VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

Rozkládá se v centru Prahy po obou březích Vltavy a zahrnuje většinu středověkého jádra města. Značná část Prahy 1 je zapsána jako součást světového kulturního dědictví UNESCO. Na území Prahy 1 se nacházejí téměř všechny významné pražské turistické cíle, jako Pražský hrad, Staroměstské náměstí, Karlův most nebo Židovská čtvrť Josefov. Na Malé Straně sídlí parlament a vláda České republiky, zatímco hlavní budovy Univerzity Karlovy najdeme na Starém Městě. Zdejší nemovitosti patří k nejdražším ve městě a adresy mají vysokou prestiž.

(www.praha1.cz)

V centru Prahy nepojedou jedenáct dní tramvaje. Koleje nutně potřebují opravu

Nesmírně zatížená tramvajová křižovatka mezi Lazarskou a Spálenou ulicí v centru Prahy projde rekonstrukcí. Od čtvrtka 18. října až do pondělí 29. října ráno tak nebudou v úseku Jindřišská - Lazarská cestující vozit tramvaje, ale autobusy náhradní dopravy. Centrální přestup na noční tramvaje bude ve stanicích Karlovo náměstí a Novoměstská radnice.

Boj za homosexuály: Aktivistka s trnovou korunou narušila mši ve Svatém Vítu

Aktivistka Aneta Petani dnes narušila mši, kterou v katedrále svatého Víta na Pražském hradě sloužil kardinál Dominik Duka. Vadí jí výroky katolického kněze Petra Piťhy o homosexuálech a jeho výklad Istanbulské úmluvy. Kritizuje také to, že se za Piťhu postavil Duka.

Policie uskutečnila v centru Prahy zátah na drogové dealery. Pomáhali jí i psi

/VIDEO/ Jednu ze zatím nejrozsáhlejších plánovaných akcí proti překupníkům drog provedli policisté pražské cizinecké policie ve spolupráci s celníky v noci na pátek. Přesně ve dvaadvacet hodin vyrazilo bezmála sto čtyřicet policistů a pět celníků rozdělených do třech skupin na tři místa v úzkém centru metropole. Zkontrolovat se rozhodli Václavské a Staroměstské náměstí a oblast Můstku.

Hudba, drony i virtuální realita. Studenti pražských škol chystají festival

V Clam-Gallasově paláci se příští týden uskuteční Studentský festival 2118. Ke 100. výročí vzniku Československa ho zorganizují studenti pražských středních a vysokých škol. Akce návštěvníkům nabídne například ukázky profesionálních dronů či virtuální reality, hudební vystoupení, soutěže a debaty. 

V Praze připomněl tvorbu spisovatele Kafky videomapping

Na křižovatce Dušní, Široké a Vězeňské ulice v Praze 1 dnes připomněl program Kafka4ever tvorbu pražského rodáka a spisovatele Franze Kafky. Třetí ročník multižánrového pásma u pomníku Franze Kafky nabídl divákům židovskou hudbu i světelné promítání, takzvaný videomapping. Akci připravila Společnost Franze Kafky.

Omezení kol v centru? Vyjednávat o něm bude až nové vedení Prahy 1

Vedení Prahy 1 včera zrušilo schůzku se zástupci magistrátní cyklokomise, na které se mělo řešit plánované omezení cyklistiky v centru metropole. O podobě opatření tak bude jednat až nové vedení radnice. Sdělila to mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Dosluhující vedení Prahy 1 chtělo kola ve vybraných pěších zónách omezit mezi 10. a 17. hodinou, opatření zrušil soud na základě žaloby spolku AutoMat. Radnice, magistrát a spolek poté začaly jednat o kompromisním řešení.

Koalice STAN a KDU-ČSL odmítla nabídku ODS a TOP 09 v Praze 1

Uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) odmítlo nabídku stran dosavadní koalice v Praze 1 ODS a TOP 09 na koaliční spolupráci. Bude jednat s uskupením Praha 1 Sobě, Piráty a Zelenými, kteří se už domluvili na spolupráci a pro většinu potřebují čtvrtého partnera. Všechny čtyři strany se dnes v podvečer sešly a potvrdily zájem vytvořit společnou koalici.

Masaryčka spojuje. Do obnovy nádraží se může zapojit veřejnost

/INFOGRAFIKA/ Do konečné podoby oživení okolí pražského Masarykova nádraží bude moci promluvit veřejnost. V týdnu od 22. října se mohou lidé účastnit veřejné konzultace o návrhu, a ovlivnit tak podobu veřejných prostranství a občanské vybavenosti. Na stránkách projektu bude také možné k návrhu podat komentář, který projektový tým následně zpracuje. Uvedla to firma Penta Real Estate, která je investorem projektu. Na pozemcích plánuje postavit administrativní čtvrť s obchody a restauracemi, ale také park podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové.

Chybí vám velryba? Davidovo umělecké dílo z kabelů připomene symbol muzea

V historické budově Národního muzea, která prošla několikaletou rekonstrukcí, byla v pondělí novinářům představena umělecká instalace Jiřího Davida. Dílo bude na pražském Václavském náměstí dva týdny, muzeem se slavnostně otevře 28. října.

Neoblíbený starosta Prahy 1 rezignoval: Kauzy byly špatně mediálně pochopeny

Ačkoliv TOP 09 v čele s Jiřím Pospíšilem vyjednává o vládě nad hlavním městem, jeho nejatraktivnější část ztrácí. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký po prohraných volbách oznámil rezignaci na předsedu regionální organizace.

Podivuhodný případ pana Holmese zahájil 60.sezonu Divadla Na Zábradlí

Jako první premiéru jubilejní 60. sezony v pátek Divadlo Na zábradlí uvedlo inscenaci Podivuhodný případ pana Holmese. Přepracování klasického příběhu z pera Arthura Conana Doyla se pod autorským vedením Davida Jařaba dotýká kontroverzní viktoriánské éry britských dějin a poukazuje na společenské, národností i pohlavní stereotypy, předsudky a lidské posedlosti, z nichž mnohé mají přesah do současnosti. V rolích detektiva Holmese a jeho přítele doktora Watsona se představili Honza Hájek a Miroslav König.

Sporná rekonstrukce věže u Karlova mostu. Praha 1 musí studii přepracovat

Radnice Prahy 1 přepracovává studii rekonstrukce historické Juditiny věže u Karlova mostu. Zatím není jasné, kdy bude projekt dokončen.

Místo učebnice. Na Staroměstské radnici začne výstava o historii Československa

Výstava na Staroměstské radnici mapuje přelomové momenty v historii Československa. Celkem 300 fotografií od 51 autorů vypráví příběh státu od první světové války po současnost. Výstava Osudové chvíle Československa bude otevřena v pátek 5. října a potrvá do 11. listopadu.

Nová budova není nutná. Kapacity Národní knihovny budou stačit ještě dvacet let

Kapacity Národní knihovně po dostavbě a rekonstrukci všech jejích prostor stačí přibližně na 20 let. Případnou novou budovu, která by poté další prostory poskytla, chce ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) zahrnout mezi plánované investice vlády, ale dnes jí podle něj nutné řešit není.

Z budovy spořitelny je luxusní butikový hotel. Vznikl přímo nad obchodem IKEA

/FOTOGALERIE/ Na Václavském náměstí má česká síť Pytloun Hotels první hotel v Praze. Vznikl rekonstrukcí domu U Zlaté pšenice, kde po revoluci sídlila Česká spořitelna. V prvních dvou patrech nedávno otevřela pop-up studio nábytkářská firma IKEA. Třetí až sedmé patro je určeno pro hosty Pytloun Boutique Hotelu Prague.

V nenápadném kostele visí useknutá ruka. Jakému nešťastníkovi patří?

Na první pohled normální kostel. Když se ale podíváte dovnitř, něco tady nehraje. Kde se tu vzala useknutá ruka? V kostele sv. Jakuba na Starém Městě visí zčernalá ruka už nějaký ten pátek. Podle legendy patřila zlodějovi, který chtěl v kostele uskutečnit svůj lup. To se mu ale nepovedlo.

Pražský hrad se příští sobotu otevře veřejnosti. Připraveno je několik novinek

Běžně nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu se v sobotu 6. října otevřou veřejnosti. Oproti předchozím dnům otevřených dveří si organizátoři připravili několik novinek. V Rothmayerově sále budou například vystavena zahraniční vyznamenání, která obdržel prezident Miloš Zeman, nebo v Brožíkově salonu lidé uvidí obrazy Václava Brožíka zapůjčené Galerií hlavního města Prahy. Novinářům to řekl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.

Hvězdy září v září. V neděli na Žofíně může ve víru tance zazářit každý

Podzimní plesová sezóna začíná. Že tanec není vaší nejsilnější stránkou? Nevadí. Nikdy není pozdě naučit se něco nového. V rámci tanečního odpoledne Hvězdy září v září proběhne v neděli na Žofíně mimo jiné i speciální skupinová výuka tance pro širokou veřejnost.

V Praze se lidem otevřou budovy tří ministerstev a Lichtenštejnský palác

U příležitosti 100 let od vzniku Československa si dnes v Praze bude moci veřejnost prohlédnout budovy několika úřadů, které nejsou běžně přístupné. Dveře návštěvníkům otevřou ministerstva financí, kultury a obrany. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům.

Skauti chystají největší vodáckou akci v roce, vltavské jezy sjedou stovky lodí

/FOTOGALERIE/ Kolem Vyšehradu, Národního divadla nebo pod Karlovým mostem. Unikátní pohled na hlavní město z řeky si mohou na svátek svatého Václava, v pátek 28. září, užít účastníci tradičního skautského závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tohoto závodu.

Policista, který loni v říjnu v centru Prahy srazil dívku, odmítá vinu

Policista, který loni na konci října srazil před pražským Masarykovým nádražím mladou chodkyni, odmítá, že nehodu způsobil. Tvrdí, že mu do cesty vstoupila nečekaně. Dívka byla při nehodě vážně zraněna, následky má dodnes. Případem se dnes začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, líčení bude pokračovat v říjnu.

Opravený orloj se představí veřejnosti. Apoštolové vyjdou z nových okének

/INFOGRAFIKA/ O zítřejším Dnu české státnosti se po déle než osmiměsíční opravě rozjede Staroměstský orloj. Restaurátoři mu z části vrátili původní podobu, například stmíváním na astrolábu.

Revoluce v Revoluční. Rozšíří se chodníky a vznikne nové stromořadí

Revoluční ulici čeká v blízké době rekonstrukce tramvajové trati. Proto Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci s ateliérem Ondřeje Císlera vypracoval studii, kterou dnes schválili pražští radní. Je v ní navrženo mimo jiné rozšíření chodníků a zasazení nového stromořadí, Pražané se mohou těšit i na malé náměstíčko na rohu Klimentské. 

Strážníci chytili dva opilé řidiče, jeden byl navíc pod vlivem různých drog

/VIDEO/ Do Hybernské ulice v centru Prahy vyrazili strážníci prověřit oznámení na linku 156, podle kterého se zde měly po zaparkovaných autech válet zfetované osoby. V jednom z vozidel seděl mladý muž, který byl viditelně pod vlivem návykových látek. 

Městská rada chce vyhláškou omezit provozní doby hostinských zařízení v centru

Návrh vyhlášky o omezení provozní doby restaurací a barů vychází z návrhu Městské části Praha 1, podle kterého by měly tyto podniky v některých nejexponovanějších ulicích zavírat nejpozději ve dvě hodiny ráno, v pátky, soboty a ve dny předcházející dnu pracovního klidu pak ve tři hodiny. Počátek provozní doby stanovuje vyhláška nejdříve v 6 hodin ráno. V následném připomínkovém řízení mohou návrh doplnit o své problematické oblasti i ostatní pražské městské části.

Vyskočil, máme ho! Strážníci pronásledovali mladíka bez řidičáku v kradeném autě

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dlouho ujížděl, řítil se vysokou rychlostí centrem Prahy, projel kolem policejního zátarasu. Až na druhém břehu Vltavy třiadvacetiletý mladík v luxusním superbu divokou honičku s pražskými strážníky ukončil. Po střetu s jiným autem z vozidla vyskočil. Policisté mu hned nasadili pouta.

Kdo víc? Praha 1 chtěla měřič hluku jako bič na opilce, strážníci nic nevěděli

Městská část Praha 1 přišla nedávno s nápadem, který měl pomoct v boji proti takzvaným alkoholovým turistům v centru metropole. Jenže z opatření na snížení hluku se hlavně v noci stává spíše atrakce pro opilce nebo vtipálky. Lidé se vsázejí o to, komu displej ukáže vyšší hodnotu. A starousedlíci si stěžují strážníkům.

O Reynka byla rvačka. Grafika Pieta s růžemi se vydražila za půl milionu korun

Z 80 tisíc až na 504 tisíc korun. Na tolik se vyšplhala finální cena za grafiku Bohuslava Reynka Pieta s růžemi, o niž se strhla největší bitva při aukci Dorothea tento víkend v Praze.

Jak jsme žili v Československu. Volební speciál - radnice za války

V našem historickém cyklu Jak jsme žili v Československu se s blížícími komunálními volbami ve čtyřech dílech speciálu podíváme na hlavní město jako celek. Třetí díl se zaměří na jednu z nejtemnějších epizod Prahy. Podíváme se na radnici pod vlajkou hákového kříže, na nacisty, kteří chtěli Prahu poněmčit, ale také na hrdiny, kteří pro ni nasadili své životy.

Pomáhaly nemocným, chudým, sirotkům. Výstava v Klementinu ukáže sestry boromejky

Historii kongregace sester boromejek přiblíží výstava, která začne ve čtvrtek vpodvečer v sídle Národní knihovny v pražském Klementinu. Do českých zemí sestry, které se soustřeďují na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti, přišly před 180 lety.

Absolutní vítězství. Aktivistka obejmutím policisty nespáchala ani přestupek

Po třech letech a dvou měsících zřejmě definitivně skončila kauza Kateřiny Krejčové. Absolventka FAMU a levicová aktivistka v létě 2015 při demonstraci v Praze bránila svého zadrženého partnera a jednoho z policistů zalehla. Soudní tahanice ukončil verdikt první městské části. Podle úředníků z odboru občansko-správních agend žena nespáchala ani přestupek.

OBRAZEM: Obývací pokoje v centru. IKEA otevřela prodejnu na Václavském náměstí

IKEA ve čtvrtek otevírá novou pobočku na Václavském náměstí v Praze s názvem IKEA Point. Od těch stávajících se nové studio liší tím, že nepůjde o obchod o velké rozloze, ale o menší dvoupatrové studio.

Do kaple ve Staroměstské radnici se vrátil opravený oltář. Po dlouhých 73 letech

Do kaple ve Staroměstské radnici se po 73 letech vrátil oltář, který byl vážně poškozen ostřelováním radnice při Pražském povstání na konci druhé světové války. Dnes zrestaurovanému oltáři z dílny Josefa Mockera požehnal kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka. Do desky oltáře byla uložena v lahvičce prsť, tedy zemina, z bojiště bitvy u Zborova, která byla významným vystoupením československých legií na východní frontě první světové války. Prsť tak odkazuje na počátky Československa, které vzniklo před 100 lety.

Rekonstrukce orloje Staroměstské radnice končí. Představí se příští pátek

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září. Zrestaurované sochy apoštolů vyjdou poprvé z nových vitrážových okének v 18.00. Informoval o tom vedoucí magistrátního provozního oddělení Lukáš Stránský. Orloj se kvůli opravám zastavil letos 8. ledna.

Moje velká ryba. Příběhy Oty Pavla zazní v podání Miroslava Donutila

Novinkou v repertoáru legendárního pražského Divadla Viola je v úterý představení Ota Pavel: Moje velká ryba s Miroslavem Donutilem a v režii Tomáše Vondrovice.

Muž si odskočil z práce a zmizel. Mohl se stát obětí trestného činu

V úterý 11. září  v 10. hodin ráno odešel šestapadesátiletý Michal ze svého pracoviště, aby navštívil jednu z bankovních poboček na náměstí Republiky v Praze 1. Od té doby jej nikdo neviděl a doposud se nevrátil do práce ani domů. 

Ženy přežijí na nové scéně divadla Studio DVA

Celkem 39 600 diváků navštívilo sto představení 15. ročníku Metropolitního léta hereckých osobností. Přehlídka pořádaná divadlem Studio DVA se uskutečnila na Letní scéně Vyšehrad, v kamenném divadle na Václavském náměstí a nově také na Letní scéně Tvrz Divice. Žádné z plánovaných představení pod širým nebem nemuselo být z důvodu nepřízně počasí zrušeno.

Většina vysokoškolských kolejí v Praze potřebuje rekonstrukce za miliardy

Většina ubytovacích zařízení vysokých škol v Praze je stará a čeká na rekonstrukce. V hlavním městě by na ně bylo potřeba víc než 3,5 miliardy korun. Vyplývá to z odpovědí zástupců pražských vysokých škol, které oslovila média. Zájem o studentské koleje podle nich v posledních letech stále roste. Mezi novými a starými pokoji většinou není podstatný cenový rozdíl.

Divadlo Kampa zahajuje svou devátou sezonu dnem otevřených dveří

Pražské Divadlo Kampa v sobotu zahájí svou devátou sezónu dnem otevřených dveří. Rodiny s dětmi čekají přes den ukázky z pohádkových novinek či výtvarná dílna, večerní program představí zájemcům některé inscenace pro dospělé. Vstup na akci je zdarma.

Na Kampě se vyřádí celá rodina. Nedělní festival je připraven na děti i dospělé

/INFOGRAFIKA/Park na pražské Kampě bude zítra patřit všem generacím. Dětem, rodičům i prarodičům nabídne rodinný festival zábavu, sport i netradiční workshopy.

Dvořákova Svatá Ludmila zazní v Rudolfinu i na venkovní scéně

U příležitosti nadcházejícího stého výročí založení Československé republiky v sobotu v pražském Rudolfinu zazní monumentální oratorium Svatá Ludmila, které zkomponoval Antonín Dvořák. K České filharmonii a Pražskému filharmonickému sboru se na venkovní scéně připojí 250 sboristů z různých měst. V úvodu koncertu, který je součástí mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, společně zazpívají českou a slovenskou hymnu.

Jak vypadala královna Judita? Odborníci zrekonstruovali podobu jejího obličeje

Odborníci vytvořili vizualizaci tváře české královny Judity Durynské, druhé manželky Přemyslovce Vladislava II., která žila ve 12. století. Podobu zrekonstruoval brazilský 3d designer Cícero André da Costa Moraes na základě lebečních kostí. Využil k tomu trojdimenzionální metodu. Podoba druhé české královny byla dnes představena v Muzeu Karlova mostu.

Mladík vykradl v centru Prahy luxusní teslu. Odněkud k ní měl klíč

/VIDEO/ Od čtvrtého září prošetřují policisté z místního oddělení Benediktská případ, při kterém neznámý mladík vykradl auto značky tesla, zaparkované v Široké ulici v Praze 1. Nyní po něm pátrá policie.

Diagnostické práce na mostě Legií si vyžádají první dopravní omezení

V pondělí 17. září zahájí Technická správa komunikací další část podrobného průzkumu mostu Legií. Od tohoto dne až do 10. října bude částečně omezen silniční provoz ve směru od Národního divadla na Újezd. Auta tudy projedou pouze po tramvajovém páse. Cesta z Újezdu do centra zůstane bez omezení.

Odpad neexistuje. V Praze otevřelo centrum cirkulární ekonomiky

V Praze bylo otevřeno centrum, které se zabývá takzvanou cirkulární ekonomikou, tedy dalším zpracováním odpadu. Jeho cílem je využít znovu biologický i syntetický materiál. Centrum nazývané Cirkulární Hub v Kampu Hybernská v úterý večer představil Institut cirkulární ekonomiky (ICE). Klíčovým úkolem centra bude vytvoření mapy Prahy, která zmapuje toky materiálu v hlavním městě.

Praha poskytla církevní nemocnici dotaci ve výši 950 tisíc korun

Téměř milon korun činila dotace, kterou od pražského magistrátu obdržela Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Církevní zařízení za tuto částku nakoupilo potřebné nové přístroje a zdravotnické vybavení.

Staroměstská radnice slaví 680 let. Otevře své prostory i unikátní podzemí

/INFOGRAFIKA/ Netradiční prohlídky, přednášky i koncerty jsou součástí akce Radnice dokořán, která zítra začíná v centru metropole. Jde o oslavu 680. narozenin Staroměstské radnice.

ANO chce metropolitní policii. Piráti na Praze 1 rozdávali melouny

V den, kdy zasedalo naposledy současné zastupitelstvo centrální pražské městské části, představil svůj program kandidát na starostu Prahy 1 za hnutí ANO a zároveň magistrátní radní pro majetek Karel Grabein Procházka. Zatímco jiné strany rozdávají sliby, ANO se chce zaměřit také na zvýšení příjmů do pokladny, uvedl. Piráti zase rozdávali melouny, čímž upozornili na plýtvání radnice pod vedením Oldřicha Lomeckého (TOP 09).

Práce na opravě 24 hodin denně. Tramvaje se vrátí na Národní třídu už v úterý

Kolej v zatáčce na rohu ulic Spálená a Národní nevydržela nápor a praskla. Mimořádné dopravní komplikace však nakonec netrvaly tak dlouho. Provoz se do centra díky vysokému pracovnímu nasazení zaměstnanců pražského dopravního podniku (DPP) vrátí už v noci z pondělí na úterý. Páteřní linky č. 9 a 22 nebudou jezdit tedy pouze jeden pracovní den.

AKTUALIZOVÁNO

Koncerty, řemesla i recepty. Češi a Slováci oslavili vznik společného státu

Na pražském Staroměstském náměstí jako by byl opět založen společný stát Čechů a Slováků. Na Československém festivalu si oba národy připomněly 100. výročí od vzniku republiky. Akci zaměřenou na kulturu a tradice Česka a Slovenska zakončil v neděli večer koncert skupiny Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou. Oslavy přilákaly deset tisíc lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT