VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Na Pražském jaru zahraje s PKF harfistka Jana Boušková

Program Pražského jara v sobotu v Rudolfinu nabídne koncert harfistky Jany Bouškové v doprovodu PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Součástí festivalu je také odpolední vystoupení v Sále Martinů na HAMU, na kterém se představí kontrabasista Indi Stivín a klavíristka Alice Springs.

V Sherwoodu o bezdomovectví: I za Husáka jsem si tu mohl dát pivo

Sherwood pro všechny. Ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží se sešly ve čtvrtek odpoledne desítky lidí. Přišly podpořit bezdomovce, kteří v parku často pobývají. Diskutovat s nimi přišel i zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek. Připojili se i samotní lidé bez domova. Těm vadilo i to, že v parku nemohou pít alkohol. Jeden z bezdomovců dokonce nadával, že i za Husáka bylo lépe. 

Neprůstřelná párty. Studenti žurnalistiky vzpomenou na zavražděného Kuciaka

Budova na pražském Smetanově nábřeží, které se mezi studenty neřekne jinak než Hollar, hostila už mnoho kulturně společenských akcí. Ale úterní Neprůstřelná párty - tedy benefice - má být jiná. Kromě zábavy budou mladí lidé diskutovat a vzpomínat na zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Brutální zásah strážníků za špatné parkování? Postup byl správný, tvrdí policie

/VIDEO/ Kam až může zajít postup městských strážníků při kontrole špatně zaparkovaných aut v centru Prahy? Lidé se diví při shlédnutí videa zachycující rok starý případ, které se v těchto dnech rychle šíří internetem. Muž parkující v zákazu zastavení odmítl s policisty spolupracovat, byl spoután a na strážníky si následně stěžoval. Policie i státní zastupitelství však potvrdily, že městští strážníci postupovali správně.

Staroměstské náměstí bez mariánského sloupu? Spor míří k soudu

Bude stát na Staroměstském náměstí mariánský sloup, nebo ne? Pražští úředníci stavbu sloupu sice povolili, proti se ale postavili politici, kteří v čele s Technickou správou komunikací (TSK) instalaci blokují. Společnost pro obnovu mariánského sloupu chystá žalobu.

OBRAZEM: Na sraz veteránů přijel Masaryk. Největším lákadlem byla česká formule

/VIDEO/ V sobotu se v pražské Opletalově ulici konal už dvanáctý ročník Srazu a výstavy historických vozidel. Akce, kterou pořádá Autoklub ČR, byla v rámci oslav 100. výročí založení Československa částečně věnována prvnímu prezidentovi samostatného státu. Organizátoři dokonce připravili inscenaci příjezdu Tomáše Garrigua Masaryka.

Ze záměru sešlo. Památkáři sochám na pražském orloji ruce neuřežou

Hvězdáře, Kronikáře a Filozofa ze staroměstského orloje restaurátoři nakonec opraví bez původně zamýšlených radikálních zásahů. Informaci o záměru uřezat těmto sochám ruce, přinesl exkluzivně Pražský deník.

Nejmenší dům v Praze měří 2,25 metru. Dříve fungoval jako nevěstinec

Nevěstinec pár kroků od Anežského kláštera. V nejmenším domě metropole, který měří na šířku pouhých 2,25 metru, se asi 40 let provozovalo nejstarší řemeslo vůbec. Slouží nyní památkově chráněná stavba stále nekalým účelům?

Bezstarostná jízda rozhýbe Kampu

/INFOGRAFIKA/Čtvrtý ročník Bezstarostné jízdy, kterou pořádá nezisková organizace Dělej co tě baví ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 a Magistrátem hlavního města Prahy se rozjede v neděli v poledne na Kampě. Aktivní a pohodové odpoledne je určeno všem, kteří se chtějí pořádně rozhýbat. Návštěvníci také uvidí ukázky ne zcela tradičních sportů a mohou i podiskutovat na téma slušnost a tolerance. 

Jan P. Muchow a Antagonisté v Arše

Jan P. Muchow je na tuzemské hudební scéně zásadním pojmem nejen v ranku popmusic, ale i v rámci filmové hudby, kde patří k jedněm z nejoceňovanějších skladatelů. Jeho muzika je součástí snímků Šeptej, Samotáři, Václav, Ženy v pokušení, Ve stínu, Normal, Yuma, Krásno či Teorie tygra (v některých si i zahrál). Začínal v „indie“ kapelách Nocturne či Modrý tanky. K filmové hudbě se, jak říká, dostal postupně jako v kterémkoli jiném odvětví.

Původ pravdy míří do aukce

Původ pravdy - zlomové dílo významné české malířky Toyen se objeví v nedělní aukci v Obecním domě v Praze. Vyvolávací cena začíná na sedmi milionech korun. Dražena budou ale například také díla Mikuláše Medka nebo Kamila Lhotáka.

Zmrzačený orloj. Památkáři chtějí uřezat sochám ruce

Památkáři chtějí uřezat sochám na pražském orloji ruce. Hvězdár, Kronikář a Filosof nemají držet dalekohled, brk ani knihu. Proč? Památkáři argumentují, že opravený orloj se má přiblížit podobě před rokem 1911. Podobu soch určí magistrát, který zatím nerozhodl.

Pražské služby jsou ekologické. Ukázaly tři "uklízecí potvůrky" na elektřinu

Praha pokračuje v ekologickém trendu poslední doby. Snaží se přiblížit slavným evropským metropolím. Proto ve středu veřejnosti městská společnost Pražské služby představila tři zametací vozy na elektrický pohon. Stroje by měly vydržet v provozu celou směnu. Investice, která by měla zlepšit životní prostředí, stála 18 milionů korun.

Cikáni jsou jako medúzy. Soud stíhání urážejícího exnáměstka odložil

Soud podmíněně zastavil stíhání bývalého náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Karla Novotného (dříve ČSSD), který na Facebooku haněl Romy. Muži stanovil roční zkušební dobu, v níž se musí chovat řádně. Agentuře ČTK informaci sdělil šéf obvodních státních zástupců pro Prahu 1 Jan Lelek. Novotný na sociální síti napsal, že "cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". Čelil kvůli tomu obžalobě za hanobení národa.

Co nosila Saxana či Arabela? Výstava ukáže unikátní filmové kostýmy

Šaty královské rodiny z Arabely. Oblečení z klasické komedie Vrchní, prchni! a oskarových Ostře sledovaných vlaků. V Galerii Tančící dům začíná výstava Retro biják 60. – 90. let. Ta představí 200 kostýmů ze 70 československých filmů a seriálů. Většinu z nich uvidí veřejnost úplně poprvé.

Zachoval bych se stejně, řekl napadený číšník. Policie si útočníky spletla

Miroslav, číšník napadený skupinkou zahraničních turistů, se poprvé ukázal na veřejnosti, byť zraněné oko zatím zakrývaly černé brýle. Krátce po propuštění z nemocnice uspořádal tiskovou konferenci, na které děkoval i veřejnosti. Ukázalo se také, že policie při patrání po podezřelých Nizozemcích nejprve dopadla cizince z Izraele.

Zmlácený číšník: Byl jsem napůl mrtvý. Útočníkům přeju co nejvyšší trest

/VIDEO/ Číšníka Miroslava na konci dubna v Praze brutálně napadla skupinka cizinců z Nizozemska, většinou íránského původu. V úterý jej propustili z nemocnice domů. Během léčení promluvil s novinářem Josefem Klímou. Číšníkovu výpověď tak poprvé uslyší veřejnost.

Válečné gondoly z Benátek jsou v Praze. Poprvé okusily sladkou vodu

/VIDEO/ Píseň O sole mio, dřevěné lodě, muži s dlouhým veslem v dřevěné loďce se zahnutou přídí a zádí. Ne, to není obraz italských Benátek. Tohle můžete vidět v Praze, kam dorazily dvě válečné gondoly a poprvé v historii se tak projedou sladkou vodou.

Výstava ukáže unikátní dokumenty z roku 1968 i normalizace

V zahradách pod Pražským hradem bude od neděle přístupná výstava, která na historických dokumentech a dobových fotografiích přibližuje události Pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a období normalizace 70. a 80. let. Potrvá do 30. září a její návštěvníci uvidí mimo jiné dobové nápisy a vzkazy okupantům na zdech měst, autentické pouliční fotografie účastníků srpnových událostí, tituly legálních i ilegálních československých novin či normalizační rozsudky nad nepřáteli státu.

Stan proti melanomu už po dvanácté postavili v Praze

Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina. Tak zní motto letošní již dvanácté vyšetřovací a preventivní akce Stan proti melanomu, která odstartovala ve čtvrtek v Praze. Po dva dny si zájemci mohli bezplatně a pomocí nejmodernější techniky nechat vyšetřit pigmentová znaménka na těle. Výsledky jim tým specialistů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech sdělil okamžitě.  

Národní divadlo slaví výstavou i koncerty

V jubilejním roce 2018 si Národní divadlo připomíná významné výročí datující jeho úplné počátky. Dne 16. května uplyne 150 let od velké slavnosti položení jeho základního kamene. Nešlo pouze o symbolický akt zahájení stavby, ale též o vyjádření a utvrzení národního sebevědomí.

Pražský hrad otevře své dveře. Zadarmo můžete navštívit i katedrálu sv. Víta

Pražský hrad se v sobotu otevře veřejnosti. Návštěvníci budou moci 12. května při symbolickém zahájení letní turistické sezóny vidět zdarma všechny návštěvnické objekty. Zároveň se k příležitosti 100. výročí založení Československa otevřou i reprezentační prostory a výstavy pořádané jako součást projektu Založeno 1918.

Jak bude vypadat Malostranské náměstí? Lidé chtějí hlavně zaparkovat

Z Malostranského náměstí v Praze zmizela auta, jinak se tam nic moc neděje, ačkoliv projekt na revitalizaci historického místa v centru Prahy už dávno existuje. Těsně před začátkem stavebních prací vedení hlavního města uspořádalo debatu politiků s občany. Rezidentům jde hlavně o to, aby měli kde zaparkovat.

AKTUALIZOVÁNO

Proti Babišovi a komunistům. Na Václaváku protestovali zastánci Evropské unie

Zatímco prezident Miloš Zeman si na ruské ambasádě připomínal ve středu Den vítězství, příznivci evropské integrace slavili Den Evropy, který vznikl na základě myšlenky francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana na mírovou spolupráci v Evropě. Zastánci Evropské unie na pražském Václavském náměstí protestovali proti Zemanovi a hlavně proti rodící se vládě Andreje Babiše s podporou komunistů.

Krádež ženě překazili strážníci

Milostná dobrodružství mohou občas přijít dost draho. Někdy doslova. O tom se přesvědčil i návštěvník Prahy, kterého o skoro šest tisíc korun málem připravila hbitá zlodějka.

V pražském NoD se večer spojí divadlo s hokejem

Kde je a zda někde vůbec je průsečík divadla a hokeje mohou zjistit návštěvníci úterního programu v pražském klubu NoD. Divadelní soubor 11:55 bude u příležitosti Dne vítězství komentovat mistrovství světa, na kterém se dnes utkají čeští hokejisté se Švýcary. Divadelníci slibují zážitek vhodný pro milovníky hokeje i milovníky divadla, nejvíc se ale prý budou bavit milovníci obojího. Vstupné na večer, který začíná ve 20.00, je dobrovolné.

Zrušení ramp není pravděpodobné. Proměna Václavského náměstí se jen zbrzdí

Verdikt městského soudu zkomplikoval úpravu dolní části Václavského náměstí. Revitalizaci v podobě nové dlažby a pěší zóny s vysazenými stromy chce vedení metropole dokončit z větší části do konce roku. Problémem jsou však nájezdové rampy k podzemním garážím na stranách náměstí, které jsou součástí projektu.

Sochu na Karlově mostě popsali rtěnkou. Případ řeší policie

Není to poprvé, ale stejně to zase znovu překvapí. Během víkendu kdosi na Karlově mostě popsal rtěnkou sochu Piety. Někdo zřejmě cítil nutkavou potřebu světu sdělit, že tu byl. Momentálně to ovšem nejvíce zajímá policii.

Památka moderní doby láká hlavně teenagery. U Lennonovy zdi se fotí i svatby

/FOTOGALERIE/ Ne Pražský hrad, ani Vyšehrad nebo Karlův most, ale zeď Johna Lennona – to je pražská památka, za kterou v dnešní době proudí davy cizinců. Pomalovaná zeď nedaleko romantické Kampy připomíná Johna Lennona i komunismus. Dokonce se stala i oblíbenou destinací pro fotografy.

Hradčanské včely pilně pracují. Uspořádaly i pečení perníčků

Jaro zaznamenali alergici, ovocné stromy, ale i včely. A to včetně těch hradčanských a Hradčanských. Hradčanské včely, spolek sympatických dam z Pohořelce, Nového Světa a okolí, se stará o to, aby na Hradčanech a petřínských stráních byly všechny květy řádně opyleny. A aby sousedé a zejména pak děti měli možnost seznámit se s životem těchto užitečných tvorů.

Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer se objeví v Ungeltu

Pražské divadlo Ungelt chystá na 4. a 5. května českou premiéru hry britského dramatika Davida Harea s názvem Skleněný strop. V hlavních rolích se na tomto komorním jevišti poprvé představí Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer. A s nimi alternující Vincent Navrátil a Vladimír Pokorný. Režie se ujal Vít Vencl.

Úřad vlády kvůli oslavám ve větší míře zpřístupní své budovy

Podstatně častějším otevřením svých historických budov se ve zbytku roku zapojí úřad vlády do oslav připomínajících 100. výročí vzniku Československa. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Kramářovu vilu v Praze a Benešovu vilu v Sezimově Ústí mohou zájemci navštívit až do října pravidelně každý víkend, zpřístupněny budou i Hrzánský a Lichtenštejnský palác i Strakova akademie, kde se konají zasedání kabinetu.

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Policie po nich pátrá

/VIDEO/ V sobotu po devatenácté hodině zaútočila skupina cizinců na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici v Praze 1 na číšníka, který je upozornil, že zde nesmí konzumovat donesený alkohol. Nejprve došlo mezi číšníkem a muži ke slovní hádce, která později vygradovala. Sedm mužů pak zaútočilo na personál. Policie o tom informovala v neděli.

Werichovci v Praze oslaví Mezinárodní den srandy

Sdružení Werichovci v sobotu po roce opět oslaví Mezinárodní den srandy, který před lety vyhlásilo jako vzpomínku na premiéru první hry Jiřího Voskovce a Jana Wericha - Vest Pocket Revue. 

Vzhůru na Petřín! Lanovka se mezi rozkvetlými stromy opět rozjede

Za rozkvetlými stromy už nemusíte po svých. Na Petřín se v sobotu po více než 14 dnech konečně rozjede lanovka. Dopravní podnik opravoval deformaci nosného rámu klínové bezpečnostní brzdy jednoho z vozů. Nyní je lanová dráha opět plně funkční a bezpečná. První cestující se na Petřín svezou zítra v 9 hodin.

Příště prosím lépe, apeluje na řidiče Praha 1

Praha 1 začala s vlastní kontrolou správného parkování přes mobilní aplikaci. Ostatní městské části se zatím budou spoléhat na „magistrátní“ monitoring, čekají ale na vyhodnocení dat z nového softwaru

Policie obvinila bývalého zastupitele Prahy 1 Skálu. Bude se zpovídat z korupce

Bývalého zastupitele a šéfa finančního výboru městské části Praha 1 Martina Skálu obžaloval státní zástupce v kauze korupce státního majetku. Kromě Skály se obvinění týká tří dalších lidí a dvou firem. V úterý o tom informovaly Lidové noviny.   

Praha 1 plánuje úpravu parku Cihelná. Radnice má stavební povolení

Stav parku Cihelná na Malé straně se má v budoucnu zlepšit. Plánuje to městská část Praha 1. Média o tom informovala mluvčí městské části Veronika Blažková. Radnice už má stavební povolení.

OBRAZEM: Práce na Národním muzeu pokračují i o narozeninách

O víkendu slaví Národní muzeum své dvousté narozeniny a práce na opravách jeho historické budovy jsou v plném proudu. Vše nasvědčuje tomu, že se termíny otevření určitě stihnou. Jak rekonstrukce probíhá se můžete podívat na našich fotografiích.

Jako před léty. K sousoší sv. Václava se vrátily dva původní žulové kameny

Pražská technická správa komunikací dnes dokončila přesun dvou původních žulových kamenů k soše sv. Václava na Václavském náměstí. Práce začaly u sochy na začátku letošního dubna a TSK vyšly na 250 tisíc.

Praha 1 chce rozšířit zákaz alkoholu

Praha 1 chce rozšířit zákaz veřejné konzumace alkoholu na 13 dalších míst mimo jiné na Malostranské náměstí, Nerudovu nebo Karmelitskou ulici

Klímův Sternenhoch zazpívá v esperantu

Na Nové scéně Národního divadla bude mít v sobotu večer premiéru opera Sternenhoch. Podle románu Ladislava Klímy ji složil Ivan Acher, který je i autorem libreta. Opera zazní v esperantu, aby podle skladatele diváci nemuseli sledovat text zpívaného projevu a mohli se soustředit na hudbu. Představení doplní české a anglické titulky. Acher je autorem hudby k více než stovce divadelních inscenací. Poprvé se ujal komponování celé opery.

Sídlo Univerzity Karlovy se otevře veřejnosti

Lidé si v sobotu v Praze mohou prohlédnout Karolinum, historické sídlo Univerzity Karlovy. Nejstarší vysoké učení v zemi si připomíná 670 let od svého založení. Veřejnosti bude otevřen Císařský a Vlastenecký sál, Malá a Velká aula, prostory takzvaného mázhauzu či rektorská a profesorská šatna. Připravena je i stálá expozice věnovaná historii univerzity, spojená s výstavou univerzitních insignií. Vstup bude ze Železné ulice.

Šest cizinců údajně znásilnilo dívku v hotelu v centru Prahy

Pražská policie řeší případ napadení ženy v jednom z hotelů v centru metropole. Šest cizinců je podezřelých z toho, že zde údajně znásilnilo dívku. Nikdo z nich zatím nebyl obviněn.

Neobvyklý bar v centru Prahy. Drink si můžete dát v letadle či u žehlicího prkna

Oslava narozenin v kině, letadle nebo tramvaji. Kousek od Václavského náměstí najdete bar s netradičním interiérem. Vytvořili ho studenti cestovního ruchu. Sedačky z vlaků či MHD sháněli horko těžko asi rok a půl. V centru Prahy tak můžete posedět například ve vlaku, kde vás obslouží stevardi, kteří vám namíchají i tematický koktejl.

Americký fotbal roste. Ligu odstartuje nedělní pražské derby

Jsou to necelé dva měsíce, co za velkou louží slavili jeden z nejpompéznějších sportovních svátků planety. Super Bowl ta magická slůvka spolehlivě vzruší fanoušky amerického fotbalu po celé planetě. Skoro sedmdesát tisíc diváků na tribunách, hodně přes sto milionů u televizí, oslnivá přestávková show a nejdražší reklamy světa. Takové je finále NFL.

Rekonstrukce horní části Václavského náměstí odstartuje v roce 2020 nebo 2021

Rekonstrukce horní části Václavského náměstí začne v roce 2020 či 2021 a její náklady jsou odhadovány na 1,4 až 1,7 miliardy korun. Média o tom v úterý informoval pražský radní Jan Wolf. Projekt rekonstrukce vypracovali Cigler-Marani Architects. Průběh prací zatím není znám, jako první by ale měl vzniknout podzemní kolektor, ve kterém budou umístěny inženýrské sítě. Rekonstrukce nicméně už začala na spodní straně náměstí.

Kontroverzní Maršmeloun nevznikne. Rezidence U Milosrdných bude vypadat jinak

Projekt bytového domu U Milosrdných, sousedící s Anežským klášterem, který kvůli své podobě v minulosti vyvolal spoustu negativních reakcí, se dočká nové podoby.  Budova, kterou někteří přejmenovali na Maršmeloun, tak nakonec bude vypadat zcela jinak. Dům U Milosrdných převzala od italského investora Augusta Razetta rezidenční developerská společnost V Invest, která chce ve spolupráci s architekty a odbornou veřejností projekt přepracovat. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala sama společnost. 

Labuťák narazil do troleje. V záchranné stanici se zotavoval dva týdny

Náraz do trolejového vedení. Jedno z nejčastějších příčin zranění pražských labutí. Ze stejného úrazu se zotavoval i dospělý labutí samec, který dva týdny pobýval v záchranné stanici. Nyní se vrátil domů na Vltavu. Na jeho vypuštění se mohly podívat i děti ze Základní školy Drtinova.

Velvarští a stavba Karlova mostu. Uvařená vejce lidé pěšky povezou 40 kilometrů

To, že se při stavbě Karlova mostu do malty přidávala vejce, ví téměř každý Pražan. Možná i Čech. Věděli jste ale, že obyvatelé Velvar tehdy před 661 lety přivezli vejce omylem uvařená? Praha si stavbu Karlova mostu a vtipnou událost připomene v pondělí vajíčkovou hostinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT