VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 3

OBRAZEM: Lidé se vrátili do totality

Praha - Zpátky do temné minulosti se mohli vrátit lidé, kteří navštívili Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů. V pátek se tam totiž konal den otevřených dveří. Zatímco v archivu mohli být návštěvníci svědky výslechu státní bezpečnosti, v ústavu jim byla představena činnost, které se instituce věnuje.

Bouře na jednání zastupitelů: zrušili mateřinku na Praze 3

Praha 3 - Emotivní diskuze provázela poslední jednání zastupitelů Prahy 3. Na programu schůze totiž bylo zrušení mateřské školky Buková. Dva návrhy, zahrnující sloučení této školky s mateřskou a základní školou Jarov, nakonec koalice i přes argumenty opozičních zastupitelů a zástupců rodičů prohlasovala. Buková tak na konci června skončí. Co bude s areálem dál zatím není jasné.

Žižkov nebude hrát ani druhou ligu! Nedostal licenci a zlobí se na Baník

Praha - Fotbalová Viktoria Žižkov nedostala licenci pro nadcházející sezonu druhé ligy. Pražský klub, který v minulém ročníku Fotbalové národní ligy skončil čtvrtý, o tom informoval na svém oficiálním webu. Vedení se teprve rozhodne, do jaké soutěže se přihlásí. Místo Žižkova v sezoně 2015/2016 obsadí jeden z předních celků třetí ligy, zájem už projevily Domažlice, které jsou farmou mistrovské Plzně a měl by je trénovat bývalý kapitán Viktorie Pavel Horváth.

Unikátní kostel má šanci na zápis do seznamu UNESCO

Praha - Už šest let aktivně podporuje radnice třetí městské části zapsání unikátního kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A dílo původem slovinského architekta Jože Plečnika je nyní opět o krok blíže vysněnému cíli.

OBRAZEM: Žižkov sobě pokračoval festivalem na Parukářce

Praha - Na žižkovské Parukářce se konal ve čtvrtek 11. června Ska fest a open air v rámci akce Žižkov sobě. Tento projekt propojuje různé druhy umění - výtvarné, herecké, hudební - se sportovními aktivitami pro děti a mládež.

AKTUALIZOVÁNO

Odvolací soud potvrdil 15 let vězení Ukrajinci za vraždu krajanky

Praha /FOTOGALERIE/ - Patnáctiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění na neurčito potvrdil ve středu odvolací senát Vrchního soudu v Praze 34letému Ukrajinci jménem Sergej Miško, který loni na přelomu června a července v opilosti zavraždil v domě na Žižkově o rok starší sousedku, taktéž ženu z Ukrajiny.

Praha 3 uctí věhlasného humanisty Přemysla Pittera

Praha 3 - Třetí městská část zapíše in memoriam do Knihy cti pedagoga, kazatele, spisovatele, sociálního pracovníka, bojovníka za lidská práva a zakladatele žižkovského Milíčova domu Přemysla Pittera. Zápis na návrh starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) schválila městská rada. „Dílo tohoto humanisty si zaslouží, aby neupadlo v zapomnění a vzhledem ke své aktuálnosti bylo stále předkládáno co nejširší veřejnosti," uvedla starostka.

OBRAZEM: Žižkov baví hasičská klauniáda

Praha - Pouliční hasičská rodinná groteska Traffic Dance Bomberos na opravdovém hasičském speciálu v designu sochaře Lukáše Raise rozdováděla v pondělí děti z mateřské školy Buková. Vystoupení se koná v rámci projektu Žižkov sobě. Povedení hasiči vystoupí na různých místech ještě v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Kabelka zavěšená na klice zlákala zloděje

Praha /VIDEO/ - Kabelka na kliku nepatří. S tímto upozorněním - a současně s výzvou ke spolupráci při pátrání po zloději, kterému se daří unikat již od 12. května – se v neděli obrátil na veřejnost Jaroslav Bican z ředitelství pražské policie. Podle jeho slov policisté z Jarova hledají pachatele, který uzmul kabelku ženě pracující v květinářství.

Praha 3 vypracuje analýzu, co dál s žižkovským stadionem

Praha - Praha 3 nechá vypracovat analýzu, jak dál naložit s žižkovským fotbalovým stadionem. Provozovat by jej mohla městská příspěvková organizace nebo dlouhodobý nájemce. „Necháme si vypracovat finanční analýzy," řekl médiím místostarosta Alexander Bellu (ODS). S letitým nájemcem, klubem Viktoria Žižkov, se radnici zatím dohodnout nepodařilo. Klub nemá platnou smlouvu a dluží na nájemném 900 tisíc korun. Spor proto míří k soudu.

Kouč Žižkova Trpišovský: Pohledný fotbal v Česku? My a Viktoria Plzeň

Praha /ROZHOVOR/ – Pořádně pestrou sezonu zažil ve Viktorii Žižkov kouč Jindřich Trpišovský. Copak o to, výsledky byly dobré a jeho celek útočil do posledních chvil na postup do nejvyšší soutěže. Média ale více než výkony přetřásala finanční situaci klubu, který dlužil hráčům nemalé částky. Pod palbou mikrofonů, demotivovaných fotbalistů, se pak vyznavači moderních trendů jen těžko trénovalo.

Žižkovské pivobraní: na Parukářce poteče chmelový mok proudem

Praha /ROZHOVOR/ - Tradiční Žižkovské pivobraní se uskuteční v pátek a v sobotu v parku Parukářka. Návštěvníci se mohou těšit na skvělou muziku v podání předních českých interpretů a na nepřeberné množství značek piva. Diváky čeká také skvělý hudební program, v pátek se na hlavním pódiu akce objeví například Ester Kočičková, kapela Traband a v sobotu pak nový objev české hudební scény, kapela Všichni Svatí.

Zloděje v garážích nákupního centra zachytily kamery

Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Auto není trezor, připomíná tradiční policejní poučku, jejíhož opakování zřejmě nikdy nebude dost, Jaroslav Bican z ředitelství z pražské policie. Tentokrát v souvislosti s případem z konce dubna, který je pro policisty ze Žižkova aktuální ještě nyní. Stále totiž pátrají po totožnosti mužů podezřelých z vloupání do auta, které majitel zaparkoval v garážích nákupního centra a na hodinu se vzdálil.

OBRAZEM: Žižkovskou Pražačku obsadili malí indiáni

Praha - Žižkov obsadili indiáni a indiánky. Stalo se tak v první červnový den v rámci oslav dětského dne. V Campu Pražačka se stavěla indiánská teepee, opékaly se buřty a všude kolem běhaly pomalované děti s indiánskými čelenkami a ozdobami. Malí i velcí náštěvníci si užívali bohatého a zajímavého programu s řadou her, závodů a divadla.

Zápasník Macek měl semifinálové vítězství na dosah, ale prohrál

Praha /VIDEO/ - Na ruský Kaliningrad nebude Filip Macek, zápasník v MMA (smíšená bojová umění) z pražského oddílu Penta Gym vzpomínat v dobrém. I když jel k semifinálovému souboji pyramidového turnaje Absolute Championship Berkut 19: Baltic Chalenge jako mírný favorit, nakonec realita byla opačná. Proti němu stál Čečenec Murat Kalamov.

Dostat dítě ze skříně museli hasiči

Praha - Na pomoc obyvatelům bytu v Koněvově ulici na Žižkově museli ve středu hodinu před polednem přijet pražští záchranáři i hasiči. Přivolala je žena, jejíž dítě při průzkumných cestách po bytě uvízlo v šatní skříni. Batole si zaklínilo nožičku za posuvné dveře – a bylo třeba postupovat opatrně a jemně, aby nedošlo k úrazu.

Filip Macek bude bojovat opět v Rusku. Nyní o postup do finále pyramidy

Praha - Po pár týdnech se Filip Macek vrátil do Ruska. Čeká ho semifinálový souboj pyramidy v MMA (smíšená bojová umění), a tedy boj o postup do finále turnaje série Absolute Championship Berkut. Zápasník pražského oddílu Penta Gym (odchovanec mladoboleslavského trenéra bojových umění Jiřího Dimitrova) ve středu vyrazil s trenérem Danielem Bartákem do ruského Kaliningradu.

Sebevraha zachovala naživu cesta do hospody

Praha - V hospodě se probere spousta trablů - jestliže u toho ale je policejní vyjednavač, znamená to jediné: situace je nadmíru vážná. Přesně takovouhle historku se šťastným koncem zažili v pondělí odpoledne pražští policisté. Nakonec se 50letému muži, který chtěl spáchat sebevraždu, podařilo jeho úmysl rozmluvit. Drama se začalo odehrávat ve chvíli, kdy muž chystající se skoncovat se životem zavolal na tísňovou linku 158.

Muzeum na Vítkově přiblíží pohřby slavných

Praha - Národní muzeum pokračuje v poznávání smrti. Další akcí z výstavního cyklu Smrt je výstava Slavné pohřby, která dnes začíná v památníku na pražském Vítkově. Cílem výstavy je ukázat návštěvníkům pohřební ceremoniály doby a jejich význam.

OBRAZEM: Festival integrace Slunce zapojuje znevýhodněné

Praha 3 - V Paláci Akropolis v Praze začal 21. ročník Festivalu integrace Slunce 2015. Jeho cílem je zapojení znevýhodněných do společnosti formou vystoupení amatérských souborů z celého Česka. V pondělí byla k vidění Velká poštovská pohádka či vystoupení Čtyři v podání taneční skupiny Čtyři.

Praha 3 chce zbourat školku na Jarově a postavit jesle

Praha - Praha 3 chce zbourat Mateřskou školu Buková na Jarově a vybudovat místo ní jesle. Oprava zchátralé školky by totiž podle odhadů stála 60 milionů korun, městské části navíc chybí kapacity pro nejmenší děti, vyplývá z unesení radních. Záměr vyvolal vlnu kritiky. Opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva, které se uskuteční příští týden.

Žižkov Sobě 2015: návštěvníky čekají koncerty, výstavy, divadlo i turnaj

Praha - Letošní 8. ročník festivalu Žižkov Sobě si mohou návštěvníci užít od května až do 30. června. Festival chce i v letošním roce oslovit stálé obyvatele i návštěvníky Prahy 3 a již tradičně je na všechny akce volný vstup. V rámci programu se uskuteční divadelní představení pro děti i rodiče, výstavy, hudební akce i sportovní turnaj a odpoledne pro děti.

Nákladové nádraží Žižkov oživí letní kino i setkání s urbanisty

Praha - Na návštěvníky Nákladového nádraží Žižkov, který je kulturní památkou, i letos v létě čeká bohatý kulturní a společenský program. Těšit se mohou na pravidelná večerní promítání, divadelní představení, workshopy s dokumentaristy nebo komentované prohlídky a setkání s odborníky na urbanismus. Při zahájení třetí sezony to ve čtvrtek řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický.

Zloděj si v hotelu vyčekal desítky tisíc korun

Praha /VIDEO/ - Příležitost dělá zloděje. Platnost této známé pravdy se podle slov Jaroslava Bicana z ředitelství pražské policie potvrdila na Žižkově. Tam dosud neznámý pachatel využil možnost obohatit se, která se mu naskytla v hotelové recepci. Vlastně se tedy nenaskytla - on si ji vyčíhal, když se ochomýtal kolem. I tak to ale bylo padesát tisíc korun získaných poměrně rychle - a hlavně bezpracně.

Střelba, plameny, dým: Žižkov se proměnil v barikádu

Praha /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Okolní domy na Havlíčkově náměstí v Praze se otřásaly duněním ze střelby zbraní. Ne, nestřílelo se doopravdy. Na čtyři sta účinkujících 
z vojenských klubu předvedli komentovanou rekonstrukci událostí z května 1945 v Prokopově a Sabinově ulici. Už před druhou hodinou bylo náměstí obsypané diváky. Tamní zeleň dostala na frak, i když byly na místech položeny plastové podložky.

OBRAZEM: Plameny zničily auto s nákladem piva

Praha - Požár auta zkomplikoval v sobotu dopravu na Pražském okruhu ve směru od ruzyňského letiště k nájezdu na dálnici D5. Hasiči tam hodinu před polednem likvidovali plameny, které zachvátily osobní vůz. Již v pátek vpodvečer plameny ničily dodávku s nákladem piva na pražském Žižkově; tam vozidlo Mercedes Sprinter vyhořelo krátce před 18. hodinou.

Rozporuplný život obyvatel: 
to je Praha za protektorátu

Praha /FOTOGALERIE/ - Dagmar Evaldová stojí v sokolském úboru před Armádním muzeem na Žižkově. Právě se otevírá výstava 
V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren. Jednou z částí je také představení osudu jejího otce, který byl popraven za odbojovou činnost za Obec sokolskou.

Česko se poklonilo rudoarmějcům, Britům ale také Indovi

Praha - Nejen oběti z řad domácích bojovníků za svobodu si v těchto dnech připomíná Česko. Na vojenském pohřebišti na Olšanech si ve čtvrtek připomněly desítky přítomných za zvuku armádního orchestru také padlé vojáky zahraničních armád, kteří položili svůj život za svobodu Československa.

Podívaná na barikádách se nacvičuje a připravuje dopředu

Praha - Na pražském Žižkově vypuknou během sobotního odpoledne boje na barikádách. Střelba a vojenská technika ovládne okolo 14. hodiny Havlíčkovo náměstí. Proběhne zde historická rekonstrukce, během níž se střetne na 450 bojovníků a dalších účastníků povstání, které se před sedmdesáti lety odehrálo v Praze.

Pieta na Vítkově připomněla 70 let od konce druhé světové války

Praha - Váleční veteráni, pamětníci druhé světové války, političtí a vojenští představitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem si v pátek na pražském Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války. Položením věnců či minutou ticha uctili její oběti. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Zloděj šel najisto, peníze hledat nemusel

Praha /VIDEO/ - Moc dobře věděl, co hledá a kam pro to jít. Zjevně ale neměl tušení o kamerách v provozovně. Tohle kriminalistům III. obvodu pražské policie naznačil právě kamerový záznam počínání zloděje, který se vloupal do vinotéky na Žižkově. Prodejnu vína pachatel navštívil 15. dubna těsně po páté ranní - dopadnout se ho ale zatím nepodařilo.

Noční vlci dorazili na pietní akci kozáků na Olšanech

Praha - Na dopolední pietní akci k uctění obětí druhé světové války, kterou v pravoslavné části Olšanských hřbitovů pořádal Všekozácký svaz Českých zemí a Slovenska, dorazilo asi 20 motorkářů. Někteří z nich měli vesty ruské motorkářské skupiny Noční vlci blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Většina z nich mluvila rusky, další česky či německy. Před vchodem do hřbitova se sešli jejich příznivci i odpůrci, strážníci řešili slovní střety.

Adopce hrobů na Olšanech se změní, bude možné přispět méně

Praha - Už téměř dva roky trvající projekt adopce hrobů na Olšanských hřbitovech se změní. Dosud mecenáši museli zaplatit opravu celého hrobu, nově půjde přispět i méně. Sdělil to ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený. Do projektu je zařazeno asi 150 hrobů a hrobek, od července roku 2013 se podařilo najít pro asi 90 z nich nové pečující zájemce.

Praha 3 podala na žižkovskou Viktorku žalobu kvůli dluhům

Praha - Praha 3 podala žalobu na fotbalový klub Viktoria Žižkov. Klub údajně dluží radnici na nájemném za stadion 900 tisíc korun. Řekl to místostarosta Alexander Bellu (ODS). Obě strany podle něj dál vyjednávají o podmínkách nové nájemní smlouvy. Ta původní skončila loni v září. „Žalobu jsme předali k posouzení právnímu oddělení," reagoval mluvčí klubu Jiří Fryc.

V ulicích Prahy 3 bude výstava mapující poslední válečné dny 1945

Praha - V ulicích Prahy 3 si mezi 5. květnem až 5. červnem budou moct lidé prohlédnout dobové válečné fotografie. Výstava nazvaná Voláme na vlně 415 metrů – Praha 3 v Pražském povstání mapuje poslední válečné dny roku 1945. Rozmístění informačních panelů zájemci najdou i pomocí mobilní aplikace. V rámci oslav 70. výročí osvobození se v Praze uskuteční i další akce.

Výzva k povstání zazněla i z vysílače na Žižkově

Praha - Exteriérová výstava „Voláme na vlně 415 metrů - Praha 3 v Pražském povstání" ukáže na dobových fotografiích umístěných v ulicích Prahy 3 poslední válečné dny roku 1945. Začátek výstavy naleznou zájemci na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde je na čtyřech panelech přiblížen průběh a význam celého povstání, organizace povstaleckých sil, rozmístění barikád a oběti bojů.

Obchodní zástupce obral seniorku o čtvrt milionu

Praha /VIDEO/ - Podvod, krádež a neoprávněné opatření platebního prostředku. To jsou trestné činy, pro které kriminalisté III. obvodu pražské policie stíhají 37letého muže původem ze Semilska. Podezřívají ho, že v Praze si chodil jako do záložny pro peníze k 84leté seniorce - nikoli příbuzné, ale zcela cizí ženě - a postupně ji obral o více než čtvrt milionu korun.

Památník ukáže pero, kterým se podepsala kapitulace německých vojsk

Praha - Přesně 70 let letos uplyne od ukončení druhé světové války. Národní muzeum proto připravilo na počet tohoto výročí akce pro veřejnost. Několik poučných expozic včetně zajímavého historického artefaktu si mohou lidé prohlédnout v Národním památníku na Vítkově. V něm je výstava s názvem „Společnost na přelomu. Konec druhé světové války a české země".

Na zvelebení Olšanských hřbitovů půjdou peníze z Evropské unie

Praha - Na zvelebení Olšanských hřbitovů půjdou peníze z Evropské unie. Jeden projekt za 12 milionů korun včetně DPH už je schválený, o druhý za stejnou cenu Správa pražských hřbitovů (SPH) požádala, řekl v rozhovoru její ředitel Martin Červený. Opraví se vzácné kaplové hrobky, obnoví zeleň a mobiliář, ale přibude i kamerový systém, který hřbitov ohlídá před vandaly a zloději.

Studenti UJAK prý neznají přesné důvody nepřipuštění ke státnicím

Praha - Studenti Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) neznají konkrétní důvody, proč podle hodnoticí skupiny nesplňují podmínky pro připuštění ke státnicím. Nevědí tak, jak by to měli napravit. V dopise adresovaném ministru školství Marcelu Chládkovi (ČSSD) na to jménem studentů upozorňuje jejich mluvčí Lenka Klárová.

Popíjející mladíci napadli hlídku strážníků

Praha - Razantnímu útoku agresivních opilých mladíků, které chtěla umravnit kvůli odhazování PET láhví od piva nedopalků, čelila v sobotu na Žižkově hlídka pražských strážníků. Ta odpoledne vyjížděla do Chvalovy ulice kvůli oznámení, že tam asi 15členná skupina narušuje veřejný pořádek.

Žižkovská radnice zaplatí za opravy paneláků půl miliardy korun

Praha - Žižkovská radnice investuje v příštích letech do oprav panelových domů kolem 500 milionů korun. Postupně bude rekonstruovat bloky několika domů, mimo jiné v Táboritské, Jeseniově, Roháčově a Rokycanově ulici. Podle schváleného rozpočtu půjde letos o investici za více než 200 milionů korun. Praha 3 v minulosti proslula nákladnými přestavbami paneláků za stovky milionů.

Fotbalisté Žižkova v nedělním zápase s Mostem stávkovat nebudou

Praha - Fotbalisté Žižkova s největší pravděpodobností nastoupí do nedělního domácího zápasu druhé ligy s Mostem. Hráči pátého celku Fotbalové národní ligy údajně už čtyři měsíce nedostali výplaty a uvažovali o stávce. „Na 99,9 procenta se hrát bude," citoval server iDnes.cz žižkovského trenéra Jindřicha Trpišovského.

Muž zraněný při loupeži nepromluvil ani dva a půl týdne po činu

Praha - Po lupiči, který by se snad nerozpakoval ani zabít, pátrají detektivové III. obvodu pražské policie. Ve čtvrtek o tom informovala Jana Rösslerová z policejního ředitelství, podle jejíchž slov pachatel udeřil 29. března v bytovém domě v Jeronýmově ulici na Žižkově. Nyní mají kriminalisté k dispozici kreslený portrét podezřelého. Identikit ve čtvrtek zveřejnili a obracejí se na veřejnost s žádostí o pomoc.

Projekt Restart pomůže lidem sehnat práci

Žižkov - Radnice Prahy 3 učinila vstřícný krok minimálně stovce lidí se získáním pracovního uplatnění. Klienti se tak mohou obracet s hledáním práce v nově otevřeném job-klubu v Husitské ulici čp. 74.

Budovu polikliniky brzy dostane GIBS, squatteři budou mít smůlu

Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který spravuje polikliniku v Praze 3, předá v příštích dnech budovu Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Sociální centrum, které v objektu několik týdnů působí, tak bude muset budovu opustit a vrátit ji státu. Skončí mu totiž nedávno dojednaná nájemní smlouva.

Cesta tramvají na Žižkov se od pondělí zkomplikuje

Praha - Až v pondělí odbijí hodiny půlnoc, nastane na Žižkově uzavírka ulic kvůli opravám tramvajové trati. Seifertova ulice do centra Prahy bude neprůjezdná i pro auta. Pro ně bude připravená objížďka.

OBRAZEM: Děti běhaly s kuřetem na Židovských pecích

Praha - Už 21. ročník Aprílového běhu s kuřetem pořádaný SK ZŠ Jeseniova se uskutečnil ve čtvrtek na Židovských pecích. Zúčastnilo se 470 žáků z 18 pražských škol. Součástí byla opět Sbírka pro kuře, na kterou se vybralo 21 101 korun. Přespolní běh byl určený pro děti ve věku od sedmi do desíti let, které si touto formou mohly vyzkoušet, jaké to je doopravdy závodit o diplomy a věcné ceny a třeba se i prvně postavit na stupně vítězů.

Bývalá žižkovská poliklinika zůstane státu, vláda zastavila privatizaci objektu

Praha - Vláda v noci na čtvrtek schválila návrh ministerstva financí na zastavení privatizace objektu bývalé žižkovské polikliniky, v níž aktivisté vytvořili nezávislé sociální centrum. Po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před začátkem jednání proti záměru kabinetu demonstrovalo asi 100 lidí, kteří centrum podporují.

Na Žižkově znovu vzplanou boje, připomenou 70 let od konce války

Praha 3 /FOTOGALERIE/ - Radnice Prahy 3 uvede ve spolupráci s klubem vojenské historie Gardekorps Praha a Vojenským historickým ústavem (VHÚ) ukázku bojů z Pražského povstání, jež se před koncem druhé světové války vedly na Žižkově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT