VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Praha poskytla církevní nemocnici dotaci ve výši 950 tisíc korun

Téměř milon korun činila dotace, kterou od pražského magistrátu obdržela Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Církevní zařízení za tuto částku nakoupilo potřebné nové přístroje a zdravotnické vybavení.

Staroměstská radnice slaví 680 let. Otevře své prostory i unikátní podzemí

/INFOGRAFIKA/ Netradiční prohlídky, přednášky i koncerty jsou součástí akce Radnice dokořán, která zítra začíná v centru metropole. Jde o oslavu 680. narozenin Staroměstské radnice.

ANO chce metropolitní policii. Piráti na Praze 1 rozdávali melouny

V den, kdy zasedalo naposledy současné zastupitelstvo centrální pražské městské části, představil svůj program kandidát na starostu Prahy 1 za hnutí ANO a zároveň magistrátní radní pro majetek Karel Grabein Procházka. Zatímco jiné strany rozdávají sliby, ANO se chce zaměřit také na zvýšení příjmů do pokladny, uvedl. Piráti zase rozdávali melouny, čímž upozornili na plýtvání radnice pod vedením Oldřicha Lomeckého (TOP 09).

Práce na opravě 24 hodin denně. Tramvaje se vrátí na Národní třídu už v úterý

Kolej v zatáčce na rohu ulic Spálená a Národní nevydržela nápor a praskla. Mimořádné dopravní komplikace však nakonec netrvaly tak dlouho. Provoz se do centra díky vysokému pracovnímu nasazení zaměstnanců pražského dopravního podniku (DPP) vrátí už v noci z pondělí na úterý. Páteřní linky č. 9 a 22 nebudou jezdit tedy pouze jeden pracovní den.

AKTUALIZOVÁNO

Koncerty, řemesla i recepty. Češi a Slováci oslavili vznik společného státu

Na pražském Staroměstském náměstí jako by byl opět založen společný stát Čechů a Slováků. Na Československém festivalu si oba národy připomněly 100. výročí od vzniku republiky. Akci zaměřenou na kulturu a tradice Česka a Slovenska zakončil v neděli večer koncert skupiny Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou. Oslavy přilákaly deset tisíc lidí.

Tož to kupte! Hrad vystaví obrazy koupené prezidentem Masarykem

Založení Československa připomene Pražský hrad výstavou obrazů, které zakoupil pro sídlo prezidentů Tomáš Garrigue Masaryk. V Císařské konírně návštěvníci uvidí více než 100 děl. Při jejich nákupu byla kritériem nejen estetičnost, ale i symbolika spojená s novou demokratickou společností. Pražský hrad to uvedl na svých webových stránkách. Výstavu v úterý večer zahájí prezident Miloš Zeman.

VIDEO: Chtěl na záchod, až zničil turniket. Místo desetikoruny zaplatí tisíce

/FOTOGALERIE/ Roztržitého muže z obchodního domu Quadrio v centru Prahy může vyjít vykonání obyčejné lidské potřeby hodně draho. Na veřejném WC totiž zaplatil v automatu deset korun, aniž by si všiml otevřeného turniketu. Tak ho zničil a odskočil si. Teď po něm pátrá pražská policie.

Protestuji! Biskup Malý ve svatovítské katedrále slouží mši za upáleného Poláka

Biskup Václav Malý v neděli dopoledne odslouží v pražské katedrále sv. Víta mši za polský a český národ a současně tak uctí památku polského účetního a právníka Ryszarda Siwiece, který se 8. září 1968 upálil ve Varšavě na protest proti okupaci Československa.

Na začátku byla loterie na podporu kultury. Spor o kubistický dům opět řeší soud

Soud se bude v listopadu znovu zabývat sporem mezi Státním fondem kultury (SFK) a seychelskou firmou WBC Capital, která organizaci žaluje o 300 milionů korun. Spor se týká rekonstrukce kubistického Domu U Černé Matky boží z roku 1994.

Havárie na týden uzavře Národní třídu pro tramvaje, nebudou jezdit páteřní linky

Pozor, změna! Ačkoliv původně ohlásil pražský dopravní podnik (DPP), že mimořádná výluka tramvají na Národní třídě potrvá jen o víkendu, později vyšlo najevo, že provoz takzvaných páteřních linek 9, 18 či 22 bude omezen déle. Od pondělí do pátku devítka ani dvaadvacítka nepojedou vůbec.

Zažijte večer se Svatební košilí. Začíná festival Dvořákova Praha

Festival Dvořákova Praha v pátek v Rudolfinu zahájí dílo Svatební košile o cestě do záhrobí, ve kterém se prolíná mistrovství Antonína Dvořáka a Karla Jaromíra Erbena.

Blíží se dohoda? Praha 1 stále nechce pustit cyklisty na Staroměstské náměstí

Ani další kolo jednání o zákazu jízdních kol v historické části hlavního města nepřivezlo konkrétní výsledek. Zástupci Prahy 1 se ve čtvrtek sešli s cyklistickým spolkem AutoMat a magistrátní cyklokomisí k druhému společnému jednání. Vypadá to sice, že se blíží kompromisní řešení sporu. Ale problém stále zůstává na Staroměstském náměstí.

Kvůli demonstraci při schvalování vlády hrozí několika lidem pokuta

V souvislosti s demonstrací před Sněmovnou při červencovém jednání poslanců o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD Andreje Babiše (ANO) hrozí několika lidem peněžitý postih. Vyplývá to z odpovědi ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na písemnou interpelaci Jiřího Kobzy (SPD). Postup policie Hamáček hájí, ač shromažďovací zákon veřejná shromáždění v okolí Parlamentu zakazuje.

Virtuální realita jako šém. Golem a rudolfínská Praha v hračkářství má úspěch

/FOTOGALERIE/ Vzpomínáte na populární komunistickou pohádku o císařově pekaři a pekařově císaři v hlavní dvojroli s Janem Werichem? Přepadla vás někdy chuť najít onu "kuličku" a oživit Golema? V pražském hračkářství Hamleys na Příkopech bájný šém potřebovat nebudete. Před třemi měsíci tu spustili projekt Golem VR, atrakci už navštívilo přes deset tisíc návštěvníků.

Pod Václavským náměstím našli archeologové vodovod z 18. století

Části historického vodovodního potrubí z borových klád a zcela výjimečně zachovanou souvislou linii tohoto vodovodu objevili archeologové Muzea hlavního města Prahy. Ti provádí v historickém jádru metropole záchranný archeologický výzkum v souvislosti s rekonstrukcí dolní části Václavského náměstí. 

Společenské centrum v srdci Prahy. Magistrát koupí kostel svatého Šimona a Judy

Barokní kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě koupí hlavní město od řádu milosrdných bratří za zhruba 125 milionů korun. Dnes o záměru rozhodl výbor pro majetek pražského zastupitelstva. Odsvěcený klášterní kostel v současnosti slouží jako koncertní síň.

Sex na ulici mohl cizince vyjít draho. Strážníci mu zachránili peněženku

/VIDEO/ V Praze je blaze, domníval se nejspíš cizinec, který se rozhodl okusit sexuální radovánky s prostitutkou přímo v centru Prahy. Těžko říct, jestli zaplatil předem, ale o peníze by přišel tak jako tak. Žena mu velmi obratně odcizila z kapsy kalhot peněženku s doklady.

Petřínská rozhledna se dočkala hezčího okolí. Krnáčová chce jednotný mobiliář

Ačkoliv ještě v polovině prázdnin to nevypadalo v okolí Petřínské rozhledny nikterak útulně a už vůbec ne hezky, jedna z nejnavštěvovanější lokalit v hlavním městě se ještě před začátkem školního roku proměnila. Investice si vyžádala z magistrátního rozpočtu zhruba 21,5 milionu korun.

Soud udělil za loupež v klenotnictví devítiletý trest. Rusové navíc musí z Česka

Pražský městský soud v pondělí vynesl rozsudek v kauze loupeže diamantů a šperků v centru hlavního města. Dva Rusové dostali trest devíti let ve vězení, obžalovaní cizinci navíc byli ze země vyhoštěni a dotčenému klenotnictví musí uhradit šest milionů korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Rusům hrozí až patnáct let za mřížemi.

Další dobrá zpráva. Otevře se zavřený vstup do stanice metra Náměstí Republiky

První zářijový den letošního roku by si cestující pražskou MHD měli do notýsků poznamenat jako význačný. Po dvou měsících se vrací tramvaje na Vinohradskou třídu, po osmi měsících se cestující projedou po Zenklově ulici a po stejné době bude otevřen vstup do stanice metra Náměstí Republiky ve směru od obchodního centra Palladium.

Praha připraví vyhlášku o regulaci provozní doby hostinských zařízení

Městská část Praha 1 se opět obrátila na hlavní město Prahu se žádostí o přípravu vyhlášky, která by omezila provozní dobu barů, diskoték a dalších podobných zařízení v centru města. Žádost dnes rada vzala na vědomí a uložila živnostenskému odboru magistrátu příslušnou vyhlášku co nejdříve zpracovat a předložit ke schválení.

Cukrovarnický palác se má opět proměnit v hotel. Sídlo IPB koupili Rakušané

Na konci srpna opět ožívají plány ohledně budoucnosti jedné z významných, leč opuštěných budov v centru Prahy. Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí, kde sídlila Investiční a poštovní banka (IPB) a kvůli sovětské okupaci tu v roce 1968 zasedali poslanci, koupila rakouská developerská skupina UBM. Památkově chráněný objekt chtějí Rakušané přestavět na pětihvězdičkový hotel. Ale to už tady bylo…

Po pěti letech byl nyní klid. Burian povede Národní divadlo až do roku 2025

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) jmenuje dosavadního ředitele Národního divadla Jana Buriana do funkce i na druhé období, a to od 2. srpna 2019 do 1. srpna 2025. Ministr to v pondělí oznámil u příležitosti zahájení nové divadelní sezony první scény. Ztotožnil se tak se stanoviskem Garanční rady pro Národní divadlo. Od staronového ředitele očekává stabilitu i pozitivní změny.

Bůh už tu nepřebývá? Vatikánu vadí pražský kostel, z něhož se stal noční klub

Pomni, abys den sváteční světil, zní jedno z přikázání desatera. Jenže v českých zemích už neděle nepatří mezi den, kdy lidé navštěvují kostely. Navíc církevní hodnostáři si stěžují na to, jak se využívají chrámy boží. Podle Vatikánu je odstrašující případ právě v Praze.

Do suterénu nové budovy Národního muzea vytekla voda. Zavřená je i v pondělí

Do suterénu památkově chráněné nové budovy pražského Národního muzea v neděli dopoledne z poškozeného potrubí vytekla voda do výše až 20 centimetrů. Zdá se, že přirozeně odteče. Agentuře ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Budova byla kvůli nedělní události uzavřena. Znovu by se mohla otevřít až v úterý.

Koncert ve Valdštejnské zahradě připomene výročí Československa

Koncert Pražského komorního orchestru ve Valdštejnské zahradě v Praze v neděli připomene letošní 100. výročí vzniku Československa. Agentuře ČTK to oznámila Eva Davidová z kanceláře Senátu, k jehož sídlu zahrada patří.

Budoucnost kol v centru Prahy: Praha 1 a Auto*Mat hledají kompromis

Spolek Auto*Mat dlouhodobě bránící práva cyklistů v hlavním městě se minulý týden poprvé oficiálně sešel se zástupci MČ Praha 1. Ta začátkem července na svém území zavedla razantní omezení kol, které po žalobě Auto*Matu zrušil Městský soud pro jeho nepřiměřenost. Na schůzce vznikly první obrysy kompromisního řešení.

IKEA otevře studio na Václavském náměstí o měsíc později

S mírným zpožděním, ale jako teprve druhé ve střední a východní Evropě, otevře na Václavském náměstí pop-up studio IKEA. Oproti klasickým modrým obchodním domům sice obsadí výrazně menší prostory, zato nabídne nakupování v designově vyladěném interiéru. Původní termín se kvůli stavebním pracím posunul o několik týdnů na druhou polovinu září.

Magistrát koupil církevní nemocnici moderní přístroj. Měl by zachraňovat životy

Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského (nebo ve zkratce NMSKB) má k dispozici nový moderní přístroj, který pomůže lékařům, zdravotnickém personálu a hlavně pacientům v ohrožení života. Pražské nemocnici k zakoupení kompaktního monitoru vitálních funkcí pomohl magistrát.

Malé národní povstání v pražské galerii. Výstava představí slovenské tvůrce

Oceňovaní Andrej Dúbravský a Ján Vasilko budou mezi vystavujícími slovenskými výtvarníky v expozici s názvem SNP (Slovenské národní povstání) v pražské galerii Arcimboldo.

Oslavy založení Československa sázejí na tradice i jídlo

Během dvou dnů ožije Staroměstské náměstí koncerty českých a slovenských kapel jako Žlutý pes nebo Vladimír Mišík & Etc. Eliška Bučková a další modelky zde představí šaty z dílny návrhářky Marie Zelené s motivy české a slovenské krajiny, památek a měst i neobvyklou kolekci z první republiky.

Ohnivá show nebo cizokrajné speciality. Etnopiknik v Náprstkově muzeu je tady

Poznat mimoevropské kultury všemi smysly na jednom místě mohou v sobotu návštěvníci pražského Náprstkova muzeu asijských, afrických a amerických kultur, které pro ně pořádá Etnopiknik. Na nádvoří muzea se při něm budou například tančit africké, indické, mexické i korejské tance, poslouchat indonéská a africká hudba a vařit speciality z celého světa. Chybět nebude ani bubenická a ohnivá show. Pro zájemce budou také zdarma otevřeny muzejní expozice.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Stopy po moči, zvratky. Neuctivé chování u památníku vadí synovi letce RAF

V době, kdy armáda a část veřejnosti truchlí a uctívá tři české vojáky padlé v Afghánistánu, jako by se zapomnělo na hrdiny, kteří bojovali za vlast ve druhé světové válce. Tom Dolezal, potomek jednoho z československých letců ve službách RAF, si stěžuje Pražskému deníku, že se lidé - často zřejmě opilci - chovají neuctivě u památníku Okřídlený lev na Klárově a úřady s tím nic nedělají.

Město investuje do Staroměstské tržnice. Kavárník chce plánům vdechnout život

Praha chce revitalizovat Staroměstskou tržnici. Zatím ale nemá plány, jak ji provozovat. Svou nabídku na využití a provoz představil tým odborníků v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou. Chystají multifunkční gastro-kulturní centrum.

Národní muzeum odhalí novou fasádu, na výročí sovětské okupace bude projekce

V polovině srpna lidé uvidí opravenou fasádu historické budovy Národního muzea. První budou odstraněny zbytky lešení do Václavského náměstí. Na výroční den okupace Československa 21. srpna pak fasádu ozdobí videomapping. Uvnitř budovy finišují práce restaurátorů, malířů, pokládají se parkety, prosklená zastřešení Pantheonu či dvoran, protože do provizorního otevření budovy zbývá dva a půl měsíce.

Na dohled sochy svatého Václava rostou koleje. Kudy budou jezdit tramvaje?

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce budov Národního muzea vrcholí a dělníci veškeré úsilí směřují ke slavnostnímu otevření dne 28. října 2018. Mezi starou budovou a bývalým sídlem Federálního shromáždění dokonce pokládají koleje, aby bylo okolí Vinohradské ulice připraveno na stavbu tramvajové trati. Jenže zatím není jasné, kudy se bude jezdit. Ani kdy se tak stane.

Vyšší trest kvůli lékařskému posudku. Nizozemci se pokusili číšníka zabít

Dva nizozemští bratři íránského původu, kteří spolu s dalšími kamarády na konci dubna při zapíjení konce svobody v centru Prahy brutálně napadli číšníka, zřejmě půjdou do vězení na delší dobu, než se předpokládalo. Podle deníku Právo byl jejich čin na základě lékařského posudku překvalifikován na pokus o vraždu, za což jim hrozí trest až 18 let za mřížemi. Policie útočníky obvinila z těžkého ublížení na zdraví.

Milují se už 60 let. Květa s Karlem si na Staroměstské radnici řekli znovu ano

Láska jako trám. V roce 1958 si řekli ano poprvé, a to na Staroměstské radnici. O půlstoletí později tam oslavili zlatou svatbu. Za dalších pět let smaragdovou a nyní, opět na tom samém místě, diamantovou. Manželé Květuše a Karel Srbečtí patří k nejaktivnějším důchodcům Prahy 1.

Za toho pravého 10 tisíc. Staroměstské náměstí hledá dokonalý vánoční stromeček

Dnes u vody, zítra pod jmelím. Zbytek léta a pochmurný podzim uteče jako voda a než se nadějete, budete rozbalovat pod stromečkem dárky. Můžete k tomu dostat dokonce 10 tisíc korun, a to téměř za nic. Stačí najít toho správného adepta na vánoční stromeček, který bude zkrášlovat Staroměstské náměstí.

AKTUALIZOVÁNO

Krádež foťáku, agent StB. Jak se kvůli pražské památce hádá majitel s úředníkem

Pokud jste šli v poslední době kolem domu v ulici Pod Bruskou s číslem popisným 6 v blízkosti pražských Chotkových sadů, mohli jste si všimnout vyvěšeného oznámení, které tvrdí, že stavební úředník z Prahy 1 při prohlídce domu ukradl fotoaparát. Umístil jej tam majitel objektu, jehož spory s radnicí řeší soudy.

Jídlo jako od babičky. Restaurační síť Ambiente otevřela Kuchyň na Hradčanech

/FOTOGALERIE/ Pohádku s Čerty nejsou žerty určitě znáte. Teď si můžete blízko Pražského hradu připadat trochu jako Petr Máchal v podání Vladimíra Dlouhého, když přijde do hospody. V nově otevřené restauraci Kuchyň v Salmovském paláci si totiž jídlo vybíráte přímo z hrnců na plotně. Stačí nahlédnout pod pokličku a přivonět.

Metropoli hyzdila posprejovaná lavička. Novou vyrobili truhláři z pražských dubů

Špinavá a posprejovaná lavička, o kterou byste si ani kolo neopřeli. Ta už je minulostí. V centru Prahy si nově můžete odpočinout na atypické půlkruhové lavičce. Najdete ji u křižovatky ulic U Obecního domu a Královedvorská. Truhláři ji dokonce vyrobili z odolných dubů pražských lesů.

Dyzajn market nezná prázdniny. V Praze se představilo skoro dvě stě tvůrců

/FOTOGALERIE/ Tradiční přehlídka originální tvorby designérů - tvůrců šperků, oblečení, kabelek, batohů, různých doplňků nebo třeba hráček - nehledí na kalendář. Uprostřed letních prázdnin se v centru Prahy konal Dyzajn market.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Scéna jako z akčního filmu na Broadwayi. Zloděj utekl policii na střechu divadla

/VIDEO/ Pátrací akce přinesla své ovoce, radují se pražstí policisté. Před čtvrteční půlnocí si totiž členové zasahující hlídky zahráli na hrdiny akčního filmu. V prostorách divadla Broadway šli po krku pachateli trestného činu krádeže, dokonce museli slaňovat.

Cizinec vyděsil Pražský hrad. Odložené zavazadlo prověřoval pyrotechnik

V pátek po obědě se na Hradačanském náměstí v těsném sousedství hradního nádvoří spustil nečekaný poplach. Policie místo kvůli nálezu odloženého zavazadlo místo na chvíli uzavřela a tašku musel prověřit pyrotechnik spolu se speciálně vycvičeným psem.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Starém Městě

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 27. července, se podíváme na Staré Město!

Cyklisté vyhráli, "ohyzdné" čáry zmizí. Soud zrušil zákaz kol na území Prahy 1

Poté, co se zasekla kvůli připomínkám městské policie instalace značek zakazujících cyklistům vjezd do centra metropole, slaví milovníci jízdních kol další vítězství v boji proti Praze 1. Soud totiž zákaz zrušil.

Rekonstrukce, prastarý strom i svatby. Jak maltézští rytíři spravují majetek

Na rekonstrukce nemovitostí, které získal v restitucích, vynaložil řád maltézských rytířů za pět let přes 80 milionů korun. Dalších 34 milionů na opravu střech má naplánováno investovat příští rok. Dosud největší položkou ve výdajích bylo 50 milionů korun na rekonstrukci Konventního paláce, který je součástí sídla řádu v Praze na Kampě a který řád pronajímá jako hotel a restauraci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT