VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 5

Bránící se střelec z autobusu na Smíchově zemřel. Cizinci byli obvinění z vraždy

Březnový incident v autobusu pražské městské hromadné dopravy na Smíchově má smutný vývoj. Jednapadesátiletý Čech, který se střelbou z plynové pistole bránil útoku dvou mužů pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu, v průběhu vyšetřování zemřel. Policie proto oba pachatale obvinila z vraždy.

Na Smíchově si hopsají klokani. Jaká další zvířata bydlí ve skryté „minizoo“?

Exotičtí plazi, klokani nebo masožravé rostliny. Nejde o žádnou tropickou destinaci, ale o centrum Prahy. Nedaleko Obchodního centra Nový Smíchov se ukrývá taková malá zoo. Zelenou oázu klidu v betonové metropoli najdete za parkem Sacre Coeur.

Evropský unikát by se měl chránit. Církev napadla prodej kostela na Smíchově

/FOTOGALERIE/ Klášter sv. Gabriela a kostel Zvěstování Panny Marie v beuronském stylu na Smíchově chce jeho majitel Česká pošta prodat. Věcné břemeno zajišťující přístup na bohoslužby v kostele od roku 1919 však zmizelo. Místní farnost se proti této skutečnosti ohradila, Spolek přátel beuronského umění navrhl prohlásit kostel a klášter za národní kulturní památku.

Kdo bude řídit Nemocnici Na Homolce? Ministerstvo zdravotnictví hledá kandidáty

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele pražské Nemocnice Na Homolce. Bývalý ředitel Ivan Oliva rezignoval v pátek po schůzce s ministrem svolané kvůli výsledkům kontroly v nemocnici. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) zjištění kontrolorů považuje za závažná. Oliva s jeho hodnocením nesouhlasí. Zájemci o vedení nemocnice se mají hlásit do 30. srpna.

AKTUALIZOVÁNO

Nehody uzavřely tunely v Praze. Nákladní automobil zavadil o ventilaci

Plynulost dopravy v hlavním městě výrazně narušily dvě nehody, které se dopoledne staly v tunelech. V Mrázovce havaroval motocykl, Strahovský tunel byl kvůli nehodě nákladního vozidla ve směru na Prahu 5 na několik hodin uzavřen.

Praha 5 letos prodá 330 svých bytů, potom plánuje nákup nových

Rozpočet městské části Prahy 5 se tento rok ocitne v mínusu. „Schválený rozpočet na rok 2018 počítá s příjmy 675,7 milionu a výdaji 1,166 miliardy korun. Větší výdaje jsou důsledkem množství investic plánovaných na rok 2018,“ řekl Pražskému deníku mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka. 

Lávka mezi Smíchovem a Výtoní má problém. TSK druhý směr asi neopraví

Technická správa komunikací se možná příští rok nepustí do plánovaných oprav druhé z lávek na železničním mostě pod Vyšehradem. Důvodem je nejasná budoucnost samotného mostu, o jehož osudu rozhodne Správa železniční dopravní cesty. Projevuje se tak historické dvojvládí nad mostem, kdy původní konstrukce s tratí patří státu a o něco později zavěšené lávky jsou města.

Dbalý simuluje, tvrdila policie. Ústavní soud řekl, že sledování bylo v pořádku

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý čelí trestnímu stíhání kvůli korupci. Probíhajícímu líčení se však zatím - údajně ze zdravotních důvodů - vyhýbal. Dbalý si stěžoval u Ústavního soudu na tajné policejní sledování, které mělo zjistit, kde je pravda. Obžalovaný však neuspěl.

Vzniknou na skládce ve Velké Chuchli hřiště a altány? Městský úřad je proti

/FOTOGALERIE/ Začala revitalizace skládky ve Velké Chuchli nad Pacoldovou vápenkou, její území bude bezpečnější pro lidi i životní prostředí. Městský úřad je proti a chce skládku odtěžit.

Keška v Motolském potoce je po tragédii neaktivní, z kanálů zmizely i další

/FOTOGALERIE/ Když se na začátku června pro čtyři lidi proměnila vinou vlastní neopatrnosti zábava zvaná geocaching v tragickou událost, bylo jasné, že se musí něco změnit. Přívalový déšť "keškaře" spláchl v Motolském potoce, mladá žena a muž se utopili. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) před začátkem prázdnin rizikové kešky ze stok odstranily.

Oprava za 285 milionů, pokuta deset tisíc. Jak nejezdily eskalátory na Andělu

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) musí řešit nečekané komplikace s novými eskalátory ve dvou stanicích metra. Od středy 20. června až do pondělí nejezdily nově vybudované "jezdící schody" ve stanici metra Nádraží Veleslavín, prakticky ve stejnou dobu, kdy se rozjely schody na Veleslavíně, se zastavily eskalátory ve stanici Anděl ve směru k nákupnímu centru Nový Smíchov.

Na Zličíně byl nalezen mrtvý muž. Cizí zavinění se nepotvrdilo

/VIDEO/V neděli ráno bylo nalezeno na Zličíně tělo muže. Zřejmě šlo o místního bezdomovce. Cizí zavinění policisté prozatím nezjistili.

Průjezd motolskou nemocnicí bude do podzimu omezen

Už od příštího týdne je třeba počítat s omezením průjezdnosti areálu Fakultní nemocnice Motol. Vjezd z Kukulovy ulice bude fungovat pouze pro sanitky a vozidla přivážející pacienty na Oddělení urgentního příjmu dospělých.

Děti ze základních škol pomalovaly zeď na Radlické. Vytvořily na ní i vesmír

Zeď lemující Radlickou ulici zkrášlili žáci základních škol. Pomalovali ji výtvory na téma vesmírná škola a průřez světy. Finální podobu děti předvedli zástupcům radnice v úterý 26. června.

Dětské hřiště Okrouhlík se otevře v půlce prázdnin

Dětské hřiště Okrouhlík má být již koncem července zrekonstruované a připravené pro děti a jejich rodiče s novými herními prvky. Na konci roku 2016 bylo hřiště blízko základní školy Podbělohorská uzavřeno kvůli několika atrakcím, které nevyhovovaly bezpečnostním normám. Znovuotevření se očekávalo loni, ale kvůli prodlouženému výběrovému řízení se práce zpozdily.

Trest za požár barrandovských ateliérů: 8,5 roku přísného vězení a náhrada škody

Soud ve středu poslal devětadvacetiletého Lukáše Kocura na 8,5 roku do věznice s ostrahou. Kocur má navíc dle rozsudku zaplatit skoro devět milionů korun lidem, kteří byli poškozeni jeho jednáním. Obžalovaný muž loni založil požár ve skladu v barrandovských ateliérech, čímž ohrozil osm osob na životě a způsobil majetkovou škodu velkého rozsahu.

Chcete si žít jako na zámku? Můžete si koupit nový dům v Jinonickém dvoře

Bydlení v doteku historie. Developerská společnost začne v červenci stavět řadové rodinné domy a byty v historické části Jinonického zámečku. Ještě před začátkem výstavby první fáze projektu Jinonický dvůr developer prodal již třetinu domů a bytů.

České derby: Trenér Váňa věří domácím koním

/INFOGRAFIKA/ Do necelých tří minut je vložena mnohaletá práce trenérů, žokejů, majitelů. Tak dlouho totiž trvá nejvýznamnější dostih domácí sezony nedělní České derby. A atmosféra je napjatá při nadcházejícím 98. ročníku CPI PG Českého derby stejně, jako byla při prvním, který se běžel v Chuchli v roce 1921. A podobně jako tehdy se jedná o vysoce společenskou záležitost. Klobouky, kravaty a krásné šaty patří k dostihovému svátku všude na světě.

V ulici Grafická staví téměř dvě stovky luxusních bytů

Kde dříve stála stará Smíchovská tiskárna v ulici Grafická, budou za pár let luxusní byty projektu Neugraf. Jejich výstavbu ale provázejí již dlouho problémy. Dříve se projekt jmenoval Bellevue Residence Grafická a byl vlastněn lucemburskou firmou KLC III CZ s řeckými majiteli. 

Jak jsme žili v Československu - Radlice a Jinonice

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Radlic a Jinonic.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Radlicích a Jinonicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 22. června, se podíváme do Radlic a Jinonic!

Kampus po vzoru Vídně uvnitř Smíchov City. Česká spořitelna vybírá nové sídlo

Až za pět let otevře na pražském Smíchově největší česká banka svou novou centrálu, nepůjde pouze o administrativní budovu. Česká spořitelna plánuje sídlo, které bude součástí developerského projektu Smíchov City, postavit podle vzoru vídeňské "matky" Erste ve Vídni. Tam bankovní komplex tvoří komunitní prostor.

V Praze 5 vzniká petice, lidé chtějí mít policii blíž

Lidé v Košířích se bouří a podepisují petici. Důvod? Policejní oddělení, která má obstarávat území Košíř v pátém pražském obvodu, sídlí až ve Stodůlkách na Praze 13.

Jak jsme žili v Československu. Hlubočepy - Hollywood s vápencem a továrnami

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Hlubočep.

Kuchařky bez domova zavírají svou jídelnu. V létě je uvidíte na festivalech

Oblíbená Jídelna Kuchařek bez domova zavírá. Ale jen dočasně. Od 1. července do 15. září uvidíte kuchařky pouze u stánků na různých festivalech. Jídelnu přes prázdniny zavírají, aby nabraly nové síly a přišly na to, co vylepšit. Jídelna zároveň balancuje na hraně finanční udržitelnosti.

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z mateřské školy Lohniského

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Hasiči pohřešovaného lovce kešek opět nenašli. Policejní pátrání pokračuje

Už třetí den trvá hledání jednoho ze čtyř vyznavačů geocachingu, tedy hledačů tzv. kešek. Ve stoce Motolského potoka skupinu mladých lidí překvapila přílivová vlna způsobená sobotní silnou bouří. Dva lidé se zachránili, jedna žena utonula a jeden mladík je stále pohřešovaný. V pondělí odpoledne ukončili pátrání potápěči pražských hasičů. Policie v případu bude pokračovat zase v úterý.

Cestujícím v pražském metru se uleví. V pondělí otevře stanice Anděl

Už jen několik hodin zbývá do otevření jednoho ze dvou vstupů ve stanici "žlutého" metra Anděl. Po sedmi měsících se po výměně eskalátorů v jedné z nejvytíženějších stanic zprovozní "výlez" u křižovatky Nádražní a Plzeňské ulice. Brzy se na Anděl vrátí také oblíbené farmářské trhy.

Lovce kešek v Motolském potoku zastihla bouře. Žena utonula, muž se stále hledá

/VIDEO/ Chtěli zažít dobrodružství, trochu adrenalinu. Avšak zábava zvaná "geocaching" místo toho skončila tragicky. Čtyři lovce kešek, kteří se vydali do Motolského potoka, zastihla sobotní prudká bouře. Dívka - ročník 1991 - utonula, po dalším mladíkovi policisté ve spolupráci s potápěči pražských hasičů zatím marně pátrají. Pokračovat budou zase až v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

V Praze potopa. Kvůli bouřce měli hasiči napilno, u Vltavy šli do akce potápěči

Bouřky doprovázené vydatným deštěm a silným větrem se přehnaly v sobotu vpodvečer hlavním městem. Hasiči zasahovali u skoro padesáti případů. Počasí zaskočilo také lidi na řece Vltavě. Jedna žena v kanále utonula.

Nebezpečné dědictví radnice Prahy 5. Motolské skládce hrozí zřícení

Až 1,5 miliardy korun by bylo potřeba na rekultivaci skládky v Motole. Od roku 2004 na ni bylo navezeno přes 1,5 milionu metrů krychlových odpadu. V současnosti hrozí zhroucení jejího tělesa a otrávení podzemních vod.

Jak jsme žili v Československu. Košíře - dělnická čtvrť s filmovými ateliéry

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Košíř.

Sebeobrana? Nevěrohodné, řekl soud. Varhaník za vraždu v opilosti dostane 10 let

V tragédii vyústilo náhodné setkání dvou opilců v parku v Košířích na pozdim 2016. Třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera, který legálně drženou zbraní pětadvacetiletému muži prostřelil plíci a osrdečník, dostal v pátek u pražského městského soudu deset let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný.

Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

/FOTOGALERIE/ Každých deset let jedna nová moderní čtvrť. Zhruba tak vypadala v metropoli výstavba v posledních dekádách. Podle chystaných záměrů by ale v příštích letech mělo být podobných projektů výrazně víc.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Košířích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 8. června, se podíváme do Košíř!

Jak jsme žili v Československu. Motol - klidná čtvrť s rybníky i nemocnicí

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Motola.

Dětský ostrov otevřel po rekonstrukci. Pohoupala se i primátorka

/FOTOGALERIE/ Obyvatelé Prahy 5 i centra metropole se konečně dočkali. Symbolicky na Den dětí se veřejnosti otevřel Dětský ostrov na hranici Smíchova a Malé Strany. Rekonstrukce vyšla na 19 milionů. Atrakce si v pátek vyzkoušela i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Jak jsme žili v Československu. Smíchov - pražský Manchester

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Smíchov.

Švandovo divadlo čeká po premiéře rekonstrukce. V září pojedou herci do USA

Švandovo divadlo na pražském Smíchově čeká poslední letošní premiéra ve Velkém sále, kterou v sobotu 26. května bude hra Úklady a láska Friedricha Schillera v režii Martina Františáka. Od července do října se uskuteční rekonstrukce divadla za 30 milionů korun a na konci září soubor pojede na zájezd do Spojených států.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Smíchově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 25. května, se podíváme na Smíchov!

Konec nejmenší červené lanovky v Praze. Nahradila ji modernější stříbrná verze

Nejmenší pražskou lanovku a červenou ikonu Prahy 5 nahradila po téměř 22 letech nová stříbrna verze. Nepříliš známá lanovka spojující dvě budovy hotelu NH Praha prošla v zimě rekonstrukcí a nyní se nejen hotelovým hostům, ale i turistům a obyvatelům Smíchova, znovu otevřela.

Pražané se budou divit. Šestipatrový hotel změní panorama hlavního města

Část smíchovského břehu „ukousne“ novostavba. Developerovi Jablonec Property Holdings a.s. už nestojí nic v cestě k tomu, aby získal stavební povolení pro čtyřhvězdičkový hotel na Hořejším nábřeží. „Pražané se budou divit, celá kauza úplně unikla pozornosti,“ říká Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu.

Království železnic se chce rozšířit o Pardubicko. Potřebuje na to 1,25 milionů

Oblíbená smíchovská expozice Království železnic bude expandovat. Rozhodla se rozšířit své koleje až do Pardubic. Právě tento model v Království, které chce postupně zmapovat celou Českou republiku a její síť železnic, dosud chyběl. Děti se tak budou moci podívat na zmenšeninu dostihového závodiště nebo Parama.

Jaká bude na Praze 5 povolební koalice? Vládnoucí strany se obávají Pirátů

Blíží se říjnové komunální volby a některé strany začínají být nervózní, že se jejich stávající pozice otřesou v základech. Podle průzkumů veřejného mínění by v Praze vyhrálo hnutí ANO, avšak markantně posiluje Pirátská strana. Jak to ovlivní jednání o koalici na radnici Prahy 5?

Mezi Andělem a Sídlištěm Řepy nepojedou o víkendu tramvaje

/INFOGRAFIKA/ Z důvodu údržby tramvajové trati dojde v sobotu 28. dubna (od 7.30 hodin do 20.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Anděl – Sídliště Řepy. Od 20 hodin plynule naváže druhá etapa oprav, kdy bude do nedělní 20. hodiny provoz tramvají obousměrně přerušen již jen v úseku Vozovna Motol – Sídliště Řepy.

Herci ze Švandova divadla uvedou Kauzu pražské kavárny

Nová inscenace Švandova divadla je věnována tématu „pražská kavárna", pejorativnímu označení pro skupinu velkoměstských intelektuálů, kteří jsou veřejně aktivní a zajímají se o politiku. Výraz kavárna odkazuje na místa jejich setkávání, Praha je chápána jako symbol velkoměsta s intelektuály odtrženými od reality „běžných lidí". Autorská inscenace herců smíchovské scény Kauza pražské kavárny bude mít pod vedením Jacoba Erftemeijera premiéru 28. dubna.

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z Červené třídy MŠ Tyršova

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Auto srazilo chodce na Jižní spojce

Osobní automobil srazil na Jižní spojce chodce, který tu u benzínové pumpy přebíhal rušnou silnici. Muž utrpěl lehká zranění, když málem „propadl“ do auta čelním sklem.

V areálu vodojemu v pražských Stodůlkách cvičí záložníci

Prostor vodojemu Kopanina v pražských Stodůlkách v těchto dnech střeží téměř 60 členů aktivních záloh pod dohledem profesionálních vojáků. Výcvik záložníků je součástí celorepublikového cvičení Hradba 2018. Novinářům to dnes na ukázkovém dni sdělili zástupci armády. Aktivní zálohy měly k začátku dubna 2444 příslušníků, z toho 188 žen. V Praze hlásí podstav.

Na generálním ředitelství Povodí Vltavy zasahuje policie

Na generálním ředitelství státního podniku Povodí Vltavy na Smíchově zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Serveru iRozhlas to dnes potvrdil mluvčí policie Jaroslav Ibehej.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT