Předchozí
1 z 4
Další

Na Malé Straně platí „vesnické zákony“, říká průvodkyně turistů

Michaela Ledvinová se narodila na Žatecku. Roky už žije s dcerou na Malé Straně, kde podle ní také stále platí „vesnické“ zákony. „Lidé se tu pořád zdraví a na ulici poznávají. Půjčují si mouku a vajíčka, hlídají navzájem děti. To vše platí navzdory celkovému chřadnutí čtvrti pod tlakem komerce,“ říká žena, která si vybrala povolání na volné noze i díky komunikativní povaze.

Lidé odvedle. Průvodkyně Michaela Ledvinová.

Na průvodcovství ji baví pestrost. „Vykládaná fakta se sice opakují, ale posluchači jsou různí a reagují různě,“ podotýká Michaela, která má jako hlavní pracovní jazyk angličtinu. Kolem dvou třetin jejích klientů jsou Američané. „Ti přicházejí v každém ročním období. Asi nejlepšími zákazníky jsou pro mě ale Němci – jsou dochvilní, o zdejší historii mají povědomí a reagují,“ říká.

Lidé odvedle. Průvodkyně Michaela Ledvinová.

Podle Michaely, která složila průvodcovské zkoušky před sedmi lety, dobrý průvodce nepřehání, mluví srozumitelně, je dochvilný, má smysl pro humor a nedává příliš najevo, co si myslí třeba o EU. „Zahltit turisty letopočty také není správná cesta. I hluboké znalosti lze podat jednoduše,“ dodává.

Lidé odvedle. Průvodkyně Michaela Ledvinová.

Historie je její vášní od dětství, kdy často navštěvovala hrady a zámky. „Učení je pro mě nekonečný proces,“ svěřila se Michaela. Jako vlastní velkou přednost vnímá mnohaletou zkušenost s životem v anglosaských zemích. „Znám různé fráze i hlášky z filmů. Díky tomu se dokážu dostat cizincům pod kůži,“ uzavírá.

Lidé odvedle. Průvodkyně Michaela Ledvinová.