VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 2

Belgická ulice zůstane pro auta uzavřená asi až do konce října

Praha - Belgická ulice na pražských Vinohradech zůstane pro auta uzavřená asi až do konce října. Novinářům to v pondělí řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Chodci tam mohou už v pondělí, provoz zahájí sousedská slavnost. Místním se podařilo zastavit kácení akátů, které mělo být součástí oprav.

OBRAZEM: Ženy, víno a zpěv. Na Grébovce se už podesáté konalo vinobraní

Praha /FOTOGALERIE/ - Nejenom občané Prahy 2 mohli oslavit desáté narozeniny slavností vína, které se pořádají na Grébovce. Hlavní část vinobraní se konala v sobotu odpoledne v prostorách Havlíčových sadů a nechyběl při tom ani letošní „jubilant" Karel IV.  

Dvanáctiletého chlapce na útěku z domova našla policie na Floře

Praha - Dvanáctiletého chlapce, kterého policie hledala po jeho čtvrtečním útěku z domova na pražském Jarově, kriminalisté v noci na dnešek našli na Floře. Hoch je v pořádku, policisté ho předali rodičům. V sobotu to sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Mladík opakovaně kopal do auta strážníků

Praha /VIDEO/ - Když se mi bude chtít, klidně auto rozkopu. To řekl agresivní opilý mladík strážníkům z Prahy 2 – přičemž nehovořil o ledajakém vozidle. Na mysli měl hlídkový vůz městské policie, do kterého se skutečně nerozpakoval kopat, připomněl v pátek Jan Čihák z centrály městské policie událost ze středeční noci.

Víno se v Praze pěstuje na 12,4 ha, o víkendu budou vinobraní

Praha - V hlavním městě se pěstuje vinná réva na 12,4 hektarech. Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) jde o 12 míst, v posledních třech letech se výměra zvedla o pět procent. Letos se však plochy pražských vinic nerozšiřovaly. V pátek začínají na některých místech v Praze vinobraní, přes jarní mrazy a s nimi související ztráty by měla být úroda dobrá.

OBRAZEM: Hlavolamy vystavují na radnici

Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava hry a hlavolamy se již po dvaadvacáté od středy koná v prostorách Novoměstské radnice. Výstava je určena dětem i dospělým, kteří si rádi hrají a dají při tom přednost „deskovkám" před tablety a počítači. Tradičně nejoblíbenější je na celé výstavě velká herna deskových her, kam mohou přijít jejich milovníci hned ráno v 8 hodin a hrát si třeba celý den v kuse. Výstavu bude možné navštívit až do soboty 24. září.

Výstava her nabídne přes 150 hlavolamů i seminář pro učitele

Praha - Výstava Hry a hlavolamy v Novoměstské radnici od středy návštěvníkům nabídce stovky her a přes 150 hlavolamů od českých výrobců. Pro učitele chystá seminář o využití naučných her ve výuce. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ředitel výstavy Pavel Hofrichter.

Požehnáním vínu začalo vinobraní na Grébovce

Praha - Symbolickým lisováním prvních hroznů a požehnáním úrodě v úterý na vinici Grébovka v Praze začalo vinobraní. V pátek a v sobotu se na vinici i na náměstí Míru uskuteční akce pro veřejnost. Jubilejní desátý ročník vinobraní má podtitul Karel IV., otec pražských vinic. Ten také dorazí, ztvárněný hercem Janem Přeučilem, v sobotu na hlavní část oslav do Grébovky. Dnes to na tiskové konferenci oznámili zástupci městské části Praha 2.

KRIMI MIX: Strážnici zmařili potyčku. Měla řešit dluh?

Praha – Peníze. To měl být hlavní motiv a středobod řádění 55letého muže, který napadl 47letou zenu přímo před zraky strážníků z Prahy 2. Došlo k tomu ve čtvrtek ráno na Vinohradech – ve Francouzské ulici hlídka spatřila muže strkajícího do ženy, která se mu snažila ubránit. Žena si pak stěžovala, že ji dotyčný obtěžuje a brání jí vstoupit do domu – přičemž se to nestalo poprvé. Dokonce na něj už asi před měsícem podávala trestní oznámení kvůli nebezpečnému pronásledování!

Slavící slečna zůstala ležet na lavičce

Praha - Neplánovanou dohru mělo o víkendu popíjení mládeže v rámci oslavy narozenin. O události informovala Městská policie Praha ve středu, avšak týká se již sobotního časného rána. Tehdy, bylo to v půl čtvrté, strážnice z Prahy 2 při pochůzce na vltavské náplavce narazila na dívku ležící na lavičce.

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezonu komedií Famílie Joa DiPietra

Praha /FOTOGALERIE/ - Divadlo Na Fidlovačce uvede 15. a 22. září premiéry her současného amerického autora Joa DiPietra – Famílie a Umění vraždy. V první se v režii Juraje Herze představí Eliška Balzerová, Ludmila Molínová, Lukáš Rous, Miloš Vávra, Zdeněk Maryška a Aneta Krejčíková. Druhý titul připravuje režisér Mikoláš Tyc, podle informací z úterní tiskové konference v Praze se bude hrát na Komorní Fidlovačce.

Místo komunitní zahrady na Vinohradech má být multifunkční hřiště

Praha - Místo komunitní zahrady Na Smetance na Vinohradech by mělo být multifunkční hřiště pro školy, jež bude v zimě zakryté nafukovací halou. O rozhodnutí městské části v pondělí Praha 2 informovala v tiskové zprávě. Zahrada fungovala tři roky, za pozemek platila nájem asi 24 tisíc korun ročně. Za zachování zahrady lidé podepisují petici. Městská část jim nabídla, ať si truhlíky přesunou do blízké školní zahrady.

Na Vinohradech připravují hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa

Praha - Divadlo na Vinohradech uvede 16. září premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a studentka pražské DAMU Tereza Terberová.

Lidé podepisují petici za zachování zahrady na Vinohradech

Praha - Lidé podepisují petici za zachování komunitní zahrady na Vinohradech. O její pozemek radnici požádala sousední škola, které chybí sportoviště. V pondělí o tom informovala Pavlína Kalousová, předsedkyně spolku Zelená zahrada, který má zahradu pronajatou do konce roku. 

OBRAZEM: Náplavku roztančili Romové

Praha /FOTOGALERIE/ - Romská kultura a historie byla ve středu k vidění na divadelní Lodi Tajemství, která kotví na Rašínově nábřeží. Program plný hudby, divadla, literatury, workshopů a vzdělávacích seminářů se tak přesunul na hladinu Vltavy. Akci s názvem Roma Big Top odstartovali romští žongléři na náplavce.

Opravy Belgické budou pokračovat i na jaře příštího roku

Praha - Opravy Belgické ulice na Vinohradech budou pokračovat i na jaře příštího roku. Bude dokončen úsek mezi Bruselskou ulicí a Jana Masaryka, řekla na dotaz novinářů mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. V plánu je i vysazení dalších akátů do prázdných míst, z jejich plánovaného kácení, proti kterému protestovali místní, nakonec sešlo.

OBRAZEM: Konec léta! Děti se vrátily do školy

Praha /FOTOGALERIE/ - Prázdniny skončily, a tak školní chodby opět ožily hlasy žáků či studentů. Poprvé do lavice zasedli také prvňáčci ze základní školy Ratibořická v Horních Počernicích. Jejich první školní chvilky zdokumentovali i jejich přítomní rodiče. Na třináctce pojali první školní den ve velkém.

Začal nový školní rok, také na škole fungující od dob Karla IV.

Praha - Začal nový školní rok. Mimo jiné v pražské Základní škole u svatého Štěpána, která funguje nepřetržitě od dob Karla IV. Ten ji v roce 1348 založil. Tamní prvňáčky ve čtvrtek přivítala manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana, starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Potácející se muž s pistolí sypal z tašky konopí

Praha - Muž jevící známky podnapilosti měl za opaskem střelnou zbraň – a ještě se mu z tašky začala sypat marihuana. To byl v úterý ráno případ pro strážníky z Prahy 2, kteří po upozornění na tísňovou linku 156 vyjeli na Vinohradech do Polské ulice. Procházel jí prý zjevně opilý muž, který každou chvíli padal; co chvíli se ocitl na zemi na nebo na některém ze zaparkovaných aut.

Satoranský se před NBA věnoval dětem na basketbalovém kempu

Praha - Velký zážitek si odneslo zhruba 90 mladých basketbalistů, kteří si mohli o víkendu zatrénovat s Tomášem Satoranským. Čtyřiadvacetiletý hráč, který se chystá na vstup do NBA, se jim věnoval v rámci premiérového ročníku svého kempu v Praze na Folimance.

Čeští a slovenští zpěváci zazpívají pro Kapku naděje

Praha - Čeští a slovenští zpěváci a hudební skupiny v sobotu vystoupí v pražském Divadle na Vinohradech pro nadační fond Kapka naděje, který peníze vybrané během večera pošle vybraným nemocnicím na nákup přístrojů. Fond současně zahájí svůj nový projekt Dobrák od kosti. Diváci mohou pořad sledovat v přímém přenosu na televizi Prima.

Vydejte se za záhadami Porodnice U Apolináře a jejího tajemného okolí

Praha - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy Neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Protentokrát zavítáme k nejstarší pražské porodnici a do jejího okolí.

Lidé si před rozhlasem v Praze připomněli invazi z roku 1968

Praha /FOTOGALERIE/ - Před budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech si v neděli lidé připomněli 48. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Právě u rozhlasu se lidé s vojáky, kteří chtěli rozhlas obsadit, střetli a několik jich na místě zemřelo. Jména lidí, kteří během invaze přišli o život, budou v neděli odpoledne přečtena při vzpomínkové akci na Václavském náměstí.

Vinohradská Pražírna není tahák na turisty. Na kávu tam chodí fajnšmekři

Praha - Kavárna Pražírna má všechny předpoklady k tomu, být úspěšná podává se tu čerstvě pražená káva, domácí koláče a navíc se nachází na nejfrekventovanější křižovatce v Praze. Pražírna se nachází kousek od výstupu z metra I. P. Pavlova, v ulici Lublaňská. Zvenku vypadá nenápadně, rozhodně ne jako tahák na turisty. „Ti sem stejně nedojdou, většinou se pohybují okolo zastávky tramvaje a metra," míní majitelka kavárny Vanda Zumrová.

Praha 2 navrhuje omezit otevírací dobu restaurací v Trojické

Praha - Městská část Praha 2 navrhuje omezit otevírací dobu restaurací v Trojické ulici v Podskalí kvůli stížnostem tamních obyvatel. Chce, aby zavíraly ve 23.00. Vyplývá to z přijatých usnesení rady. Vyhlášku ale musí schválit magistrát.

Výstava v Praze představí osud Josefa Toufara a Jana Zahradníčka

Praha - Na Novoměstské radnici se uskuteční multimediální výstava mapující životní příběhy faráře Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka. Expozice s názvem Vzdorovali zlu – dva příběhy českého 20. století představí od 23. srpna do 30. září dvě osobnosti, které vystupovaly proti veřejné manipulaci a odmítly se přizpůsobit totalitním praktikám. V pondělí o tom za organizátory informovala Lucie Kružíková.

Soud vyzval Macha, aby doplnil důkazy o manipulaci se spisem

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 v pátek vyzval někdejšího šéfa fotbalové Sparty Petra Macha, aby předložil důkazy o tom, že v jeho trestním spisu někdo manipuloval s důkazy. Podle soudkyně zatím nebylo prokázáno, že by se tak stalo. Mach po státu požaduje náhradu majetkové i nemajetkové škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) s úroky za to, že podle něj někdo zfalšoval výběrní lístek, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku. Jednání bude pokračovat v listopadu.

Pro pitvy i výchovu lékařů budou na Albertově lepší podmínky

Praha /FOTOGALERIE/ - Pitvy i vzdělávání budoucích lékařů se budou na pražském Albertově odehrávat v modernějším prostředí. Byla dokončena rekonstrukce Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která stála přibližně 25 milionů korun. V úterý o tom informovala mluvčí fakulty Marie Fialová.

Pražané své starosty často vůbec neznají

Praha - Podle červencového průzkumu společnosti Phoenix research znají Pražané ze všech starostů metropole nejvíce Janu Černochovou z Prahy 2. Překvapivě mnoho z nich ale vůbec neví, kdo v čele radnic stojí.

Studenti připravili cirkusové představení o českých pověstech

Praha - Magickými prostory vyšehradských kasemat provedou diváky studenti Cirqueonu, centra pro nový cirkus. Připravili cirkusové představení inspirované starými českým pověstmi, které aktuálně zpracovali. Premiéra představení nazvaného Cirkusové legendy bude 2. a 3. srpna od 20.00, sdělil Otakar Faifr z centra pro nový cirkus

Krvavou rvačku muži nevysvětlili

Praha - Krvavou tečku měl konflikt mezi dvěma muži, který se ve středu za bílého dne odehrál v parku Folimanka. K potyčce dvou rváčů tam strážníky z Prahy 2 přivolali náhodní svědci. Hledat místo incidentu nebylo třeba dlouho; že se děje něco neobvyklého, prozrazoval už na dálku hlasitý křik.

Drama na Vinohradech. Muž se zabarikádoval a hrozil, že vyskočí z okna

Praha - Hodně dramatickou noc mají za sebou pražští policisté. Málem tragicky dopadla hádka muže s jeho partnerkou, která se odehrála ve vinohradském bytě. Muž se totiž zabarikádoval v pokoji a vyhrožoval, že vyskočí z okna. Celou situaci musel řešit zásahová služba. 

Praha 2 bude prodávat městské byty ve veřejné aukci

Praha - Veřejnou aukci obecních bytů na Vinohradech a Novém Městě uspořádá radnice Prahy 2. V úterý to sdělila mluvčí radnice Lenka Prokopová. Jde o pilotní fázi prodeje městských bytů. Byt si bude moci koupit kdokoliv, nejen obyvatelé druhé městské části. Praha 2 už v minulosti privatizovala byty jejich nájemníkům.

Kachně hasiči zachránili dvě ze čtyř dětí

Praha /FOTOGALERIE/ – Vážně jsem byl v úzkých. To v pondělí s úsměvem prohlásil jeden z pražských hasičů, kteří se dopoledne účastnili mise na záchranu kachňat. Rozhodně ovšem nešlo o smích úlevný; k něčemu podobnému nebyl důvod – i když se hasič musel spustit po hlavě do kanálu.

Spolek vrátil život na pražský hřbitov

Praha -  Spolek Malostranský hřbitov si během založení dal za cíl oživovat zanedbaný hřbitov mezi Plzeňskou a Duškovou ulicí. Postupnou spoluprácí s ostatními spolky a veřejností se podařilo pražskou historickou památku opravit. Stavební práce sice stále trvají, sdružení to ale nebrání pořádat v obnovené části nejrůznější kulturní akce.

KRÁTCE: Vestibul metra ozdobilo umění

Praha - Ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí se objevila zajímavá vitrína. Studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze zde vystavují svá umělecká díla. Ta prý mají obyvatele hlavního města alespoň na chvíli odvést od každodenního shonu a přimět je, aby se na pár chvil u vitríny zastavili.

Za nalití mladistvým přijde trest

Praha - Zábavu pokazila v noci na čtvrtek hlídka strážníků z Prahy 2 dvojici mladíků, kteří popíjeli pivo v jednom z barů v ulici Na Zderaze. Kontrola ukázala, že plnoletý není ani jeden z nich – a nápoj, kterým se osvěžovali, rozhodně nebyl nealkoholický.

Kapsářku prozradila cizí karta

Praha - Dopadnout kapsáře jinak než chytit je za nenechavou ruku přímo při činu? Prakticky nemožné. To prohlašovali elitní pražští detektivové už za první republiky – a zřejmě už v době vlády císaře pána. Tak, tak, přikyvují po desetiletí generace jejich následovníků. Ono totiž nejde jen o to chmatáky vypátrat a polapit, ale také jim čin prokázat!

Ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer: Chápu odchod Viktora Preisse

Praha /ROZHOVOR/ - Divadelní sezona 2015/16 před pár dny skončila jak ji hodnotí ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer? „Možná by bylo lepší zeptat se našich diváků, jak sezonu hodnotí oni. Podle jejich ohlasů to byla sezona úspěšná.

Rozkrájený meloun měl hodnotu 10 tisíc korun

Praha /VIDEO/ - Odlákat pozornost – a nenápadně chmátnout pro peníze. To byla taktika, kterou před necelým měsícem vyzkoušel dosud neznámý muž, po kterém pátrají policisté z pražského Nového Města. Hledají zákazníka-nezákazníka.

Originální Milka loď poprvé v České republice. Zamířila do Prahy

Praha /SOUTĚŽ/ - Originální loď plná jemnosti nabrala kurz Praha. Muhboot v letošním roce poprvé brázdí české řeky a po Poděbradech, Mělníku a Litoměřicích zakotví v Praze, kde zakončí svou letošní tour. Od 9. července ji bude možné navštívit na Rašínově nábřeží. Plavby včetně doprovodného programu v přístavu jsou pro všechny návštěvníky zdarma.

KRÁTCE: Návštěvníci Apetit pikniku se nakazili salmonelou

Praha - Několik návštěvníků sobotního Apetit pikniku se nakazilo salmonelou. S informací přišel Český rozhlas, pořadatelé informaci potvrdili na facebookovém profilu.

Praha 2 nesouhlasí se změnou provozovatele památníku heydrichiády

Praha - Městská část Praha 2 nesouhlasí se změnou provozovatele památníku heydrichiády v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, který je na jejím území. Hlavní město, kterému objekt patří, zvažuje, že by kryptu místo pravoslavné církve spravoval Vojenský historický ústav (VHÚ). V kostele se skrývali parašutisté, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Kajakář Hradilek si otevřel multisportovní centrum na Vltavě

Praha - Nedostal se na olympijské hry do Ria de Janeiro, přesto se kajakář Vavřinec Hradilek v poslední době nenudil. Několik týdnů intenzivně pracoval na vytvoření Kayak beach baru na pražské náplavce u Výtoně, který je jeho nápadem. V úterý multisportovní a zábavní centrum s přáteli oficiálně otevřel.

OBRAZEM: Karlovo náměstí patřilo józe

Praha /FOTOGALERIE/ - Při příležitosti Mezinárodního dne jógy si zájemci 21. června na pražském Karlově náměsti vyzkoušeli cvičení jógy. Podívejte, jak si den jógy užili Pražané. 

KRIMI MIX: Děti pily u sochy, ale prý už i doma

Praha - Tři nezletilce popíjející alkohol odhalili v pondělí strážníci z Prahy 2, když je před sedmou večer všímaví občané přivolali k památníku legionářů u Palackého náměstí. Prý si tam děti uspořádaly alkoholový dýchánek! Na místě hlídka skutečně zastihla trojici dívek a mladíka, kteří rozhodně nemohli tvrdit, že jim už bylo osmnáct – a jimž dělala společnost nedopitá láhev vodky.

OBRAZEM: Malostranský hřbitov otevřel své brány po rekonstrukci

Praha /FOTOGALERIE/ - Malostranský hřbitov v Praze Košířích byl v sobotu znovu otevřen po rekonstrukci pro veřejnost. V neděli vzácnou památku navšívil fotograf Deníku, aby přímo na místě zjistil, jak po rekonstrukci vypadá. 

OBRAZEM: V Tančícím domě se vrátíte do osmdesátek

Praha /GALERIE/ - Výstava „RETRO 70. a 80. let" byla v úterý představena novinářům v Tančícím domě v Praze. Vzpomenete si na Igráčky, Vitacit, kyselé želé a další věci, které některé z nás provázely po celé mládí? 

Lidé z Vinohrad by měli pitnou vodou do hodiny, ukázalo cvičení

Praha  /GALERIE/ - Asi 25 tisíc obyvatel Vinohrad by mělo v případě havárie vodovodu pitnou vodu do hodiny, ukázalo úterní cvičení Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Do ulic by 220 kubíků dovezlo deset cisteren. Vedení Prahy 2 se k tak rozsáhlému cvičení rozhodlo po loňské havárii vodovodu v Dejvicích.

Romský festival Khamoro začne koncertem na náplavce

Praha - Na náplavce u Rašínova nábřeží  začne v neděli večer koncertem pod širým nebem 18. ročník světového romského festivalu Khamoro. Tradiční akce, na niž se sjíždějí romští hudebníci z různých koutů světa, potrvá do 4. června. Součástí festivalu je také řada doprovodných akcí včetně odborných seminářů o aktuálních tématech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT