutěži ACI EUROPE Best Airport Award v kategorii 10 – 25 milionů odbavených cestujících získalo jednu ze dvou cen.

Tajemství úplňků pomáhá nemocnému chlapci

V rámci projektu Abeceda peněz vznikla netradiční kniha Tajemství úplňků. Její autoři - desetiletí školáci ze ZŠ Petřiny - sever už v prvních čtrnácti dnech prodali na 252 výtisků. Vydělanými penězi se rozhodli podpořit šestiletého chlapce, který je v důsledku vážného úrazu odkázán na pomoc druhých.

Druhý terminál Letiště Praha otevřel nový bezpečnostní prostor. Zrychlí odbavení

Až poletíte na letní dovolenou z Terminálu 2 ruzyňského letiště, měli byste ušetřit čas. Letiště Václava Havla Praha v pondělí totiž slavostně otevřelo nový prostor centrální bezpečnostní kontroly, který by měl zrychlit odbavení cestujících v rámci schengenského prostoru. Investice do nových rentgenů a dalších bezpečnostních prvků jsou největším rozvojovým projektem na druhém terminálu pražského letiště od jeho otevření v roce 2006.

Zaměstnanci institutu robotiky stojí za ředitelem. Rektora ČVUT ale nezviklali

Zaměstnanci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) dnes protestovali v Praze proti odvolání ředitele Vladimíra Maříka. Protestu předcházelo setkání zaměstnanců s rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěchem Petráčkem, který Maříka 4. června odvolal z funkce.

Po hádce v metru přišel brutální útok. Policie hledá všechny aktéry i svědky

/VIDEO/ Už ve vagónu metra se pohádali a když vystoupili na stanici linky A Bořislavka, slovní rozepře se zvrhla v brutální bitku. V jinak nepěkném a neveselém příběhu zaujme a trochu pobaví fakt, že policisté pátrají po úplně všech zúčastněných.

Za znečištěnou vodu v Praze 6 tresty nepadnou. Soud stíhání dvou lidí zastavil

Obvodní soud pro Prahu 6 zastavil stíhání obou lidí obžalovaných z nedbalostního obecného ohrožení v souvislosti s kontaminací pitné vody v Dejvicích a Bubenči. V roce 2015 způsobila voda znečištěná bakteriemi a viry problémy více než čtyřem tisícům lidí. Soudní rozhodnutí může ještě zvrátit státní zástupce, který podal stížnost.

Markéta je připravená. Vystoupí Milík na pódium?

/INFOGRAFIKA/Každoroční pražský motocyklový svátek je tu. Na Markétě je všechno přichystáno k závodu mistrovství světa na krátké ploché dráze. Česká Grand Prix má za sebou 21 zdařilých ročníků a všichni věří, že úspěšný bude i ten nadcházející.

Kaufland na Vypichu v novém. Nabídne digitální obrazovky i rychlé občerstvení

Pokud rádi nakupujete v Kauflandu na pražském Vypichu, tak od čtvrtka by měl být váš zážitek ještě příjemnější. Obchodní řetězec totiž tuto prodejnu oblékl do "nového kabátu". Součástí modernizace jsou digitální obrazovky, čtečka EAN kódů či rozsáhlý ToGo koutek s rychlým občerstvením.

ČZU si na tradičním festivalu zvolí královnu krásy

Jeden z největších open-air festivalů se se odehraje 15.května v areálu České zemědělské univerzity v Praze Suchdole. Soutěž krásy spojená s hudebním festivalem Miss Agro, letos potěší milovníky dobré zábavy už po dvacáté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT