VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Bílé čáry brání cyklistům vjezd do centra Prahy. Krnáčová: Ohyzdné a nevhodné

Snad každý Pražan či turista, který se pohyboval v těchto dnech v centru metropole, si toho musel všimnout. Velké tlusté bílé čáry na chodníku jsou součástí dopravního značení, které zamezí vjezdu kol třeba na Staroměstské náměstí či náměstí Republiky. Prahu 1 za zákaz i za způsob instalace kritizují cyklisté i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Radnice se pokusí problém vyřešit jinak, ale musí se řídit předem danými normami.

Jako Libeňský? Ne. Most Legií však bude na podzim kvůli diagnostice zavřený

/FOTOGALERIE/ Kamenný silniční Most Legií čeká kompletní rekonstrukce. Významná spojnice vltavských břehů mezi Národním divadlem a Újezdem ze začátku 20. století se opravy dočká po roce 2020.

Přál bych si vrátit čas. Surový Nizozemec nabídl zbitému číšníkovi odškodné

Vypadá to, že jeden z opravných prostředků zafungoval. Jeden z Nizozemců íránského původu, kteří brutálně napadli v centru Prahy číšníka Miroslava, podle zahraničních médií napsal z vazby dopis. Podle webu NLTimes.nl se s tím pachatel Armin N. svěřil nizozemskému deníku Algemeen Dagblad.

Divadelní festival Nultý bod přidal doprovodný hudební program

Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod, který se v Praze uskuteční od 16. do 21. července, přidal doprovodný hudební program. Uskuteční se 20. a 21. července ve Werichově vile. Kurátorkou večerů je Mary C. Programu dominují avantgardní umělkyně pohybující se mezi surreálným popem, doom folkem, hloubavou konceptuální elektronickou hudbou a sonickou poezií. Novináře o tom za pořadatele informovala Eliška Míkovcová.

Na Prague Proms zazpívá Elling a zahraje Hill

V rámci festivalu Prague Proms se v sobotu v Divadle Hybernia uskuteční koncert jazzového zpěváka Kurta Ellinga a trumpetisty Marquise Hilla. Elling patří mezi významné interprety takzvaného stylu vocalese, při kterém nad improvizovanými instrumentálními sóly zpívá vlastní texty. Je tak pokračovatelem průkopníků tohoto žánru, jakými byli Eddie Jefferson, King Pleasure nebo Jon Hendricks. Elling také vlastními texty doplnil improvizovaná sóla Johna Coltranea, Wayna Shortera, Keithe Jarretta a Pata Methenyho.

Betlémská kaple si připomněla 603. výročí upálení Jana Husa

Bohoslužba v zaplněné pražské Betlémské kapli v pátek připomněla 603. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na závěr bohoslužby připomněl Husovu lásku k pravdě a vyjádřil naději, že jeho slova o tom, že pravda vítězí nade vším, budou nadále platná a nestanou se prázdným heslem.

Oblíbené vetešnictví na Újezdě skončilo. Pražané tu pořídili třeba sochu Lenina

Socha Lenina, starodávná dýmka či Ústava československé socialistické republiky. Legendární vetešnictví na Újezdě v Praze na konci června otevřelo své dveře naposledy. Provozovatelé podle všeho odmítli platit zvyšovaný nájem. Stálí zákazníci a projíždějící Pražané vzpomínají na kouzlo zdejšího krámku a litují, že z Prahy mizí podobné obchůdky s magickou atmosférou.

Za jeden den dvakrát vykradené auto. Napodruhé zmizelo kolo za 150 tisíc korun

/VIDEO/ Prvního dubna letošního roku se na policejní služebnu ve Vlašské ulici hned dvakrát po sobě dostavil nešťastný muž. Při první „návštěvě“ oznámil vykradení interiéru svého vozidla zaparkovaného v ulici U Železné lávky na pražském Klárově. Napodruhé mu z nosiče ukradli kolo za 150 tisíc korun. Po zloději, který si přivlastnil bicykl policie stále pátrá.

Cyklisto, veď kolo. Dopravní značky omezí průjezd centrem Prahy

K už tak dost rozkopaným a uzavřeným ulicím Prahy nyní přibývá další omezení. Dopravní značky upozorňující cyklisty, aby mezi 10. a 17. hodinou nejezdili určitými úseky, se začnou objevovat na území první městské části. Milovníci jízdních kol považují tento záměr radnice za kontroverzní a cyklistický spolek Auto*Mat se kvůli tomu dokonce obrátil na soud.

Knihovna Václava Havla zůstane v Ostrovní. Ústavní soud zamítl Bakalovu stížnost

Už v roce 2011 si umínil podnikatel Zdeněk Bakala, který je v nemilosti prezidenta Miloše Zemana, že Knihovnu Václava Havla inspirovanou první českou hlavou státu přesune blíž Pražskému hradu. Jenže letitý spor o rekonstrukci domu na Loretánském náměstí stále nekončí.

Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?

Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.

Muž se zřítil z patnácti metrů z římsy Pražského hradu. Skončil v nemocnici

Malebné prostředí Hartigovské zahrady na Pražském hradě se v pátek v noci stalo dějištěm dramatické události. Do nepřístupného terénu se z výšky patnácti metrů zřítil muž. Na pomoc mu vyrazili hasiči, policie a záchranáři.

Už zase. Dopravní podnik přes víkend zavře stanici metra Muzeum na lince A

S víkendem přichází i dopravní omezení v Praze. V sobotu i v neděli uzavře dopravní podnik obousměrně stanici Muzeum na lince A. Vlaky budou stanicí jen projíždět. Víkendovou výluku zapříčiní výměna svítidel a kabelů ve výtahové šachtě.

AKTUALIZOVÁNO

Z Vltavy míří na Pražský hrad dvě nuly. O dílo umělců nejde, autorem je pivovar

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rozruch v centru Prahy způsobili zatím neznámí lidé během úterního dopoledne. Na plovoucím pontonu uprostřed Vltavy někdo nechal postavit dvě nuly, které míří na sídlo prezidenta Miloše Zemana. O akci zatím nikdo nic neví, autor se nepřihlásil, a tak se o jejím smyslu mohlo jen spekulovat. Večer se ukázalo, že jde o reklamní akci pivovaru Heineken.

Most Legií čeká nutná oprava. Dopravní podnik chce hýbat s tramvajovou tratí

Most Legií, spojující Národní divadlo a Újezd, by měl projít velkou rekonstrukcí v roce 2022. Ve hře je i posunutí tramvajových kolejí na mostě. Veřejnou soutěž Technické správy komunikací (TSK) vyhrála společnost Pontex.

Do Ungeltu se vrací letní pohoda díky Betty MacDonaldové

Světovou premiéru původní adaptace románu Betty MacDonaldové Kdokoli může dělat cokoli připravuje Letní scéna Divadla Ungelt na pražských Hradčanech. Divákům se otevře v termínu od 1. července do 31. srpna.

Staroměstský orloj skrýval tajemství. V soše apoštola restaurátoři našli dopis

V jedné z plastik staroměstského orloje, který se opravuje, našli restaurátoři skrytý dopis. Pouzdro obsahovalo zprávu od sochaře Vojtěcha Suchardy, autora plastik apoštolů, které byly po 2. světové válce umístěny na astronomických hodinách. Sucharda si v dopise stěžoval na tehdejší památkáře, kteří mu neumožnili s orlojem uskutečnit rozsáhlejší plány. Ale zároveň vyzdvihl krásu a historickou hodnotu hodin. Vzkaz s novinami byl objeven v dutině sochy svatého Tomáše.

Na Petříně rozkvetl Růžový sad. Při procházce vás omámí vůně z osmi tisíc keřů

/FOTOGALERIE/ Jako z pohádky o Růžence. Petřínské sady opět rozkvetly, tentokrát ale na procházku zamilované nelákají třešňové stromy, nýbrž květy nejrůznějších růží. Pokud se na vrchol Petřína vydáte, omámí vás vůně z dokonce osmi tisíc rostlin.

Čerti, rozsáhlý požár i obrovské kolo. Znáte Velkopřevorský mlýn na Kampě?

Strašidelní čerti a nebojácný tovaryš Jirka. Z Velkopřevorského mlýna na Kampě dýchá nejen duch romantiky, ale i historie. Mlýn ale čelil několika přírodním katastrofám, kdy ho poškodila nejdříve voda, poté požár. Dobu sloužil jako skladiště či sídlo vodáckého oddílu. Podle pověsti v něm dokonce i strašili sami pekelníci.

Na Pražském jaru zahraje s PKF harfistka Jana Boušková

Program Pražského jara v sobotu v Rudolfinu nabídne koncert harfistky Jany Bouškové v doprovodu PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Součástí festivalu je také odpolední vystoupení v Sále Martinů na HAMU, na kterém se představí kontrabasista Indi Stivín a klavíristka Alice Springs.

V Sherwoodu o bezdomovectví: I za Husáka jsem si tu mohl dát pivo

Sherwood pro všechny. Ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží se sešly ve čtvrtek odpoledne desítky lidí. Přišly podpořit bezdomovce, kteří v parku často pobývají. Diskutovat s nimi přišel i zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek. Připojili se i samotní lidé bez domova. Těm vadilo i to, že v parku nemohou pít alkohol. Jeden z bezdomovců dokonce nadával, že i za Husáka bylo lépe. 

Neprůstřelná párty. Studenti žurnalistiky vzpomenou na zavražděného Kuciaka

Budova na pražském Smetanově nábřeží, které se mezi studenty neřekne jinak než Hollar, hostila už mnoho kulturně společenských akcí. Ale úterní Neprůstřelná párty - tedy benefice - má být jiná. Kromě zábavy budou mladí lidé diskutovat a vzpomínat na zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Brutální zásah strážníků za špatné parkování? Postup byl správný, tvrdí policie

/VIDEO/ Kam až může zajít postup městských strážníků při kontrole špatně zaparkovaných aut v centru Prahy? Lidé se diví při shlédnutí videa zachycující rok starý případ, které se v těchto dnech rychle šíří internetem. Muž parkující v zákazu zastavení odmítl s policisty spolupracovat, byl spoután a na strážníky si následně stěžoval. Policie i státní zastupitelství však potvrdily, že městští strážníci postupovali správně.

Staroměstské náměstí bez mariánského sloupu? Spor míří k soudu

Bude stát na Staroměstském náměstí mariánský sloup, nebo ne? Pražští úředníci stavbu sloupu sice povolili, proti se ale postavili politici, kteří v čele s Technickou správou komunikací (TSK) instalaci blokují. Společnost pro obnovu mariánského sloupu chystá žalobu.

OBRAZEM: Na sraz veteránů přijel Masaryk. Největším lákadlem byla česká formule

/VIDEO/ V sobotu se v pražské Opletalově ulici konal už dvanáctý ročník Srazu a výstavy historických vozidel. Akce, kterou pořádá Autoklub ČR, byla v rámci oslav 100. výročí založení Československa částečně věnována prvnímu prezidentovi samostatného státu. Organizátoři dokonce připravili inscenaci příjezdu Tomáše Garrigua Masaryka.

Ze záměru sešlo. Památkáři sochám na pražském orloji ruce neuřežou

Hvězdáře, Kronikáře a Filozofa ze staroměstského orloje restaurátoři nakonec opraví bez původně zamýšlených radikálních zásahů. Informaci o záměru uřezat těmto sochám ruce, přinesl exkluzivně Pražský deník.

Nejmenší dům v Praze měří 2,25 metru. Dříve fungoval jako nevěstinec

Nevěstinec pár kroků od Anežského kláštera. V nejmenším domě metropole, který měří na šířku pouhých 2,25 metru, se asi 40 let provozovalo nejstarší řemeslo vůbec. Slouží nyní památkově chráněná stavba stále nekalým účelům?

Bezstarostná jízda rozhýbe Kampu

/INFOGRAFIKA/Čtvrtý ročník Bezstarostné jízdy, kterou pořádá nezisková organizace Dělej co tě baví ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 a Magistrátem hlavního města Prahy se rozjede v neděli v poledne na Kampě. Aktivní a pohodové odpoledne je určeno všem, kteří se chtějí pořádně rozhýbat. Návštěvníci také uvidí ukázky ne zcela tradičních sportů a mohou i podiskutovat na téma slušnost a tolerance. 

Jan P. Muchow a Antagonisté v Arše

Jan P. Muchow je na tuzemské hudební scéně zásadním pojmem nejen v ranku popmusic, ale i v rámci filmové hudby, kde patří k jedněm z nejoceňovanějších skladatelů. Jeho muzika je součástí snímků Šeptej, Samotáři, Václav, Ženy v pokušení, Ve stínu, Normal, Yuma, Krásno či Teorie tygra (v některých si i zahrál). Začínal v „indie“ kapelách Nocturne či Modrý tanky. K filmové hudbě se, jak říká, dostal postupně jako v kterémkoli jiném odvětví.

Původ pravdy míří do aukce

Původ pravdy - zlomové dílo významné české malířky Toyen se objeví v nedělní aukci v Obecním domě v Praze. Vyvolávací cena začíná na sedmi milionech korun. Dražena budou ale například také díla Mikuláše Medka nebo Kamila Lhotáka.

Zmrzačený orloj. Památkáři chtějí uřezat sochám ruce

Památkáři chtějí uřezat sochám na pražském orloji ruce. Hvězdár, Kronikář a Filosof nemají držet dalekohled, brk ani knihu. Proč? Památkáři argumentují, že opravený orloj se má přiblížit podobě před rokem 1911. Podobu soch určí magistrát, který zatím nerozhodl.

Pražské služby jsou ekologické. Ukázaly tři "uklízecí potvůrky" na elektřinu

Praha pokračuje v ekologickém trendu poslední doby. Snaží se přiblížit slavným evropským metropolím. Proto ve středu veřejnosti městská společnost Pražské služby představila tři zametací vozy na elektrický pohon. Stroje by měly vydržet v provozu celou směnu. Investice, která by měla zlepšit životní prostředí, stála 18 milionů korun.

Cikáni jsou jako medúzy. Soud stíhání urážejícího exnáměstka odložil

Soud podmíněně zastavil stíhání bývalého náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Karla Novotného (dříve ČSSD), který na Facebooku haněl Romy. Muži stanovil roční zkušební dobu, v níž se musí chovat řádně. Agentuře ČTK informaci sdělil šéf obvodních státních zástupců pro Prahu 1 Jan Lelek. Novotný na sociální síti napsal, že "cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". Čelil kvůli tomu obžalobě za hanobení národa.

Co nosila Saxana či Arabela? Výstava ukáže unikátní filmové kostýmy

Šaty královské rodiny z Arabely. Oblečení z klasické komedie Vrchní, prchni! a oskarových Ostře sledovaných vlaků. V Galerii Tančící dům začíná výstava Retro biják 60. – 90. let. Ta představí 200 kostýmů ze 70 československých filmů a seriálů. Většinu z nich uvidí veřejnost úplně poprvé.

Zachoval bych se stejně, řekl napadený číšník. Policie si útočníky spletla

Miroslav, číšník napadený skupinkou zahraničních turistů, se poprvé ukázal na veřejnosti, byť zraněné oko zatím zakrývaly černé brýle. Krátce po propuštění z nemocnice uspořádal tiskovou konferenci, na které děkoval i veřejnosti. Ukázalo se také, že policie při patrání po podezřelých Nizozemcích nejprve dopadla cizince z Izraele.

Zmlácený číšník: Byl jsem napůl mrtvý. Útočníkům přeju co nejvyšší trest

/VIDEO/ Číšníka Miroslava na konci dubna v Praze brutálně napadla skupinka cizinců z Nizozemska, většinou íránského původu. V úterý jej propustili z nemocnice domů. Během léčení promluvil s novinářem Josefem Klímou. Číšníkovu výpověď tak poprvé uslyší veřejnost.

Válečné gondoly z Benátek jsou v Praze. Poprvé okusily sladkou vodu

/VIDEO/ Píseň O sole mio, dřevěné lodě, muži s dlouhým veslem v dřevěné loďce se zahnutou přídí a zádí. Ne, to není obraz italských Benátek. Tohle můžete vidět v Praze, kam dorazily dvě válečné gondoly a poprvé v historii se tak projedou sladkou vodou.

Výstava ukáže unikátní dokumenty z roku 1968 i normalizace

V zahradách pod Pražským hradem bude od neděle přístupná výstava, která na historických dokumentech a dobových fotografiích přibližuje události Pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a období normalizace 70. a 80. let. Potrvá do 30. září a její návštěvníci uvidí mimo jiné dobové nápisy a vzkazy okupantům na zdech měst, autentické pouliční fotografie účastníků srpnových událostí, tituly legálních i ilegálních československých novin či normalizační rozsudky nad nepřáteli státu.

Stan proti melanomu už po dvanácté postavili v Praze

Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina. Tak zní motto letošní již dvanácté vyšetřovací a preventivní akce Stan proti melanomu, která odstartovala ve čtvrtek v Praze. Po dva dny si zájemci mohli bezplatně a pomocí nejmodernější techniky nechat vyšetřit pigmentová znaménka na těle. Výsledky jim tým specialistů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech sdělil okamžitě.  

Národní divadlo slaví výstavou i koncerty

V jubilejním roce 2018 si Národní divadlo připomíná významné výročí datující jeho úplné počátky. Dne 16. května uplyne 150 let od velké slavnosti položení jeho základního kamene. Nešlo pouze o symbolický akt zahájení stavby, ale též o vyjádření a utvrzení národního sebevědomí.

Pražský hrad otevře své dveře. Zadarmo můžete navštívit i katedrálu sv. Víta

Pražský hrad se v sobotu otevře veřejnosti. Návštěvníci budou moci 12. května při symbolickém zahájení letní turistické sezóny vidět zdarma všechny návštěvnické objekty. Zároveň se k příležitosti 100. výročí založení Československa otevřou i reprezentační prostory a výstavy pořádané jako součást projektu Založeno 1918.

Jak bude vypadat Malostranské náměstí? Lidé chtějí hlavně zaparkovat

Z Malostranského náměstí v Praze zmizela auta, jinak se tam nic moc neděje, ačkoliv projekt na revitalizaci historického místa v centru Prahy už dávno existuje. Těsně před začátkem stavebních prací vedení hlavního města uspořádalo debatu politiků s občany. Rezidentům jde hlavně o to, aby měli kde zaparkovat.

AKTUALIZOVÁNO

Proti Babišovi a komunistům. Na Václaváku protestovali zastánci Evropské unie

Zatímco prezident Miloš Zeman si na ruské ambasádě připomínal ve středu Den vítězství, příznivci evropské integrace slavili Den Evropy, který vznikl na základě myšlenky francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana na mírovou spolupráci v Evropě. Zastánci Evropské unie na pražském Václavském náměstí protestovali proti Zemanovi a hlavně proti rodící se vládě Andreje Babiše s podporou komunistů.

Krádež ženě překazili strážníci

Milostná dobrodružství mohou občas přijít dost draho. Někdy doslova. O tom se přesvědčil i návštěvník Prahy, kterého o skoro šest tisíc korun málem připravila hbitá zlodějka.

V pražském NoD se večer spojí divadlo s hokejem

Kde je a zda někde vůbec je průsečík divadla a hokeje mohou zjistit návštěvníci úterního programu v pražském klubu NoD. Divadelní soubor 11:55 bude u příležitosti Dne vítězství komentovat mistrovství světa, na kterém se dnes utkají čeští hokejisté se Švýcary. Divadelníci slibují zážitek vhodný pro milovníky hokeje i milovníky divadla, nejvíc se ale prý budou bavit milovníci obojího. Vstupné na večer, který začíná ve 20.00, je dobrovolné.

Zrušení ramp není pravděpodobné. Proměna Václavského náměstí se jen zbrzdí

Verdikt městského soudu zkomplikoval úpravu dolní části Václavského náměstí. Revitalizaci v podobě nové dlažby a pěší zóny s vysazenými stromy chce vedení metropole dokončit z větší části do konce roku. Problémem jsou však nájezdové rampy k podzemním garážím na stranách náměstí, které jsou součástí projektu.

Sochu na Karlově mostě popsali rtěnkou. Případ řeší policie

Není to poprvé, ale stejně to zase znovu překvapí. Během víkendu kdosi na Karlově mostě popsal rtěnkou sochu Piety. Někdo zřejmě cítil nutkavou potřebu světu sdělit, že tu byl. Momentálně to ovšem nejvíce zajímá policii.

Památka moderní doby láká hlavně teenagery. U Lennonovy zdi se fotí i svatby

/FOTOGALERIE/ Ne Pražský hrad, ani Vyšehrad nebo Karlův most, ale zeď Johna Lennona – to je pražská památka, za kterou v dnešní době proudí davy cizinců. Pomalovaná zeď nedaleko romantické Kampy připomíná Johna Lennona i komunismus. Dokonce se stala i oblíbenou destinací pro fotografy.

Hradčanské včely pilně pracují. Uspořádaly i pečení perníčků

Jaro zaznamenali alergici, ovocné stromy, ale i včely. A to včetně těch hradčanských a Hradčanských. Hradčanské včely, spolek sympatických dam z Pohořelce, Nového Světa a okolí, se stará o to, aby na Hradčanech a petřínských stráních byly všechny květy řádně opyleny. A aby sousedé a zejména pak děti měli možnost seznámit se s životem těchto užitečných tvorů.

Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer se objeví v Ungeltu

Pražské divadlo Ungelt chystá na 4. a 5. května českou premiéru hry britského dramatika Davida Harea s názvem Skleněný strop. V hlavních rolích se na tomto komorním jevišti poprvé představí Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer. A s nimi alternující Vincent Navrátil a Vladimír Pokorný. Režie se ujal Vít Vencl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT