VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Rozkládá se v centru Prahy po obou březích Vltavy a zahrnuje většinu středověkého jádra města. Značná část Prahy 1 je zapsána jako součást světového kulturního dědictví UNESCO. Na území Prahy 1 se nacházejí téměř všechny významné pražské turistické cíle, jako Pražský hrad, Staroměstské náměstí, Karlův most nebo Židovská čtvrť Josefov. Na Malé Straně sídlí parlament a vláda České republiky, zatímco hlavní budovy Univerzity Karlovy najdeme na Starém Městě. Zdejší nemovitosti patří k nejdražším ve městě a adresy mají vysokou prestiž.

(www.praha1.cz)

Ohnivá show nebo cizokrajné speciality. Etnopiknik v Náprstkově muzeu je tady

Poznat mimoevropské kultury všemi smysly na jednom místě mohou v sobotu návštěvníci pražského Náprstkova muzeu asijských, afrických a amerických kultur, které pro ně pořádá Etnopiknik. Na nádvoří muzea se při něm budou například tančit africké, indické, mexické i korejské tance, poslouchat indonéská a africká hudba a vařit speciality z celého světa. Chybět nebude ani bubenická a ohnivá show. Pro zájemce budou také zdarma otevřeny muzejní expozice.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Stopy po moči, zvratky. Neuctivé chování u památníku vadí synovi letce RAF

V době, kdy armáda a část veřejnosti truchlí a uctívá tři české vojáky padlé v Afghánistánu, jako by se zapomnělo na hrdiny, kteří bojovali za vlast ve druhé světové válce. Tom Dolezal, potomek jednoho z československých letců ve službách RAF, si stěžuje Pražskému deníku, že se lidé - často zřejmě opilci - chovají neuctivě u památníku Okřídlený lev na Klárově a úřady s tím nic nedělají.

Město investuje do Staroměstské tržnice. Kavárník chce plánům vdechnout život

Praha chce revitalizovat Staroměstskou tržnici. Zatím ale nemá plány, jak ji provozovat. Svou nabídku na využití a provoz představil tým odborníků v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou. Chystají multifunkční gastro-kulturní centrum.

Národní muzeum odhalí novou fasádu, na výročí sovětské okupace bude projekce

V polovině srpna lidé uvidí opravenou fasádu historické budovy Národního muzea. První budou odstraněny zbytky lešení do Václavského náměstí. Na výroční den okupace Československa 21. srpna pak fasádu ozdobí videomapping. Uvnitř budovy finišují práce restaurátorů, malířů, pokládají se parkety, prosklená zastřešení Pantheonu či dvoran, protože do provizorního otevření budovy zbývá dva a půl měsíce.

Na dohled sochy svatého Václava rostou koleje. Kudy budou jezdit tramvaje?

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce budov Národního muzea vrcholí a dělníci veškeré úsilí směřují ke slavnostnímu otevření dne 28. října 2018. Mezi starou budovou a bývalým sídlem Federálního shromáždění dokonce pokládají koleje, aby bylo okolí Vinohradské ulice připraveno na stavbu tramvajové trati. Jenže zatím není jasné, kudy se bude jezdit. Ani kdy se tak stane.

Vyšší trest kvůli lékařskému posudku. Nizozemci se pokusili číšníka zabít

Dva nizozemští bratři íránského původu, kteří spolu s dalšími kamarády na konci dubna při zapíjení konce svobody v centru Prahy brutálně napadli číšníka, zřejmě půjdou do vězení na delší dobu, než se předpokládalo. Podle deníku Právo byl jejich čin na základě lékařského posudku překvalifikován na pokus o vraždu, za což jim hrozí trest až 18 let za mřížemi. Policie útočníky obvinila z těžkého ublížení na zdraví.

Milují se už 60 let. Květa s Karlem si na Staroměstské radnici řekli znovu ano

Láska jako trám. V roce 1958 si řekli ano poprvé, a to na Staroměstské radnici. O půlstoletí později tam oslavili zlatou svatbu. Za dalších pět let smaragdovou a nyní, opět na tom samém místě, diamantovou. Manželé Květuše a Karel Srbečtí patří k nejaktivnějším důchodcům Prahy 1.

Za toho pravého 10 tisíc. Staroměstské náměstí hledá dokonalý vánoční stromeček

Dnes u vody, zítra pod jmelím. Zbytek léta a pochmurný podzim uteče jako voda a než se nadějete, budete rozbalovat pod stromečkem dárky. Můžete k tomu dostat dokonce 10 tisíc korun, a to téměř za nic. Stačí najít toho správného adepta na vánoční stromeček, který bude zkrášlovat Staroměstské náměstí.

AKTUALIZOVÁNO

Krádež foťáku, agent StB. Jak se kvůli pražské památce hádá majitel s úředníkem

Pokud jste šli v poslední době kolem domu v ulici Pod Bruskou s číslem popisným 6 v blízkosti pražských Chotkových sadů, mohli jste si všimnout vyvěšeného oznámení, které tvrdí, že stavební úředník z Prahy 1 při prohlídce domu ukradl fotoaparát. Umístil jej tam majitel objektu, jehož spory s radnicí řeší soudy.

Jídlo jako od babičky. Restaurační síť Ambiente otevřela Kuchyň na Hradčanech

/FOTOGALERIE/ Pohádku s Čerty nejsou žerty určitě znáte. Teď si můžete blízko Pražského hradu připadat trochu jako Petr Máchal v podání Vladimíra Dlouhého, když přijde do hospody. V nově otevřené restauraci Kuchyň v Salmovském paláci si totiž jídlo vybíráte přímo z hrnců na plotně. Stačí nahlédnout pod pokličku a přivonět.

Metropoli hyzdila posprejovaná lavička. Novou vyrobili truhláři z pražských dubů

Špinavá a posprejovaná lavička, o kterou byste si ani kolo neopřeli. Ta už je minulostí. V centru Prahy si nově můžete odpočinout na atypické půlkruhové lavičce. Najdete ji u křižovatky ulic U Obecního domu a Královedvorská. Truhláři ji dokonce vyrobili z odolných dubů pražských lesů.

Dyzajn market nezná prázdniny. V Praze se představilo skoro dvě stě tvůrců

/FOTOGALERIE/ Tradiční přehlídka originální tvorby designérů - tvůrců šperků, oblečení, kabelek, batohů, různých doplňků nebo třeba hráček - nehledí na kalendář. Uprostřed letních prázdnin se v centru Prahy konal Dyzajn market.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Scéna jako z akčního filmu na Broadwayi. Zloděj utekl policii na střechu divadla

/VIDEO/ Pátrací akce přinesla své ovoce, radují se pražstí policisté. Před čtvrteční půlnocí si totiž členové zasahující hlídky zahráli na hrdiny akčního filmu. V prostorách divadla Broadway šli po krku pachateli trestného činu krádeže, dokonce museli slaňovat.

Cizinec vyděsil Pražský hrad. Odložené zavazadlo prověřoval pyrotechnik

V pátek po obědě se na Hradačanském náměstí v těsném sousedství hradního nádvoří spustil nečekaný poplach. Policie místo kvůli nálezu odloženého zavazadlo místo na chvíli uzavřela a tašku musel prověřit pyrotechnik spolu se speciálně vycvičeným psem.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Starém Městě

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 27. července, se podíváme na Staré Město!

Cyklisté vyhráli, "ohyzdné" čáry zmizí. Soud zrušil zákaz kol na území Prahy 1

Poté, co se zasekla kvůli připomínkám městské policie instalace značek zakazujících cyklistům vjezd do centra metropole, slaví milovníci jízdních kol další vítězství v boji proti Praze 1. Soud totiž zákaz zrušil.

Rekonstrukce, prastarý strom i svatby. Jak maltézští rytíři spravují majetek

Na rekonstrukce nemovitostí, které získal v restitucích, vynaložil řád maltézských rytířů za pět let přes 80 milionů korun. Dalších 34 milionů na opravu střech má naplánováno investovat příští rok. Dosud největší položkou ve výdajích bylo 50 milionů korun na rekonstrukci Konventního paláce, který je součástí sídla řádu v Praze na Kampě a který řád pronajímá jako hotel a restauraci.

Zákaz kol v centru Prahy se asi posune. Cyklisty podpořili i někteří politici

Vypadá to, že cyklisté se mohou částečně radovat. Jedna z bitev "značkové" války se naklonila na jejich stranu. Zákaz jízdních kol ve vybraných lokalitách v centru hlavního města se pravděpodobně bude muset posunout. Městská policie totiž našla v dopravním značení některá pochybení.

Rusové obžalování z loupeže diamantů odmítli vypovídat. Hrozí jim 15 let

V úterý se konal soud s dvojicí Rusů, kteří čelí obžalobě z loupeže diamantů a šperků z klenotnictví v centru Prahy. Oba muži odmítli u pražského městského soudu vypovídat. Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechem svědků. Rusové způsobili škodu 6,8 milionu korun a mohou být potrestáni až 15 lety vězení.

Mikulandská se otevřela pro auta. Utrpěla zřícením budovy pověst Metrostavu?

/ROZHOVOR/ Od úterý mohou do Mikulandské ulice znovu vjet auta. Doprava se vrátila do centra Prahy přesně týden po nešťastné události, kdy spadla část opravované budovy a zavalila tři dělníky. Případ vyšetřuje policie i Státní úřad inspekce práce. Mluvčí Metrostavu Martin Patřičný hovoří také o tom, jak utrpěla pověst stavební firmy.

Skrytá retro reklama v centru Prahy. Láká na Osvobozené divadlo a ikonické duo

Kousek od rušné Vodičkovy ulice se nachází historický poklad. Pražané o něm ale často nemají vůbec ponětí, i když tudy denně procházejí. Prvorepubliková reklama lákající na návštěvu Osvobozeného divadla zabírá celou zeď jednoho ze zdejších domů. Prohlédnout si ji můžete zhruba uprostřed ulice V Jámě.

KRÁTCE: Palachovo náměstí v novém

Palachovo náměstí před Rudolfinem se brzy dočká nové podoby. Pražští radní zadali vypracování projektové dokumentace na celkovou revitalizaci prostoru. Plánované rekonstrukci dlouho bránily betonové výdechy z podzemních garáží, které se mají podle nového návrhu přesunout blíž k Filozofické fakultě.

Zřícenou budovu řeší policie i soudní znalec. Zavalení dělníci byli cizinci

Dvanáctihodinovou šichtu má za sebou záchranářský tým, který se podílel na akci v Mikulandské ulici. V centru Prahy spadla dopoledne část stropní klenby a zavalila tři dělníky, kteří budovu bývalé základní školy opravovali. Ještě před půlnocí hasiči práce ukončili a předali vyšetřování do rukou policie.

Porazila Hegerovou či Ebena. Ledecká je nejmladší čestnou občankou Prahy 1

Na začátku roku v Koreji uhranula česká závodnice Ester Ledecká celý sportovní svět. Na olympijských hrách získala zlato na lyžích a na snowboardu. Všechny "porazila" i nyní mimo svah. Na Staroměstské radnici převzala z rukou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého čestné občanství centrální městské části.

Žádné stěhování, žádný blob. Národní knihovna dokončí opravy Klementina

Po deseti letech by měla do konce roku 2020 skončit revitalizace rozsáhlého historického komplexu Klementina, sídla Národní knihovny (NK). Třetí etapa oprav historické budovy vyjde na miliardu korun.

Mladíci spolu se strážníky resuscitovali muže, který zkolaboval v centru Prahy

/VIDEO/ Drama na ulici se odehrálo v neděli ráno. Tehdy záchranná služba požádala o vyslání hlídky městské policie do ulice V Kolkovně v Praze 1, kde se měl nacházet kolabující muž. Spolupráce obou složek v rámci společného projektu zafungovala skvěle.

Případ brutálně zbitého číšníka má mordparta. Nizozemcům hrozí pět a více let

Dva nizozemští bratři íránského původu, které soud poslal do vazby za napadení číšníka Miroslava na zahrádce restaurace v centru Prahy, čeká pravděpodobně nejméně pět let ve vězení. Na základě znaleckého posudku si případ převzala tzv. mordparta, která kromě vražd řeší také těžké ublížení na zdraví.

Národní muzeum se ukáže veřejnosti 27. října. Otevře jej nová píseň

Uvedením Sinfonietty současného autora vážné hudby Aleše Březiny bude 27. října slavnostně otevřena Historická budova Národního muzea. Otevřením muzea začne i stěžejní akce letošních oslav vzniku republiky Čechů a Slováků, jíž je výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.

Smetanova hudba v okolí Vltavy, projížďka po řece. Skladatelovo muzeum slaví

Hudba Bedřicha Smetany zní po celou sobotu v pražském Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce a v jeho okolí. V rámci akce s názvem Smetana na Vltavě zájemci mohou zhlédnout několik uměleckých souborů, které přednesou Smetanovo dílo v různých úpravách.

Boj Prahy 1 proti sprejerům. Radnice ukázala nový antigraffiti vůz

/FOTOGALERIE/ Praha 1 představila nový elektromobil, který bude sloužit k odstraňování nebo překrývání nelegálních graffiti. Městská část zapojí vozítko do pravidelného čištění pomalovaných fasád v desítkách vybraných lokalit. Vůz bude jezdit i na místa, na která upozorní občané. S úklidem ulic a zdí tedy Pražským službám pomůže soukromá firma.

Bílé čáry brání cyklistům vjezd do centra Prahy. Krnáčová: Ohyzdné a nevhodné

Snad každý Pražan či turista, který se pohyboval v těchto dnech v centru metropole, si toho musel všimnout. Velké tlusté bílé čáry na chodníku jsou součástí dopravního značení, které zamezí vjezdu kol třeba na Staroměstské náměstí či náměstí Republiky. Prahu 1 za zákaz i za způsob instalace kritizují cyklisté i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Radnice se pokusí problém vyřešit jinak, ale musí se řídit předem danými normami.

Jako Libeňský? Ne. Most Legií však bude na podzim kvůli diagnostice zavřený

/FOTOGALERIE/ Kamenný silniční Most Legií čeká kompletní rekonstrukce. Významná spojnice vltavských břehů mezi Národním divadlem a Újezdem ze začátku 20. století se opravy dočká po roce 2020.

Přál bych si vrátit čas. Surový Nizozemec nabídl zbitému číšníkovi odškodné

Vypadá to, že jeden z opravných prostředků zafungoval. Jeden z Nizozemců íránského původu, kteří brutálně napadli v centru Prahy číšníka Miroslava, podle zahraničních médií napsal z vazby dopis. Podle webu NLTimes.nl se s tím pachatel Armin N. svěřil nizozemskému deníku Algemeen Dagblad.

Divadelní festival Nultý bod přidal doprovodný hudební program

Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod, který se v Praze uskuteční od 16. do 21. července, přidal doprovodný hudební program. Uskuteční se 20. a 21. července ve Werichově vile. Kurátorkou večerů je Mary C. Programu dominují avantgardní umělkyně pohybující se mezi surreálným popem, doom folkem, hloubavou konceptuální elektronickou hudbou a sonickou poezií. Novináře o tom za pořadatele informovala Eliška Míkovcová.

Na Prague Proms zazpívá Elling a zahraje Hill

V rámci festivalu Prague Proms se v sobotu v Divadle Hybernia uskuteční koncert jazzového zpěváka Kurta Ellinga a trumpetisty Marquise Hilla. Elling patří mezi významné interprety takzvaného stylu vocalese, při kterém nad improvizovanými instrumentálními sóly zpívá vlastní texty. Je tak pokračovatelem průkopníků tohoto žánru, jakými byli Eddie Jefferson, King Pleasure nebo Jon Hendricks. Elling také vlastními texty doplnil improvizovaná sóla Johna Coltranea, Wayna Shortera, Keithe Jarretta a Pata Methenyho.

Betlémská kaple si připomněla 603. výročí upálení Jana Husa

Bohoslužba v zaplněné pražské Betlémské kapli v pátek připomněla 603. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na závěr bohoslužby připomněl Husovu lásku k pravdě a vyjádřil naději, že jeho slova o tom, že pravda vítězí nade vším, budou nadále platná a nestanou se prázdným heslem.

Oblíbené vetešnictví na Újezdě skončilo. Pražané tu pořídili třeba sochu Lenina

Socha Lenina, starodávná dýmka či Ústava československé socialistické republiky. Legendární vetešnictví na Újezdě v Praze na konci června otevřelo své dveře naposledy. Provozovatelé podle všeho odmítli platit zvyšovaný nájem. Stálí zákazníci a projíždějící Pražané vzpomínají na kouzlo zdejšího krámku a litují, že z Prahy mizí podobné obchůdky s magickou atmosférou.

Za jeden den dvakrát vykradené auto. Napodruhé zmizelo kolo za 150 tisíc korun

/VIDEO/ Prvního dubna letošního roku se na policejní služebnu ve Vlašské ulici hned dvakrát po sobě dostavil nešťastný muž. Při první „návštěvě“ oznámil vykradení interiéru svého vozidla zaparkovaného v ulici U Železné lávky na pražském Klárově. Napodruhé mu z nosiče ukradli kolo za 150 tisíc korun. Po zloději, který si přivlastnil bicykl policie stále pátrá.

Cyklisto, veď kolo. Dopravní značky omezí průjezd centrem Prahy

K už tak dost rozkopaným a uzavřeným ulicím Prahy nyní přibývá další omezení. Dopravní značky upozorňující cyklisty, aby mezi 10. a 17. hodinou nejezdili určitými úseky, se začnou objevovat na území první městské části. Milovníci jízdních kol považují tento záměr radnice za kontroverzní a cyklistický spolek Auto*Mat se kvůli tomu dokonce obrátil na soud.

Knihovna Václava Havla zůstane v Ostrovní. Ústavní soud zamítl Bakalovu stížnost

Už v roce 2011 si umínil podnikatel Zdeněk Bakala, který je v nemilosti prezidenta Miloše Zemana, že Knihovnu Václava Havla inspirovanou první českou hlavou státu přesune blíž Pražskému hradu. Jenže letitý spor o rekonstrukci domu na Loretánském náměstí stále nekončí.

Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?

Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.

Muž se zřítil z patnácti metrů z římsy Pražského hradu. Skončil v nemocnici

Malebné prostředí Hartigovské zahrady na Pražském hradě se v pátek v noci stalo dějištěm dramatické události. Do nepřístupného terénu se z výšky patnácti metrů zřítil muž. Na pomoc mu vyrazili hasiči, policie a záchranáři.

Už zase. Dopravní podnik přes víkend zavře stanici metra Muzeum na lince A

S víkendem přichází i dopravní omezení v Praze. V sobotu i v neděli uzavře dopravní podnik obousměrně stanici Muzeum na lince A. Vlaky budou stanicí jen projíždět. Víkendovou výluku zapříčiní výměna svítidel a kabelů ve výtahové šachtě.

AKTUALIZOVÁNO

Z Vltavy míří na Pražský hrad dvě nuly. O dílo umělců nejde, autorem je pivovar

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rozruch v centru Prahy způsobili zatím neznámí lidé během úterního dopoledne. Na plovoucím pontonu uprostřed Vltavy někdo nechal postavit dvě nuly, které míří na sídlo prezidenta Miloše Zemana. O akci zatím nikdo nic neví, autor se nepřihlásil, a tak se o jejím smyslu mohlo jen spekulovat. Večer se ukázalo, že jde o reklamní akci pivovaru Heineken.

Most Legií čeká nutná oprava. Dopravní podnik chce hýbat s tramvajovou tratí

Most Legií, spojující Národní divadlo a Újezd, by měl projít velkou rekonstrukcí v roce 2022. Ve hře je i posunutí tramvajových kolejí na mostě. Veřejnou soutěž Technické správy komunikací (TSK) vyhrála společnost Pontex.

Do Ungeltu se vrací letní pohoda díky Betty MacDonaldové

Světovou premiéru původní adaptace románu Betty MacDonaldové Kdokoli může dělat cokoli připravuje Letní scéna Divadla Ungelt na pražských Hradčanech. Divákům se otevře v termínu od 1. července do 31. srpna.

Staroměstský orloj skrýval tajemství. V soše apoštola restaurátoři našli dopis

V jedné z plastik staroměstského orloje, který se opravuje, našli restaurátoři skrytý dopis. Pouzdro obsahovalo zprávu od sochaře Vojtěcha Suchardy, autora plastik apoštolů, které byly po 2. světové válce umístěny na astronomických hodinách. Sucharda si v dopise stěžoval na tehdejší památkáře, kteří mu neumožnili s orlojem uskutečnit rozsáhlejší plány. Ale zároveň vyzdvihl krásu a historickou hodnotu hodin. Vzkaz s novinami byl objeven v dutině sochy svatého Tomáše.

Na Petříně rozkvetl Růžový sad. Při procházce vás omámí vůně z osmi tisíc keřů

/FOTOGALERIE/ Jako z pohádky o Růžence. Petřínské sady opět rozkvetly, tentokrát ale na procházku zamilované nelákají třešňové stromy, nýbrž květy nejrůznějších růží. Pokud se na vrchol Petřína vydáte, omámí vás vůně z dokonce osmi tisíc rostlin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT