VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

V Rudolfinu vystoupí soubor barokní hudby Collegium 1704

Na koncertu souboru barokní hudby Collegium 1704 v neděli v pražském Rudolfinu zazní dvě skladby Johanna Sebastian Bacha spolu s díly dvou předních německých skladatelů Georga Phillipa Thelemanna a Georga Friedricha Händela. Program nabídne Telemannův motet Deus judicium tuum, As pants the hart a Bachova moteta Jesu, meine Freude a Singet dem Herrn ein neues Lied a Sinfonie z kantáty Am Abend aber desselbigen Sabbats.

Zaplněná Lucerna viděla vítězství Kuby. Nejhůře skončil Němec

Pomuchlané obličeje většiny evropských bojovníků neklamaly: Kubánci splnili úlohu favoritů a v Praze v rámci klání Evropa vs. Kuba kralovali. Středo- američtí boxeři zvítězili ve všech sedmi hlavních zápasech, osmý skalp si připsali v jednom z předzápasů.

Růžový sádrokarton chrání palác, kde visí deska k listopadu 1989

Kaňkův palác na Národní třídě, na kterém je umístěná pamětní deska připomínající 17. listopad 1989, je obložen růžovým sádrokartonem. Účelem je ochránit omítku paláce před plamínky svíček. ČTK to dnes řekla Iva Chaloupková, mluvčí České advokátní komory (ČAK), která v budově sídlí. Podle ní komora stejným způsobem postupovala i v minulých letech, aniž by to vzbudilo emoce veřejnosti. Podle některých komentářů totiž současné zabezpečení fasády paláce působí nevzhledně.

Praha 1 hledá provozovatele Nemocnice Na Františku. Vypsala tendr

Radnice městské části Praha 1 ve čtvrtek vypsala výběrové řízení na soukromého provozovatele Nemocnice Na Františku, jejíž provoz si doposud zajišťovala sama. Ve čtvrtek to uvedl místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD). Pro městskou část je totiž provoz nemocnice příliš nákladný a chce proto navázat se soukromou firmou spolupráci formou koncesionářské smlouvy na 35 let, která by zaručila zachování stávajícího rozsahu služeb. Hodnota koncese se odhaduje na 10,5 miliardy.

Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou návštěvníkům zdobené hrnečky na svařák

Návštěvníci vánočních trhů na Staroměstském, Václavském náměstí i náměstí Republiky budou mít možnost vychutnat si svařené víno z keramických hrnečků. Existují v pěti provedeních s panoramatem Prahy a osobnostmi, které jsou s hlavním městem nějak spojeny. Keramické hrnečky budou nevratné a mohou posloužit jako suvenýr. Vánoční trhy na Václavském a Staroměstském náměstí začnou 2. prosince.

Obžalovaní v kauze Vojenské rozvědky přednesou závěrečné řeči

Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců, kteří čelí obžalobě ze zneužití Vojenského zpravodajství, by dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 měli přednést závěrečné řeči. Konečný návrh přednese i právník obžalovaného zpravodajce Jana Pohůnka. Zbylí advokáti mluvili v úterý, všichni soudu navrhli, aby klienty obžaloby zprostil. Jednání se bude stejně jako v předchozích dnech odehrávat za zavřenými dveřmi. Rozsudek soud vynese příští týden ve středu.

Sněmovní schůze budou zřejmě dál bez alkoholu v restauracích

Zákaz podávání alkoholických nápojů ve sněmovních restauracích během schůzí Sněmovny bude platit i v novém volebním období. Zákaz zavedl v březnu 2014 takzvaným rozhodnutím předsedy tehdejší předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle tiskového odboru Sněmovny platí toto rozhodnutí i v novém volebním období.

Skrytý průchod ve Spálené ulici. Tají kavárnu i bývalé nakladatelství

V Praze najdete několik průchodů, které vám urychlí cestu. Mezi nejznámější patří Pasáž Lucerna či Světozor. Věděli jste ale, že se jeden průchod nachází za posprejovanými dveřmi v centru, kousek od Národní třídy?

V kauze Vojenského zpravodajství přednesou obhájci konečné návrhy

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, ve které čelí obžalobě Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců. Své závěrečné návrhy přednesou obhájci obžalovaných, jednání však bude zřejmě neveřejné. Státní zástupce obžalovaným v úterý navrhl tresty okolo 3,5 roku vězení.

Pamětní deska na Klárově připomíná Čechoslováky bojující v RAF

Pamětní deska, která byla dnes odhalena na pražském Klárově, připomíná více než 2500 Čechoslováků, kteří během druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu (Royal Air Force, RAF). Doplnila bronzový památník v podobě okřídleného lva, který byl na Klárově umístěn v roce 2014. Dnešního slavnostního odhalení se zúčastnili váleční veteráni bojující v řadách RAF, zástupci armády, britského velvyslanectví i čeští poslanci. Nad Klárovem také přeletěly dva stíhací letouny Gripen z čáslavské základny.

Povolování předzahrádek bude rychlejší, schválila Rada

Rada hlavního města Prahy v pondělí schválila záměr digitalizace systému opakovaného povolování restauračních předzahrádek. Žadatelé mohou svou žádost vyřídit rychleji bez návštěvy jednotlivých úřadů. Náklady se odhadují na dva miliony korun.

Na památníku československých letců se objevilo 2.507 jmen

Od začátku čelil kritice památkářů i některých politiků. Chvíli se zdálo, že bude dokonce odstraněn. Okřídlený lev na Klárově ale zůstává. A nejen to. V pondělí proběhne slavnostní odhalení nového podstavce se jmény 2.507 československých vojáků, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války.  

Šperky z pryskyřice či zombie plyšák. Ručně vyráběné dárky koupíte na Umtrhu

Chcete koupit originální dárky k Vánocům? Pak se zastavte v pátek či sobotu na Malostranském náměstí. Koná se tu umělecký trh, na kterém si přijde každý na své. Pořídit tu můžete třeba šperky ve formě bylin zalitých v pryskyřici, ručně vyráběného zombie plyšáka či vintage oblečení.

VIDEO: Opilá zaměstnankyně rychlého občerstvení napadala hosty i své kolegy

Strážníci z Prahy 1 dostali v úterý večer oznámení o agresivní ženě, která se nacházela v provozovně rychlého občerstvení v Národní ulici. Žena, která, jak se ukázalo, byla zaměstnankyní podniku, zde napadala ostatní zaměstnance i hosty. Byla opilá, což prokázala provedená dechová zkouška. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT