VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 13

Městská část Praha 13 patří mezi populačně nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Leží v jihozápadní části Prahy na trase metra B, při vyústění dálnice Praha-Plzeň a blízko od letiště. Zaujímá plochu přibližně 1 500 hektarů a žije v ní téměř 58 tisíc obyvatel.

Praha 13 se nachází se na území starších obcí a usedlostí Jinonice, Butovice a Stodůlky, kde v 80. a 90. letech 20. století vznikly velké sídlištní komplexy – Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada. Ty spolu s blízkou obcí Třebonice vytvořily samostatnou městskou část.

K nejvýznamnějším historickým památkám se řadí pseudogotický kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách s farou, hřbitovem a školou, malebný pozdněrománský kostelík sv. Jana a Pavla s hřbitůvkem Na Krtni, ke koloritu patří náves v Třebonicích, několik zachovalých zemědělských usedlostí ve Stodůlkách a původní zástavba na Malé Ohradě.

(www.praha13.cz)

David Vodrážka bude starostou Prahy 13 páté období

V Praze 13 podepsaly koaliční smlouvu ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN. Starostou bude David Vodrážka z ODS, který stojí v čele městské části od roku 2002. Na podobě koaliční smlouvy se domluvily vyjednávací týmy stran. Informovala o tom mluvčí radnice Eva Libigerová.

Zavřete pusu, nesluší vám to. Zeman při volbě zmínil incident a urazil novinářku

Prezident Miloš Zeman přišel krátce před půl třetí odpoledne odevzdat spolu s manželkou Ivanou svůj hlas v komunálních volbách. Přípravy na volbu hlavu státu v okolí základní školy v Brdičkově ulici v pražských Stodůlkách připomínaly vojenské manévry. Sám Zeman připomněl lednový incident, který se na stejném místě odehrál při prezidentských volbách.

Cizinec odnesl v náručí dívku z parketu diskotéky, venku se ji pokusil znásilnit

/VIDEO/ Neuvěřitelnou drzost předvedl dosud neznámý násilník na diskotéce nedaleko stanice metra Luka. Ani přítomnost množství lidí mu nezabránila v doslovném únosu dívky a pokusu o její znásilnění. Nyní po něm pátrají pražští policisté. Za trestný čin znásilnění hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

V metropoli přibývají fitparky. Postupně se otvírají v různých městských částech

Celkem už 48 z plánovaných 55 fitparků se povedlo vybudovat za téměř rok od chvíle, kdy návrh na jejich financování schválilo pražské zastupitelstvo. Nejnovější otevřený park se nachází na Velké Ohradě v Praze 13. Celkem do fitparků, kde si mohou lidé zdarma zacvičit, Praha společně s Českým olympijským výborem zainvestovala 33 milionů korun.

Ve Stodůlkách vznikl Domov pro seniory Zity Kabátové. Kdo ho bude provozovat?

/FOTOGALERIE/ Slavná prvorepubliková herečka Zita Kabátová byla kdysi občankou Prahy 13, na sklonku života dobře snášela pobyt v léčebně, radnice proto po ní pojmenovala nový moderní domov pro seniory. Zařízení ve Stodůlkách nabídne až 110 lůžek pro důchodce. Hledá se však provozovatel.

Spadne v Praze další most? Lávka přes Petržílkovu má zrezivělé a uvolněné plechy

Za chvíli aby se lidé báli přejít v hlavním městě jakýkoliv most či lávku. Po loňském zřícení přechodu z Císařského ostrova do Troji, letošním uzavřením Libeňského mostu a opravách dalších konstrukcí se objevil problém také v Praze 13. Radnice si stěžuje magistrátu na špatný technický stav lávky pro pěší přes ulici Petržílkova nedaleko stanice metra Hůrka.

Kradl, ani poledne nedržel. Policie pátrá po zloději jízdního kola

/VIDEO/ Do jednoho z panelových domů v Makovského ulici v pražských Řepích se devátého srpna, půl hodiny před polednem, vloupal neznámý mladík. Nejprve se procházel chodbami v přízemí a ve sklepě domu, kdy zjevně zjišťoval, kde by co ukradl. 

Muž spadl na Lužinách pod metro, později zemřel. Část linky B nejezdila

Nešťastná událost přerušila na skoro dvě hodiny provoz pražského metra mezi Zličínem a Novými Butovicemi. "Žlutá" linka B nejezdila na daném úseku kvůli pádu 44letého muže pod vlak ve stanici Lužiny. Pražský dopravní podnik v úseku zavedl náhradní autobusovou dopravu XB. Zdravotníci se bohužel marně snažili muže zachránit, později totiž zraněním podlehl. 

VIDEO: Po diskotéce si chtěl vynutit sex. Dívka křičela. Po muži jde policie

První červencový den se dostal zatím neznámý muž do velkých problémů. Pokusil se znásilnit dívku, s níž se seznámil na diskotéce blízko stanice metra Luka. Násilník zaprvé neuspěl, za druhé po něm pátrá pražská policie.

Násilník na Hůrce udeřil pěstí ženu. Policie potřebuje, aby se přihlásil svědek

/VIDEO/ Trochu netradiční postup zvolili pražští policisté při vyšetřování případu z konce školního roku. Muže podezřelého z loupeže sice dopadli za chvíli, ale teď hledají svědka, aby násilníka mohli obvinit z trestného činu. Policie žádá o pomoc veřejnost.

Trest 25 let za střelbu na Zličíně platí. Ústavní soud zamítl lupičovu stížnost

Ačkoliv tehdy nezískal loupežným přepadením vozu bezpečnostní agentury, který byl nacpaný miliony, ani korunu, odsedí si Antonín Doležal čtvrt století ve vězení. Téměř sedmdesátiletý recidivista totiž neuspěl s ústavní stížností proti trestu za střelbu na pražském Zličíně. I když Ústavní soud zatím nezpřístupnil odůvodnění, verdikt je patrný z justičních databází.

Neuklidila exkrement. Pak pokousala policistu, který skončil na neschopence

Práce policistů a městských strážníků může být někdy nebezpečná. Doslova na vlastní kůži se o tom přesvědčil strážník z Prahy 13, který byl při řešení banálního přestupku s pejskařkou pokousán, a to nikoliv jejím čtyřnohým mazlíčkem, ale ženou samotnou. Policista skončil v pracovní neschopnosti, pejskařka na psychiatrii.

Praha 13 vyhrála u soudu v kauze Key Investments

Pražský vrchní soud rozhodoval v pondělí 9. dubna tohoto roku v kauze Key Investments. Vrchní soud zamítl rozhodnutí první instance a městská část Praha 13 tak nebude muset insolvenčnímu správci Key Investments vracet 106 222 709 Kč.

V Praze 13 byla otevřena nová veřejná knihovnička

V poliklinice Lípa Centrum Nové Butovice byla minulý týden otevřena veřejná knihovnička, která funguje na principu knihbudky.

V lednu oslavily narozeniny dvě stoleté jubilantky z Prahy 13

Narodily se v letech, kdy se formovalo samostatné Československo, a do dospělosti přišly v době, kdy probíhala 2. světová válka. Prožily všechny politické převraty od doby komunismu až po vstup ČR do Evropské unie. Mluvíme o paní Ludmile Kudelové, která 2. ledna oslavila 103 let, a paní Marii Hofmanové, které bylo 7. ledna rovných 100 let. Oběma dámám byste ale tento věk hádali jen stěží. Na svých stránkách o tom informovala radnice Prahy 13. 

Zrekonstruovaná jídelna ZŠ Brdličkova se otevře ve středu

Už ve středu se otevře nově zrekonstruovaná a zmodernizovaná školní jídelna Fakultní základní školy Brdličkova v Praze 13. Investice rekonstrukce celého komplexu stála 43 milionů korun. O rekonstrukci informovala na svých stránkách Praha 13. 

Po nehodě začalo auto hořet. Trochu

Praha – Ke zničení semaforu vedla v pátek dopravní nehoda, k níž došlo šest minut před půl třetí odpoledne ve Stodůlkách. V Jeremiášově ulici se u křižovatky s Bavorskou ulicí srazila dvě osobní auta. Smíchovští hasiči, kteří byli k havárii přivoláni, aby místo střetu zajistili, museli dokonce likvidovat menší požár v motorovém prostoru jednoho z aut

Ludvík skončil v radě Prahy 13, nahradí ho Hošna

Praha - Miloslav Ludvík (ČSSD), který se loni v listopadu stal ministrem zdravotnictví, skončil v radě Prahy 13. Zastupitelé místo něj zvolili Štěpána Hošnu, informovala mluvčí radnice Eva Libigerová. Ludvík už také skončil jako zastupitel hlavního města.

Investor znovu předložil záměr krematoria pro zvířata na Zličíně

Praha - Investor znovu předložil k posouzení úřadům záměr krematoria a hřbitova pro zvířata v Praze-Zličíně. Dokumentaci zveřejnil v systému posuzování vlivu na životní prostředí EIA. S původní verzí projektu nesouhlasili místní ani samospráva. Narušila by podle nich ochranné pásmo vodovodu, v místě stavby je navíc plánován lesopark.

KRÁTCE: Vysoké domy na Lužinách nechceme, říká třináctka

Praha - Už třikrát předělával investor projekt, který počítá se stavbou vysokých budov v těsné blízkosti obchodního domu u stanice metra Lužiny. Už dříve se proti tomuto záměru postavili tamní obyvatelé, kteří sepsali petici, stejně tak je proti výstavbě Praha 13.

Praha se státem smění budovy a objekty za 120 milionů korun

Praha - Hlavní město vymění se státem historický dům v Cihelné ulici na Malé Straně v hodnotě 120 milionů korun za budovu školy v Záběhlicích, objekt v Dalejském údolí a pozemky v Libni. Směnu ve čtvrtek schválila většina pražských zastupitelů, část opozice ji ale kritizovala. Podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) jde o první část plánovaných směn mezi hlavním městem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který státní majetek spravuje.

Pražská ČSSD bude volit na sněmu předsedu pražské organizace

Praha - Pražští sociální demokraté budou na svém čtvrtečním krajském sněmu volit nového předsedu. Kandidáty jsou dosavadní předseda a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a zástupce starosty Prahy 13 Pavel Jaroš. Ludvíka nominovalo pět oblastí, Jaroše dvě. Delegáti dnes také vyberou kandidáta na předsedu strany.

Praha 13 bude příští rok hospodařit s 724 miliony korun

Praha - Městská část Praha 13 bude příští rok hospodařit s 724 miliony korun, rozpočet ve středu schválilo zastupitelstvo. Přes 400 milionů korun půjde na investice, největší položkou je pořízení domova pro seniory, který byl už v rozpočtu pro letošní rok. Stát bude 285 milionů korun včetně DPH.

Dům pro seniory za čtvrt miliardy se ještě prodraží

Praha - Na celém území Prahy 13 není žádný domov určený pro seniory. Před rokem se proto městská část rozhodla postavit za své peníze budovu pro důchodce, která vyjde na zhruba 239 milionů korun bez DPH.

O post předsedy pražské ČSSD se utkají Ludvík a Jaroš

Praha - O post předsedy pražské ČSSD se utkají nynější předseda Miloslav Ludvík a zástupce starosty Prahy 13 Pavel Jaroš. Ve středu to uvedl mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl. Oba kandidáti patří do ČSSD v Praze 13. Ludvíka nominovalo pět oblastí, Jaroše dvě. Krajská konference se uskuteční 8. prosince a delegáti rovněž vyberou kandidáta na předsedu republikové ČSSD. Ludvík, který je čerstvě ministrem zdravotnictví, byl zvolen předsedou krajského výkonného výboru v prosinci 2014.

Požár ohrozil dům i jeho obyvatele

Praha /FOTOGALERIE/ – Zdravotničtí záchranáři museli v noci z úterý na středu převzít do péče obyvatele domku ve Stodůlkách, jejichž spižírnu zachvátily plameny. Starší manželé se nadýchali kouře. Naštěstí se požár podařilo zpozorovat včas a zabránit dalšímu šíření plamenů. Oheň napáchal škodu odhadovanou na 50 tisíc korun; uchránit se podařilo hodnoty vyčíslené na čtvrt milionu.

Porota Czech Press Photo vyhlásila nominace

Praha - Mezinárodní porota soutěže o nejlepší novinářské fotografie roku Czech Press Photo v pondělí vyhlásila nominace na vítěze letošního ročníku. Kdo z nominovaných získá ocenění, bude jasné 21. listopadu při slavnostním předávání cen na pražské Staroměstské radnici. Porotci vybrali v každé z devíti kategorií tři nominace. V hlavní ceně soutěže o Fotografii roku se vyhlásí rovnou vítěz. Oceněny budou i videopříspěvky.

Czech Press Photo má novou galerii, vyhlásí nominace

Praha - Nová galerie s velkorysým zázemím pro vystavování, studium i archiv fotografie byla ve čtvrtek otevřena v pražských Nových Butovicích. Provozuje ji společnost, která pořádá tuzemskou soutěž fotožurnalistů Czech Press Photo. První výstavou v galerii je kolekce fotografií Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) od VII Photo Agency. Fotografové této agentury v ní zachytili okamžiky světových dějin od konce studené války až po dnešek.

Vláček či sjezdovka. Haldy lákají investory

Praha - Stodůlecká halda přezdívaná Makču Pikču láká už léta investory. Nyní se řeší, zda zde vznikne areál s bobovou dráhou a vláčkem. Větší atraktivity by se měl dočkat i kopeček v Letňanech.

V Praze 13 zmizí z ulice Na Zlatě most, je v havarijním stavu

Praha - Z ulice Na Zlatě v Praze 13-Nových Butovicích zmizí most, který je v havarijním stavu. Nový na jeho místě vystavěn nebude. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Odstranění mostu by mělo vyjít Prahu prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) na 7,5 milionu korun.

Kozel z pumpy putoval do útulku

Praha - Kozel zahradníkem, to je situace poměrně známá – ovšem kozel na pumpě, to je v Praze novinka. Právě taková výzva k výjezdu ovšem přišla v pondělí večer pracovníkům útulku pro opuštěná zvířata pražské městské policie. Cíl? Stodůlky; čerpací stanice pohonných hmot v Jeremiášově u­lici.

Hasičské klání s vodou i s pivem

Praha – Očekávat lze nejenom super zábavu, ale i návrat skutečně letního počasí. Takový pohled na nadcházející sobotu mají organizátoři Třebonických letních her 2016. Již 16. ročník oblíbené soutěže tříčlenných družstev pořádají ve zrekonstruovaném areálu u rybníka v Třebonicích na samém západním okraji metropole v sobotu od půl jedné odpoledne místní dobrovolní hasiči společně s dalšími partnery, mezi nimiž nechybí ani radnice Prahy 13.

KRÁTCE: Úprava na školku vyjde na 80 milionů

Praha - Bývalé sportovní centrum v Nových Butovicích se přemění na mateřskou školu pro 137 dětí. Úprava objektu v ulici Ovčí hájek by měla Prahu 13, která bude zřizovatelem školky, vyjít na 80,8 milionu korun. Stavební práce vyjdou podle ceny odhadované ve veřejné zakázce na 79,3 milionu korun. Dalších asi 1,5 milionu korun chce městská část investovat do mobilního nábytku.

Úpravy objektu pro budoucí školku vyjdou Prahu 13 na 80 milionů

Praha - Úpravy objektu pro budoucí školku pro 137 dětí v Nových Butovicích vyjdou Prahu 13 přibližně na 80 milionů korun. Většina částky půjde na stavební práce, dalších 1,5 milionu na speciální mobilní nábytek. Média to zjistila z oznámení ve věstníku veřejných zakázek.

Přibývá možností, kde si venku dobít telefon

Praha - Dobíjet mobilní telefony už není jen interiérovou záležitostí. Pražané mohou své telefony či tablety dobíjet v parcích a autobusech. Ještě letos by se pak v metropoli mohly objevit i chytré zastávky.

Kopec na třináctce oživí 60 metrů dlouhá skluzavka

Praha - Uprostřed sídliště vyroste obří nafukovací skluzavka. Naplánovaná je i noční jízda, která oživí kopec v parku na Praze 13 během teplých letních večerů. Vodní radovánky poblíž panelákové šedi nabídne Slide festival, který se uskuteční od 8. do 14. srpna na kopci u Nepomuckého rybníka v parku třinácté městské části.

Radnice dostala pokutu. Nezveřejnila 
totiž smlouvy s jedním ze svých radních

Praha - Za nezveřejnění osmi smluv dostala Praha 13 pokutu šest tisíc korun od antimonopolního úřadu. Všechny problematické smlouvy byly uzavřeny na stavební práce nad půl milionu korun se Zbyňkem Pastrňákem (ODS), jedním z radních třináctky.

OBRAZEM: Bezpečná třináctka přilákala rodiny s dětmi

Praha - Tradiční přehlídka složek integrovaného záchranného systému se ve čtvrtek opět uskutečnila na Slunečním náměstí v Nových Butovicích. Množství zájemců si během akce nazvané Bezpečná třináctka prohlédlo hasičskou, záchranářskou, policejní i atraktivní armádní techniku.

Přesun sbírek do depozitáře ve Stodůlkách potrvá ještě řadu měsíců

Praha - Po 21 měsících práce byl přesně před týdnem za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana slavnostně otevřen Centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea v Červeňanského ulici v pražských Stodůlkách. A uplynulou sobotu dostali možnost podívat se do unikátního prostoru také zájemci z řad veřejnosti.

Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo nový depozitář

Praha - Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM) otevřelo v pondělí ve Stodůlkách nový depozitář. Objekt by měl pojmout velkou část sbírek muzea a ulehčit tím hlavní budově na Praze 1. Bílá kuželovitá budova s barevně odlišenými okny v jednotlivých patrech nabízí návštěvníkům veřejně přístupnou halu pro pořádání výstav či přednášek a malou kavárnu.

OBRAZEM: Příznivci adrenalinu mají novou stěnu

Praha - Ve Stodůlkách se otevřela Třináctka, což je nejmodernější horolezecká stěna v celé České republice a jméno si získala podle pražské městské části, kde se nalézá. Pro návštěvníky je připraveno tisíc metrů čtverečních, a dokonce se mohou s lanem dostat až do výšky 17 a půl metru. Dalších 600 metrů čtvereční pak mohou využít na dvoupatrové boulderovce.

Matka s kočárkem nadýchala před 3,8 promile

Praha - Své dítě hlídala matka, která se opila tak, že ani nebyla schopná vstát a udržet se na nohou. K tomuhle zjištění dospěla hlídka strážníků z Prahy 13, kterou telefonické upozornění všímavých lidí vyslalo v neděli večer do parku u Plíškovy ulice ve Stodůlkách.

Praha 13 schválila o 15 procent nižní rozpočet než loni

Praha - Praha 13 schválila letošní rozpočet. Hospodařit bude s necelými 717 miliony korun, což je o 15 procent méně než loni. Téměř polovinu investuje Jihozápadní Město do pořízení nového domu pro seniory. Loni městská část s více než 61.000 obyvateli hospodařila s 846 miliony, rok před tím s 327 miliony ko­run.

V Nových Butovicích vznikne místo sportovního centra nová školka

Praha - Praha 13 chce opravit bývalé sportovní zařízení v ulici Ovčí hájek. Za 100 milionů v něm má vzniknout nová školka zaměřená na mladší děti, které se obvykle do školek nedostanou. Na projekt, který ve středu schválilo zastupitelstvo městské části, bude žádat dotace. „Pokud nedostane peníze z dotací, projekt se nebude realizovat," uvedl starosta Radek Vodrážka (ODS).

Na třináctce vznikne domov pro seniory za čtvrt miliardy korun

Stodůlky - Po osmi letech čekání na podporu magistrátu se rozhodla Praha 13, že si pořídí domov pro seniory na vlastní náklady. Městskou část vyjde na zhruba 239 milionů korun bez DPH, což je okolo čtvrt miliardy. Proti pořízení na jednání zastupitelstva třináctky vystoupila opozice. Domov pro seniory by měl vzniknout v ulici Za Mototechnou ve Stodůlkách.

Cizinec ženu znásilnil a ještě oloupil

Praha - Dopadnout muže, které je podezřelý ze znásilnění a oloupení ženy na ulici, se ve velmi krátké době podařilo pražským policistům. Vypátrali a zadrželi ho během několika minut, připomněla ve středu Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

Vlak metra ve stanici Hůrka usmrtil ženu, provoz stál tři hodiny

Praha - Vlak metra v pátek ve stanici Hůrka přejel a usmrtil ženu. Provoz části pražského metra B byl kvůli tomu přerušen na víc než tři hodiny. Řekli to mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl a pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

OBRAZEM: Náměstí v Nových Butovicích ovládly včely

Praha - Včelaři se v pátek sešli na Slunečním náměstí v Praze 13, aby veřejnosti představili krásy chovu medonosného hmyzu. Akce měla také za úkol poukázat na nezbytnost včel pro život člověka a propagovat jejich chov jako zajímavý koníček pro kohokoliv.

Praha 13 dokončila opravy vnitrobloků za 18,5 milionu korun

Praha - Radnice Prahy 13 dokončila rekonstrukci tří vnitrobloků na Lužinách a v Nových Butovicích. Opraven byl i prostor před základní školou v Trávníčkově ulici. Práce stály celkem 18,5 milionu, většinu peněz získala radnice z evropských fondů. Sdělil to mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Lupič se domáhal vyšších bankovek

Praha /VIDEO/ - To je přepadení, dej mi peníze, mám u sebe pistoli. Přesně tahle slova napsaná na lístečku předložil pokladní soustředěně žvýkající lupič, který v pondělí navštívil banku v Archeologické ulici v pražských Stodůlkách. Zatím neznámý muž se tam objevil deset minut před pátou odpolední. Nakonec i sám promluvil, když zaznamenal, že zaměstnankyně pobočky sice poslechla, ale dává mu bankovky nižších hodnot.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT