VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Nemocnici Na Františku chce převzít magistrát. Záměr schválili pražští radní

Magistrát hlavního města chce od Prahy 1 převzít Nemocnici Na Františku.  Dnes záměr schválili radní. Plánem Prahy 1 je ovšem zdravotnické zařízení pronajmout, což se setkalo s vlnou kritiky. Magistrát chce, podle primátorky Adriany Krnáčové, zachovat lůžkovou péči pro obyvatele.

OBRAZEM: Tříkráloví otužilci si zaplavali u Karlova mostu

K pátému mostnímu pilíři Karlova mostu, tedy blízko místa, kde byl shozen do Vltavy svatý Jan Nepomucký, patron všech plavců a loďařů, dovezla v sobotu loď otužilce. Konal se již osmý ročník tříkrálové otužilecké plavby pro převoznický punč.     

Univerzita Karlova chystá oslavy svého založení a vzniku ČSR

Univerzita Karlova chystá letos řadu akcí, které připomenou 670 let od jejího založení a 100 let od vzniku samostatného Československa. Kromě slavnostních shromáždění, různých diskusí a seminářů, připravuje například výstavy, soutěže pro děti či zajímavé knihy. Ve spolupráci s Českou televizí se univerzita bude podílet také na natáčení dokumentárního seriálu o vzniku Československa, řekl médiím rektor školy Tomáš Zima.

Průchozí Biskupský dvůr, z Dlouhé do Haštalské. Znáte pasáže v srdci Prahy?

Centrum Prahy se vyznačuje sítí uliček, ve kterých se ztratí často i rodilý Pražan. Nachází se v něm ale několik pasáží, díky nimž si lze zkrátit cestu o pár minut. Například pokud se chodec bude chtít z Klimentské ulice rychle dostat na Petrské náměstí, může projít zdejší pasáží, kterou najde vedle rodinné čokoládovny Choco café.

Betonové zábrany zmizí z Václavského náměstí a náměstí Republiky příští týden

V pondělí 8. ledna budou odstraněny z Václavského náměstí a náměstí Republiky betonové zátarasy. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí hl. města Vít Hoffman. Betonové zábrany umístila Praha do centra města na začátku adventu z bezpečnostních důvodů. Z centra Prahy ovšem zátarasy nezmizí úplně. Na Staroměstském náměstí zůstanou zatím dál.

Tři stovky lidí bez domova dostaly oběd v Arcibiskupském paláci

Na tradiční oběd s lidmi bez domova a s těmi, kdo se ocitli opuštění, přišel v pondělí kardinál Dominik Duka. Oběd pořádá V Arcibiskupském paláci křesťanské hnutí Sant'Egidio, pozvalo na něj tři stovky lidí. Kromě jídla dostali hosté také vánoční balíčky s oblečením a hygienickými potřebami, zájemci mohli využít také služby ošetřovny.

V Senátu jsou k vidění betlémy z nejrůznějších materiálů

Vánoční výstava v Senátu letos představuje desítky betlémů z nejrůznějších materiálů včetně kukuřičného šustí nebo spletené slámy. K nejoblíbenějším patří pohyblivé betlémy, které jsou v expozici tři. Dva několikapatrové betlémy ve tvaru kuželu se otáčejí kolem své osy, další má díky důmyslnému mechanismu některé figurky pohyblivé.

VÍME PRVNÍ

V pražském paláci po zkrachovalé IPB bude luxusní hotel Julius Meinl

Palác na Senovážném náměstí v centru Prahy znovu změnil majitele. Někdejší sídlo zkrachovalé banky IPB nyní koupila společnost PPH Nové Město ze skupiny Julius Meinl. Pražský deník to zjistil z katastru nemovitostí. Rakouská rodinná firma Julius Meinl už loni oznámila nákup nedalekého Grand hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Areálu domu U Sixtů svítá na lepší časy

Vypovědět smlouvu společnosti Akroterion se dnes rozhodla Rada hlavního města Prahy. Padlo tak průlomové usnesení v případu komplexu domu U Sixtů.

Románskou část Pražského hradu čekají v příštím roce opravy

Restaurátorské opravy turisticky nejvytíženějších interiérů Starého královského paláce plánuje na příští rok Správa Pražského hradu (SPH). Drobnější opravy v prostorách nejstarší části Hradu by měly stát pět milionů korun. Uvedl to mluvčí SPH David Šebek.

Senioři z Prahy 1 vyrazili autobusem do Drážďan. Na výlet jeli zadarmo

Plný autobus seniorů z Prahy 1 vyrazil v pondělí 11. prosince zadarmo na výlet do nedalekých Drážďan. Městská část pořádá tyto akce pro starší občany už devátým rokem. Na cestě kromě tradičních drážďanských trhů viděli i Stadice, odkud pocházel Přemysl Oráč.

Opozice neprosadila zrušení tendru na Nemocnici Na Františku

Výběrové řízení na provozovatele Nemocnice na Františku trvá. Městská část Praha 1 ho ve čtvrtek vybere. Opozici se nepodařilo tendr zrušit a chce vyvolat referendum.

Cyklisté zablokovali Křižovnickou ulici. Protestovali proti zákazu

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici. Protestovali tak proti plánovanému zákazu jízdy na kole v centru Prahy. Ještě před blokádou následovala společná jízda ulicemi. Akci pořádalo sdružení Automat, které o ní v tiskové zprávě informovalo v úterý ráno.

Zkraťte si cestu z Jungmannovy ulice na metro. V pondělí se otevře nová pasáž

Rozčiluje vás zdlouhavá cesta z Jungmannovy ulice na metro Národní třída? V pondělí 11. prosince se otevře nová pasáž, která vám usnadní a hlavně zkrátí cestu. Pasáž stejně jako dům, ve kterém se nachází, zrekonstruoval soukromý investor.

Odhození pivní zátky na zem se nevyplatilo

V úterý odpoledne si strážníci na náplavce na Rašínově nábřeží všimli skupinky osob, z nichž jedna odhodila pivní zátku na zem. Hlídka proto přistoupila k muži, který takto znečišťoval veřejné prostranství, a začala s ním přestupek projednávat.

Praha 1 nezruší tendr na provozovatele Nemocnice na Františku, uvedl radní Hodek

Městská část Praha 1 nezruší výběrové řízení na výběr provozovatele Nemocnice na Františku a odmítla návrh Prahy 7, aby zdravotnické zařízení bylo převedeno pod hlavní město. Českým novinám to ve středu sdělil pražský radní Daniel Hodek.  První městská část vypsala výběrové řízení na provozovatele nemocnice v polovině listopadu. Vybrat ho chce do ledna příštího roku.

Mikuláš navštíví v Praze 1 rekordních 70 rodin. Obdaruje až 180 dětí

Dnes bude Prahou chodit Mikuláš s čertem a andělem. V Praze 1 se o Mikuláše přihlásilo rekordních 70 rodin a bude tak obdarováno 180 dětí z celé městské části.

U Zlatého prstenu ožívá Praha Karla IV.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo pokračování unikátní expozice, která představuje Prahu doby lucemburské. Proměna Prahy v době panování Karla IV., je tématem výstavy v domě U Zlatého prstenu v Týnské uličce.

Umění pro každého zadarmo. Na FreeArt Friday namalovalo obrazy 120 umělců

Různorodé obrazy, které si může zadarmo odnést kdokoliv. Bitva umělců o ten nejlepší obraz. Tak vypadala akce FreeArt Friday, která se v Praze konala 1. prosince již po dvanácté. Ojedinělý prostor DUP39 navštívilo několik stovek návštěvníků. Organizátoři letos předvedli novinku, a to tichou aukci.

Užijte si báječný svět létání v Karolinu

Nejen fandové létání mohou až do pátku 15. prosince zavítat do Křížové chodby Karolina na Ovocném trhu. Odstartovala tam unikátní výstava Báječný svět létání 2017.

Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou návštěvníkům pohled do historie města

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí letos návštěvníkům nabídnou pohled do pražské historie. Návštěvníci se nově projdou po nové vyhlídkové trase pod chrámem sv. Víta a stylizovanou siluetou Hradčan. Ani letos nebudou chybět oblíbené fotokoutky. Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 2. prosince. Potrvají do 6. ledna 2018.

Výstava Kintery v Rudolfinu má 120.000 diváků a ještě pokračuje

Výstava Krištofa Kintery v Galerii Rudolfinum v Praze překonala hranici 120.000 návštěvníků a už měsíc před svým koncem se stala divácky nejúspěšnější výstavou v Česku za poslední čtyři roky. Důležitým aspektem ale může být fakt, že výstava je díky sponzorovi přístupná zdarma. Pořadatelé ji prodloužili do 27. prosince. Údaje o návštěvnosti dnes řekl kurátor galerie David Korecký.

OBRAZEM: Pro Slunce vydražili v Obecním domě více než tři sta tisíc korun

Společenský večer pro Slunce věnovaný klientům se speciálními potřebami z Kladenska a okolí pořádaný Nadačním fondem Slunce pro všechny, se uskutečnil tradičně v honosných prostorách secesního Obecního domu v Praze.

Hollar představuje komorní grafiku,drobné tisky budou i v prodeji

Tradiční festival komorní grafiky začne dnes v podvečer v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze. Potrvá do 23. prosince, přičemž na středu 13. prosince je připraven grafický trh. Při něm budou své práce prodávat sami autoři, kteří jsou podle pořadatelů připraveni nabízet je za ceny, které si dohodnou s kupujícími.

AKTUALIZOVÁNO

Neznámý člověk spadl či skočil z Karlova mostu. Hasiči nikoho nenašli

Neznámý člověk skočil či spadl v pondělí večer z Karlova mostu. Svědci uvedli, že plaval směrem ke Kampě a po chvíli se ztratil z dohledu. Na místě byly hlídky složky integrovaného záchranného systému a to i společně s potápěči. Situaci monitoroval vrtulník s termokamerou. Hasiči však nikoho nenašli. O případu informovali pražští hasiči na svých stránkách. 

Secesní dům City Palais na Václavském náměstí koupila firma Redevco

Mezinárodní investiční firma Redevco koupila za asi miliardu korun budovu City Palais na Václavském náměstí. Budova v centru Prahy nabízí 7482 metrů čtverečních prostor v šesti nadzemních a dvou podzemních podlažích. Objekt může např. poskytnout firmě prostory pro její zázemí.

V Hybernské vznikne moderní univerzita, má sloužit akademické obci i veřejnosti

Soubor budov v Hybernské 4 se má stát centrem vzdělanosti. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zde vybuduje školu 21. století. Již od příštího roku by měly být v nových prostorách přednášky pro veřejnost. Projekt s názvem Hybernská ožívá, který odstartoval letos v březnu kulturně-vědeckým festivalem Týden diverzity, je pro rozsáhlý soubor budov nedaleko Prašné brány jen začátkem něčeho mnohem většího. 

Žena ohrožovala policisty nožem

/VIDEO/Začátkem listopadu zadrželi pražští kriminalisté pětapadesátiletého dealera drog. Zásah ve vestibulu metra Staroměstská probíhal standardně do chvíle, kdy se objevila žena, která situaci poněkud zamotala.

Dražit se bude i pro nemocné

Aukční den Galerie Kodl v neděli nabídne v Praze na Žofíně 250 děl v celkové vyvolávací ceně přes 110 milionů korun. Dražba začne ve 12.00 aukcí deseti obrazů převážně současných umělců pro Centrum Paraple. Poté bude v nabídce více než 20 obrazů dražit nad hranicí milionu korun. Nejdražším je dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí startující na osmi milionech korun.

V Rudolfinu vystoupí soubor barokní hudby Collegium 1704

Na koncertu souboru barokní hudby Collegium 1704 v neděli v pražském Rudolfinu zazní dvě skladby Johanna Sebastian Bacha spolu s díly dvou předních německých skladatelů Georga Phillipa Thelemanna a Georga Friedricha Händela. Program nabídne Telemannův motet Deus judicium tuum, As pants the hart a Bachova moteta Jesu, meine Freude a Singet dem Herrn ein neues Lied a Sinfonie z kantáty Am Abend aber desselbigen Sabbats.

Zaplněná Lucerna viděla vítězství Kuby. Nejhůře skončil Němec

Pomuchlané obličeje většiny evropských bojovníků neklamaly: Kubánci splnili úlohu favoritů a v Praze v rámci klání Evropa vs. Kuba kralovali. Středo- američtí boxeři zvítězili ve všech sedmi hlavních zápasech, osmý skalp si připsali v jednom z předzápasů.

Růžový sádrokarton chrání palác, kde visí deska k listopadu 1989

Kaňkův palác na Národní třídě, na kterém je umístěná pamětní deska připomínající 17. listopad 1989, je obložen růžovým sádrokartonem. Účelem je ochránit omítku paláce před plamínky svíček. ČTK to dnes řekla Iva Chaloupková, mluvčí České advokátní komory (ČAK), která v budově sídlí. Podle ní komora stejným způsobem postupovala i v minulých letech, aniž by to vzbudilo emoce veřejnosti. Podle některých komentářů totiž současné zabezpečení fasády paláce působí nevzhledně.

Praha 1 hledá provozovatele Nemocnice Na Františku. Vypsala tendr

Radnice městské části Praha 1 ve čtvrtek vypsala výběrové řízení na soukromého provozovatele Nemocnice Na Františku, jejíž provoz si doposud zajišťovala sama. Ve čtvrtek to uvedl místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD). Pro městskou část je totiž provoz nemocnice příliš nákladný a chce proto navázat se soukromou firmou spolupráci formou koncesionářské smlouvy na 35 let, která by zaručila zachování stávajícího rozsahu služeb. Hodnota koncese se odhaduje na 10,5 miliardy.

Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou návštěvníkům zdobené hrnečky na svařák

Návštěvníci vánočních trhů na Staroměstském, Václavském náměstí i náměstí Republiky budou mít možnost vychutnat si svařené víno z keramických hrnečků. Existují v pěti provedeních s panoramatem Prahy a osobnostmi, které jsou s hlavním městem nějak spojeny. Keramické hrnečky budou nevratné a mohou posloužit jako suvenýr. Vánoční trhy na Václavském a Staroměstském náměstí začnou 2. prosince.

Obžalovaní v kauze Vojenské rozvědky přednesou závěrečné řeči

Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců, kteří čelí obžalobě ze zneužití Vojenského zpravodajství, by dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 měli přednést závěrečné řeči. Konečný návrh přednese i právník obžalovaného zpravodajce Jana Pohůnka. Zbylí advokáti mluvili v úterý, všichni soudu navrhli, aby klienty obžaloby zprostil. Jednání se bude stejně jako v předchozích dnech odehrávat za zavřenými dveřmi. Rozsudek soud vynese příští týden ve středu.

Sněmovní schůze budou zřejmě dál bez alkoholu v restauracích

Zákaz podávání alkoholických nápojů ve sněmovních restauracích během schůzí Sněmovny bude platit i v novém volebním období. Zákaz zavedl v březnu 2014 takzvaným rozhodnutím předsedy tehdejší předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle tiskového odboru Sněmovny platí toto rozhodnutí i v novém volebním období.

Skrytý průchod ve Spálené ulici. Tají kavárnu i bývalé nakladatelství

V Praze najdete několik průchodů, které vám urychlí cestu. Mezi nejznámější patří Pasáž Lucerna či Světozor. Věděli jste ale, že se jeden průchod nachází za posprejovanými dveřmi v centru, kousek od Národní třídy?

V kauze Vojenského zpravodajství přednesou obhájci konečné návrhy

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, ve které čelí obžalobě Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců. Své závěrečné návrhy přednesou obhájci obžalovaných, jednání však bude zřejmě neveřejné. Státní zástupce obžalovaným v úterý navrhl tresty okolo 3,5 roku vězení.

Pamětní deska na Klárově připomíná Čechoslováky bojující v RAF

Pamětní deska, která byla dnes odhalena na pražském Klárově, připomíná více než 2500 Čechoslováků, kteří během druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu (Royal Air Force, RAF). Doplnila bronzový památník v podobě okřídleného lva, který byl na Klárově umístěn v roce 2014. Dnešního slavnostního odhalení se zúčastnili váleční veteráni bojující v řadách RAF, zástupci armády, britského velvyslanectví i čeští poslanci. Nad Klárovem také přeletěly dva stíhací letouny Gripen z čáslavské základny.

Povolování předzahrádek bude rychlejší, schválila Rada

Rada hlavního města Prahy v pondělí schválila záměr digitalizace systému opakovaného povolování restauračních předzahrádek. Žadatelé mohou svou žádost vyřídit rychleji bez návštěvy jednotlivých úřadů. Náklady se odhadují na dva miliony korun.

Na památníku československých letců se objevilo 2.507 jmen

Od začátku čelil kritice památkářů i některých politiků. Chvíli se zdálo, že bude dokonce odstraněn. Okřídlený lev na Klárově ale zůstává. A nejen to. V pondělí proběhne slavnostní odhalení nového podstavce se jmény 2.507 československých vojáků, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války.  

Šperky z pryskyřice či zombie plyšák. Ručně vyráběné dárky koupíte na Umtrhu

Chcete koupit originální dárky k Vánocům? Pak se zastavte v pátek či sobotu na Malostranském náměstí. Koná se tu umělecký trh, na kterém si přijde každý na své. Pořídit tu můžete třeba šperky ve formě bylin zalitých v pryskyřici, ručně vyráběného zombie plyšáka či vintage oblečení.

VIDEO: Opilá zaměstnankyně rychlého občerstvení napadala hosty i své kolegy

Strážníci z Prahy 1 dostali v úterý večer oznámení o agresivní ženě, která se nacházela v provozovně rychlého občerstvení v Národní ulici. Žena, která, jak se ukázalo, byla zaměstnankyní podniku, zde napadala ostatní zaměstnance i hosty. Byla opilá, což prokázala provedená dechová zkouška. 

FOK dnes představí v české premiéře Stravinského Pohřební píseň

Na koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dnes v Obecním domě zazní v české premiéře Pohřební písně Igora Stravinského. Dílo, které bylo zkomponováno k poctě zesnulého skladatelova učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, bylo sto let pohřešováno a znovuobjeveno v roce 2015 mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře.

Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci Adriana Molea

Novinkou pražského Divadla v Dlouhé bude 8. listopadu premiéra inscenace podle knižního bestseleru Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 spisovatelky Sue Townsendové. Na jeviště se dostane v autorčině adaptaci a úpravě Miroslava Hanuše. Ten je zároveň režisérem a autorem textů 11 písní, které ji doprovázejí, sdělila ČTK mluvčí této scény Karola Štěpánová.

Suzanne Pastorová vystaví své experimenty s fotografií

Nejnovější práce s těmi staršími zkombinovala pro novou výstavu fotografka, kurátorka a experimentátorka Suzanne Pastorová. Přehlídka se jmenuje Staré časy a začne dnešní vernisáží v galerii Artinbox v Perlové ulici.

Antikonfliktní tým se možná do centra Prahy vrátí. Už příští léto

Protikuřácké hlídky se možná do ulic hlavního města vrátí a to už v příští letní sezoně. Zatímco mezi občany sklízely spíše kritiku, Praha 1 si je naopak chválí. Městu doposud ale chybí statistika, která by ukázala, jak moc úspěšné ve skutečnosti byly. O možném návratu hlídek informoval v neděli server Idnes. cz.

Rozhodnutí o zástavbě parku na konci Revoluční ulice odloženo na listopad

Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek odložili projednávání přípravy změny územního plánu, která se týká možné zástavby parku na konci Revoluční ulice na Praze 1. Změny projednají zastupitelé až v listopadu. O tomto místě se mluvilo, jako o prostoru, kde by mělo vyrůst tzv. zlaté vejce, sídlo pro Muchovu Slovanskou epopej. V pátek se proti změně postavili zástupci Trojkoalice a komunistů.

Lidé si mohou dnes prohlédnout reprezentační prostory Hradu

Pražský hrad dnes mimořádně zpřístupní návštěvníkům své reprezentační prostory. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla Nového paláce, které byly v létě zrekonstruovány. Dostanou se i do dalších sálů Nového paláce, které nejsou běžně přístupné a které slouží nejvýznamnějším protokolárním a společenským událostem. Den otevřených dveří je naplánován i na sobotu a vstup je zdarma.

V Praze dnes vystoupí americký kytarista Al Di Meola

V pražském divadle Hybernia dnes vystoupí americký kytarista Al Di Meola. Držitel ceny Grammy a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine v kategorii Nejlepší jazzový kytarista zahraje skladby ze svého nového alba Morocco Fantasia, doplněné skladbami dvojice John Lennon-Paul McCartney nebo argentinského skladatele Astora Piazzolly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT