VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 5

Městská část Praha 5 patří svou rozlohou a počtem obyvatel k největším v Praze. Leží na levém břehu Vltavy v těsném sousedství historického jádra Prahy, od kterého ji dělí z valné části zachované středověké opevnění, zvané Hladová zeď. Osídlení tohoto území se datuje již od pravěku, což dokládá řada nalezišť. Pátou městskou část tvoří několik původně samostatných obcí ­ Smíchov, Košíře, Motol, Hlubočepy, Radlice, Jinonice-Butovice a jižní výběžek Malé Strany - Újezd.
Je to území velice rozmanité, s uliční zástavbou, vilovými čtvrtěmi, menšími sídlišti, novými obytnými komplexy, továrnami a řadou chráněných přírodních území. Charakteristickou součástí Prahy 5 jsou bývalé usedlosti a letohrádky v zahradách. Terén této městské části je zajímavě členěný, tvořený několika rovnoběžnými údolími, kterými protékají potoky, ústící do Vltavy. Znak páté městské části je upraveným původním znakem Smíchova.

(www.praha5.cz)

Kampus po vzoru Vídně uvnitř Smíchov City. Česká spořitelna vybírá nové sídlo

Až za pět let otevře na pražském Smíchově největší česká banka svou novou centrálu, nepůjde pouze o administrativní budovu. Česká spořitelna plánuje sídlo, které bude součástí developerského projektu Smíchov City, postavit podle vzoru vídeňské "matky" Erste ve Vídni. Tam bankovní komplex tvoří komunitní prostor.

V Praze 5 vzniká petice, lidé chtějí mít policii blíž

Lidé v Košířích se bouří a podepisují petici. Důvod? Policejní oddělení, která má obstarávat území Košíř v pátém pražském obvodu, sídlí až ve Stodůlkách na Praze 13.

Jak jsme žili v Československu. Hlubočepy - Hollywood s vápencem a továrnami

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Hlubočep.

Kuchařky bez domova zavírají svou jídelnu. V létě je uvidíte na festivalech

Oblíbená Jídelna Kuchařek bez domova zavírá. Ale jen dočasně. Od 1. července do 15. září uvidíte kuchařky pouze u stánků na různých festivalech. Jídelnu přes prázdniny zavírají, aby nabraly nové síly a přišly na to, co vylepšit. Jídelna zároveň balancuje na hraně finanční udržitelnosti.

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z mateřské školy Lohniského

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Hasiči pohřešovaného lovce kešek opět nenašli. Policejní pátrání pokračuje

Už třetí den trvá hledání jednoho ze čtyř vyznavačů geocachingu, tedy hledačů tzv. kešek. Ve stoce Motolského potoka skupinu mladých lidí překvapila přílivová vlna způsobená sobotní silnou bouří. Dva lidé se zachránili, jedna žena utonula a jeden mladík je stále pohřešovaný. V pondělí odpoledne ukončili pátrání potápěči pražských hasičů. Policie v případu bude pokračovat zase v úterý.

Cestujícím v pražském metru se uleví. V pondělí otevře stanice Anděl

Už jen několik hodin zbývá do otevření jednoho ze dvou vstupů ve stanici "žlutého" metra Anděl. Po sedmi měsících se po výměně eskalátorů v jedné z nejvytíženějších stanic zprovozní "výlez" u křižovatky Nádražní a Plzeňské ulice. Brzy se na Anděl vrátí také oblíbené farmářské trhy.

Lovce kešek v Motolském potoku zastihla bouře. Žena utonula, muž se stále hledá

/VIDEO/ Chtěli zažít dobrodružství, trochu adrenalinu. Avšak zábava zvaná "geocaching" místo toho skončila tragicky. Čtyři lovce kešek, kteří se vydali do Motolského potoka, zastihla sobotní prudká bouře. Dívka - ročník 1991 - utonula, po dalším mladíkovi policisté ve spolupráci s potápěči pražských hasičů zatím marně pátrají. Pokračovat budou zase až v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

V Praze potopa. Kvůli bouřce měli hasiči napilno, u Vltavy šli do akce potápěči

Bouřky doprovázené vydatným deštěm a silným větrem se přehnaly v sobotu vpodvečer hlavním městem. Hasiči zasahovali u skoro padesáti případů. Počasí zaskočilo také lidi na řece Vltavě. Jedna žena v kanále utonula.

Nebezpečné dědictví radnice Prahy 5. Motolské skládce hrozí zřícení

Až 1,5 miliardy korun by bylo potřeba na rekultivaci skládky v Motole. Od roku 2004 na ni bylo navezeno přes 1,5 milionu metrů krychlových odpadu. V současnosti hrozí zhroucení jejího tělesa a otrávení podzemních vod.

Jak jsme žili v Československu. Košíře - dělnická čtvrť s filmovými ateliéry

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Košíř.

Sebeobrana? Nevěrohodné, řekl soud. Varhaník za vraždu v opilosti dostane 10 let

V tragédii vyústilo náhodné setkání dvou opilců v parku v Košířích na pozdim 2016. Třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera, který legálně drženou zbraní pětadvacetiletému muži prostřelil plíci a osrdečník, dostal v pátek u pražského městského soudu deset let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný.

Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

/FOTOGALERIE/ Každých deset let jedna nová moderní čtvrť. Zhruba tak vypadala v metropoli výstavba v posledních dekádách. Podle chystaných záměrů by ale v příštích letech mělo být podobných projektů výrazně víc.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Košířích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 8. června, se podíváme do Košíř!

Jak jsme žili v Československu. Motol - klidná čtvrť s rybníky i nemocnicí

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Motola.

Dětský ostrov otevřel po rekonstrukci. Pohoupala se i primátorka

/FOTOGALERIE/ Obyvatelé Prahy 5 i centra metropole se konečně dočkali. Symbolicky na Den dětí se veřejnosti otevřel Dětský ostrov na hranici Smíchova a Malé Strany. Rekonstrukce vyšla na 19 milionů. Atrakce si v pátek vyzkoušela i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Jak jsme žili v Československu. Smíchov - pražský Manchester

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Smíchov.

Švandovo divadlo čeká po premiéře rekonstrukce. V září pojedou herci do USA

Švandovo divadlo na pražském Smíchově čeká poslední letošní premiéra ve Velkém sále, kterou v sobotu 26. května bude hra Úklady a láska Friedricha Schillera v režii Martina Františáka. Od července do října se uskuteční rekonstrukce divadla za 30 milionů korun a na konci září soubor pojede na zájezd do Spojených států.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Smíchově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 25. května, se podíváme na Smíchov!

Konec nejmenší červené lanovky v Praze. Nahradila ji modernější stříbrná verze

Nejmenší pražskou lanovku a červenou ikonu Prahy 5 nahradila po téměř 22 letech nová stříbrna verze. Nepříliš známá lanovka spojující dvě budovy hotelu NH Praha prošla v zimě rekonstrukcí a nyní se nejen hotelovým hostům, ale i turistům a obyvatelům Smíchova, znovu otevřela.

Pražané se budou divit. Šestipatrový hotel změní panorama hlavního města

Část smíchovského břehu „ukousne“ novostavba. Developerovi Jablonec Property Holdings a.s. už nestojí nic v cestě k tomu, aby získal stavební povolení pro čtyřhvězdičkový hotel na Hořejším nábřeží. „Pražané se budou divit, celá kauza úplně unikla pozornosti,“ říká Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu.

Království železnic se chce rozšířit o Pardubicko. Potřebuje na to 1,25 milionů

Oblíbená smíchovská expozice Království železnic bude expandovat. Rozhodla se rozšířit své koleje až do Pardubic. Právě tento model v Království, které chce postupně zmapovat celou Českou republiku a její síť železnic, dosud chyběl. Děti se tak budou moci podívat na zmenšeninu dostihového závodiště nebo Parama.

Jaká bude na Praze 5 povolební koalice? Vládnoucí strany se obávají Pirátů

Blíží se říjnové komunální volby a některé strany začínají být nervózní, že se jejich stávající pozice otřesou v základech. Podle průzkumů veřejného mínění by v Praze vyhrálo hnutí ANO, avšak markantně posiluje Pirátská strana. Jak to ovlivní jednání o koalici na radnici Prahy 5?

Mezi Andělem a Sídlištěm Řepy nepojedou o víkendu tramvaje

/INFOGRAFIKA/ Z důvodu údržby tramvajové trati dojde v sobotu 28. dubna (od 7.30 hodin do 20.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Anděl – Sídliště Řepy. Od 20 hodin plynule naváže druhá etapa oprav, kdy bude do nedělní 20. hodiny provoz tramvají obousměrně přerušen již jen v úseku Vozovna Motol – Sídliště Řepy.

Herci ze Švandova divadla uvedou Kauzu pražské kavárny

Nová inscenace Švandova divadla je věnována tématu „pražská kavárna", pejorativnímu označení pro skupinu velkoměstských intelektuálů, kteří jsou veřejně aktivní a zajímají se o politiku. Výraz kavárna odkazuje na místa jejich setkávání, Praha je chápána jako symbol velkoměsta s intelektuály odtrženými od reality „běžných lidí". Autorská inscenace herců smíchovské scény Kauza pražské kavárny bude mít pod vedením Jacoba Erftemeijera premiéru 28. dubna.

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z Červené třídy MŠ Tyršova

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Auto srazilo chodce na Jižní spojce

Osobní automobil srazil na Jižní spojce chodce, který tu u benzínové pumpy přebíhal rušnou silnici. Muž utrpěl lehká zranění, když málem „propadl“ do auta čelním sklem.

V areálu vodojemu v pražských Stodůlkách cvičí záložníci

Prostor vodojemu Kopanina v pražských Stodůlkách v těchto dnech střeží téměř 60 členů aktivních záloh pod dohledem profesionálních vojáků. Výcvik záložníků je součástí celorepublikového cvičení Hradba 2018. Novinářům to dnes na ukázkovém dni sdělili zástupci armády. Aktivní zálohy měly k začátku dubna 2444 příslušníků, z toho 188 žen. V Praze hlásí podstav.

Na generálním ředitelství Povodí Vltavy zasahuje policie

Na generálním ředitelství státního podniku Povodí Vltavy na Smíchově zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Serveru iRozhlas to dnes potvrdil mluvčí policie Jaroslav Ibehej.  

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z Barevné třídy MŠ Tyršova

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Na Smíchově se zřítila zeď. Na místě jeden mrtvý

V sobotu odpoledne došlo k pádu zdi domu v Praze na Smíchově. Pod sutinami zahynul jeden člověk. Neštěstí zřejmě zavinil silný poryv větru.

NAŠE ŠKOLA: Představujeme děti z 2. třídy mateřské školy Pod Lipkami

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Smíchovské nádraží i Fantovu budovu čekají opravy. Uskuteční se příští rok

Smíchovské nádraží a Fantova budova na hlavním nádraží se příští rok dočkají oprav. Správa železniční a dopravní cesty už ale letos realizuje projektovou přípravu k opravám.

Před soudem stojí varhaník, který zastřelil muže v parku v Praze 5

Pražský Městský soud se dnes bude zabývat případem varhaníka a sběratele zbraní Jiřího Čiperu, který v roce 2015 v parku na Kavalírce v Praze 5 zastřelil náhodného kolemjdoucího. O případu ve středu informoval server IDNES.cz.

Kauza Klamovka. Co zde nakonec vyroste: školka, nebo věžáky?

Pražský magistrát i radnice Prahy 5 řeší spor, který je dědictvím éry někdejšího starosty městské části Milana Jančíka (tehdy ODS). Za jeho vlády, končící rokem 2010, se změnil územní plán na parcelách v těsném sousedství parku Klamovka tak, že namísto sportovišť či mateřské školy tu mohou stát novostavby s více než stovkou bytů. 

Naše školka: Představujeme děti z mateřské školy Nad Palatou

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

AKTUALIZOVÁNO

Dopravu u tunelu Mrázovka blokovala hořící dodávka

V Dobříšské ulici u tunelu Mrázovka hořela dodávka. Požár se nejprve pokusili hasit policisté, později byli na místě pražští hasiči. Požár blokoval dopravu.  V pondělí o tom informovali policisté a hasiči na sociálních sítích. 

Požár v suterénu bytu na Praze 5. Čtyři lidi museli být evakuováni

Pražští hasiči zasahovali v úterý ráno u požáru v suterénu dvoupodlažního bytu, který se nachází v ulici V Cibulkách v Praze 5.

S výstavbou bytů na Smíchově zmizí odstavné plochy pro vlaky

Zástavba zadního kolejiště smíchovského nádraží a současně nárůst železniční dopravy může dopravcům způsobit velké komplikace. Zatím totiž není jasné, kde budou odstavovat své soupravy na krátkodobé stání či přes noc.

Praha 5 chce prodloužit tramvajovou trať do Jinonic. Radlická bude bulvár

Radnice Prahy 5 chce navrhnout změnu územního plánu, umožňující prodloužení tramvajové trati z Radlic do Jinonic.  Další zástavbou by se měla, podle starosty Pavla Richtera, ulice Radlická proměnit na městský bulvár.

Muže zavalila vrtná souprava

Na stavbě v Praze 5 zavalila vrtná souprava jednoho z dělníků. Hasiči muže vyprostili a předali záchranářům.

OBRAZEM: Pacienti pokřtili sportovní kliniku

Při včerejším slavnostním otevření druhého pracoviště Centra pohybové medicíny v nové budově CPM Waltrovka v Praze 5, kterou provozuje uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář, za ním přišla řada bývalých i současných sportovců. Všichni si pochvalují, že jim svými metodami pomohl od neduhů. 

V Jinonicích vyroste nová stanice pro volně žijící zvířata. Možná už letos

Pražské zastupitelstvo ještě na svém lednovém zasedání schválilo změnu územního plánu, která umožní stavbu nové záchranné stanice pro hendikepované a volně žijící živočichy, jejímž provozovatelem jsou od roku 2012 Lesy hl. města. Současná stanice totiž už neodpovídá potřebám zvířat. Náklady se odhadují na 50 milionů. Stavět by se mohlo už letos.

Za dva roky vznikne nová záchranná stanice. Stavba vyjde na desítky milionů

Záchranná stanice v Jinonicích se zhruba za dva roky dočká nového kabátu. Část objektu Lesy hl. m. Prahy dokonce otevřou veřejnosti. Nově tu vybudují i zázemí pro ekologickou výchovu. Projekt má vyjít zhruba na 50 milionů korun. Změnu územního plánu, díky němuž se začne stavět, schválilo zastupitelstvo minulý týden.

Někdejší šéfová záchranné stanice v Jinonicích definitivně končí

Praha vyhrála soud s Věrou Aladzasovou Přibylovou o pozemky pod stanicí. Bývalá vedoucí se musí odstěhovat, jinak jí hrozí exekuce.

Největší stavební ruch aktuálně panuje v Praze 5

Cihlové byty se obchodují nejvíc v Praze 3, paneláky v Praze 4. Byt změní majitele v průměru po patnácti až dvaceti letech

Záchranné stanici pomohly v roce 2017 i děti. Adoptovaly sovu či ježky

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy za rok 2017 ošetřila přes čtyři tisíce zvířecích pacientů. A to i díky podpoře dárců, kteří zvířatům pomohli finančně, fyzicky i materiálně. Žáci škol třeba nasbírali jablka, uspořádali vánoční jarmark nebo si adoptovali sovu pálenou.

Rozjíždí se projekt Smíchov City

Na smíchovském nádraží byly zahájeny demoliční práce. Jedná se o likvidaci drobných nevyužívaných staveb a nepotřebných kolejí. Podle developerské společnosti Sekyra Group budou práce probíhat do konce ledna. Vlakový provoz jimi narušen nebude.

V okolí Plzeňské se staví stovky bytů. Podívejte se, jak se špinavá ulice mění

/FOTOGALERIE/ Špinavá a hlučná. Taková byla po léta pražská Plzeňská ulice. To se ale změní. O ulici se začali zajímat developeři a na místě chystají desítku projektů, které přinesou stovky nových bytů. „Oblast Smíchova je z hlediska realitních obchodů dlouhodobě atraktivní,“ uvedl například šéf realitní společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.

Novou dominantou Prahy 5 je osvětlený zlíchovský kostel sv. Filipa a Jakuba

Pátá městská část má novou dominantu. Je jí osvětlený kostel sv. Filipa a Jakuba na zlíchovském kopci včetně nasvícené a zrestaurované barokní sochy sv. Jana Nepomuckého. Natrvalo se bude spínat s pouličním osvětlením. V zimním období to je po 17.30 hod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT