VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 3

Městská část se nachází na východ od samotného centra metropole, její území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad.
Praha 3 je čtvrtí, která žije již po celá léta intenzivním kulturním a společenským životem. Zdejší masopusty nebo vinobraní lákají každoročně desítky tisíc návštěvníků. Při návštěvě této městské části byste určitě neměli zapomenout navštívit i Mekku zdejší kultury – palác Akropolis, který je vnímán jako centrum kulturního dění ve čtvrti.

(www.praha3.cz)

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Na Žižkově se rýsují dvě možné koalice. Starosta však kvůli sauně nepadne

Ve vedení třetí městské části se rýsují dvě možné koalice. Kritika starosty Alexandera Bellu v souvislosti s jeho privátní saunou na střeše panelového domu, kde bydlí, do sestavení nové rady nejspíš nezasáhne.

Aktivisté musí vyklidit Kliniku na Žižkově. Nejvyšší soud zamítl jejich dovolání

Nejvyšší soud (NS) patrně zamítl dovolání proti verdiktu o vyklizení Autonomního centra Klinika v Praze na Žižkově. Vyplývá to z databáze InfoSoud. Mluvčí soudu Petr Tomíček ale odmítl případ komentovat s vysvětlením, že soud zatím nemá potvrzeno doručení účastníkům řízení. 

AKTUALIZOVÁNO

Pohřeb Kočky mladšího zastaví dopravu v Praze, magistrát to povolil

Bulvární média spekulovala, jak bude vypadat poslední rozloučením s členem slavné kolotočářské rodiny Jana Kočky mladšího, který zahynul při dopravní nehodě na dálnici D11. Když se před deseti lety konal v Praze pohřeb jeho příbuzného Václava Kočky mladšího, tisíc lidí zablokovalo provoz, truchlily i celebrity a obřadní síň hlídala ochranka a na pořádek dohlížela policie. V pátek se chystá něco podobného ve Vinohradské ulici.

OBRAZEM: Stále ve vzduchu. Na Jarově předvedly své umění špičky street sportu

Den plný vzrušení, adrenalinu a parádních kousků zažili včera návštěvníci akce Habrová street na mutifunkčním hřišti na pražském Jarově. K vidění byla exhibice předních českých jezdců na inline bruslích, skateboardu, BMX a freestyle koloběžce.

Útočník na Žizkově bezdůvodně brutálně napadl dva lidi, policie ho dopadla

Naprosto nesmyslně se jevil případ, který pražští kriminalisté řešili od začátku června. Agresor na Žižkově bez jakéhokoli důvodu krátce po sobě napadl dva kolemjdoucí, jeden z nich skončil v umělém spánku.

Husitská pomalu dostává novou tvář. Při uzavírce došlo k „zašpuntování“ Žižkova

/FOTOGALERIE/ Obyvatelé Prahy 3 a s nimi další Pražané projíždějící Žižkovem toužebně vyhlížejí datum 25. listopadu. Měsíc před Vánocemi dostanou předčasný dárek v podobě předpokládaného dokončení revitalizace Husitské ulice, kde ústí důležitá dopravní tepna oblíbené pražské čtvrti. Při víkendové uzavírce neukáznění řidiči svými auty zacpali objízdné trasy.

Akce Be happy s epi opět na Jiřáku. Epilepsií trpí v Česku kolem 80 tisíc lidí

Komplikovaný život a nepředvídatelné překážky. To musí řešit lidé s epilepsií, kterých je v České republice okolo 80 tisíc. Proto se na náměstí Jiřího z Poděbrad uskuteční 25. září koncert ke dni epilepsii aneb Be happy s epi. Cílem akce je především podpořit nemocné a informovat širokou veřejnost o této nemoci.

Sousedská slavnost na Žižkově podpořila myšlenku komunitních lednic

Lidé ze širokého okolí Koněvovy ulice se setkali ve čtvrtek v Komunitním centru Žižkov na Sousedské slavnosti. Pobavili se a vyzkoušeli svou zručnost během tvůrčích dílniček. Hlavním cílem odpoledne, ale byla popularizace myšlenky komunitních lednic.

Na žižkovské zdi jsou ptáci z ráje. Greenpeace upozorňuje na kácení pralesů

/FOTOGALERIE/ Na zdi v Prokopově ulici, kde se mohou legálně vyřádit příznivci tzv. streetartu, tedy pouličního umění, se uhnízďují ptáci. Polská umělecká dvojice Dwa Zeta zde od čtvrtka maluje velký obraz s rajkami, které žijí v deštných pralesech ostrova Papua. Ekologická organizace Greenpeace chce touto akcí upozornit na ničení tropických pralesů v Indonésii.

Program pro starší návštěvníky mladé duchem. Praha 3 pořádá akci pro seniory

Náměstí Jiřího z Poděbrad bude ve středu odpoledne patřit hlavně důchodcům. Městská část Praha 3 je spolupořadatelem druhého ročníku Fresh Senior festivalu, který byl podle organizátorů měl zaujmout starší návštěvníky mladé duchem. Vždyť věk je jenom číslo! 

Nový žižkovský starosta přetáhl část opozice. Částečná zrada, tvrdí Zelení

/INFOGRAFIKA/ Starostku třetí pražské městské části Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09) nedávno nahradil Alexander Bellu (ODS), který přibral do rady i část dosavadní opozice. Belluovi kritici v tom vidí vypočítavost a snahu o zviditelnění před volbami.

Divadlo Ponec otevře speciálním programem adorujícím ženu. Tančit mohou i diváci

Žižkovské taneční divadlo Ponec v pondělí večer zahájí svou další sezonu programem speciálně připraveným pro tento den. Představení Marty Trpišovské a Michaela Vodenky nazvané Žen - schön je premiérou a zatím i jedinou reprízou, adoruje ženu, její tělo i duši, a zachycuje rozmanitost ženského světa.

Opilec sprostě nadával strážníkům. Nechtěl přestat, tak skončil na záchytce

O tom, že sprostě pokřikovat na strážníky je jako draždit hada bosou nohou, se včera krátce před půlnocí přesvědčil notně opilý muž. Kdyby si dal říct, přestal a tiše zmizel, asi by nocoval doma. Jelikož k tomu nedošlo, akce vyvolala reakci. Byl odvezen na záchytku a ještě bude mít opletačky s úřadem.

Armádní muzeum se za 600 milionů opraví, na základní kámen klepali kladívkem TGM

Na pražském Žižkově byla v pondělí slavnostně zahájena rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, sídla Vojenského historického ústavu (VHÚ). Za zhruba 600 milionů korun bude vybudován nový vchod nebo zastřešeno nádvoří. V plánu je ztrojnásobení výstavní plochy na úkor depozitářů, uvedl VHÚ na svých webových stránkách.

Na Jarově vznikne obytná čtvrť, projekt nebudí vášně jako mrakodrap Trojlístek

Když v roce 2017 představil developer projekt třicetimetrového mrakodrapu na pražském Jarově, obyvatelé hovořili o podvodu. Takzvaný Trojlístek jako součást výstavby Zelené město u Spojovací budil vášně. Plány na vybudování bytů, kanceláří a obchodu v ulici Na Jarově už tolik vášní nebudí.

Nákladové nádraží Žižkov chce koupit město. Developer si klade podmínku

/FOTOGALERIE/ Magistrát má zájem o koupi Nákladového nádraží Žižkov i s pozemky na jižní straně památkově chráněného objektu. Pražští radní rozhodli, že pro město bude výhodnější koupit 62 tisíc čtverečních metrů pozemků za 662 milionů než zvažovaných 467 tisíc metrů čtverečních za necelých 581 milionů korun.

Žižkov slaví vznik republiky. Švejk si dal pivo, výstava ukáže i zájezd Viktorky

/FOTOGALERIE/ Ku příležitosti oslav 100. výročí od založení Československa připravila v tomto týdnu třetí pražská městská část výstavu s názvem My, národ československý jako součást projektu Po stopách „osmiček“ v Praze 3. Žižkovská expozice ukazuje zajímavé materiály z období mezi lety 1918 a 1938, které jsou spjaty s touto legendární čtvrtí. Praha 3 vyrobila také „živou“ pozvánku.

OBRAZEM: Prvorepublikový den připomněl atmosféru předválečného Československa

Vrch Vítkov se dnes stal dějištěm unikátní připomínky dob před druhou světovou válkou. Městská část Praha 3 zde uspořádala Prvorepublikový den. K vidění byli veteráni, dobové oděvy i uniformy či pohlednice z fronty na výstavě artefaktů z bojišť 1. světové války.

Velký návrat se blíží. Miminka opět polezou po žižkovském vysílači

Sochy miminek od autora Davida Černého se vrátí na žižkovský televizní vysílač již letos na podzim. Sochy byly z věže odstraněny na podzim 2017 a původně měly znovu lézt po věži v květnu. Při jejich revizi se ale plány změnily.

KRÁTCE: Zažijte na Vítkově první republiku

V neděli 2. září pořádá Praha 3 na vrchu Vítkov Prvorepublikový den. Akce připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Od 10 do 18 h můžou zájemci vidět výstavu veteránů, nahlédnout do vojenského tábora československého vojska a četnictva a prohlédnout si pohlednice z fronty na výstavě artefaktů z bojišť 1. světové války. O zábavu se postará venkovní žižkovská hospoda s dobovou hudbou i občerstvením. 

"Plastici" oslaví koncertem 50 let, chtěli by pozvat Martu Kubišovou

Členové slavné undergroundové skupiny Plastic People of the Universe (PPU) oslaví 50 let od založení kapely prosincovým koncertem v pražském Paláci Akropolis. Mezi pozvanými hosty by rádi viděli i Martu Kubišovou, která měla před lety zpívat na jejich albu Půlnoční myš. V rozhovoru s ČTK to řekl současný kapelník PPU, klávesista a zpěvák Josef Janíček.

Hrdinka od rozhlasu a muž s odhalenou hrudí.Výstavy na Vítkově se věnují okupaci

Vzpomínky při příležitosti 50. výročí sovětské okupace v Československu ještě stále rezonují. Srpnové události připomínají také dvě aktuální výstavy v Národním památníku na pražském Vítkově. Návštěvníci se seznámí s příběhem neznámé hrdinky od rozhlasu a uvidí ikonickou fotografii muže, který se v roce 1968 v Bratislavě odhalenou hrudí postavil ruskému tanku.

Výstava, koncert i vyprávění historiků. Praha 3 připomene srpen 1968

Letošní rok s magickou osmičkou na konci s sebou nese výročí mnoha historických událostí. Městská část Praha 3 je oslaví několika koncerty, vyprávěními i výstavou. Akce se koná jako součást projektu Po stopách „osmiček“, který radnice letos spustila. Cílem je srpen 1968 a další důležitá data především připomenout.

Promenáda v dobových plavkách i veteráni. Vítkov se promění na první republiku

První republika, to byly časy. Vrch Vítkov se promění ve výstavu veteránů a přehlídku československého četnictva. V neděli 2. září pořádá městská část Praha 3 Prvorepublikový den, který připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Podívat se budete moci i na promenádu v dobových plavkách.

Zástavba žižkovského nákladového nádraží je opět blíž skutečnosti

Chystaná proměna nákladového nádraží Žižkov poblíž Basilejského náměstí v Praze dostává konkrétnější obrysy. Developer Central Group předložil rezidenční projekt své Parkové čtvrti k posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Mezi roky 2020 až 2025 má zde vyrůst 1650 bytů, šestitřídní mateřská škola a několik obchodů, kaváren či restaurací v přízemí bytových domů. Parkovací stání a garáže sahající až do tří podzemních podlaží mají pojmout na 1770 automobilů, vyplývá z projektu.

Mimina z Žižkovské věže mají opuštěného sourozence. Samotář se ukrývá na úřadě

Jedno z mimin Davida Černého uteklo. A to už téměř před 20 lety. Prvorozené dítko se ukrylo kdesi na úřadě Prahy 3. Své bratry a sestry zanechalo na Žižkovské věži nebo třeba na Kampě. Ikonickou plastikou miminka se tak pyšní právě třetí městská část. Získala ji za necelých 100 tisíc od známého sochaře Davida Černého. Mimino se dokonce před lety podívalo na krátkou dobu do Nizozemska. Od té doby ale stále sídlí někde na úřadě.

Auto lepší než sanitka. Žena na vozíku se konečně dostala z Husitské k lékaři

Opravy Husitské ulice na Žižkově uvěznily v bytě paní Terezu Vostrou, která má svalovou dystrofii a pohybuje se na šestikolovém elektrickém vozíku. Pražský deník na její případ upozornil po návštěvě minulý týden, žena s tracheostomií totiž již měsíc nemohla opustit byt v ulici U Božích bojovníků.

Indiánské čelenky nebo masky zvířat. Praha 3 pořádá pro děti workshopy zdarma

Nevíte si rady, jak zabavit děti o prázdninách? Vezměte je na kreativní workshopy v Integračním centru Zahrada na Žižkově. Příchozí se mohou každý čtvrtek zúčastnit tvůrčí dílny s jinou tématikou, a to zdarma. Pokaždé si ale odnesou vlastnoručně vytvořený výrobek.

Městská část vyhnala lidi ze Žižkova. To se musí hned zarazit, žádají Zelení

Zdá se, že obyvatele Prahy 3 netrápí pouze dopravní situace. Problémy jsou podle některých politických subjektů či občanských iniciativ také ohledně bydlení. Filip Hausknecht ze Strany zelených spoluzaložil sousedské sdružení s názvem Dostupné bydlení pro Žižkov, kandidát do zastupitelstva třetí městské části tím chce vyřešit bytovou krizi.

Startuje odložená oprava Koněvovy ulice. Chtějí odříznout Žižkov, reagují lidé

O dva týdny posunutá rekonstrukce horní části Koněvovy ulice - jedné z páteřních cest na pražském Žižkově - je tu. Dělníci zahájí práce u velké křižovatky Ohrada už v úterý. Technická správa komunikací (TSK) plánuje uzavírku komunikace do 16. srpna.

Na Žižkově se už bát nemusíte. Od podzimu na pořádek dohlédnou noví strážníci

Bezpečnější Žižkov? V městské části Praze 3 se pravidelně pohybuje okolo padesáti lidí bez domova. I z tohoto důvodu by mělo na podzim přibýt městských strážníků. Ředitel městské policie Eduard Šuster potvrdil, že Praha 3 by měla být nejspíše mezi prvními třemi městskými částmi, u kterých k navýšení strážníků dojde.

S bratrem Žižkou zvítězíme! Husité na Vítkově opět porazili křižáky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V sobotu se na pražském vrchu Vítkov uskutečnil již šestý ročník akce Hrr na ně!, která přiblížila tvrdou bitvu, již o strategický bod svedli v roce 1420 husité s míšeňskými a rakouskými křižáky. Úchvatnou podívanou doprovázenou odborným komentářem sledovalo v krásném letním dni několik stovek spokojených diváků.

Doprava na Žižkově: Rekonstrukce Koněvovy se odkládá. Bus 207 mění trasu

S trochou nadsázky se dá říct, že žižkovské ulice připomínají "vozové hradby" z husitských dob. Dopravní omezení v Husitské způsobilo v březnu totální kolaps, obyvatele Prahy 3 však i teď drtí uzavírky. Jedna z nich se proto odloží.

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

Obchod za miliardu. Dům odborových svazů na Žižkově koupil šéf firmy SIKO

Dům odborových svazů (DOS) mění majitele. Funkcionalistickou stavbu vedle pražského stadionu fotbalové Viktorie Žižkov prodali odboráři podle zdrojů Deníku za více než miliardu korun. Novým majitelem by měl být Vítězslav Vala, šéf firmy SIKO vyrábějící koupelny a kuchyně. 

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

Žižkovský trenér Mikolanda: Chceme se stabilizovat a za rok něco dokázat

/ROZHOVOR/ Měl před sebou nadějnou kariéru. Hrál za mládežnické reprezentace, z Žižkova přestoupil do slavného West Ham United. Zdravotní komplikace, které ho málem připravily o život, mu ale nedovolily pokračovat.

Studenti představí model budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov

Studenti Fakulty architektury ČVUT na vernisáži 9. července v Informačním centru Prahy 3 představí možnou podobu budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov. Tématem jejich práce bylo pokusit se najít způsob, jak objekt logicky rozdělit a dostavět tak, aby mohl do budoucna plnit potřeby různých kulturních a vzdělávacích institucí včetně bydlení a umístění studentských kolejí. Výsledkem práce studentů pod vedením ateliéru Redčenkov-Danda je model v měřítku 1:87, vystaven bude do 31. srpna. Novináře o tom za organizátory informovala Zdena Selingerová.

KRÁTCE: Klinika nemusí platit

Aktivisté obývající Kliniku v Jeseniově ulici nemusí státu zaplatit 360 tisíc korun za období od března do října 2016. 

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Žižkově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 29. června, se podíváme na Žižkov!

Sláva na Žižkově: Komunitní centrum má lednici pro sdílení potravin

Kam patří komunitní lednice? Přece do komunitního centra. Jedno z chladicích zařízení projektu Samsung Bezezbytku dnes přibylo do Komunitního centra Žižkov v Koněvově ulici. Projekt chce pomoci minimalizovat množství vyhozených potravin a zároveň se snaží o propojení lidí v dané lokalitě. Provoz lednice slavnostně zahájili David Gregor, místostarosta Prahy 3 a Tereza Vránková ze společnosti Samsung Electronics.

Radnice třetí městské části má novou koalici i starostu

Krize vyvolaná odchodem starostky Hujové z TOP 09 vyústila jejím odvoláním z politické funkce. Na její místo se dostal dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Strany se dohodly i na nové koaliční smlouvě, ve které dosavadní koaliční strany TOP 09, ODS, ČSSD a Volba pro město doplní ještě STAN, KDU-ČSL a Strana svobodných občanů. 

AKTUALIZOVÁNO

Hujovou na radnici Prahy 3 nahradí Bellu. Starostka: Doba politických loutek

Zastupitelstvo třetí městské části na úterním zasedání odvolalo starostku Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09). Na jejím místě ji nahradí dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS). Odvolána byla i radní Jaroslava Suková (dříve TOP 09). Sami v radě skončili Lucie Vítkovská a Michal Papež z ODS.

Žižkov v novém kabátě. Architekti navrhli lepší přístup k Bezovce i jiný chodník

Seifertova ulice v novém kabátě. Architekti z ateliéru Edit! vytvořili druhou variantu budoucí podoby frekventované ulice na pražském Žižkově. Následné alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská vytvořilo studio na základě připomínek komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a jestli bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.

Žižkovská verze Mnichova. Končící starostce Hujové se nelíbí kroky bývalé strany

Situace na radnici třetí pražské městské části se každým dnem vyhrocuje. Na začátku tohoto týdne k tomu přispěla starostka Vladislava Hujová, která se po vystoupení z TOP 09 dostala de facto do opozice. Jednání její bývalé strany s ODS a ČSSD označila za "žižkovskou verzi Mnichova".

ANO, pomaleji už to nejde, kritizují lidé. Uzavírka Husitské se však zkrátí

Zahájení rekonstrukce Husitské ulice na chvíli zcela ochromilo pražský Žižkov. Ačkoliv se doprava v Praze 3 přece jen trochu stabilizovala, obyvatelé si oddechnou, až bude Husitská kompletně průjezdná. Od pondělí auta mohou na vozovku z Orebitské ulice směrem do centra.

Žižkovské pivobraní již posedmé. Pražané čekali na Slepého krtka i půl hodiny

/VIDEO/ Pivo. Jídlo. Hudba. Na Parukářce si Pražané vychutnávali již sedmým rokem Žižkovské pivobraní. Ochutnat mohli zlatý mok dokonce ze 40 minipivovarů. Největší frontu stáli milovníci piva na oblíbeného Slepého krtka. Před stánkem si tak vytrvalci počkali okolo půl hodiny.

Nenecháme vás v tom. Žižkovská radnice nabízí lidem pomoc po krupobití

Silná bouře, která se ve středu prohnala Prahou, napáchala velké škody kromě vinohradské nemocnice hlavně na území Prahy 3. Městská část nabídla občanům pomoc při úklidu a vypouštění zatopených prostor.

Žižkov opět hostí pivobraní. Akce není zaměřená na spotřebu, spíš na degustaci

/VIDEO/ Ačkoliv 1. červen je zasvěcen po celém světě dětem, minimálně jedna část Prahy pořádá akci hlavně pro dospělé. V parku Parukářka se koná v pátek a v sobotu už sedmý ročník tradičního festivalu Žižkovské pivobraní. Organizátoři však upozorňují, že "pivachtiví" rodiče mohou vyrazit i se svými nezletilými potomky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT