VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 4

Městská část Praha 4 je správní celek hlavního města České republiky tvořený, vyjma menších místních úprav, tradičním územím katastrálních obcí Nusle, Michle, Podolí, Braník, Hodkovičky, Krč a části obce Lhotka, dále částí katastrálních území Záběhlic a několika domů na Vinohradech.
Území této městské části představuje výseč mezi tokem Vltavy na západě a strouhou Botiče na severovýchodě. Převážně zastavěný, v podstatě trojúhelníkový prostor je na jihu ohraničen roklí Hodkovického potoka, hornokrčským výběžkem, Michelským lesem a komunikačním uzlem na pomezí s Prahou 11. Všechny katastrální obce, které byly začleněny do správního celku městské části Praha 4, se do roku 1922 nacházely mimo hranice Prahy a tvořily zemědělské zázemí metropole.

(www.praha4.cz)

V Praze 4 vznikla nová koalice, starostou bude opět Petr Štěpánek

Na radnici Prahy 4 vznikla koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí). Starostou bude Petr Štěpánek (SZ). Informoval o tom lídr Pirátů Tibor Vansa. Koalice bude mít v 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů. 

Muzeum pražského vodárenství otevírá své brány a představí nový exponát

Tradičními podzimními dny otevřených dveří ožije o víkendu 13. a 14. října Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9.30 do 16.30 hodin.

Prezidentští kandidáti v Praze uspěli. Drahoš jde do Senátu už po prvním kole

Senátní volby, které ve čtyřech pražských obvodech probíhaly souběžně s komunálními, ukázaly, jak se při lednové přímé volbě hlavy státu zapsali do povědomí lidí neúspěšní kandidáti. Jiří Drahoš, Marek Hilšer i Pavel Fischer ve volbách napodruhé uspěli. Drahoš dokonce v Praze 4 zvítězil už v prvním kole.

Nový most usnadní spojení mezi Podolím a Smíchovem. Chodcům, cyklistům i MHD

Praha odtajnila podobu budoucího nového mostu přes Vltavu, který propojí Podolí a Smíchov. Radní vybrali vítězný návrh Dvoreckého mostu, který vzešel z architektonické soutěže. Porota složená ze zástupců města i architektů vyhodnotila jako nejlepší dílo tuzemských ateliérů Tubes a Atelier 6.

Padělky hraček i porušení zákona o EET. Celní správa provedla v Sapě zátah

Ne, to nebyli zákazníci. Ve známém areálu SAPA v pražské Libuši se na konci minulého týdne procházeli mezi vietnamskými trhovci muži se žlutými vestami a nápisem CELNÍ SPRÁVA. Kontrola pražských celníků odhalila padělané zboží i porušení zákona o evidenci tržeb.

Komedie, před volbami jde všechno. Otevřel se vestibul metra na Budějovické

Jižním vestibulem stanice metra Budějovická na lince C prošli cestující naposledy 18. ledna. Od úterý byl vstup a výstup směrem k ulici Antala Staška a Poliklinice Budějovická opět zpřístupněn. Terasa nad metrem však dál zůstává v havarijním stavu a lidé se vysmívají magistrátu, že tento krok učinil zrovna v týdnu před komunálními volbami.

Thomayerova nemocnice slaví 90 let. Otevřela nový vjezd pro sanitky

Thomayerova nemocnice v Praze slouží už devadesát let. Původně starobinec byl za války lazaretem pro německé vojáky, pak zdravotnické zařízení využívali i Sověti. Nyní si nemocnice díky příspěvku pražského magistrátu a Středočeského kraje nadělila dárek k výročí - otevřela zbrusu nový vjezd pro sanitní vozy a rychlou záchrannou službu.

Agresivní host napadal obsluhu restaurace. V poutech skončil i jeho kumpán

Vulgární nadávky hostům, personálu a močení na stoly. To vše stihnul třiadvacetiletý opilý mladík během večera v restauraci. Jeho třiatřicetiletý kamarád, který mu s narušováním veřejného pořádku pomáhal, skončil také s pouty na rukou.

Kdy bude stát nová atletická hala? Stavební zákon je retardovaný, řekla Krnáčová

V pondělí pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu, podepsali Memorandum o výstavbě nové atletické haly na území hlavního města. Dokument by měl odstartovat projekt výstavby nové haly, kterou především začínající atleti nutně potřebují. Ale není jasné, kdy, kde a kolik to bude stát.

V řádu týdnů. Praha a DPP se dohodly na otevření výstupu z metra Budějovická

Praha a pražský dopravní podnik (DPP) v příštích týdnech otevřou jižní výstup ze stanice metra linky C Budějovická. Magistrát nyní čeká na povolení od odboru dopravních agend vyměnit sloupky podpírající poškozenou terasu. Novinářům to v úterý řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Kvůli exekucím tajila těhotenství. Žena dostala za vraždu dcery 15,5 roku

Matka dvou dětí z Prahy si odpyká 15,5 roku vězení za to, že loni nechala ve vaně utopit svou novorozenou dceru. Trest jí v úterý potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl ženino odvolání.

KRÁTCE: Metro C bude mít o prodlouženém víkendu výluku

Kvůli opravám trati bude po celý nadcházející prodloužený víkend mimo provoz metro C v úseku Pražského povstání - Kačerov. Spojení dočasně zajistí náhradní autobusová doprava XC a také posílené linky autobusů 135 a 196. Výluku, která začne v pátek přibližně v devět hodin ráno a potrvá do nedělní jednadvacáté hodiny, využijí i filmaři. V uzavřené stanici Pankrác budou natáčet část amerického seriálu.

Triatlonista Martin Dvořák kandiduje za ODS do Senátu. Odpovídal on-line

Ve volebním obvodu 20 v Praze 4 se o přízeň voličů bude v barvách ODS ucházet o senátorské křeslo Martin Dvořák. V úterý 25. září jste se jej v on-line chatu na webových stránkách Pražského deníku mohli ptát na vše, co vás zajímá. 

AKTUALIZOVÁNO

Půl hodiny nejezdilo metro C. Na Budějovické údajně byl člověk v kolejišti

Linka C pražského metra nebyla v neděli pozdě odpoledne v provozu po celé své trase. V úseku Kačerov - Pražského povstání byl přerušen provoz. Událost byla nahlášena jako střet soupravy s osobou. Ropid, organizátor dopravy v hlavním městě, nasadil náhradní autobusy XC. Zasahující hasiči však nikoho nenašli, metro začalo normálně jezdit kolem půl sedmé.

Praha je plná aut. Lídr ANO by zastřešil Spořilovskou spojku a dokončil okruhy

/FOTOGALERIE/ Je tu další z plánu možného budoucího primátora hlavního města. Podnikatel Petr Stuchlík, jednička pražské kandidátky vládního hnutí ANO, představil po návrhu nového obytného Libeňského mostu vizi, která se týká dopravy v metropoli. Stuchlík chce zastřešit Spořilovskou spojku, kde by si mohly hrát děti, a dokončit vnitřní i vnější okruh Prahy.

Janouškův soudní znalec: Případ je justiční omyl. Obrátím se i na Ústavní soud

Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček - dnes už pětaosmdesátiletý muž - trvá na tom, že české soudy jej exemplárně potrestaly stejně jako Romana Janouška. Doleček totiž odsouzenému lobbistovi vypracoval příznivý posudek dopravní nehody z roku 2012, kdy opilý Janoušek srazil Vietnamku. Za úmyslné zkreslení dostal Doleček podmínku, ale s tím se nehodlá smířit a podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Pečující potřebuje dovolenou a měl by pak mít nárok na vyšší důchod, říká Krása

/ROZHOVOR/ Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, dlouhodobě bojuje za odstraňování bariér pro tělesně postižené. Odlehčovací péči vítá. V pražském Podolí totiž má brzy vzniknout Centrum neformální péče, kterou plánuje zřídit Ústav sociálních služeb v Praze 4. Pilotní projekt už odstartoval.

Staráte se o babičku? V Podolí poradí a pomohou s organizací péče

Pražané stárnou, domovy důchodců jsou přeplněné a Praha hledá cesty, jak o seniory pečovat. Podstatně se na této péči budou do budoucna podílet rodinní příslušníci a přátelé. Ti však nemají ve státě žádnou oporu i přes to, že jim péče často negativně zasahuje do osobního a pracovního života. Praha 4 na tuto situaci zareagovala projektem Centra neformální péče.

V pražském Podolí začal fungovat nový sčítač. Zaměří se na chodce a cyklisty

Čtyři sady čísel problikávají na displeji nového dvoumetrového totemu na Podolském nábřeží. Zobrazují, kolik chodců a cyklistů tudy prošlo nebo projelo za den i za rok. Tyto informace poslouží při plánování budoucích investičních plánů pro bezmotorovou dopravu. Slavnostní spuštění nového sčítače se uskutečnilo při příležitosti právě se konajícího Evropského týdne mobility, který upozorňuje na přednosti šetrných způsobů dopravy.

KRÁTCE: Praha 4 odhalila pamětní desky vlastencům

Praha 4 odhalila v Kvestorské ulici dvě pamětní desky připomínající pomocníky československých parašutistů ze skupiny Anthropoid manžele Albrechtovi, Jaroslava Deršatu a manžele Frolíkovi. 

Svou oběť surově zbil a okradl. Pomůžete policistům loupež objasnit?

Od konce srpna prošetřují kriminalisté loupež, která se odehrála v Praze 4 v blízkosti ulice Nad Opatovem. Útočník poškozeného nejprve zbil a potom okradl. Policisté hledají nejen pachatele, ale i svědky události.

Celníci zabavili nelegální automaty. Jednu hernu v Krči zavřeli, neměla EET

Deset zabavených kvízomatů „tzv. druhé generace" a jedenáct internetových kiosků. To je bilance dvou kontrolních akcí, které provedli pražští celníci na začátku září. Ke své kontrole si vytipovali provozovny v Praze 4 – Krči. Oba podniky od sebe byly vzdáleny jen několik desítek metrů.

ANO rozdávalo jídlo i pivo. Muž na Babiše hodil vejce, ochranka na něj klekla

První Sousedská večeře v Praze se nepovedla. Na konci čtvrteční akce, kdy hnutí ANO v rámci předvolební kampaně rozdává návštěvníkům zdarma občerstvení, kávu i pivo, osmadvacetiletý muž hodil po šéfovi hnutí Andreji Babišovi vejce. Netrefil se, ale ochranka opilého útočníka ihned drsně zpacifikovala. Incident řeší policie.

Policisté chytili Poláka pod vlivem drog. Luxusní vůz navíc ukradl v Rakousku

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pražští policisté se mohou pochlubit pořádným úlovkem. "Velkou rybu" chytili vlastně náhodou. Na Jižní spojce ve směru na Černý Most zastavili luxusní vůz Range Rover s rakouskou espézetkou. Polský řidič byl zfetovaný a auto ukradl.

Kulový blesk v medicíně. IKEM zahájil mezistátní řetězovou transplantaci ledvin

/FOTOGALERIE/ Hromadné stěhování ve filmu Kulový blesk byla sranda, ale při středeční akci šlo o zdraví. Kulový blesk v medicíně - tedy první mezistátní párová trojvýměna ledvin od žijících dárců s otevřeným koncem - začal souběžně v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a vídeňské nemocnici. Lékaři museli myslet na každý detail.

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

Pojďme to dát dohromady. Jinak strany zaniknou, varuje Jiří Drahoš

/ROZHOVOR/ Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš po své prohře uvedl, že chce zůstat ve veřejném prostoru. Nejprve založil Spolek pro Česko a nyní kandiduje do senátu v Praze 4 s podporou KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. Hlavním heslem jeho kampaně je: Nebojí se vás. Nebojí se mě. Oni se bojí nás.

Biotopové koupaliště Lhotka se chlubí nejčistší vodou v Praze

Stovky lidí denně navštívily nové přírodní koupaliště Lhotka od jeho otevření na konci června. V nejsilnějších dnech se přišlo do „koupacího biotopu“ s přirozeným čištěním vody poblíž sídliště Novodvorská zchladit až půldruhého tisíce Pražanů.

Piráti jsou zpět! Žluté lázně zvou na nedělní rodinný den plný zábavy a chuti

V areálu Žluté lázně v pražském Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě nejen dětem zpříjemní už tuto neděli rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla v 10 hodin.

V Praze 4 se bude o místo v Senátu ucházet osm kandidátů

Na podzim bude o křeslo v horní komoře Parlamentu v obvodu Praha 4 usilovat osm kandidátů, což je o jednoho méně než v posledních doplňovacích volbách v roce 2012. Vyplývá to z úřední desky městské části a z informací stran a hnutí, za které zájemci kandidují. Stávající senátorka za tento obvod Eva Syková bude mandát obhajovat, ovšem ne za ČSSD, ale za hnutí ANO. O senátorský post se uchází mimo jiné i neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Senátní volby se v metropoli uskuteční spolu s komunálními 5. a 6. října v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.

KRÁTCE: Praha 4 má většinu přechodů bez bariér

Drtivá většina přechodů pro chodce vytipovaných pro přebudování na bezbariérové je v Praze 4 již bezproblémově přístupná. Další se nyní mění především na přání obyvatel. 

AKTUALIZOVÁNO

Defibrilátor, umělé dýchání. Pražští policisté při nehodě zachraňovali muže.

Policie na sociální síti varuje, že záběry jsou drsné, ale že i takové sitauce patří k práci policistů. V noci na čtvrtek došlo v ulici 5. května v Praze 4 k vážné dopravní nehodě. Přivolaná hlídka poskytla muži v bezvědomí první pomoc, čímž se muži v uniformách snažili zraněnému zachránit život. V nemocnici však bohužel zemřel.

V neděli budou Žluté lázně plné dobrot a pirátů

V neděli budou Žluté lázně v Praze Podolí patřit dobrému jídlu a pirátům. Flat Food Fest nabídne jídlo a pití z různých koutů celého světa a zároveň se uskuteční velké setkání pirátského bratrstva. Den plný dobrodružství začíná v 10 hodin.

DBK bez bytové kultury? Ikona na Budějovické se mění v běžný obchoďák

Místo, kde stávaly fronty na nábytek a vybavení domácnosti, připomíná už jen název. Nyní prochází slavná pražská budova další rozsáhlou rekonstrukcí a zaměřuje se spíše na gastro a další služby.

Co byste si přáli? Koupaliště Lhotka chystá hřiště pro děti i dospělé

Vodomilným Pražanům nedávno ubyla možnost, kam se mohou jít v letních měsících vykoupat. Hygienici kvůli sinicím vydali zákaz na Šeberáku. O to víc lidé v hlavním městě ocení provoz biotopu ve Lhotce. Prahu 4 těší dosavadní návštěvnost.

Zákaz koupání v Šeberáku! Podle hygieniků je stav vody na nejhorším stupni

Pokud jste si mysleli, že až se o víkendu udělá zase hezky a teploty stoupnou, zaplavete si v Šeberovském rybníce, musíte změnit plány. Pražská hygienická stanice totiž vydala zákaz koupání. Oproti poslednímu měření se tam kvalita vody zhoršila ze stupně 3 na 5, tedy na nejhorší možný stav. Přitom v Šeberáku se loni nesmělo koupat v podstatě celou letní sezonu.

Praha 4 spustila parkovací zóny

V Praze 4 začaly od neděle platit parkovací zóny. Modré, fialové a oranžové pruhy jsou na nejvytíženějších místech kolem stanic metra C, tramvajových linek v Podolí a Nuslích a na hranicích s Prahou 2 a 5.

Po boji s radnicí doplnily in-line dráhu v Krči i chodníky

Během pár měsíců vznikla na sídlišti Krč nová dráha pro bruslaře a cyklisty. Za jejím vznikem ale stojí spor místních obyvatel s městskou částí Praha 4. Ti chtěli místo dráhy opravit chodníky. Nakonec mají obojí.

Parkovací karty už Praha 4 vydává

Praha 4 zabrala ve vydávání rezidenčních karet na parkování v modrých zónách. Ty na čtyřce začnou platit se začátkem července. Ještě na začátku minulého týdne úředníci nestíhali, lidé stáli v několikahodinových frontách, zuřili na sociálních sítích a kritizovali vedení městské části.

KRÁTCE: Modřany rozšiřují základní školu

Základní škola T. G. Masaryka v Modřanech zvýší od září příštího roku kapacitu o 75 žáků. Po rekonstrukci přízemí vzniknou dvě učebny na místo stávajících šaten a na další učebnu se promění prostory technických dílen. 

AKTUALIZOVÁNO

Pasáž na Budějovické se měla bourat, nyní se magistrát rozhodl ji prodat

Kontroverzní uzavření pasáže u stanice pražského metra Budějovická má nečekaný vývoj. Překvapivý obrat. Magistrát, který nechal terasy před obchodním centrem Dům bytové kultury (DBK) zavřít a chtěl nařídit demoilici, teď plánuje prostor zajistit a nabídnout přilehlému DBK k odkupu.

ČSSD chce v Praze porazit Drahoše. Do senátu kandiduje bojovnice proti rakovině

Lékařka Mirka Skovajsová, která se věnuje prevenci a léčbě rakoviny prsu, má být ženou, jež v říjnových senátních volbách zatarasí cestu Jiřímu Drahošovi. V Praze 4 kandiduje za ČSSD zakladatelka první mamografického centra v zemi proti neúspěšnému uchazeči o post prezidenta a trochu paradoxně i proti Evě Sykové, nezávislá senátorka za sociální demokracii.

Případ z Jižního Města vyřešen. Muži vykradli padesát aut, škoda je přes milion

Několik měsíců trvalo pražským policistům čtvrtého obvodu z osmého oddělení, než objasnili sérii vloupání do aut hlavně na území proslulého "Jižáku". Tři dopadení muži vykradli celkem 53 vozidel a způsobili škodu ve výši jednoho a půl milionů korun.

Pastva místo sekaček. Zvířecí stáda pomáhají radnicím

První stáda se v Praze začala pást v průběhu května, postupně se budou stěhovat po vybraných lokalitách až do října. Jedno z magistrátem najatých stád lze v současnosti potkat v lokalitě V Hrobech v Kamýku. Spásá tam trávu na loukách mezi sídlišti Lhotka, Libuš a Modřany.

VIDEO: Lupiče přerušil v Podolí až pekař. Policisté je chytli na hlavním nádraží

Po skoro dvouměsíčním patrání se podařilo kriminalistům ze čtvrtého obvodu pražské policie dopadnout muže podezřelé z loupežného přepadání nočního hlídač na koupališti v Podolí. Paradoxní je, že zadržení sami pracovali jako ochranka na hlavním nádraží, kde je také policisté dopadli. Mužům teď hrozí trest až deseti let ve vězení.

Město musí řešit stav pasáže na Budějovické. Bude průchozí?

Cestující mají naději, že pasáž u metra Budějovická bude znovu průchozí. Ministerstvo dopravy totiž nařídilo hlavnímu městu, kterému objekt patří, aby znovu prověřilo skutečný stav pasáže a možnost jejího dočasného otevření.

Smajlík, nebo mračoun? Školáci v Praze 4 kontrolovali řidiče. Ti se omlouvali

Kdo v úterý projížděl územím čtvrté pražské městské části, mohl potkat děti ve žlutých vestách s nápisem POLICIE, kterak za asistence opravdových policistů kontrolují řidiče. Konal se totiž už šestý ročník akce Smajlík, která se zaměřuje hlavně na prevenci nehod v blízkosti základních škol.

Kontrola ve vietnamské tržnici odhalila plesnivé maso. Hrozí pokuta 50 milionů

Do známého areálu SAPA v pražské Libuši přijela minulý týden "šťára". Ve vietnamské tržnici kontrolní orgány odhalily několik nedostatků, mezi něž patří prošlé maso, vejce i mořské plody. Telecí maso navíc zřejmě pochází z nelegální porážky. Provozovatelům hrozí pokuta ve výši až 50 milionů korun.

OBRAZEM: Tři sestry v pátek zahájily tradiční narozeninový večírek

Skupina Tři sestry slaví se svými hudebními kolegy a fanoušky 33. let své existence. Již tradiční narozeninová oslava vypukla v pátek v areálu A-parku ledárny Braník. Na prvním dni festivalu Tři sestry 33 let open air zahráli legendární kapely Visací zámek a britská partička The Toy Dolls. V sobotu akce pokračuje a Afterparty v neděli v hostinci Na Staré sokolovně velkolepý narozeninový tah zakončí.   

Den patřící ženám? To je Ladies Day s charitativním projektem

Baseballový a softballový oddíl Eagles Praha připravil speciální den pro něžné pohlaví. „Jedná se o charitativní, sportovní a společenskou akci,“ říká generální manažer týmu z Krče Jan Drábek. Pro ženy je připraven bohatý doprovodný program, který vyvrcholí večerním zápasem mezi hráčkami domácích Eagles a Tempo Titans.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT