VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 2

Praha do konce srpna musí opravit barokní bastion u Folimanky

Praha - Praha do konce srpna musí opravit barokní bastion novoměstských hradeb u Folimanky, kde vypadává zdivo. Severní zeď je v havarijním stavu, stavební úřad proto nařídil opravu a odvodnění. Podle usnesení rady vyjde téměř na 47 milionů. Radní dnes schválili vypsání veřejné zakázky. Části kamenné zdi se v předchozích letech několikrát zřítily.

Památkáři souhlasí s novou stavbou u Apolináře, musí být přízemní

Praha - Národní památkový ústav souhlasí s jednou ze tří navrhovaných variant nové výstavby v areálu porodnice u Apolináře. Nový objekt musí být přízemní a zachovávat symetrii areálu. Magistrátní Sbor expertů požaduje plán rozvoje areálu na příštích až 20 let, vyplývá to ze zápisu z jejich zasedání.

Agresor prý napadl psa i jeho pána

Praha - Útok na psa a následně i na jeho majitele šetří pražská policie. Mělo k tomu dojít v úterý večer v Rybalkově ulici na Vinohradedch. Muž, který byl na procházce se čtyřnohým kamarádem, si chtěl koupit cigarety, a proto svého chlupáče přivázal před trafikou.

OBRAZEM: Výstavu světců ze dřeva mohou navštívit i nevidomé děti

Praha - Dřevěné reliéfní obrázky světců a patronů s jejich atributy jsou vystaveny v mázhausu v přízemí Novoměstské radnice v Praze až do 21. června. Expozice je určena zejména nevidomým dětem, ovšem je samozřejmě vhodná i pro ostatní návštěvníky, kteří navíc ocení i pestrou barevnost celé třicetikusé kolekce. Patronem výstavy je Václav Malý, světící biskup pražský.

Pražská Vinohradská bude do tří let kompletně zrekonstruována

Praha /VIZUALIZACE/ - Na pražské Vinohradské třídě budou rozšířeny chodníky, přibudou koše a lavičky a přesunou se některé zastávky. Oprava se týká Vinohradské mezi křižovatkou za Muzeem ke stanici Želivského. Studii rekonstrukce, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR), v pondělí novinářům představil náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).

Cizinci pobodali mladíka, který se zastal své sestry

Praha - Podařilo se zabránit vážným následkům - a kdo ví, zda dokonce ne vraždě. Tak pražská policie nahlíží na noční zásah na Karlově náměstí, v centru metropole, kam byly hlídky přivolány v neděli hodinu před půlnocí. Přesněji: krátce před 23. hodinou dostala policie hlášení o řádění dvojice agresorů nejprve slovně napadajících 30letou ženu - a poté útočících na jejího mladšího bratra, který se sestry zastal.

Sochařka vystaví na nádvoří Novoměstské radnice velké prádlo

Praha - Výstava sochařky Veroniky Psotkové "Velké prádlo" představí od 9,. června do 30. září novou stejnojmennou sestavu drátěných plastik, které spolu s dalšími sochařskými objekty zabydlí nádvoří Novoměstské radnice v Praze. Výstava je koncipována ze tří sochařských celků, které spolu vytvářejí jemnou dějovou linku a současně představují různé přístupy autorčiny tvorby.

Výstava připomíná konflikt na Ukrajině

Praha - Válka a mír v ukrajinské oblasti Donbas je ústředním tématem výstavy pětadvaceti velkoformátových fotografií, která je k vidění na Karlově náměstí v Praze. Výstava s názvem Donbas: válka a mír má za cíl ukázat široké veřejnosti těžké osudy obyvatelů Ukrajiny, podnítit diskuzi a zamyšlení se nad vážností situace.

Koncert na náplavce zahájí romský festival Khamoro

Praha - Koncert na pražské náplavce v neděli zahájí 17. ročník Světového romského festivalu Khamoro. Na Rašínově nábřeží se od 20 hodin zhruba do půlnoci uskuteční dvě hudební vystoupení, pak bude hrát ještě diskžokej romské i české písně.

Věčný odpočinek v sousedství velikánů musí schválit komise

Praha - Když už odpočívat, a ještě k tomu na věčnost, tak ať má člověk vhodné sousedy. Není proto divu, že některé lidi přitahuje spočinout po smrti v hrobě na vyšehradském hřbitově, kde jsou pochované i významné osoby české historie. Když před nedávnem zemřel bývalý předseda vlády Stanislav Gross, jeho manželka uvedla, že by ho ráda pochovala právě na tomto místě.

Kouzelníkovi s penězi dali svědci jméno

Praha /VIDEO/ - Už jednou svědci v této kauze pomohli - a nyní by snad mohli pomoci znovu. V to věří pražští policisté, kteří se od poloviny dubna snaží objasnit krádež ve směnárně na Vinohradech. Do provozovny v Jugoslávské ulici přišel cizinec žádající výměnu pěti tisíc eur za koruny - a při tom předvedl zručnou manipulaci s penězi vskutku hodnou eskamotéra. 

Zpěvák Vlasta Horváth: Do SuperStar bych znovu šel jedině v roli porotce

Praha /ROZHOVOR/ - Je tomu deset let, kdy Vlasta Horváth zvítězil ve druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar, kdy ve finálovém klání porazil Petra Bendeho. Na rozdíl od spousty účastníků soutěže, kteří v hudební branži nevydrželi, Vlasta Horváth pravidelně koncertuje, vystupuje v rockovém představení a pomalu také chystá čtvrtou autorskou desku. V poslední květnový den také vystoupí v prostorách areálu Vyšehradu.

Novoměstskou radnici zaplní tradiční i nová řemesla všeho druhu

Praha - Chcete vidět, jak se v nejstarší ruční papírně Velké Losiny vyrábí papír? Viděli jste uměleckého kováře, štukatéra nebo keramika v akci? Chcete se nechat učesat od profesionální kadeřnice či se nechat nalíčit kosmetičkou? Věděli jste, že i fotograf, zahradník či oděvní návrhář jsou řemesla, která se dají vyučit?

Stíhaného exstarostu Prahy 2 soudy pravomocně očistily

Praha - Skutky se z podstatné části skutečně staly, ale nejsou trestným činem. K takovému závěru dospěl ve čtvrtek odvolací senát Vrchního soudu v Praze, který posuzoval počínání někdejšího starosty Prahy 2 Jiřího Palusky. Ten byl verdiktem senátu Vladimíra Vočky pravomocně zproštěn obžaloby ze zneužití pravomoci v souvislosti s přidělením dvou obecních bytů, které získali jemu blízcí lidé.

Agresivní pobuda hrozil strážníkovi nakažením AIDS

Praha - Zašpinění a smradlaví byli muž a žena, kteří se ve středu odpoledne vezli centrem Prahy tramvají jedoucí na lince číslo 16 - a už jen svou přítomností obtěžovali cestující. Ti proto na páchnoucí osoby upozornili strážníka-okrskáře, který ve voze právě vykonával kontrolní činnost. Snaha zakročit proti pobudům ale nebyla jen tak.

Ve výšce i na zemi pocítili lidé slepotu. Přijela Kavárna Potmě

Vinohrady /FOTOGALERIE/ - Od nevidím do nevidím. Taková je otvírací doba kavárny, která parkuje u kostela svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze. Dvacetimetrový autobus se začerněnými skly však dává tušit, že se nejedná o obyčejné občerstvení.

Která proměna kraje je ta nejlepší? Lidé mohou hlasovat

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Na Vyšehradě v sobotu začal 7. ročník výstavy Má vlast cestami proměn. Partnery této výstavy je celkem 11 krajů včetně Středočeského, který na slavnostním zahájení reprezentoval hejtman Miloš Petera. Cílem výstavy je ukázat, jakým způsobem se proměňují obce.

Za legalizaci konopí pochodovalo centrem Prahy na 5000 lidí

Praha - Za legalizaci konopí pochodovalo v pátek centrem Prahy za doprovodu hudby na 5000 převážně mladých lidí. Policie udělila za marihuanu několik blokových pokut, jinak se pochod obešel bez incidentů, sdělil velitel zásahu. Pochod vyšel po poledni z Karlova náměstí a došel přes Václavské náměstí na ostrov Štvanice, kde akce vyvrcholila happeningem.

Praha 2 podala magistrátu podnět k šetření házení vajec na Zemana

Praha - Tajemník Prahy 2 podal na magistrát hlavního města podnět, aby bylo prošetřeno házení vajec na prezidenta Miloše Zemana při loňské demonstraci 17. listopadu na Albertově. Řekla to Kateřina Veselá z kanceláře starostky. Úředníci z odboru správních agend městské části dříve rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem.

Mladí pijáci se chtěli před strážníky ukrýt

Praha - Schovat se před pražskými strážníky měla v úmyslu trojice mladíků, kteří v noci na úterý popíjeli v jedné z restaurací v pražské Žitné ulici. Sotva členové hlídky krátce před jedenáctou večer vstoupili do provozovny, všimli si trojice velmi mladě vyhlížejících hostů běžících směrem k záchodkům.

U rozhlasu mají pamětní desku dosud neznámí obránci z roku 1945

Praha /FOTOGALERIE/ - Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministrů i některých pamětníků byla v úterý v budově Českého rozhlasu odhalena pamětní deska se jmény dalších 81 lidí, kteří v květnu 1945 padli při obraně Československého rozhlasu. Sobotka na vzpomínkové akci k 70. výročí Pražského povstání varoval před překrucováním dějin. Konec války v květnu 1945 pro Čechy nemá jiný výklad než osvobození, je přesvědčen.

Směnárnici filuta obral o padesát tisíc korun

Praha - Byl to hotový eskamotér - a podle všeho nebyl sám. To pražští policisté vědí o návštěvníkovi směnárny v Jugoslávské ulici na Vinohradech, který se jedním chmatem obohatil o více než 50 tisíc korun. Muže, jehož podobu zachytily bezpečnostní kamery, hledají již od poloviny dubna. Prozatím marně, a tak v úterý záběry zveřejnili a obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc.

Multižánrový festival Vyšehraní opět zaplní Vyšehrad

Praha - Podvanácté se na pražském Vyšehradě koná multižánrový festival divadla a hudby Vyšehraní. Tradičně ho doprovází řada akcí pro děti i dospělé. Letošním mottem přehlídky je Jak to zní po přízni…, což podle její ředitelky Martiny Dimmerové dává tušit, že spousta účinkujících bude příbuzensky propojena.

Bezbarierový autobus Rudolf byl pokřtěn

Praha /FOTOGALERIE/ - Příjemná atmosféra. A dobrý pocit. Jinak nelze nazvat čtvrteční dění v areálu Jedličkova ústavu a škol na pražském Vyšehradě.

Revoluci v líbání odstartuje Líbačka na Náplavce

Praha - Tradičnímu prvomájovému líbání pod rozkvetlou třešní odzvonilo. Letos se milencům nabízí skvělá příležitost jít proti proudu a okusit polibek pod citronovníkem. Stačí přijít 1. května od 12 hodin na pražskou Náplavku.

OBRAZEM: Spálení jídla přineslo škodu za desetitisíce korun

Praha - Několik psů menších plemen i většího hafana zachraňovali ve středu dopoledne pražští hasiči při požáru na Vinohradech. Do Rejskovy ulice, kam se sjely vozy z centrály i ze stanice ve Strašnicích, byli přivoláni 13 minut po desáté hodině.

Porodnice u Apolináře oslavila 140 let od svého založení

Praha /FOTOGALERIE/ - Mezi červenými cihlami bez omítky, které jsou poznávacím znamením pražské porodnice, se před sto čtyřiceti lety narodilo první dítě holčička. Právě toto výročí si v úterý připomněla porodnice u Apolináře, která je jednou z nejdéle otevřených porodnic na světě. Součástí oslav bylo i odhalení památní desky. Na ní je vyobrazen Josef Hlávka, architekt a stavitel Zemské porodnice, což je původní název budovy.

Radnice poskytne peníze na kulturní projekty

Vinohrady - Desítky pražských kulturních projektů se uskuteční i díky veřejné finanční podpoře radnice Prahy 2. Radní odsouhlasili poskytnutí daru osmadvaceti projektům z oblasti kultury. Celkem se mezi ně rozdělí 600 tisíc korun. Celkem se o podporu ucházelo 76 hudebních, divadelních, výstavních a jiných kulturních projektů od 68 různých žadatelů.

Házení vajec: Praha 2 je militantně pravicová, míní Miloš Zeman

Praha - Kdyby se házela vejce na pravicového prezidenta, Praha 2 by postupovala jinak, řekl v úterý prezident Miloš Zeman k rozhodnutí radnice druhé městské části, podle níž loňské házení vajec a dalších věcí na pražském Albertově nebylo přestupkem. Zeman to řekl na setkání se zástupci Středočeského kraje při zahájení třídenní návštěvy regionu.

Pracovna v parku v Havlíčkových sadech nebude, radnice nesouhlasí

Praha - Rada Prahy 2 v pondělí neschválila umístění pracovny pod širým nebem v Havlíčkových sadech. Médiím to řekla mluvčí městské části Ilona Chalupská. Pořadatelům, kteří o chystaném projektu v pondělí informovali média, radní doporučili zůstat v Riegrových sadech, kde byla pracovna loni. Autoři projektu jsou verdiktem zaskočení, rozhodnutí rady podle nich může znamenat konec projektu.

Nádraží Vyšehrad čeká oprava, památkáři projekt kritizují

Praha - Chátrající budova pražského nádraží Vyšehrad se konečně dočká proměny. 
V první polovině dubna nabylo právní moci stavební povolení, které získal majitel, firma Rail City Vyšehrad. V jejím projektu je kromě rekonstrukce také dostavba dvou okolních budov. Náklady se odhadují kolem 250 milionů korun.

Pražští lidovci si na celodenním zasedání zvolí nové vedení

Praha - Pražští lidovci si v sobotu po dvou letech zvolí nové vedení. Pozici předsedy bude obhajovat pražský radní pro kulturu Jan Wolf. Předpokládá se, že volební zasedání navštíví šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další vrcholní představitelé strany, kteří budou usilovat o podporu delegátů před květnovým celostátním sjezdem.

Uzavřeno. Házení vajec na prezidenta nebylo ani přestupkem

Praha - Házení vajec a dalších předmětů na prezidenta Miloše Zemana, které odpůrci hlavy státu uskutečnili loni 17. listopadu na pražském Albertově, nebylo ani přestupkem. K tomuto závěru dospěla radnice Prahy 2, která proto vrhače nijak nepotrestala. Oznámil to v pátek vedoucí odboru správních agend Ondřej Jícha. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem.

Memorandum stvrdilo pomník Miladě Horákové

Vinohrady - Memorandum o přípravě Památníku obětem komunistické totality, jejichž symbolem je komunistickým režimem popravená dr. Milada Horáková, podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Stvrdili tak záměr, jehož výsledkem má být postavení pomníku obětem komunistických perzekucí v prostorách zahrady Ztracenka v horizontu tří let.

Se Stanislavem Grossem se rozloučili politici i veřejnost

Praha /FOTOGALERIE/ - S bývalým premiérem Stanislavem Grossem se ve středu na Vyšehradě rozloučili ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), někteří členové vlády, další politici a desítky lidí. Gross minulý týden ve věku 45 let podlehl těžké nemoci. Smuteční obřad se uskuteční v rodinném kruhu. Vláda si jeho památku připomněla minutou ticha.

Karikaturista Dostál: Naším snem je otevření muzea kresleného humoru

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Čtvrt kila ČUK, tak zní název aktuální výstavy, uspořádané k výročí 25 let existence České unie karikaturistů. Nejen o současném stavu českého kresleného humoru hovořil jeden z pořadatelů výstavy, karikaturista Jaroslav Dostál.

Lodě na vodě uzavřely náplavku, podle náměstka bez povolení

Praha - Pořadatelé výstavy Lodě na vodě několik dní před zahájením výstavy uzavřely vltavskou náplavku. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) tvrdí, že bez povolení. Od magistrátu a Prahy 2 prý mají uzavření náplavky povolené až od čtvrtka, řekl médiím. Ředitel výstavy pochybení odmítl. Pražské náplavky jsou zvláště v letním období oblíbeným cílem Pražanů. Po pravém břehu navíc vede páteřní cyklostezka, po níž denně projedou tisíce lidí.

OBRAZEM: Pohled do technického zázemí pražského hlavního nádraží

Praha - Při rekonstrukci odbavovací haly vzniklo na pražském hlavním nádraží nové řídicí středisko, které se nachází v podzemí, na úrovni trasy metra. Jeho pracovníci dohlížejí na prostory haly 24 hodin denně. K dispozici mají celkem 98 kamer, které snímají všechny veřejné prostory nádraží. V případě, že by vypukl požár, budou o tom na velíně okamžitě vědět. Řídicí středisko úzce spolupracuje s tamní policií.

Bunkr Folimanka je technická paráda, ale nic pro pohodlí, říkají návštěvníci

Vinohrady - Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.

Muzeum čokolády není jenom o prohlížení. Lze tam i tvořit a ochutnávat

Praha - Den bez čokolády je jako den bez slunce. Takové přísloví se hodí pro jedno netradiční muzeum v Praze nedaleko Vyšehradu. Zaměřují se totiž na čokoládu. Jejich cílem je navrátit slávu hlavně českým cukrovinkám zpět do povědomí lidí. Muzeum čokolády se zabývá sběrem, uchováváním a prezentací historie čokolády. Není to ale obyčejné muzeum.

Na Vyšehradě si lidé připomněli Peroutku. Vyzvali Zemana k omluvě

Praha - Asi tři desítky lidí si na pražském vyšehradském hřbitově připomněly památku novináře Ferdinanda Peroutky, který se v poslední době stal předmětem kontroverzí kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana. Právě slova hlavy státu ve svém projevu kritizoval novinář Jiří Peňás. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová novinářům řekla, že kvůli tomu v příštím týdnu podá žalobu na stát.

V nemocnici hořelo. Cvičně jako doopravdy

Praha /FOTOGALERIE/ - Bylo to dobré: všichni pěkně poslechli - a nikdo neplakal. Tohle netradiční zhodnocení hasičského cvičení zaznělo ve čtvrtek bezprostředně po akci na dvoře foniatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Právě její budova v Žitné ulici se stala dějištěm cvičného požáru v přízemní elektrické rozvodně.

Rozklikávací rozpočet: občané mají přístup k stejným datům jako úředníci

Vinohrady - Obyvatelé Prahy 2 mohou nyní sledovat hospodaření své městské části do nejmenších podrobností. Radnice tak v minulých dnech spustila „rozklikávací rozpočet", zahrnující její hospodaření v posledních čtyřech letech. Několik měsíců byl ve zkušebním provozu a po schválení rozpočtu městské části na rok 2015 mohla být spuštěna jeho aktualizovaná verze.

Po opravě hlavního nádraží v budově klesl počet trestných činů

Praha - Počet trestných činů na pražském hlavním nádraží po jeho rekonstrukci výrazně klesl. Loni evidovalo obvodní policejní ředitelství druhé městské části, kam nádraží spadá, 172 případů, zatímco v roce 2007 se jich v budově a blízkém okolí nádraží událo zhruba 600. Na setkání s novináři to uvedl Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která hlavní nádraží opravuje.

Poslední rozloučení s Miroslavem Ondříčkem se konalo na Vyšehradě

Praha /FOTOGALERIE/ - V Praze se v úterý konalo poslední rozloučení s kameramanem světové pověsti Miroslavem Ondříčkem, který zemřel 28. března ve věku 80 let. Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byla otevřena už předtím, aby se s ním mohli rozloučit zájemci z řad veřejnosti. Uctili jeho památku, postáli v tichém zamyšlení, mnozí na chvíli usedli či položili kytičku.

OBRAZEM: Unikající olej vyvolával dojem ohně

Praha - K požáru, kdy ve skutečnosti nehořelo, ale ukázalo se, že jde o malér zcela jiného druhu, byli v pondělí pražští hasiči přivoláni do hostelu v Sokolské ulici v centru Prahy. Na místo zásahu to z centrální stanice opravdu neměli daleko, a tak mohli záhy zjistit, že v tomto případě nebude zapotřebí bojovat s plameny. Nešlo totiž o požár, ale o poruchu výtahu, informovala v úterý Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů.

Praha 2 prodala dům s knihovnou, majitel chce dvojnásobný nájem

Praha - Praha 2 prodala při privatizaci dům v Záhřebské ulici, kde sídlí městská knihovna. Městská část zřizuje vlastní knihovnu ve Vinohradské ulici, pobočka v Záhřebské je součástí městské knihovny, kterou spravuje hlavní město. Podle starosty Jany Černochové (ODS) si proto o ošetření knihovny jako věcného břemene při prodeji budovy měl říct magistrát, která prodej domu schvaloval.

Praha a kreslené vtipy. Karikaturisté slaví pětadvacetileté výročí výstavou

Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava k 25 letům založení České unie karikaturistů s názvem Čtvrt kila ČUK se otevřela 
v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze. Spolek 
v současné době sdružuje osmdesát autorů, jejichž kresby budou moci návštěvníci vidět až do 26. dubna.

Poslední rozloučení s kameramenem Ondříčkem bude 7. dubna

Praha - Poslední rozloučení s kameramanem Miroslavem Ondříčkem se uskuteční v úterý 7. dubna v Bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze. Veřejnost bude mít možnost se s Miroslavem Ondříčkem rozloučit od 12.30 do 13.30 hodin. Následující obřad proběhne od 14 hodin v kruhu rodiny, přátel a blízkých spolupracovníků. Osmdesátiletý umělec umřel v nemocnici v sobotu večer.

Zelená zahrada Smetanka slavnostně zahájí druhou sezonu

Vinohrady - Komunitní prostor Zelená zahrada Smetanka zahájí 11. dubna v 11 hodin novou sezonu. Radnice Prahy 2 prodlouží provozovateli smlouvu na pronájem parcel na rohu ulic Na Smetance a Italská, kde byla vloni tato jediná komunitní zahrada na území druhé městské části otevřena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT