Předchozí
1 z 4
Další

Chybami se člověk učí

Trenérka psů Zuzana VažanováZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Celé to začalo, když si v patnácti letech pořídila Zuzana svojí první fenku - kokršpanělku Terry. "V té době jsem měla o psech naivní představy typu Lassie se vrací. Vídala jsem hodně dospělých psů, kteří chodili na volno, a reagovaly na povely, takže mi nepřišlo, že malé štěně takové nebude. Když jsem si jí přinesla domů, naučila jsem jí poslušnost podle knih, ty se ale vůbec nezabývaly problémy nebo zlozvyky. Terry třeba žrala všechno ze země.“ Když se s tímto problémem Zuzana setkala, zvolila obvyklou, ale špatnou, výchovnou metodu. "Dělala jsem klasickou chybu – přivolala jsem jí, ona přišla a já jí potrestala. Psi si totiž pojí odměnu nebo trest s tím, co se stalo vteřinu, maximálně dvě před tím. Takže kdybych jí potrestala na dálku v ten moment, co tam něco žrala, tak by se to neminulo s účinkem. Jenže jak jsem si jí přivolala, spojila si ten trest s tím, že přišla. Logicky ke mně přestala chodit, naboural se náš vztah a přestala poslouchat i dříve naučené povely.“ Každý problém má ale své řešení. Zuzana se proto rozhodla začít s Terry chodit na cvičák. To pro ni byl, jak sama říká, rozhodující moment. Dostaly se do rukou skvělého trenéra."To co teď dělám já, je to, co mě tehdy naučil on.“ Díky tomu mohla s Terry jsme opět navázat pouto. Několik let pak velice úspěšně soutěžila v agility a jeden rok dokonce vyhrála Mistrovství Slovenska.

Přes 150 štěňat

Trenérka psů Zuzana VažanováZdroj: archiv Zuzany Važanové

Když před deseti lety přišla Zuzana ze Slovenska do Prahy, studovala architekturu. V rámci studia pracovala pro architekty, ale nebyla to práce pro ni. "Seděla jsem jen u počítače a nabourávalo mi to zdraví. Tak jsem začala přemýšlet, co jiného bych mohla dělat, a došlo mi, že jediný co umím, je cvičit psy. Tak jsem se tomu začala plně věnovat a zjistila jsem, že mě to baví.“ Zuzana se věnovala i nápravě chování u starších psů, ale přišla na to, že nejefektivnější je začínat s výcvikem už u štěňat. "Nemají ještě žádné zlozvyky a výsledek je mnohem lepší. Když jsem si dělala analýzy o spokojenosti mojí i zákazníků, vyšlo mi, že u štěňat mám výsledky nejlepší.“ Individuálnímu výcviku se věnuje již šestým rokem a pod rukou jí prošlo přes 150 štěňat. "Když jsem učila na cvičáku, setkala jsem se s problémem přizpůsobování. Vždy jsme tam měli skupinku lidí, ale téměř vždy tam byl někdo nový, někdo komu to šlo lépe nebo naopak. Zjistila jsem, že když věnuji pozornost pouze jednomu člověku a jeho psovi, absolutně se jim přizpůsobím a výsledky jsou lepší, kvalitnější a rychlejší. Což mě samozřejmě hrozně baví.“ Zuzana se ale nevěnuje tréninku všech ras.

Učí se i lidé

Trenérka psů Zuzana VažanováZdroj: archiv Zuzany Važanové

Zuzana se ale nevěnuje tréninku všech ras. "Ke každé rase patří nějaký majitel a ten požaduje určitého trenéra. Netrénuju vlčáky, pitbuly nebo rotvajlery, protože si myslím, že vyžadují úplně jiný přístup. Já jsem zaměřená na rodinné psy a většina mých klientů chce citlivou, důslednou výchovu a nechtějí na psa tlačit." Jako lidé, jsou i psi naprosto rozdílní. „Nejlepší na učení jsou psi, kteří jsou aktivní, hraví a ti, kteří milují pamlsky, protože jsou lehce motivovatelní. Flegmatická plemena se mi učí nejhůř. Nároční jsou teriéři, kteří mají zájem hlavně o sebe a nejsou až tak kontaktní, nebo jezevčíci. To jsou zase tvrdohlaví lovečtí psi. Některá plemena se na výcvik vysloveně nehodí. Například bíglové jsou vyšlechtěni na to, aby hledali stopu, a když ji najdou, tak ji v žádném případě nesmějí pustit. Mají proto sklony utíkat."

Kurzy každý rok trenérka o trochu vylepší. "Tento rok jsem nastavila tříměsíční kurz. Když si lidé koupí štěně, je dobré začít hned po tom, jak si zvykne doma, s tréninkem. Důležité je v podstatě do půl roku, než jde do puberty, intenzivně trénovat. Lekce probíhají jednou nebo dvakrát týdně." Jeden z prvních povelů, které je učí, je „nesmíš“. "Tím chci způsobit, aby pes nedělal to, na co právě myslí.“ Výcvik psů není ale jen o psích parťácích, ale také o jejich páníčcích. "První měsíc se hodně učí i majitelé. Musí se naučit všechny postupy a musí pochopit, jak pes myslí. Potom už se s klienty setkávám třeba jednou za dva týdny. O to víc jim ale dávám úkolů na doma, aby potrénovali to, co jsme se učili v lekcích.“ Protože Zuzana vidí, jaké chyby nejčastěji dělají majitelé ve výchově psů, rozhodla se proti tomu bojovat. „ Za pár týdnů mi vyjde první e-book Jak se stát vůdcem smečky, kde se věnuji základním chybám ve výchově psa.“

Syn a ilustrace

Trenérka psů Zuzana VažanováZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Sezonu na cvičení má Zuzana na jaře a na podzim. Protože má syna, uděluje si v období letních prázdnin volno, aby mohla trávit čas s ním. A v zimě tvoří. „Jako malá jsem chtěla být spisovatelka a malířka. Teď dělám ilustrace. Kamarádka má eshop, kde prodává své vyrobené hračky a já pro ni na zakázku kreslím.“ Když ale sníh roztaje nebo se listy stromů začnou barvit do oranžova, je Zuzana ve svém živlu. "Cvičení psů je můj dreamjob. Přišla jsem k tomu náhodou, ale je to skvělá, užitečná práce. Jsem díky tomu venku, mám skvělé klienty. Díky psům jsem se vyloupla z ulity a dělám práci, kterou miluju.“