VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 3

Městská část se nachází na východ od samotného centra metropole, její území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad.
Praha 3 je čtvrtí, která žije již po celá léta intenzivním kulturním a společenským životem. Zdejší masopusty nebo vinobraní lákají každoročně desítky tisíc návštěvníků. Při návštěvě této městské části byste určitě neměli zapomenout navštívit i Mekku zdejší kultury – palác Akropolis, který je vnímán jako centrum kulturního dění ve čtvrti.

(www.praha3.cz)

Výstava, koncert i vyprávění historiků. Praha 3 připomene srpen 1968

Letošní rok s magickou osmičkou na konci s sebou nese výročí mnoha historických událostí. Městská část Praha 3 je oslaví několika koncerty, vyprávěními i výstavou. Akce se koná jako součást projektu Po stopách „osmiček“, který radnice letos spustila. Cílem je srpen 1968 a další důležitá data především připomenout.

Promenáda v dobových plavkách i veteráni. Vítkov se promění na první republiku

První republika, to byly časy. Vrch Vítkov se promění ve výstavu veteránů a přehlídku československého četnictva. V neděli 2. září pořádá městská část Praha 3 Prvorepublikový den, který připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Podívat se budete moci i na promenádu v dobových plavkách.

Zástavba žižkovského nákladového nádraží je opět blíž skutečnosti

Chystaná proměna nákladového nádraží Žižkov poblíž Basilejského náměstí v Praze dostává konkrétnější obrysy. Developer Central Group předložil rezidenční projekt své Parkové čtvrti k posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Mezi roky 2020 až 2025 má zde vyrůst 1650 bytů, šestitřídní mateřská škola a několik obchodů, kaváren či restaurací v přízemí bytových domů. Parkovací stání a garáže sahající až do tří podzemních podlaží mají pojmout na 1770 automobilů, vyplývá z projektu.

Mimina z Žižkovské věže mají opuštěného sourozence. Samotář se ukrývá na úřadě

Jedno z mimin Davida Černého uteklo. A to už téměř před 20 lety. Prvorozené dítko se ukrylo kdesi na úřadě Prahy 3. Své bratry a sestry zanechalo na Žižkovské věži nebo třeba na Kampě. Ikonickou plastikou miminka se tak pyšní právě třetí městská část. Získala ji za necelých 100 tisíc od známého sochaře Davida Černého. Mimino se dokonce před lety podívalo na krátkou dobu do Nizozemska. Od té doby ale stále sídlí někde na úřadě.

Auto lepší než sanitka. Žena na vozíku se konečně dostala z Husitské k lékaři

Opravy Husitské ulice na Žižkově uvěznily v bytě paní Terezu Vostrou, která má svalovou dystrofii a pohybuje se na šestikolovém elektrickém vozíku. Pražský deník na její případ upozornil po návštěvě minulý týden, žena s tracheostomií totiž již měsíc nemohla opustit byt v ulici U Božích bojovníků.

Indiánské čelenky nebo masky zvířat. Praha 3 pořádá pro děti workshopy zdarma

Nevíte si rady, jak zabavit děti o prázdninách? Vezměte je na kreativní workshopy v Integračním centru Zahrada na Žižkově. Příchozí se mohou každý čtvrtek zúčastnit tvůrčí dílny s jinou tématikou, a to zdarma. Pokaždé si ale odnesou vlastnoručně vytvořený výrobek.

Městská část vyhnala lidi ze Žižkova. To se musí hned zarazit, žádají Zelení

Zdá se, že obyvatele Prahy 3 netrápí pouze dopravní situace. Problémy jsou podle některých politických subjektů či občanských iniciativ také ohledně bydlení. Filip Hausknecht ze Strany zelených spoluzaložil sousedské sdružení s názvem Dostupné bydlení pro Žižkov, kandidát do zastupitelstva třetí městské části tím chce vyřešit bytovou krizi.

Startuje odložená oprava Koněvovy ulice. Chtějí odříznout Žižkov, reagují lidé

O dva týdny posunutá rekonstrukce horní části Koněvovy ulice - jedné z páteřních cest na pražském Žižkově - je tu. Dělníci zahájí práce u velké křižovatky Ohrada už v úterý. Technická správa komunikací (TSK) plánuje uzavírku komunikace do 16. srpna.

Na Žižkově se už bát nemusíte. Od podzimu na pořádek dohlédnou noví strážníci

Bezpečnější Žižkov? V městské části Praze 3 se pravidelně pohybuje okolo padesáti lidí bez domova. I z tohoto důvodu by mělo na podzim přibýt městských strážníků. Ředitel městské policie Eduard Šuster potvrdil, že Praha 3 by měla být nejspíše mezi prvními třemi městskými částmi, u kterých k navýšení strážníků dojde.

S bratrem Žižkou zvítězíme! Husité na Vítkově opět porazili křižáky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V sobotu se na pražském vrchu Vítkov uskutečnil již šestý ročník akce Hrr na ně!, která přiblížila tvrdou bitvu, již o strategický bod svedli v roce 1420 husité s míšeňskými a rakouskými křižáky. Úchvatnou podívanou doprovázenou odborným komentářem sledovalo v krásném letním dni několik stovek spokojených diváků.

Doprava na Žižkově: Rekonstrukce Koněvovy se odkládá. Bus 207 mění trasu

S trochou nadsázky se dá říct, že žižkovské ulice připomínají "vozové hradby" z husitských dob. Dopravní omezení v Husitské způsobilo v březnu totální kolaps, obyvatele Prahy 3 však i teď drtí uzavírky. Jedna z nich se proto odloží.

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

Obchod za miliardu. Dům odborových svazů na Žižkově koupil šéf firmy SIKO

Dům odborových svazů (DOS) mění majitele. Funkcionalistickou stavbu vedle pražského stadionu fotbalové Viktorie Žižkov prodali odboráři podle zdrojů Deníku za více než miliardu korun. Novým majitelem by měl být Vítězslav Vala, šéf firmy SIKO vyrábějící koupelny a kuchyně. 

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

Žižkovský trenér Mikolanda: Chceme se stabilizovat a za rok něco dokázat

/ROZHOVOR/ Měl před sebou nadějnou kariéru. Hrál za mládežnické reprezentace, z Žižkova přestoupil do slavného West Ham United. Zdravotní komplikace, které ho málem připravily o život, mu ale nedovolily pokračovat.

Studenti představí model budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov

Studenti Fakulty architektury ČVUT na vernisáži 9. července v Informačním centru Prahy 3 představí možnou podobu budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov. Tématem jejich práce bylo pokusit se najít způsob, jak objekt logicky rozdělit a dostavět tak, aby mohl do budoucna plnit potřeby různých kulturních a vzdělávacích institucí včetně bydlení a umístění studentských kolejí. Výsledkem práce studentů pod vedením ateliéru Redčenkov-Danda je model v měřítku 1:87, vystaven bude do 31. srpna. Novináře o tom za organizátory informovala Zdena Selingerová.

KRÁTCE: Klinika nemusí platit

Aktivisté obývající Kliniku v Jeseniově ulici nemusí státu zaplatit 360 tisíc korun za období od března do října 2016. 

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Žižkově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 29. června, se podíváme na Žižkov!

Sláva na Žižkově: Komunitní centrum má lednici pro sdílení potravin

Kam patří komunitní lednice? Přece do komunitního centra. Jedno z chladicích zařízení projektu Samsung Bezezbytku dnes přibylo do Komunitního centra Žižkov v Koněvově ulici. Projekt chce pomoci minimalizovat množství vyhozených potravin a zároveň se snaží o propojení lidí v dané lokalitě. Provoz lednice slavnostně zahájili David Gregor, místostarosta Prahy 3 a Tereza Vránková ze společnosti Samsung Electronics.

Radnice třetí městské části má novou koalici i starostu

Krize vyvolaná odchodem starostky Hujové z TOP 09 vyústila jejím odvoláním z politické funkce. Na její místo se dostal dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Strany se dohodly i na nové koaliční smlouvě, ve které dosavadní koaliční strany TOP 09, ODS, ČSSD a Volba pro město doplní ještě STAN, KDU-ČSL a Strana svobodných občanů. 

AKTUALIZOVÁNO

Hujovou na radnici Prahy 3 nahradí Bellu. Starostka: Doba politických loutek

Zastupitelstvo třetí městské části na úterním zasedání odvolalo starostku Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09). Na jejím místě ji nahradí dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Odvolána byla i radní Jaroslava Suková (dříve TOP 09). Sami v radě skončili Lucie Vítkovská a Michal Papež z ODS.

Žižkov v novém kabátě. Architekti navrhli lepší přístup k Bezovce i jiný chodník

Seifertova ulice v novém kabátě. Architekti z ateliéru Edit! vytvořili druhou variantu budoucí podoby frekventované ulice na pražském Žižkově. Následné alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská vytvořilo studio na základě připomínek komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a jestli bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.

Žižkovská verze Mnichova. Končící starostce Hujové se nelíbí kroky bývalé strany

Situace na radnici třetí pražské městské části se každým dnem vyhrocuje. Na začátku tohoto týdne k tomu přispěla starostka Vladislava Hujová, která se po vystoupení z TOP 09 dostala de facto do opozice. Jednání její bývalé strany s ODS a ČSSD označila za "žižkovskou verzi Mnichova".

ANO, pomaleji už to nejde, kritizují lidé. Uzavírka Husitské se však zkrátí

Zahájení rekonstrukce Husitské ulice na chvíli zcela ochromilo pražský Žižkov. Ačkoliv se doprava v Praze 3 přece jen trochu stabilizovala, obyvatelé si oddechnou, až bude Husitská kompletně průjezdná. Od pondělí auta mohou na vozovku z Orebitské ulice směrem do centra.

Žižkovské pivobraní již posedmé. Pražané čekali na Slepého krtka i půl hodiny

/VIDEO/ Pivo. Jídlo. Hudba. Na Parukářce si Pražané vychutnávali již sedmým rokem Žižkovské pivobraní. Ochutnat mohli zlatý mok dokonce ze 40 minipivovarů. Největší frontu stáli milovníci piva na oblíbeného Slepého krtka. Před stánkem si tak vytrvalci počkali okolo půl hodiny.

Nenecháme vás v tom. Žižkovská radnice nabízí lidem pomoc po krupobití

Silná bouře, která se ve středu prohnala Prahou, napáchala velké škody kromě vinohradské nemocnice hlavně na území Prahy 3. Městská část nabídla občanům pomoc při úklidu a vypouštění zatopených prostor.

Žižkov opět hostí pivobraní. Akce není zaměřená na spotřebu, spíš na degustaci

/VIDEO/ Ačkoliv 1. červen je zasvěcen po celém světě dětem, minimálně jedna část Prahy pořádá akci hlavně pro dospělé. V parku Parukářka se koná v pátek a v sobotu už sedmý ročník tradičního festivalu Žižkovské pivobraní. Organizátoři však upozorňují, že "pivachtiví" rodiče mohou vyrazit i se svými nezletilými potomky.

Exotické ovoce i výstava Naši Latinos. Jiřák se promění v Latinskou Ameriku

Exotické ovoce, rukodělné výrobky. To vše ze zemí Latinské Ameriky ve čtvrtek a v pátek na Jiřáku. Již popáté se tu koná festival Merkádo, který představí více jak čtyřicet prodejců. Letos se také poprvé koná ve dvou dnech.

O osm metrů kratší. Žižkované si stěžují na nový bazén na Pražačce

„Zbytek bazénu má asi někdo z radnice na zahradě.“ „Brouzdaliště hezký. A ten velký bazén je kde?“ Žižkované si na sociálních sítích stěžují na nově zrekonstruovaný plavecký areál Pražačka, za jehož novou podobu Praha 3 zaplatila 25 milionů korun. Bazén je po opravách o osm kratší než jeho předchozí varianta. Pražané nadávají především na malý rozměr, ale i betonovou dlažbu.

Praha 3 potřebuje krizový managment, tvrdí koalice. Nahradí Bellu starostku?

Žižkovská radnice v posledních dnech řeší krizi. Po vystoupení starostky Vladislavy Hujové z TOP 09 a následném vypovězení koaliční smlouvy se neví, kdo povede třetí městskou část v Praze do podzimních komunálních voleb. V pondělí se o slovo přihlásila Koalice pro Prahu 3, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a Svobodní.

Likvidace špatného bydlení z buržoazní republiky. Pavlače na Žižkově šly k zemi

/FOTOGALERIE/ Kdyby v listopadu 1989 neproběhla sametová revoluce a vláda komunistické strany neskončila, dost možná by obyvatelé Žižkova znali tuhle populární pražskou čtvrť úplně jinak. Žádné staré domy, chyběl by i stadion fotbalové Viktorky. Všude jen paneláky a uprostřed magistrála. K 40. výročí asanace Žižkova městská část vystavuje zajímavé historické fotografie a další materiály.

Pohledem Magdaleny Havlíkové: Starostka má kytičky ráda

Žižkovem a Vinohrady v posledních dnech hýbou květiny. Starostka třetí městské části Vladislava Hujová přirovnala samozvané zahradníky k socialistickým „akcím Z“ a oplocování zahrádek k privatizaci veřejného prostoru. Útokem na dobrovolníky, kteří investují svůj čas i peníze do zvelebování okolí bez nároku na cokoliv, ale přestřelila.

AKTUALIZOVÁNO

Kritizovaná starostka Prahy 3 otočila. Květiny se jí líbí, chystá adopci stromů

Jako by nestačilo, že obyvatele Žižkova sužuje několik dopravních uzavírek. Lidé z Prahy 3 teď řeší "květinovou" kauzu. Poprask vyvolal názorový obrat starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) ohledně sázení květin ve veřejném prostoru.

Další uzavírka na Žižkově. Bořivojova ulice se bude rekonstruovat až do října

K uzavírkám ulic na Žižkově se připojila další ulice. Od čtvrtka 3. května auta už neprojedou Bořivojovou ulicí. A to kvůli komplexní rekonstrukci plynovodu. Stavební práce zkomplikují provoz na další žižkovské ulici až do října.

Starostka Prahy 3 kritizuje sázení květin: Je to privatizace veřejného prostoru

Neoficiální výsadba květin v Praze 3 otevřela divokou diskusi na téma přivlastňování veřejného prostoru jednotlivci. Sázení kytiček, tzv. guerilla gardening, se obrátilo proti jeho iniciátorům. Kritizuje ho starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Vražda 40 lidí v budově dnešní základní školy. Praha 3 uctí oběti pietním aktem

Dnes žáci základní školy. Dříve krutí nacisté. Tak lze popsat budovu Základní školy Pražačka. Tam si městská část Praha 3 v pátek 4. května připomene 73. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války. V budově dnešní školy nacisté mučili desítky rukojmích. V těchto místech tak přišlo o život okolo čtyřiceti lidí.

V kempu Pražačka upálí čarodějnice. Na akci zazpívá i Olga Lounová

Čarodějnice přiletí 30. dubna i na Žižkov. A to do rekreačního areálu Pražačka, který je mezi místními velmi oblíbený. Zábavu u ohně si tu každý rok užívají dospělí i děti. Návštěvníci se mohou těšit na kouzla i koncert Olgy Lounové. A to zadarmo.

Muž se na Žižkově pokusil oloupit dvanáctiletého chlapce. Hledá ho policie

/VIDEO/ Pražští policisté pátrají po muži, který se na Žižkově pokusil oloupit dvanáctiletého chlapce. Dítě nejprve škrtil a pak ho udeřil do obličeje. Chlapec začal volat o pomoc a muž z místa utekl. Kriminalisté hledají i muže, který lupiče doprovázel.

Při nočním požáru karavanu na Žižkově uhynuli dva psi. Škoda je sto tisíc

Jednotky pražských hasičů zasahovaly v noci u požáru obytného karavanu  poblíž nákladového nádraží v ulici Jana Želivského na Žižkově. Během zásahu byli nalezeni dva uhynulí psi.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

KRIMI MIX: Agresivní muži v ulicích Prahy. Svoji roli hrál i alkohol

Pražští strážníci přijali v pátek oznámení o agresivním muži, který napadá personál nočního klubu v Jiřské ulici. Muž odmítal se strážníky spolupracovat a pokusil se utéct. Hlídka mu proto nasadila pouta a předvedla ho na služebnu policie. Jiný případ řádění agresivního muže se odehrál na Žižkově. V úterý o tom na svých stránkách informovali sami strážníci.

Puntičkář se zásobou telefonů. Co dalšího skrýval Jaroslav Foglar ve svém bytě?

Pět náhradních telefonů v zásobě. Skříň plná šatů po mamince. Staromládenecká kuchyň. Tak vypadá byt známého spisovatele Jaroslava Foglara v Křišťánově ulici na pražském Žižkově. Ve čtvrtek v 17 hodin před tímto domem odhalila starostka Prahy 3 společně s dalšími pamětní desku na poctu oblíbeného autora. Slavnostním aktem se tak zahájil Rok Rychlých šípů.

Policisté evakuovali studenty a učitele z budovy VŠE. Někdo tam nahlásil bombu

Policie dnes evakuovala studenty a učitele z budovy Vysoké školy ekonomické v Praze. Někdo tu totiž e-mailem ohlásil bombu v areálu školy. Na místo vyrazil pyrotechnik se psem, který je vycvičený v hledání výbušnin.

Jaroslav Foglar bude mít v Žižkově pamětní desku. Slavnostní odhalení bude zítra

Spisovatel Jaroslav Foglar bude mít v Praze 3 svoji pamětní desku. Její slavnostní odhalení se koná ve čtvrtek 5. dubna v 17 hodin v Křišťanově ulici 817/18.

VIDEO: Dva muži se vloupali do bytu. Odnesli si elektroniku za sto tisíc

Pražští kriminalisté pátrají po dvojici mužů, která se ve druhé polovině března vloupala do bytu v Řehořově ulici na Žižkově a odnesla si odsud elektroniku v hodnotě přesahující sto tisíc korun. V neděli o tom na svých stránkách informovali policisté.

Divadlo plné humoru a elektro v Nákladovém nádraží. Prahu ovládla Žižkovská noc

Žižkov plný života a smíchu. Celé publikum Žižkostela na jedné noze. Skákající davy ve světlech a kouři v Nákladovém nádraží. I tak vypadala páteční část multižánrového festivalu Žižkovská noc. Nejen Pražané si tak na Žižkově, Vinohradech a nově i v Holešovicích mohli vybrat hned z několika desítek míst. Poslechnout si mohli nejrůznější muzikanty či literáty. Navštívit mohli i divadelní představení.

OBRAZEM: Zlatým Ámosem se stal David Turek

Vítězem ankety pro nejoblíbenější učitele v Česku se stal učitel hudební výchovy, češtiny a angličtiny David Turek ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na Děčínsku.  

AKTUALIZOVÁNO

Výstava ukáže exlibris v knihách osobností české historie

Výstava v Praze ukáže exlibris v knihách osobností české historie od 16. do 20. století. Exlibris je umělecky provedené označení vlastníka knihy, vytištěné na vnitřní straně desek knihy nebo později v podobě nálepky či razítka. Slavnostní zahájení výstavy v Národní památníku na Vítkově se koná dnes večer a veřejnosti bude expozice přístupná od neděle.

Revitalizace Jiřáku se ruší. Zastupitelé Prahy 3 schválili pouze jeho údržbu

Revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad se konat nebude. Místo jeho přeměny, jejíž součástí mělo být i kácení stromořadí před kostelem, začne pravidelná údržba. V Praze 3 se také ruší Nadační fond na podporu realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkov pro Slovanskou epopej. Oba dva návrhy prosadil tento týden opoziční klub zastupitelů Žižkov (nejen) sobě.

Stovky muzikantů a netradiční místa. Žižkovská Noc se rozšíří i do Holešovic

Začíná jedna z nocí, kdy to na pražském Žižkově nejvíc žije. Užít si ji můžete už tento víkend. Tradičně se bude konat festival s největším počtem kapel v Česku. Letos poprvé po celé tři dny a noci bude Žižkovská Noc vstupovat do hospod, klubů a divadel mimo Žižkov. Přesune se i do Holešovic a Vinohrad. Těšit se můžete na tuzemské a zahraniční hudebníky, progresivní divadlo i nejlepší současnou literaturu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT