Předchozí
1 z 7
Další

Kavárnice Zuzana Vrbová: Nápad vznikl u televize

Všechno to začalo u televize, když Zuzana Vrbová s maminkou Danou Víchovou viděly reportáž o kočičích kavárnách v Japonsku. "Řekly jsme si, že by byl fajn nápad, tenhle koncept přivést do Česka," popisuje začátky Kočičí Kavárny Praha provozní Zuzana. "Hned jsme si začaly hledat, kde v Evropě kočičí kavárny fungují. V té době byly tyto kavárny v Maďarsku a Londýně."

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Začátky podnikání ale nebyly jednoduché. Celý proces vyřizování s úřady se jevil jako nekonečný příběh. Od samotného rozhodnutí přenést do České republiky koncept kočičích kaváren po první otevření musela Zuzana s maminkou čekat tři čtvrtě roku. "Hned první potíž byla protáhnout to přes úřady. Do té doby nikdo s podobným typem podniku neměl zkušenosti. Hodně nám ale pomohlo, že jsme hledaly prostory společně s hygienou."

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Kavárna Kočičí

Všechny začátky jsou těžké, ale už po měsíci se všichni v kavárně cítili jak doma. A to také díky Zuzaně, která už v tu dobu měla hodně zkušeností z gastronomie. Když se ale dveře Kavárny Kočičí v Karlíně otevřely v roce 2014 úplně poprvé veřejnosti, objevil se menší zádrhel. "Při otevření byl problém v očekávání zákazníků, protože ne každý úplně rozumí kočičí nátuře. Takže se nám stalo, že první den lidé čekali, že kočky budou všechnu svou pozornost soustředit na ně, že se s nimi budou neustále mazlit nebo jim spinkat na klíně. K jejich zklamání se ale potkali jen s klasickou kočičí povahou," vypráví kavárnice.

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Většina z deseti kočičích obyvatel kavárny je z útulků, se kterými vedení kavárny dlouhodobě spolupracuje. Začlenění nového kočičího obyvatele do kavárny, ale není jen tak. Majitelé musí mít hodně času, trpělivosti a také oči všude. "Když usoudíme, že máme prostor i čas, abychom se nové kočce mohly věnovat, oslovíme útulky a ony nám takzvaně hlídají, jestli mají nějakou, která by se k nám do kavárny hodila. To znamená, aby kočka nebyla moc divoká a snesla se s ostatními. Občas i hledáme nějaké konkrétnější – například dlouhosrsté nebo konkrétně zbarvené, ale primárně hledáme takovou, která je správně oprsklá a nevadí jí, že se kolem ní celý den pohybují lidé a hladí si ji."

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Když se v nějakém z útulků taková kočka objeví, putuje do kavárny na tzv. "zkušebku". V ní se ukáže, jak se kočka adaptuje v prostředí a sžije s ostatními. "Děláme pro to maximum, ne vždy se povede, že kočku ostatní přijmou nebo i naopak, ona nepřijme je. V takovém případě se kočka vrátí do útulku nebo jí společně s majiteli daného útulku hledáme vhodný nový domov." říká Zuzana Vrbová.

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Kvůli současné situaci jsou všechny restaurace, hospody i kavárny od poloviny března zavřené. V Kočičí Kavárně je ale pořád živo. "S mamkou jsme se rozhodly zavřít kavárnu ještě pár dnů před rozhodnutím vlády. Také jsme se dohodly, že kočky zůstanou v prostorech, na které jsou zvyklé. Nechtěli jsme je zatím vystavovat stresu z nového prostředí a zároveň z toho, že bychom je jako smečku rozdělily. Každý den za nimi chodí personál a také my." Pokud ale současná situace potrvá déle, budou muset majitelé kavárny najít jiné řešení. "Kočky jsou zvyklé na to, že je kolem nich pořád hodně lidí, nebylo by pro ně z dlouhodobého hlediska dobré, kdyby jich kolem sebe tolik neměly," vysvětluje Vrbová.

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Kavárna je v Praze už 5 let a od letošního ledna sídlí na Starém městě. S novými prostory přichází i několik vylepšení, které Zuzana připravuje a na které se zákazníci mohou těšit. "Největší změnou je určitě věrnostní program pro stálé i ne úplně věrné zákazníky. Bude zahrnovat výhody přímo v kavárně, newsletter i mobilní aplikaci." Kromě kavárny pracuje Zuzana v digitální agentuře, kde se stará o marketing pro klienty, a ve volném čase působí jako zpěvačka v kapele Roura. Takže i v dnešní době má, jak sama říká, práce víc než dost. "Všichni mi teď píšou, jak se nudí a kolik už viděli filmů. To já neznám," dodává se smíchem. „Ale nestěžuju si. Jsem ráda, že mám práce až nad hlavu, než abych neměla žádnou."

Zuzana Vrbová Kavárna KočičíZdroj: kapela Roura