VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 5

Městská část Praha 5 patří svou rozlohou a počtem obyvatel k největším v Praze. Leží na levém břehu Vltavy v těsném sousedství historického jádra Prahy, od kterého ji dělí z valné části zachované středověké opevnění, zvané Hladová zeď. Osídlení tohoto území se datuje již od pravěku, což dokládá řada nalezišť. Pátou městskou část tvoří několik původně samostatných obcí ­ Smíchov, Košíře, Motol, Hlubočepy, Radlice, Jinonice-Butovice a jižní výběžek Malé Strany - Újezd.
Je to území velice rozmanité, s uliční zástavbou, vilovými čtvrtěmi, menšími sídlišti, novými obytnými komplexy, továrnami a řadou chráněných přírodních území. Charakteristickou součástí Prahy 5 jsou bývalé usedlosti a letohrádky v zahradách. Terén této městské části je zajímavě členěný, tvořený několika rovnoběžnými údolími, kterými protékají potoky, ústící do Vltavy. Znak páté městské části je upraveným původním znakem Smíchova.

(www.praha5.cz)

Daniel Mazur: Spolupráce Pirátů a STAN na radnici Prahy 5 nebyla možná

Na Praze 5 došlo k překvapivé domluvě stran Pirátů a nezávislých, ODS a ANO. Strany podepsaly memorandum o budoucí koalici a nyní budou jednat o detailech. Starostou by se měl stát lídr Pirátů a nezávislých Daniel Mazur a za ANO se stane místostarostou Martin Slabý. Obsazení postu místostarosty za ODS zatím není známo. Daniel Mazur prohlásil, že do měsíce by chtěli mít fungující zastupitelstvo.

Vražda v MHD? Jen jsem mu chtěl vzít zbraň, hájí se Lotyš. Pak musel na záchod

Lotyš Olegs Lukjanovs u soudu vypověděl, že při březnovém konfliktu v autobusu městské hromadné dopravy na pražském Smíchově pouze odzbrojoval muže, který na ostatní cestující mířil zbraní. Podle obžaloby však Lukjanovs spor s jedenapadesátiletým Čechem sám vyprovokoval a společně se svým zetěm Antonsem Maslaksem zbil muže tak, že napadený později zemřel.

SPD nepustila některá média do štábu. Okamura: Hosty na svatbu si taky vybíráte

Zatímco většina politických stran a hnutí v Praze otevřela ještě před koncem komunálních a senátních voleb své volební štáby zástupcům médií a novináře pohostila, novináři před hotelem Golf v Motole postávají venku. Žurnalisté ze Seznam zprávy ani ze serveru iDNES.cz nedostali od SPD - Tomia Okamura akreditaci.

VIDEO: Jak se vlastně mamba hledá. Odborníci zeleného hada sundali ze stromu

/FOTOGALERIE/ Ne moc snadno se mamba honí, může znít parafráze slavného textu hudební skupiny Olympic. Policisté zveřejnili, jak probíhal páteční odchyt smrtelně jedovatého zeleného hada, po kterém od úterý v Praze marně pátrali. Mamba navzdory odborníkům opustila dům, kde uštkla majitelku.

Jedovatá mamba zelená byla nalezena. Žije, omotala se kolem větví na zahradě

Ačkoliv někteří odborníci předpokládali, že se bude ukrývat v teple uvnitř domu a že bude pravděpodobně mrtvá, mamba zelená byla nalezena na zahradě přilehlého pozemku v pražských Hlubočepech. V pondělí večer tu uštkla majitelku a od úterý ji policisté s herpetology marně chytali do pastí a hledali. O nálezu informovala Praha 5 na facebookových stránkách.

Oprava kolejí mezi Andělem a Újezdem změní trasy tramvají

Na komplikace se budou muset připravit cestující městskou hromadnou dopravou na levém břehu Vltavy. Od ranního výjezdu tramvají v neděli 7. října bude uzavřena trať mezi Andělem a Újezdem. Oprava kolejí skončí až po jedenácti dnech a do normálního provozu by se vše mělo vrátit ve čtvrtek 18. října ráno.

Unikající mamba dostane den klidu. Kontrola nástrah proběhne až o víkendu

Mambu zelenou se zatím najít nepodařilo, policie spolu se specialisty na odchyt hadů ji od úterního večera hledá v pražských Hlubočepech v domě v ulici V Bokách I. Na hada nalíčili nástrahy. Aby se plaz chytil, potřebuje klid, proto budou pasti kontrolovány až o víkendu, řekl dnes policejní mluvčí Jan Rybanský.

AKTUALIZOVÁNO

Hledaná mamba je nejspíš mrtvá, ušktnutá žena zůstává v umělém spánku

Třicetiletá pacientka, kterou v pondělí večer v pražských Hlubočepích uštkla mamba zelená, je stále v umělém spánku, její stav zůstává vážný. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Filip Brož. Hada, jehož majitelkou je zřejmě uštknutá žena, se zatím nepodařilo odchytit. Pravděpodobně zůstal v domě, policie jeho obyvatele evakuovala. Podle herpetologa je mamba pravděpodobně mrtvá.

AKTUALIZOVÁNO

Smrtelně jedovatá mamba se stále hledá. Uštknutá majitelka neměla povolený chov

Pražská policie od úterního večera dosud bezvýsledně hledá smrtelně jedovatého hada. Mamba zelená se vydala na výlet z jednoho z pronajatých bytů v Hlubočepech v ulici V Bokách I, přičemž stihla uštknout majitelku. V souvislosti s událostí policisté evakuovali obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů. Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit.

Masaryk se potká s Čapkem v méně známé vile slavného architekta Loose

V pražské Winternitzově vile, méně známé ze dvou pražských vil slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose, bude mít v úterý premiéru inscenace Masaryk - Čapek. Koná se v rámci oslav 100. výročí Československa a zachycuje fiktivní setkání obou předních zastánců demokracie a humanity během jednoho odpoledne a večera v březnu 1933.

Volby v Praze 5: Mají mít developeři volnou ruku?

/INFOGRAFIKA/ Výstavba nových bytových domů je zásadní téma nadcházejících voleb v Praze 5. Blok, který dnes ovládá smíchovskou radnici (ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL), je k výstavbě vstřícnější.

Rány pěstí do hlavy. Cizincům hrozí až 20 let, zraněný muž z autobusu zemřel

Dva cizinci čelí obžalobě z vraždy muže, jehož podle kriminalistů zmlátili letos v březnu v autobusu městské hromadné dopravy na pražském Smíchově. Olegs Lukjanovs, jenž údajně bitku vyvolal, může skončit za mřížemi až na 18 let. Antonsovi Maslaksovi hrozí ještě o dva roky vyšší trest.

Na pražském Zličíně by mohlo vzniknout nové biotopové koupaliště

Praha plánuje výkup rybníku Dolejšák. Městská část Zličín z něj chce vytvořit koupaliště s přírodním čištěním vody. Rybník je v majetku Rybníkářství Třeboň. S vlastníkem magistrát vyjednal cenu 6,5 milionu korun. Konečné rozhodnutí o odkoupení rybníku bude na zastupitelstvu, které vzejde z podzimních voleb. Uvedl to mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Třídit odpad už můžete i s dětmi. Praha 4 nainstalovala kontejnery na hřištích

Třídění odpadu má smysl. A to i na dětských hřištích. Městská část Praha 4 úspěšně dokončila projekt, kdy nechala vybudovat nádoby pro tříděný odpad u dětských hřišť a sportovišť. Na výstavbu dostala 85 procent veškerých výdajů od Evropské unie.

Obří had vylézá ze země v Portheimce. Kdo ho v parku vypustil?

V parku Portheimka se objevil obří had. Vypustili ho Barbora Fastrová a Johana Pošová v pátek 21. září. Jde o plastiku, která má upozorňovat především na umění ve veřejném prostoru. Podle autorek také nejde o klasickou plastiku, ale doufají, že budou lidé s objektem spolupracovat.

Kokain, peníze, novoroční přání v dubnu. Exředitele nemocnice usvědčil deník

Vladimír Dbalý býval špičkovým neurochirurgem. Absolvoval kurzy i v Japonsku. Zajímala ho léčba epilepsie, přednášel, ročně provedl spoustu operací mozku. Jenže skoro šedesátiletého lékaře naprosto semlela manažerská funkce. Jako ředitel Nemocnice Na Homolce se podílel na trestné činnosti a měl by jít na devět let do vězení.

Devět let vězení a propadnutí majetku. Dbalý manipuloval zakázky, uznal soud

Soud nepravomocně uznal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným v kauze zmanipulovaných zakázek. Dbalý by měl jít do vězení na devět let, soudci jej navíc potrestali propadnutím majetku. Spolu s šesticí spolupachatelů mají také uhradit nemocnici škodu přes šedesát milionů korun. Proti rozsudku se Dbalého obhájkyně hned na místě odvolala.

Na Radotínském mostě hořelo auto. Pražský okruh ve směru na Plzeň stál

Zatímco většina míst v Praze a celém Česku se vzpamatovává z následků vichřice, na Pražském okruhu řádil jiný živel. Hasiči museli na Radotínský most kvůli požáru osobního automobilu. Komořanský tunel byl kvůli tomu uzavřen, takže okruh ve směru z dálnice D1 na plzeňskou D5 nějakou dobu stál.

OBRAZEM: Dopravní podnik zpřístupnil garáže, vozovnu i depo

Pražský dopravní podnik v sobotu během dne otevřených dveří zpřístupnil některé své provozy. Tentokrát lidé mohli navštívit tramvajovou vozovnu Motol, autobusové garáže Řepy a depo Zličín, odkud celý den vyjížděly historické soupravy metra.  

Více jak 100 let. Neobvyklá výstava v ulicích Prahy 5 vás zavede do minulosti

Jak to tady asi vypadalo dřív? Na vybraných místech městské části Prahy 5 si můžete všimnout panelů s historickými fotkami. Jde o výstavu Zrcadlo doby, která kolemjdoucím ukazuje, jak dané místo vypadalo na konci 19. století. Můžete tak sami porovnat, co se změnilo a která varianta se vám zamlouvá více. Prohlédnout si můžete i fotografie míst, která už zanikla.

Cizinec na kokainu házel láhve vína po policistech. Zneškodnili ho paralyzérem

Pražská policie informovala ve středu o poněkud zvláštním víkendovém zásahu ve Zbraslavi. V sobotu ráno se do jedné z místních kaváren vloupal zdrogovaný cizinec a zatčení se bránil netradiční zbraní. Po policistech hodil celkem tři láhve vína. Na třicetiletého muže museli příslušníci policie použít taser neboli distanční elektrický paralyzér.

Je varhaník vrah? Vybavuji si jen děs a hrůzu. Soud však potvrdil deset let

V tomto případě není vrah zahradník, nýbrž varhaník. Třiapadesátiletý Jiří Čipera neuspěl s odvoláním a půjde na deset let do vězení za vraždu pětadvacetiletého mladík v parku v pražských Košířích. Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze, který neuvěřil verzi odsouzeného o sebeobraně. Varhaník Čipera navíc musí pozůstalým zaplatit 600 tisíc korun jako odškodné.

Když chlapi kradou parfémy: jeden obchod, dva skutky a čtyři podezřelí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Parfumerie v Řevnické ulici v obchodním centru na pražském Zličíně jakoby darebáky přímo přitahovala. V rozmezí několika týdnů si ji za svůj cíl vybraly hned dvě dvojice zlodějů. Postup krádeže měly sice trochu odlišný, ale výsledek byl stejný. V jejich taškách skončily parfémy za desítky tisíc. Po všech aktérech nyní pátrá policie a hrozí jim až dva roky za mřížemi.

AKTUALIZOVÁNO

Na Smíchově hořela střecha domu. Obyvatelé byli evakuováni, škoda je půl milionu

/FOTOGALERIE/ Celkem čtyři jednotky pražských hasičů vyrazily v úterý večer k požáru střechy domu v ulici U Nikolajky v Praze 5. Hasiči zapojili výškovou techniku a ve spolupráci s policií evakuovali tamní obyvatele. Kvůli zásahu byly uzavřeny okolní ulice a místem nemohl projet ani autobus MHD. Škoda byla vyčíslena na půl milionu korun.

Praha 5 hostí Slavnost Rumunů. Akce začala v dřevěném pravoslavném chrámu

Dragi români! V neděli se už podeváté koná Slavnost Rumunů žijících v Česku, které s podporou páté pražské městské části pořádá Sdružení Rumunů v ČR. Akce probíhá v prostorách za Letohrádkem Kinských v Praze 5.

Praha 5 označila vítěze. Základní školu Smíchov postaví zahraniční architekti

/FOTOGALERIE/ Základní škola Smíchov, kterou pátá pražská městská část plánuje postavit v rámci developerského projektu Smíchov City, by měla vzniknout na základě návrhu architektů z Kanady a Polska. Radnice Prahy 5 zveřejnila výsledky mezinárodní veřejné soutěže i podobu nové školy.

Kauza Klamovka. Bytový komplex u parku přece jen vyroste

Investor přistoupil na dohodu, podle níž sníží výšku některých domů a kus území prodá městské části. Mělo by se tak dostat i na výstavbu školky, nebo tříd pro spádovou základní školu.

Podzimní úvod v Chuchli. Běží se St. Leger i Velká cena Prahy

Velká cena Prahy a St. Leger. Dva vynikající dostihy budou největším lákadlem při startu podzimní sezony ve Velké Chuchli. Oba špičkové dostihy jsou dotovány částkou 550 000 korun a poběží se již v neděli.

Policisté neinformovali o agresi vražedkyně z Anděla. Dostali podmínku

Osmiměsíční podmínka s rok a půl dlouhou zkušební dobou za maření úkonu úřední osoby z nedbalosti. Tak zní verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1 pro policisty Lukáše Kočera a Petra Michálka, kteří v červnu 2016 zasahovali proti Michelle Sudků v kavárně na pražském Újezdě. Ta se tehdy pokusila uškrtit dívku a právě tuto informaci strážci zákona nepředali posádce sanitky, která Sudků převezla do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Dva týdny po propuštění ubodala jinou ženu v obchodním centru na Smíchově v Praze.  

Deset milionů, jinak ten barák vyletí do vzduchu. Měl jsem splín, řekl vyděrač

Netrvalo dlouho a pražští kriminalisté dopadli muže, který v pondělí nahlásil bombu v obchodním centru na Smíchově. Anonym požadoval deset milionů korun a mluvil o pěti kilech trhaviny. Za výhrůžný telefonát mu hrozí až dvanáct let vězení, ačkoliv se v cele omlouval a svého činu litoval. Podle policie bude muset pětadvacetiletý vyděrač také zaplatit vzniklé škody. 

Případ incidentu v autobuse na Smíchově zamíří před soud

Březnová potyčka v autobuse pražské hromadné dopravy na Smíchově má další vývoj. Poté, co se jedenapadesátiletý Čech bránil střelbou z plynové pistole napadení dvěma cizinci a utrpěl smrtelná zranění, doputuje případ před soud. Dozorující státní zástupkyně Tereza Čeplová potvrdila České televizi, že je obžaluje z vraždy. Čeká pouze na překlad obžaloby do ruského jazyka. 

OBRAZEM: Požár matrace zamořil dům. Hasiči zachraňovali lidi pomocí žebříku

/VIDEO/ V neděli pozdě odpoledne v ulici Vrchlického v Praze 5 hořelo. Kvůli požáru odložených matrací v suterénu obytného domu muselo do akce několik jednotek hasičů, záchranáři i veterinární služba. Někteří obyvatelé se možná budou muset dočasně přestěhovat do náhradního ubytování.

Na Buďánkách se vytváří plán postupného řešení revitalizace území

Byty, centrum estetické výchovy, dílny či čajovna. Nové projekty oživí bývalou dělnickou kolonii Buďánka, která už léta chátrá. Na základě architektonického workshopu, kterému předsedala porota složená z architektů Josefa Pleskota, Petra Keila a ředitelky nadace Proměny Jitky Přerovské, vznikl komplexní plán obnovy území. Opravovat se budou ruiny domů, schodiště a cesty, zároveň se rekonstrukce rozfázuje tak, aby Buďánka mohla být co nejdříve přístupná.

Muž napadl ženu kladivem a řval: Zabiju tě! Pak se do něj zakousl policejní pes

Connor vypadá na první pohled jako roztomilý ovčák, ale když je potřeba, umí být pořádně zlý. Policejní pes, který v dubnu s psovodem Pavlem Matouškem ovládl přebor pražských policejních kynologů, zaznamenal další úspěch. V noci na čtvrtek na Smíchově pomohl zadržet násilníka.

Torzo tanku od Davida Černého zůstane v centru města

Původně mělo jít o dočasné dílo. Řeč je o torzu ruského tanku, které před Justiční palác na náměstí Kinských umístil umělec David Černý.

Praha 5 rozšiřuje svoje dětské jesle. Přijmou i děti z jiných městských částí

Jesličky Na Hřebenkách rozšiřují aktivity pro děti. Hranice přijetí dítěte do jeslí byla i přes značnou kontroverzi snížena na 15 měsíců. „Dítěti je nejlépe doma s matkou, otcem nebo babičkou, zkrátka dítě má být doma,“ říká radní Prahy 5 Petr Lachnit. „Přesto v posledních letech potřeba rodičů vrátit se ke své práci dříve než po třech letech roste, ať už z kariérních, nebo ryze ekonomických důvodů. Pokud bude ze strany rodičů stoupat zájem o umístění dětí ve věku již od jednoho roku, jsme na tuto situaci připraveni,“ vysvětluje Lachnit. 

Klamovka v novém. Chystá se sázení, kácení i mobiliář

Revitalizace vysušeného parku Na Klamovce se blíží, první práce začnou koncem tohoto roku. Bude se hlavně kácet, sázet a dláždit. Podle studie, kterou si Praha 5 nechala vypracovat, si park kvůli špatnému stavu žádá velké úpravy.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Bránící se střelec z autobusu na Smíchově zemřel. Cizinci byli obvinění z vraždy

Březnový incident v autobusu pražské městské hromadné dopravy na Smíchově má smutný vývoj. Jednapadesátiletý Čech, který se střelbou z plynové pistole bránil útoku dvou mužů pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu, v průběhu vyšetřování zemřel. Policie proto oba pachatale obvinila z vraždy.

Na Smíchově si hopsají klokani. Jaká další zvířata bydlí ve skryté „minizoo“?

Exotičtí plazi, klokani nebo masožravé rostliny. Nejde o žádnou tropickou destinaci, ale o centrum Prahy. Nedaleko Obchodního centra Nový Smíchov se ukrývá taková malá zoo. Zelenou oázu klidu v betonové metropoli najdete za parkem Sacre Coeur.

Evropský unikát by se měl chránit. Církev napadla prodej kostela na Smíchově

/FOTOGALERIE/ Klášter sv. Gabriela a kostel Zvěstování Panny Marie v beuronském stylu na Smíchově chce jeho majitel Česká pošta prodat. Věcné břemeno zajišťující přístup na bohoslužby v kostele od roku 1919 však zmizelo. Místní farnost se proti této skutečnosti ohradila, Spolek přátel beuronského umění navrhl prohlásit kostel a klášter za národní kulturní památku.

Kdo bude řídit Nemocnici Na Homolce? Ministerstvo zdravotnictví hledá kandidáty

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele pražské Nemocnice Na Homolce. Bývalý ředitel Ivan Oliva rezignoval v pátek po schůzce s ministrem svolané kvůli výsledkům kontroly v nemocnici. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) zjištění kontrolorů považuje za závažná. Oliva s jeho hodnocením nesouhlasí. Zájemci o vedení nemocnice se mají hlásit do 30. srpna.

AKTUALIZOVÁNO

Nehody uzavřely tunely v Praze. Nákladní automobil zavadil o ventilaci

Plynulost dopravy v hlavním městě výrazně narušily dvě nehody, které se dopoledne staly v tunelech. V Mrázovce havaroval motocykl, Strahovský tunel byl kvůli nehodě nákladního vozidla ve směru na Prahu 5 na několik hodin uzavřen.

Praha 5 letos prodá 330 svých bytů, potom plánuje nákup nových

Rozpočet městské části Prahy 5 se tento rok ocitne v mínusu. „Schválený rozpočet na rok 2018 počítá s příjmy 675,7 milionu a výdaji 1,166 miliardy korun. Větší výdaje jsou důsledkem množství investic plánovaných na rok 2018,“ řekl Pražskému deníku mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka. 

Lávka mezi Smíchovem a Výtoní má problém. TSK druhý směr asi neopraví

Technická správa komunikací se možná příští rok nepustí do plánovaných oprav druhé z lávek na železničním mostě pod Vyšehradem. Důvodem je nejasná budoucnost samotného mostu, o jehož osudu rozhodne Správa železniční dopravní cesty. Projevuje se tak historické dvojvládí nad mostem, kdy původní konstrukce s tratí patří státu a o něco později zavěšené lávky jsou města.

Dbalý simuluje, tvrdila policie. Ústavní soud řekl, že sledování bylo v pořádku

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý čelí trestnímu stíhání kvůli korupci. Probíhajícímu líčení se však zatím - údajně ze zdravotních důvodů - vyhýbal. Dbalý si stěžoval u Ústavního soudu na tajné policejní sledování, které mělo zjistit, kde je pravda. Obžalovaný však neuspěl.

Vzniknou na skládce ve Velké Chuchli hřiště a altány? Městský úřad je proti

/FOTOGALERIE/ Začala revitalizace skládky ve Velké Chuchli nad Pacoldovou vápenkou, její území bude bezpečnější pro lidi i životní prostředí. Městský úřad je proti a chce skládku odtěžit.

Keška v Motolském potoce je po tragédii neaktivní, z kanálů zmizely i další

/FOTOGALERIE/ Když se na začátku června pro čtyři lidi proměnila vinou vlastní neopatrnosti zábava zvaná geocaching v tragickou událost, bylo jasné, že se musí něco změnit. Přívalový déšť "keškaře" spláchl v Motolském potoce, mladá žena a muž se utopili. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) před začátkem prázdnin rizikové kešky ze stok odstranily.

Oprava za 285 milionů, pokuta deset tisíc. Jak nejezdily eskalátory na Andělu

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) musí řešit nečekané komplikace s novými eskalátory ve dvou stanicích metra. Od středy 20. června až do pondělí nejezdily nově vybudované "jezdící schody" ve stanici metra Nádraží Veleslavín, prakticky ve stejnou dobu, kdy se rozjely schody na Veleslavíně, se zastavily eskalátory ve stanici Anděl ve směru k nákupnímu centru Nový Smíchov.

Na Zličíně byl nalezen mrtvý muž. Cizí zavinění se nepotvrdilo

/VIDEO/V neděli ráno bylo nalezeno na Zličíně tělo muže. Zřejmě šlo o místního bezdomovce. Cizí zavinění policisté prozatím nezjistili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT