VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 3

Městská část se nachází na východ od samotného centra metropole, její území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad.
Praha 3 je čtvrtí, která žije již po celá léta intenzivním kulturním a společenským životem. Zdejší masopusty nebo vinobraní lákají každoročně desítky tisíc návštěvníků. Při návštěvě této městské části byste určitě neměli zapomenout navštívit i Mekku zdejší kultury – palác Akropolis, který je vnímán jako centrum kulturního dění ve čtvrti.

(www.praha3.cz)

Radnice třetí městské části má novou koalici i starostu

Krize vyvolaná odchodem starostky Hujové z TOP 09 vyústila jejím odvoláním z politické funkce. Na její místo se dostal dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Strany se dohodly i na nové koaliční smlouvě, ve které dosavadní koaliční strany TOP 09, ODS, ČSSD a Volba pro město doplní ještě STAN, KDU-ČSL a Strana svobodných občanů. 

AKTUALIZOVÁNO

Hujovou na radnici Prahy 3 nahradí Bellu. Starostka: Doba politických loutek

Zastupitelstvo třetí městské části na úterním zasedání odvolalo starostku Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09). Na jejím místě ji nahradí dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Odvolána byla i radní Jaroslava Suková (dříve TOP 09). Sami v radě skončili Lucie Vítkovská a Michal Papež z ODS.

Žižkov v novém kabátě. Architekti navrhli lepší přístup k Bezovce i jiný chodník

Seifertova ulice v novém kabátě. Architekti z ateliéru Edit! vytvořili druhou variantu budoucí podoby frekventované ulice na pražském Žižkově. Následné alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská vytvořilo studio na základě připomínek komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a jestli bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.

Žižkovská verze Mnichova. Končící starostce Hujové se nelíbí kroky bývalé strany

Situace na radnici třetí pražské městské části se každým dnem vyhrocuje. Na začátku tohoto týdne k tomu přispěla starostka Vladislava Hujová, která se po vystoupení z TOP 09 dostala de facto do opozice. Jednání její bývalé strany s ODS a ČSSD označila za "žižkovskou verzi Mnichova".

ANO, pomaleji už to nejde, kritizují lidé. Uzavírka Husitské se však zkrátí

Zahájení rekonstrukce Husitské ulice na chvíli zcela ochromilo pražský Žižkov. Ačkoliv se doprava v Praze 3 přece jen trochu stabilizovala, obyvatelé si oddechnou, až bude Husitská kompletně průjezdná. Od pondělí auta mohou na vozovku z Orebitské ulice směrem do centra.

Žižkovské pivobraní již posedmé. Pražané čekali na Slepého krtka i půl hodiny

/VIDEO/ Pivo. Jídlo. Hudba. Na Parukářce si Pražané vychutnávali již sedmým rokem Žižkovské pivobraní. Ochutnat mohli zlatý mok dokonce ze 40 minipivovarů. Největší frontu stáli milovníci piva na oblíbeného Slepého krtka. Před stánkem si tak vytrvalci počkali okolo půl hodiny.

Nenecháme vás v tom. Žižkovská radnice nabízí lidem pomoc po krupobití

Silná bouře, která se ve středu prohnala Prahou, napáchala velké škody kromě vinohradské nemocnice hlavně na území Prahy 3. Městská část nabídla občanům pomoc při úklidu a vypouštění zatopených prostor.

Žižkov opět hostí pivobraní. Akce není zaměřená na spotřebu, spíš na degustaci

/VIDEO/ Ačkoliv 1. červen je zasvěcen po celém světě dětem, minimálně jedna část Prahy pořádá akci hlavně pro dospělé. V parku Parukářka se koná v pátek a v sobotu už sedmý ročník tradičního festivalu Žižkovské pivobraní. Organizátoři však upozorňují, že "pivachtiví" rodiče mohou vyrazit i se svými nezletilými potomky.

Exotické ovoce i výstava Naši Latinos. Jiřák se promění v Latinskou Ameriku

Exotické ovoce, rukodělné výrobky. To vše ze zemí Latinské Ameriky ve čtvrtek a v pátek na Jiřáku. Již popáté se tu koná festival Merkádo, který představí více jak čtyřicet prodejců. Letos se také poprvé koná ve dvou dnech.

O osm metrů kratší. Žižkované si stěžují na nový bazén na Pražačce

„Zbytek bazénu má asi někdo z radnice na zahradě.“ „Brouzdaliště hezký. A ten velký bazén je kde?“ Žižkované si na sociálních sítích stěžují na nově zrekonstruovaný plavecký areál Pražačka, za jehož novou podobu Praha 3 zaplatila 25 milionů korun. Bazén je po opravách o osm kratší než jeho předchozí varianta. Pražané nadávají především na malý rozměr, ale i betonovou dlažbu.

Praha 3 potřebuje krizový managment, tvrdí koalice. Nahradí Bellu starostku?

Žižkovská radnice v posledních dnech řeší krizi. Po vystoupení starostky Vladislavy Hujové z TOP 09 a následném vypovězení koaliční smlouvy se neví, kdo povede třetí městskou část v Praze do podzimních komunálních voleb. V pondělí se o slovo přihlásila Koalice pro Prahu 3, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a Svobodní.

Likvidace špatného bydlení z buržoazní republiky. Pavlače na Žižkově šly k zemi

/FOTOGALERIE/ Kdyby v listopadu 1989 neproběhla sametová revoluce a vláda komunistické strany neskončila, dost možná by obyvatelé Žižkova znali tuhle populární pražskou čtvrť úplně jinak. Žádné staré domy, chyběl by i stadion fotbalové Viktorky. Všude jen paneláky a uprostřed magistrála. K 40. výročí asanace Žižkova městská část vystavuje zajímavé historické fotografie a další materiály.

Pohledem Magdaleny Havlíkové: Starostka má kytičky ráda

Žižkovem a Vinohrady v posledních dnech hýbou květiny. Starostka třetí městské části Vladislava Hujová přirovnala samozvané zahradníky k socialistickým „akcím Z“ a oplocování zahrádek k privatizaci veřejného prostoru. Útokem na dobrovolníky, kteří investují svůj čas i peníze do zvelebování okolí bez nároku na cokoliv, ale přestřelila.

AKTUALIZOVÁNO

Kritizovaná starostka Prahy 3 otočila. Květiny se jí líbí, chystá adopci stromů

Jako by nestačilo, že obyvatele Žižkova sužuje několik dopravních uzavírek. Lidé z Prahy 3 teď řeší "květinovou" kauzu. Poprask vyvolal názorový obrat starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) ohledně sázení květin ve veřejném prostoru.

Další uzavírka na Žižkově. Bořivojova ulice se bude rekonstruovat až do října

K uzavírkám ulic na Žižkově se připojila další ulice. Od čtvrtka 3. května auta už neprojedou Bořivojovou ulicí. A to kvůli komplexní rekonstrukci plynovodu. Stavební práce zkomplikují provoz na další žižkovské ulici až do října.

Starostka Prahy 3 kritizuje sázení květin: Je to privatizace veřejného prostoru

Neoficiální výsadba květin v Praze 3 otevřela divokou diskusi na téma přivlastňování veřejného prostoru jednotlivci. Sázení kytiček, tzv. guerilla gardening, se obrátilo proti jeho iniciátorům. Kritizuje ho starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Vražda 40 lidí v budově dnešní základní školy. Praha 3 uctí oběti pietním aktem

Dnes žáci základní školy. Dříve krutí nacisté. Tak lze popsat budovu Základní školy Pražačka. Tam si městská část Praha 3 v pátek 4. května připomene 73. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války. V budově dnešní školy nacisté mučili desítky rukojmích. V těchto místech tak přišlo o život okolo čtyřiceti lidí.

V kempu Pražačka upálí čarodějnice. Na akci zazpívá i Olga Lounová

Čarodějnice přiletí 30. dubna i na Žižkov. A to do rekreačního areálu Pražačka, který je mezi místními velmi oblíbený. Zábavu u ohně si tu každý rok užívají dospělí i děti. Návštěvníci se mohou těšit na kouzla i koncert Olgy Lounové. A to zadarmo.

Muž se na Žižkově pokusil oloupit dvanáctiletého chlapce. Hledá ho policie

/VIDEO/ Pražští policisté pátrají po muži, který se na Žižkově pokusil oloupit dvanáctiletého chlapce. Dítě nejprve škrtil a pak ho udeřil do obličeje. Chlapec začal volat o pomoc a muž z místa utekl. Kriminalisté hledají i muže, který lupiče doprovázel.

Při nočním požáru karavanu na Žižkově uhynuli dva psi. Škoda je sto tisíc

Jednotky pražských hasičů zasahovaly v noci u požáru obytného karavanu  poblíž nákladového nádraží v ulici Jana Želivského na Žižkově. Během zásahu byli nalezeni dva uhynulí psi.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

KRIMI MIX: Agresivní muži v ulicích Prahy. Svoji roli hrál i alkohol

Pražští strážníci přijali v pátek oznámení o agresivním muži, který napadá personál nočního klubu v Jiřské ulici. Muž odmítal se strážníky spolupracovat a pokusil se utéct. Hlídka mu proto nasadila pouta a předvedla ho na služebnu policie. Jiný případ řádění agresivního muže se odehrál na Žižkově. V úterý o tom na svých stránkách informovali sami strážníci.

Puntičkář se zásobou telefonů. Co dalšího skrýval Jaroslav Foglar ve svém bytě?

Pět náhradních telefonů v zásobě. Skříň plná šatů po mamince. Staromládenecká kuchyň. Tak vypadá byt známého spisovatele Jaroslava Foglara v Křišťánově ulici na pražském Žižkově. Ve čtvrtek v 17 hodin před tímto domem odhalila starostka Prahy 3 společně s dalšími pamětní desku na poctu oblíbeného autora. Slavnostním aktem se tak zahájil Rok Rychlých šípů.

Policisté evakuovali studenty a učitele z budovy VŠE. Někdo tam nahlásil bombu

Policie dnes evakuovala studenty a učitele z budovy Vysoké školy ekonomické v Praze. Někdo tu totiž e-mailem ohlásil bombu v areálu školy. Na místo vyrazil pyrotechnik se psem, který je vycvičený v hledání výbušnin.

Jaroslav Foglar bude mít v Žižkově pamětní desku. Slavnostní odhalení bude zítra

Spisovatel Jaroslav Foglar bude mít v Praze 3 svoji pamětní desku. Její slavnostní odhalení se koná ve čtvrtek 5. dubna v 17 hodin v Křišťanově ulici 817/18.

VIDEO: Dva muži se vloupali do bytu. Odnesli si elektroniku za sto tisíc

Pražští kriminalisté pátrají po dvojici mužů, která se ve druhé polovině března vloupala do bytu v Řehořově ulici na Žižkově a odnesla si odsud elektroniku v hodnotě přesahující sto tisíc korun. V neděli o tom na svých stránkách informovali policisté.

Divadlo plné humoru a elektro v Nákladovém nádraží. Prahu ovládla Žižkovská noc

Žižkov plný života a smíchu. Celé publikum Žižkostela na jedné noze. Skákající davy ve světlech a kouři v Nákladovém nádraží. I tak vypadala páteční část multižánrového festivalu Žižkovská noc. Nejen Pražané si tak na Žižkově, Vinohradech a nově i v Holešovicích mohli vybrat hned z několika desítek míst. Poslechnout si mohli nejrůznější muzikanty či literáty. Navštívit mohli i divadelní představení.

OBRAZEM: Zlatým Ámosem se stal David Turek

Vítězem ankety pro nejoblíbenější učitele v Česku se stal učitel hudební výchovy, češtiny a angličtiny David Turek ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na Děčínsku.  

AKTUALIZOVÁNO

Výstava ukáže exlibris v knihách osobností české historie

Výstava v Praze ukáže exlibris v knihách osobností české historie od 16. do 20. století. Exlibris je umělecky provedené označení vlastníka knihy, vytištěné na vnitřní straně desek knihy nebo později v podobě nálepky či razítka. Slavnostní zahájení výstavy v Národní památníku na Vítkově se koná dnes večer a veřejnosti bude expozice přístupná od neděle.

Revitalizace Jiřáku se ruší. Zastupitelé Prahy 3 schválili pouze jeho údržbu

Revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad se konat nebude. Místo jeho přeměny, jejíž součástí mělo být i kácení stromořadí před kostelem, začne pravidelná údržba. V Praze 3 se také ruší Nadační fond na podporu realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkov pro Slovanskou epopej. Oba dva návrhy prosadil tento týden opoziční klub zastupitelů Žižkov (nejen) sobě.

Stovky muzikantů a netradiční místa. Žižkovská Noc se rozšíří i do Holešovic

Začíná jedna z nocí, kdy to na pražském Žižkově nejvíc žije. Užít si ji můžete už tento víkend. Tradičně se bude konat festival s největším počtem kapel v Česku. Letos poprvé po celé tři dny a noci bude Žižkovská Noc vstupovat do hospod, klubů a divadel mimo Žižkov. Přesune se i do Holešovic a Vinohrad. Těšit se můžete na tuzemské a zahraniční hudebníky, progresivní divadlo i nejlepší současnou literaturu.

Plavání zadarmo. Praha 3 přichází s novým projektem pro seniory a rodiny s dětmi

Plavání pro seniory a rodiny s dětmi zdarma. Městská část Praha 3 spouští pro své obyvatele nový projekt Trojka pro seniory a Trojka pro děti. Díky němu si zájemci mohou zaplavat v bazénu Pražačka. A to zadarmo. Radnice na program vyčlenila dokonce pět milionů korun.

Na dopravní situaci na Žižkově dohlédnou strážníci v terénu. MHD se dál zpožďuje

Dopravní situace na Žižkově prošla v uplynulých dvou dnech těžkou zkouškou. V okolí rekonstruované ulice Husitská se tvořily kolony a MHD měla zpoždění. Ke snížení těchto problémů by měly přispět posily z řad pražských strážníků. Ve středu o tom informovala Městská policie na sociálních sítích. Kolony se ovšem Žižkovu nevyhnuly ani dnes a MHD ve směru do centra nabírala až půlhodinové zpoždění. 

AKTUALIZOVÁNO

Doprava na Žižkově měla opět problémy. Řidiči stáli v kolonách

Už druhým dnem pokračovaly problémy v dopravě na Žižkově v souvislosti s rekonstrukcí ulice Husitská. Situace byla sice lepší než včera, v místě se ale stále tvořily kolony. Dopravu ráno zkomplikovala i nehoda tramvaje a osobního vozidla u VŠE. Krátce po poledni už pražský dopravní podnik hlásil, že spoje jezdí bez zpoždění

AKTUALIZOVÁNO

Začala oprava Husitské ulice na Žižkově. Komplikace v dopravě i zpoždění MHD

Dneškem začala oprava Husitské ulice a v místě, především v nedaleké Seifertově ulici, se komplikovala doprava. Autobusy a tramvaje nabíraly kvůli kolonám zpoždění. Vedení Prahy 3 kvůli tomu kritizovalo postup magistrátu i Technické správy komunikací (TSK). Dopravní kolaps má vyřešit úprava značení nebo odtahy aut.

Husitskou měsíce neprojedou auta ani MHD

/INFOGRAFIKA/ V pondělí startuje oprava dopravní tepny na Žižkově. Uzavírky čekají na řidiče také v Libni, Vysočanech nebo v Běchovicích. 

Olga Havlová bude mít na Žižkově svůj strom. Slavnostně vysazen bude 7. března

Praha 3 se zapojila do projektu Rok Olgy Havlové, který má za cíl připomenou odkaz bývalé první dámy vysázením 85 stromů, které jsou symbolem jejích nedožitých 85. narozenin. Slavnostní vysazení Stromu Olgy Havlové se bude konat ve středu 7. března v 15 hodin na Parukářce (Vrch sv. Kříže) a  zúčastní se ho kromě starostky Vladislavy Hujové i Monika Granje, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, a J. E. Mons. Václav Malý, biskup pražský, který požehná stromu. 

Co by se v Praze 3 mělo změnit? Pokud tu bydlíte, můžete návrh podat i vy

Občané často sami nejlépe vědí, co by radnice měla v jejich okolí udělat. A třeba i vy máte nápad, co bychom měla Praha 3 opravit či vybudovat. Pokud bydlíte v této lokalitě, můžete do března sepsat své návrhy. Z nich pak v květnovém online hlasování ostatní občané vyberou ty, které má radnice v roce 2018 zrealizovat.

Krušná noc na Žižkově. V šestém patře domu hořel balkón

V ulici hořel v noci ze čtvrtka na pátek balkón v šestém patře jednoho z domů v Roháčově ulici na Žižkově. Na místě bylo několik jednotek hasičů a hlídky policie.

Metrem D přes Žižkov do Vysočan? Magistrátní výbor souhlasí

/VIDEO/ Magistrátní výbor pro dopravu včera podpořil plán na vedení metra D z Náměstí Míru přes Žižkov až do Vysočan. Aktuální návrh Metropolitního plánu však s takovouto variantou nepočítá. Usnesení výboru je navíc pouze doporučující. Konečné slovo budou mít zastupitelé.

Nová kavárna pro cestovatele. Zakládá ji student VŠE, chybí mu 350 tisíc

Na Žižkově vzniká cestovatelská kavárna. Zakládá ji student Filip Mayer, který je vášnivým cestovatelem a stihl projet již více než 60 zemí světa. V kavárně dobrodruha se budou moci potkávat milovníci cestování i kávy.

Betlémské kaple stojí v Praze dvě. Jedna se ukrývá mezi činžáky na Žižkově

/TOULKY PRAHOU/ Betlémská kaple – Jan Hus a Staré Město. Betlémská kaple – The Plastic People of the Universe a Žižkov. Možná se nyní divíte, ale Betlémské kaple stojí v Praze opravdu dvě. Ta méně známá se ukrývá v útrobách Žižkova, na jednom z jeho typických vnitrobloků. Dochoval se v ní také původní kubistický interiér.

Žižkovem projdou masky. Koná se tu 25. ročník tradičního masopustu

Průvod masek. Zabíjačkové hody a ohňostroj. I letos se nejen Žižkováci mohou těšit na 25. ročník masopustu, který se uskuteční dokonce ve třech dnech. Masky vyjdou z náměstí Jiřího z Poděbrad v úterý 13. února.

VIDEO: Z muže se saxofonem se vyklubal zloděj akrobat

Pražští policisté řešili minulé úterý kuriózní případ krádeže. Na jedné z žižkovských ulic narazili na patnáctkrát trestaného recidivistu, který si vykračoval se saxofonem v ruce. Když ho policisté kontrolovali, dozvěděli se od něj, že se muž rozhodl stát muzikantem a saxofon koupil na burze. Všechno bylo ale trochu jinak, než jak líčil recidivista. V úterý o případu informovali na svých stránkách pražští policisté. 

Husitská ulice projde proměnou. S rekonstrukcí se začne na začátku března

Husitskou ulici na Žižkově čeká od března rekonstrukce. Radnice nechá opravit asi 670 metrů dlouhý úsek mezi Trocnovskou ulici a Tachovským náměstím. Rekonstrukce potrvá asi osm měsíců a kromě povrchů silnice, parkovacích pruhů i chodníků bude opraven i mobiliář a zeleň. Náklady se budou pohybovat kolem 70 milionů.

Židovský hřbitov mezi činžáky. Proč komunisté jeho velikou část zlikvidovali?

Židovský hřbitov. Místo atmosféry Starého Města jsou ale všude činžáky a obrovská věž. Řeč není o nejznámějším židovském hřbitově v centru Prahy, nýbrž o tom na Žižkově. Vznikl už v roce 1680. Jeho rozloha bývala ale mnohem větší. Proč z něj dnes zbyla jen jedna pětina?

AKTUALIZOVÁNO

Nové bistro na Žižkově. Obslouží vás tu bývalí vězni nebo lidé bez domova

Parta mladých lidí dnes na Žižkově otevřela nové bistro. Ale ne ledajaké. Obslouží vás v něm lidé po výkonu trestu nebo lidé bez domova. Sociální, družstevní a veganské bistro Střecha chce sloužit především jako prevence recidivy.

Praha 3 zavádí nové parkovací zóny. Co znamená fialová?

V Praze 3 se mění barvy parkovacích zón. Místo modrých, zelených a oranžových vzniknou od února pouze modré a fialové. Skončí také parkovací karty. Ty nahradí elektronické parkovací oprávnění.

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Praha začala jednat s ČD o odkoupení Nákladového nádraží Žižkov

Praha zahájila jednání s Českými drahami o záměru odkoupit objekt bývalého Nákladového nádraží Žižkov. Detaily jednání zatím obě strany zveřejnit nechtějí, jeho výsledky by měly být známy na jaře tohoto roku. Nákup nemovitosti schválila loni rada hlavního města. V památkově chráněné funkcionalistické budově vznikne kulturní a vzdělávací centrum.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT