Předchozí
1 z 4
Další

Víte co je hypersenzitivita? Přečtěte si o ní příběh

Mé jméno je Alena Wehle. V dětství jsem si připadala plaše. Měla jsem svůj svět a ne vždy se mi ho dařilo s někým sdílet. Byla jsem problémové dítě. Připadala jsem si trochu divná a přemýšlela, kde je vlastně moje místo ve světě. V práci jsem nemohla za den stihnout tolik věcí jako někteří mí kolegové. Byl na mě obrovský tlak, nějakou dobu jsem tempo s ostatními vydržela, ale pak jsem začala pomalu odpadávat, až jsem nakonec vyhořela. Až při druhém vyhoření jsem si uvědomila, že ve velké firmě pracovat nemůžu.

Alena Wehle. Lidé od vedle.

Odešla jsem tehdy z práce i z nefunkčního vztahu. Bydlela jsem v autě. Večer jsem ve svém Opelu Astra koukala ve spacáku na hvězdy a uvědomila si, že mi je tady dobře. Necítila jsem se nijak vyčleněná. Žila jsem takto asi měsíc, občas jsem pobývala i u přátel. V zahraničních publikacích jsem pak narazila na téma hypersenzitivity. Připadalo mi, že v knihách o mně vše sedí. Dohledávala jsem si další zdroje a sžívala se s tím asi rok. Zjistila jsem, že potřebuji pouze jiný režim a mít více času na sebe.

Alena Wehle. Lidé od vedle.

Znám spoustu lidí, kteří by nechtěli z Prahy za nic odejít. Někteří si však uvědomují, že město je vyčerpává a zatěžuje, chtěli by odejít, ale nevědí, co dělat. Inklinují k různým formám alternativního bydlení. Já nyní žiji v chatě na Berounsku. Vztah s hypersenzitivním člověkem je náročný. Chápu, že může být pro ostatní otravné, když nám neustále vadí intenzita světla nebo hluku. Jsme často přetíženi a potřebujeme spoustu času pro sebe. Je těžké vysvětlit partnerovi, že několik dní v týdnu potřebuji být sama, může si brát osobně to, že s ním nechci být. Nejsme ale vyloženě vztahovační, jsme takoví křehčí.

Alena Wehle. Lidé od vedle.

TERAPIE V LESE. Jelikož se v české společnosti o tomto tématu příliš nemluví, řekla jsem si, že se stanu tím pionýrem a téma tady otevřu. Na mých terapiích chodíme čtyři hodiny po lese a povídáme si. Přicházejí za mnou lidé s konkrétními tématy nebo situacemi, které chtějí rozklíčovat. Ozývají se mi také ti, kteří žijí s hypersenzitivním partnerem nebo mají takové děti či známé a chtějí pochopit, jak takový člověk funguje a jak mu pomoci. Sezení u běžných terapeutů trvají necelou hodinu, pro nás je to ale málo. Na začátku se spolu nejprve ladíme. Zlom nastává většinou po dvou hodinách.

Alena Wehle. Lidé od vedle.