VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 15

Městská část Praha 15 leží v jihovýchodní části hl. m. Prahy. Vznikla dnem komunálních voleb 18.11.1994 spojením katastrálních území Horní Měcholupy a Hostivař s počtem obyvatel (k 1.1.2002) 27.162 a rozlohou 1.057 ha.

Do její správní působnosti náleží dle Statutu hl. m. Prahy od 1.7.2001 ještě další čtyři městské části Praha - Dolní Měcholupy, Dubeč, Petrovice a Štěrboholy. (Do 30.6.2001 to bylo devět městských částí). Celková rozloha činí 2.820 ha s celkem 37.950 obyvateli.

(www.praha15.cz)

Vítězné hnutí skončilo v Praze 15 v opozici: Starosta z ANO je ve střetu zájmů

Zastupitelé Prahy 15 ve středu na svém prvním jednání zvolili starostou Milana Wenzla (ANO). Ten městskou část vedl i v minulém volebním období. Koalici v Praze 15 vytvořilo ANO, ODS a TOP 09, v 31členném zastupitelstvu má 19 hlasů. Čelí však kritice vítězného uskupení Patnáctka náš domov.

Praze 15 bude vládnout ANO, ODS a TOP 09, starostou zůstane Wenzl

Koalici v Praze 15 vytvoří ANO, ODS a TOP 09. Informovali o tom zástupci hnutí ANO a uskupení Patnáctka náš domov, které volby vyhrálo, ale skončí v opozici. Starostou zůstane Milan Wenzl (ANO), který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Koalice bude mít v 31členném zastupitelstvu 19 hlasů.

V Petrovicích vznikl sportovní areál, který propojuje dva mladé sporty

Jedinečné propojení streetworkoutu a parkouru v České republice nabízí nový sportovní areál, které otevřela pražská městská část Praha – Petrovice. Sportoviště vybudovala společnost RVL13 a vzniklo díky podpoře městské části Petrovice.

OBRAZEM: DPP ukázal tramvaj T3 v provedení coupé, vyjede koncem října

Dopravní podnik města Prahy včera ve svých ústředních tramvajových dílnách v Hostivaři představil starou tramvaj T3 v novém netradičním provedení s částečně odkrytou zadní částí. Stroj má zatím podobu torza, už 24. října by ale měl oficiálně vyjet pod novým označením T3 Coupé.

Požár ve sklepě vyděsil obyvatele domu. Hasiči zachránili lidi i želvu

/FOTOGALERIE/ Poklidný prázdninový večer se v pondělí proměnil pro lidi z Preštické ulice v Praze Hostivaři v pořádné drama. Kouř šířící se domem po požáru sklepa byl nebezpečný a někdo se mohl třeba i udusit. Nikomu se nic nestalo, pomohl pohotový zásah hasičů.

Požár haly v Hostivaři dostali hasiči pod kontrolu až po dvanácti hodinách

/VIDEO/ Požár haly v pražské Hostivaři se podařilo dostat pod kontrolu po dvanácti hodinách boje. V jednu hodinu v noci vyhlásil velitel zásahu lokalizaci a došlo k redukci jednotek. V šest hodin ráno ještě probíhalo dohašování skrytých ohnisek. Podle hasičů byl před půl sedmou vzduch v okolí již prakticky v pořádku. Ve středu trosky prozkoumají kriminalisté. Odhadovaná škoda je 45 milionů korun.

Naštvaní mladíci se napili a ničili cizí auta

Praha – Ostatní lidé mají auta, a my ne. Takhle vysvětlovala strážníkům své počínání dvojice 18letých mužů, které hlídka strážníků z Prahy 15 dopadla v Hostivaři jako ničitele parkujících vozů. V půl šesté ráno vyrazila do akce, když v úterý zaslechla z vysílačky informaci, že v Rezlerově ulici dva mladíci kopou do aut a ulamují zrcátka i stěrače.

KRÁTCE: U hostivařského meandru Botiče by mohly vyrůst byty

Praha - Magistrátní zastupitelé ve čtvrtek schválili přípravu změny územního plánu u pozemků sousedících s Obchodním centrem Hostivař. Změnu navrhlo minulé vedení Prahy 15, současné chtělo návrh zrušit, což se mu nepovedlo.

Odhalit hříšníky za volantem pomohly přestupek i známý vůz

Praha /VIDEO/ – Nerespektováním zákazu vjezdu na sebe během pondělní dopravně bezpečnostní akce upozornil strážníky z Prahy 10 řidič osobního auta projíždějícího Moskevskou ulicí. „Při řešení přestupku si hlídka všimla, že muž jeví známky požití alkoholu nebo drog," konstatoval v úterý Jan Čihák z centrály městské policie. Podezření pak potvrdil drogový test, který provedli policisté. Ti se také věcí dále zabývají.

AKTUALIZOVÁNO

KRIMI MIX: Stojící řidička nadýchala přes dvě promile

Praha  /VIDEO/ - Ladila jsem si rádio. Takové vysvětlení nakonec nabídla strážníkům z Prahy 15 žena, která uprostřed noci zastavila uprostřed frekventované ulice v Horních Měcholupech. V Milánské chvíli postála – načež se auto rozjelo a kličkovalo tak, že ohrožovalo i vozidla v protisměru. V té chvíli už strážníci tušili, kolik uhodilo – a když hlídka auto zastavila, podezření se změnilo v jistotu.

KRÁTCE: Hornoměcholupské nádraží doplní parkoviště

Praha - Mimopražským by se v budoucnu mohla naskytnout další možnost, kde zaparkovat směrem do města a dál pokračovat veřejnou dopravou. U nádraží v Horních Měcholupech má vzniknout parkoviště, které by podle současných úvah města mohlo být záchytným.

Hledaného našli díky drátu na lampě

Praha – Neobvyklým způsobem odhalili strážníci z Prahy 15 šestatřice­tiletého muže figurujícího v databázi hledaných osob. Vedoucí kanceláře městské policie Irena Seifertová v pondělí připomněla, že strážníci nejprve mrkali na drát. Stalo se to v sobotu, kdy si během hlídkování v Pánkově ulici v Nedvězí na samém okraji metropole všimli neobvyklého doplňku sloupu veřejného osvětlení: vedly z něj dva slabé dráty, k nimž byla připojena nabíječka.

Řidiče, který popil, prozradila světla

Praha - Řídil dodávku bez předepsaného osvětlení, tak si na něj posvítili strážníci. A protože mu svítily oči, došlo i na dechovou zkoušku. Na displeji se pak rozsvítila hodnota blížící se 2,5 promile.

Políčko s konopím doslova vyčmuchali

Praha - Třiašedesátiletého pěstitele marihuany odhalili po čichu strážníci z Prahy 15. Při obchůzce v Horních Počernicích hlídku doslova praštil do nosu charakteristický a velmi intenzivní zápach, který je pro marihuanu typický, připomněla v pondělí vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová. „Strážníci obešli dům a přes plot spatřili větší množství rostlin, které rostly na zahradě částečně ukryté za porostem z vysokých dřevin a stromů," konstatovala.

KRIMI MIX: Hledaného mladíka prozradila tma

Praha - Muže, který figuroval v pátrací databázi policie jako hledaná osoba, se v noci na pátek podařilo najít strážníkům z Prahy 15. Pozornosti hlídky kontrolující necelé dvě hodiny před půlnocí dění v Horních Měcholupech neunikl mladý muž, který Holoubkovskou ulicí projížděl na neosvětleném kole – a ještě k tomu po chodníku.

Kvalita vody v pražských koupalištích je ve většině případů dobrá

Praha - Kvalita vody v pražských koupalištích je dobrá. Snížená hodnocení dostala pouze koupaliště Hostivař a rybník Šeberák. Vyplývá to z hodnocení pražských hygieniků, kteří kvalitu vody pravidelně měří. Potíže lidem ale nehrozí. Nejlepší hodnocení dostal rybník v Motole, koupaliště Džbán, nádrž v Divoké Šárce a biotop v Radotíně. Hygienici vodu hodnotí na pětistupňové škále.

KRÁTCE: Provozovatelé koupališť: sezona vlastně nezačala

Praha - Provozovatelům pražských koupališť počasí zatím nepřeje. „Měli jsme zatím jenom několik hezkých, teplých dní, jinak je hodně deštivo. Díky tomu máme ale velmi čistou vodu," řekla manažerka areálu u přehrady v Hostivaři Tereza Pácaltová.

Na wakeboardu mohou lidé v Praze jezdit na Džbánu a v Hostivaři

Praha - Na wakeboardu mohou lidé v Praze jezdit na koupališti Džbán a na přehradě v Hostivaři. Vodní sport, při kterém jezdce táhne speciální vlek, kombinuje vodní lyžování a techniku surfingu. Sportovcům nevadí ani chladnější počasí, na koupaliště míří i za deště, řekla v pátek manažerka hostivařského koupaliště Tereza Pácaltová.

Přiznání ke krádeži přišlo v náznacích

Praha – Asi tuším, o co se jedná… Nečekaně klidně a poměrně nezúčastněně, jako by právě on nebyl hlavním aktérem, reagoval podezřelý mladík na setkání se srážníky z Prahy 15, kteří v okolí vlakového nádraží v Uhříněvsi hledali zloděje.

KRIMI MIX: Roztěkaný řidič přiznal kokain

Praha - Zapomínat na blinkr se nevyplácí ani hodinu před půlnocí. Přesvědčil se o tom 22letý šofér, kterého pěší hlídka strážníků z Prahy 15 dopadla v Horních Měcholupech, kde seděl za volantem pod vlivem kokainu. Podnětem ke kontrole se stal drobnější přestupek: neužití znamení o změně směru jízdy při vyjíždění z Ravennské ulice na Milánskou.

Tajemná zákoutí i obrovská hala, taková byla cesta do zákulisí metra

Praha /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Pražané měli v sobotu unikátní možnost nahlédnout do míst, kam se cestující běžně nedostanou. Z Depa Hostivař se následně svezli historickou soupravou metra. Před hlavní vrátnicí Depa Hostivař je v sobotu ráno rušno. Místo zdejších zaměstnanců v tmavomodrých bundách však u vchodu postávají především rodiny s dětmi. Dopravní podnik totiž pro milovníky hromadné dopravy přichystal unikátní prohlídku toho nejzajímavějšího, co linka metra A nabízí.

Agresivní křikloun nadýchal přes čtyři promile

Praha - Stěží uvěřitelnou hodnotu téměř čtyři a půl promile nadýchal muž, který v pondělí odpoledne vyváděl v Horních Měcholupech. Muže, který s prázdnou flaškou v ruce pokřikoval na kolemjdoucí, si v Ravennské ulici všimla pěší hlídka strážníků z Prahy 15, připomněl ve čtvrtek Jan Čihák z centrály městské policie.

Voda v pražských koupalištích je dle hygieniků vhodná ke koupání

Praha - Voda ve většině sledovaných pražských koupališť je na začátku sezony vhodná ke koupání. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města Prahy. Jako zhoršenou hodnotí hygienici kvalitu vody v hostivařské nádrži a na koupališti Džbán, kde se lidé musejí smířit se zhoršenými smyslovými vlastnostmi vody.

Praha 15 nevydala Ekospolu územní rozhodnutí pro Ekocity Hostivař

Praha - Stavební úřad Prahy 15 zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí pro projekt Ekocity Hostivař developerské společnosti Ekospol. Vyplývá to z úřední desky této městské části. Ekospol to považuje za porušení stavebního zákona a podá odvolání. 

Radnice nalezla místo, kam by se mohlo přesunout hlučné hokejbalové hřiště

Horní Měcholupy - Kritizované hokejbalové hřiště už má naplánované nové místo, kam by se mohlo přesunout. Hokejbal na hrací ploše, která je součástí areálu hornoměcholupské Základní školy Křimická, totiž obtěžuje hlukem lidi bydlící v okolí. Ti už před rokem volali po přestěhování sportovního klubu na jiné místo.

Drama po hádce se střelbou ve Štěrboholích ukončil vyjednavač

Praha - Bez potřeby rázného úderu připravené zásahové jednotky pražské policie se v pondělí večer obešlo drama ve Štěrboholích, kde partnerská rozmíška vyvolala hotové policejní manévry. V půl sedmé sousedé přivolali policisty do tamější ulice Pod Valem s tím, že ozbrojený muž střílí po své přítelkyni.

Praha chce získat pozemek naproti radnici v Měcholupech

Praha - Praha hodlá získat pozemek naproti radnici v Měcholupech. Developer na něm chce postavit bytový dům, městská část s tím však nesouhlasí. Magistrát, který Praha 15 požádala o pomoc, nabízí firmě místo uvedeného jiný pozemek v Libni, na kterém má firma objekty.

Vandal si na zastávce zařádil za padesát tisíc korun

Praha - Jen krátce žalovaly vymlácené skleněné výplně a hromady střepů na mladíka s krumpáčem, který v úterý brzy ráno poničil zastávku pražské MHD Nádraží Hostivař. Už je nejen uklizeno, ale i opraveno, připomněl ve čtvrtek Deníku ředitel českého zastoupení společnosti JCDecaux provozujícího mobiliář Pavel Slabý.

Mladík se oháněl krumpáčem, vysklil autobusovou zastávku

Praha - Dopadnout mladého muže, který s krumpáčem v ruce rozmlátil zastávku městské hromadné dopravy v Hostivaři, se v noci na úterý podařilo strážníkům z Prahy 15. Ty svědek večer přivolal do ulice Plukovníka Mráze. Na místě činu už hlídka našla jen střepy, avšak nikoli jejich původce.

Čmárání fixem po budovách vzešlo z nespokojenosti

Praha /FOTOGALERIE/ - Všichni z okolí se chovají nepřátelsky - nebo přinejmenším nevlídně a hloupě. Takové vysvětlení nabídl 55letý muž strážníkům z Prahy 15, kteří ho v Horních Měcholupech načapali přímo při činu: pomocí lihového fixu počmáral několik budov. Svou pozornost soustředil především na vývěsní tabule místní radnice, ale také supermarketu a restaurace.

Od nabouraného auta chtěli opilí cizinci utéct

Praha - K problému se otočit zády - a vzít do zaječích. Taková byla taktika, kterou se podle zjištění strážníků z Prahy 15 snažila uplatnit dvojice cizinců v ulici U Továren v Hostivaři. V noci na neděli jim ale jejich záměr překazili právě strážníci - či vlastně spíše svědci, kteří vše viděli a městskou policii přivolali. Na linku 156 telefonovali hned, jakmile zmerčili, že do lampy veřejného osvětlení narazilo auto, načež z místa nehody kvapně odcházejí dva muži.

Z hostivařského nádraží začaly mizet další staré koleje

Praha /FOTOGALERIE/ - Lidé dojíždějící do metropole z Benešovska vlakem mohou v hostivařské stanici sledovat další fázi modernizace stanice. Část nového kolejiště na jižní straně je hotová a od začátku týdne stavbaři postupně vytrhávají 2, 4, 6 a 8 staniční kolej včetně druhé traťové k odbočce Záběhlice.

Zájemci nejen z řad cestujících si mohou koupit nádražní budovu

Praha - Původní výpravní budova železniční stanice Praha - Hostivař, pocházející z roku 1905, se stane po rekonstrukci z dopravního hlediska zbytečnou. Osobní pokladna bude již příští týden přestěhovaná do nové odbavovací budovy, vybudované ve svahu při vstupu do podchodu. Přesun dopravních pracovníků do nové technologické budovy se pak uskuteční na jaře po aktivaci definitivního zabezpečovacího zařízení.

V Praze 15 čekají úpravy více než dvacítku přechodů pro chodce

Praha – V Praze 15 čekají úpravy více než dvacítku přechodů pro chodce. Nově je doplní bezbariérové prvky pro nevidomé, někde i bezpečnostní ostrůvky uprostřed vozovky. Městská část o tom informovala na webu. Jednotlivé úpravy přechodů jsou součástí oprav silnic, většinu platí Technická správa komunikací, podílí se i městská část.

Nádraží v Hostivaři, které chce Praha 15, dráhy prodají

Praha - Budovu nádraží v Hostivaři, kterou chce získat pro svoje potřeby Praha 15, České dráhy (ČD) prodají nejvyšší nabídce. Řekl to mluvčí společnosti Petr Štáhlavský. Městská část chtěla nechat stavbu převést do svého majetku nebo majetku hlavního města, ČD ale majetek bezúplatně převádět nemohou. Městská část na nákup podle místostarosty Milana Ducka (Patnáctka náš domov) peníze nemá, žádá proto o pomoc magistrát.

Na Hostivařském koupališti nikdo žízní netrpí

Praha - Hostivařské koupaliště patří k oblíbeným místům, kam se mohou vypravit lidé hlavně z jihu Prahy, aby si užili den u vody. V minulosti zde byly problémy s kvalitou vody, kde se objevovaly sinice, letos však nic nebrání tomu, aby se Pražané v parném počasí svlažili v Hostivařské přehradě, občerstvili se a využili některou z atrakcí, které místní koupaliště nabízí.

KRIMI MIX: Na středočeské detektivy volali lidé pražskou policii

Praha - Policejní střelba provázela v noci na neděli honičku za ujíždějícím autem v Kolovratech na jihovýchodním okraji Prahy; vlastně jen kousek od okrskové služebny strážníků Prahy 15. Nešlo ale o klasické stíhání šoféra, který odmítl zastavit k silniční kontrole. Na území metropole zasahovali středočeští kriminalisté, kteří řidiče auta chtěli poblíž křižovatky ulic K Poště, K Říčanům a Kupkova zadržet při večerní akci v rámci řešení rozpracované kriminální kauzy. Ujíždějící šofér zastavil až poté, co zadní část jeho vozu zasáhly kulky.

VSHosting otevřel v Hostivaři datové centrum za čtvrt miliardy

Praha - Společnost VSHosting vybudovala v pražské Hostivaři datové centrum s celkovou odhadovanou investicí čtvrt miliardy korun. Pojme až 7500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů dat. Firma to dnes oznámila při otevření centra.

Kampaň Ukliďme svět! pomáhá ochránit přírodu

Praha - Po zimním týdnu vykouklo v sobotu hřejivé slunce. Zatímco mnoho lidí si užívalo třeba na procházce či na zahrádce, dvacet dobrovolníků se rozhodlo trávit část dne v odpadcích. Jarní vypořádání s nečistotami proběhlo v rámci mezinárodní kampaně Ukliďme svět!

Radnice chce přestěhovat hřiště, které trápí lidi hlukem

Praha - O víkendech se okolí hokejbalového hřiště mění na střelnici. Alespoň takto přirovnávají lidé bydlící poblíž zvuky, které se ze sportoviště ozývají. „Čtyři roky jsme tím terorizováni," řekl minulý týden na zasedání zastupitelstva občan bydlící poblíž hornoměcholupského sportoviště. Podle něj jsou zvuky nejhlasitější, když při hokejbalovém zápase narazí míček na mantinel. Někdy prý i stačí, když dá ránu byť jen malý kluk.

Mluvit skoro nemohl, do pedálů šlapat ano

Praha - Domluvit si cyklista nechal a dobré rady uposlechl - to ale ještě neznamená, že by jeho téměř dvoupromilová noční projížďka měla zůstat bez sankce. Tak lze shrnout případ nejistě jedoucího cyklisty, jehož potácení za řidítky nepřehlédla hlídka strážníků v Lochotínské ulici v Horních Měcholupech.

Starostu Prahy 15 šmíroval vlastní počítač

Hostivař - Kdosi měl zájem sledovat, co dělá a o čem a jak rozhoduje starosta třicetitisícové městské části Praha 15. On a jeho sekretářka měli ve svých služebních počítačích ilegálně nainstalovaný sledovací program monitorující především odeslané a přijaté e-mailové zprávy i prohlížeč webových stránek. Odhalil to radniční audit s tím, že program v době kontroly nebyl aktivován.

Úklid ulic vyjde Prahu 15 na 33,7 milionu korun za čtyři roky

Praha - Úklid ulic a správa zeleně vyjde Prahu 15, kterou tvoří Horní Měcholupy a Hostivař, na 33,7 milionu korun za čtyři roky. „Zakázku zadalo minulé vedení radnice, novému se příliš nelíbí," řekl místostarosta Tomáš Bräuner (Patnáctka náš domov).

Plánovače statisícové loupeže hodil komplic přes palubu

Praha /VIDEO/ - Muže, kteří podle nich mají na svědomí loupež se třičtvrtěmilionovou kořistí spáchanou 12. prosince večer před nákupním centrem v Hostivaři, dopadli pražští kriminalisté. O odhalení údajných pachatelů informoval v pondělí Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Oprava mostu uzavře o prodlouženém víkendu Průmyslovou ulici

Praha - V době od 14. do 17. listopadu dojde k úplné uzavírce Průmyslové ulice v Praze. Termín připadá na pátek a následující prodloužený víkend s pondělním státním svátkem. Důvodem jsou opravy železničního mostu, který vede přes Průmyslovou ulici.

Starostou Prahy 15 byl zvolen Milan Wenzl (ANO)

Praha - Starostou Prahy 15 byl zvolen Milan Wenzl z hnutí ANO. Dostal 19 z 31 hlasů, kromě koalice ANO, hnutí Patnáctka náš domov a ČSSD ho podpořila dvěma hlasy také KSČM. Wenzlovým protikandidátem byl Petr Neumann (TOP 09), dosavadní starosta Pavel Klega (ODS) nekandidoval.

V Hostivaři se to všude hezky zelená, v Horních Měcholupech jim to nezávidí

Praha 15 /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Spojením Hostivaře s Horními Měcholupy 
v jihovýchodní části metropole dala v komunálních volbách v roce 1994 vzniknout městské části Praha 15. Od té doby byly další volby a kandidáti na starostu slibovali, jak se všechno zlepší.

Na Praze 15 jsou nejlepší mladí sportovci ti ze Základní školy Hostivař

Praha 15 /FOTOGALERIE/ - Čtvrtý díl základních pražských kol Odznaku všestrannosti olympijských vítězů hostila Základní škola Nad Přehradou v Horních Měcholupech. V konkurenci šesti škol nasbíraly nejvíce bodů děti ze ZŠ Hostivař, celkem 22515. Do krajského finále ji doprovodí v pořadí druhá ZŠ Veronské.

Místostarostka Lucie Prinzová: OVOV je ten správný koktejl sportu a zábavy

Praha 15 /ROZHOVOR/ - Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV) má za sebou první základní pražská kola, v úterý 15. dubna se zastaví na Základní škole Nad Přehradou v Horních Měcholupech, kde se utkají školy z městské části Praha 15. Popovídali jsme si s Lucií Prinzovou, zástupkyní starosty.

Lidé si mohou přijít prohlédnout nový depozitář Národní knihovny

Praha - Do pražské Hostivaře se v sobotu mohou přijít lidé podívat do nové budovy Centrálního depozitáře Národní knihovny. Budou si moci kromě studovny prohlédnout i veřejně nepřístupné prostory, zejména technické zázemí.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT