V ČLÁNKU SE DOČTETE:
* Fontánka má i přívod elektřiny
* Lepidlo, hydroizolace i spárování
* Osvětlení z ledkových světýlek
* Jak svou unikátní kašnu čistí?
Podkladem kašny v pojetí Richarda Kondra je betonová základová deska 180 x 180 x 10 centimetrů vyztužená kari sítí s deseticentimetrovými oky. Na ni jsou postavené tři řady jednostranně štípaných tvarovek 200 x 395 x 190 milimetrů. Z estetických důvodů jsou boky vyzděné z dvoustranně štípaných tvarovek. Ty jsou oblíbeným stavebním materiálem, který se používá ke stavbě plotů, zídek či sloupů.
Fontánka má i přívod elektřiny
„Spojení se základovou deskou je dvěmi roxory na každou tvarovku. Horizontální spojení je opět vyztužené 8 milimetrovými roxory. Protože tvarovky mají od výrobce pouze naznačená místa pro vložení horizontální výztuže, musel jsem všechna tato místa nařezat tak, aby roxor do tvarovky zapadl a řady na sobě seděly celou plochou. Poté jsem vše zalil betonem,“ říká s úsměvem kutil ze Šumperka.
Výstavba zahradní fontány ve stylu Feng-šuej. Podívejte se na jednotlivé kroky:
„V zadní části na horní straně jsem ještě vyřízl napříč tvarovkou dvoucentimetrový žlábek a umístil do něj průchodku pro přívod elektřiny k fontánce. Vrchní část jsem zakryl stříškami s hladkým povrchem a pěticentimetrovým přesahem na každou stranu a vyspároval je obarveným lepidlem,“ vysvětluje způsob výstavby.
Lepidlo, hydroizolace i spárování
Vnitřní povrch je důležitý proto, aby fontánka neztrácela vodu. První vrstvou je lepidlo, jímž se ucpaly spáry mezi tvarovkami a vytvořil se jednolitý povrch pro další vrstvy.
„Poté jsem nanesl dvě vrstvy hydroizolace, a to jak na stěny, tak i na dno. Na ně jsem natáhl lepidlo s perlinkou. Tím se vytvořila hladká plocha pro závěrečnou vrstvu, jímž je mrazuvzdorný obklad. Nakonec jsem vše vyspároval a vrchní strany vnitřních stěn v rozích se stříškami ještě zacelil lepidlem,“ vzpomíná Richard Kondr.
V hobbymarketu zakoupil fontánku na 230V s výměnnými tryskami. Protože její výška je menší, než je hloubka kašny, umístil do jejího středu 2 x 3 cihly zabalené do černé fólie. Na tento „pilíř“ usadil stříkací zařízení. K fontánce má čtyři koncovky, takže může změnit tvar i výšku stříkané vody.
Nahrává se anketa ...
Osvětlení z ledkových světýlek
Osvětlení je z bazénových ledkových vodotěsných světýlek, na která muž vyrobil a nainstaloval držák, aby byla ve stejné úrovni jako hladina. „Jsou napájena ze dvou tužkových baterií a mají dálkové ovládání pro změnu režimu osvětlení. Zapínáme je jen, když přijdou lidi, anebo když chceme romantiku. V noci to vypadá famózně,“ pochvaluje si.
„No, a na závěr na horní část kašny umístili krokodýla Péťu a dovnitř nasadili kachní rodinu. Tím bylo dílo dokončeno. Krokodýl ze sádry je sice už trošku vypelichaný, ale je to alespoň legrace,“ konstatuje. Richardova manželka prý dekorace nesmírně miluje.
Jak svou unikátní kašnu čistí?
„Na čištění vody používám jednou za 14 dní pískovou filtraci a na každodenní likvidaci hmyzu, listí, utopených dětí a jiných nežádoucích elementů z vody, beru bazénové sítko,“ vtipkuje.
Někomu se toto pojetí zahradního vodního prvku může zdát jako moc industriální, krabicoidní nebo postavené z nevhodného materiálu. „Když se ale večer uklidní městský šum, tak padání vody zpět na hladinu kromě nutkavého pocitu malé potřeby vyvolává i pohodovou náladu, kterou při hezkém počasí podpoříme vínkem, pivkem nebo jinou dobrotou,“ usmívá se.
„Nic bych na tom neměnil. Není to moje první dílo a docela jsem u toho dopředu přemýšlel. Dělal jsem ji 14 dní, pořád tam totiž něco schlo, musel jsem mít technologické přestávky. Celkově si myslím, že jsem se dostal na zhruba 20 tisíc korun, je tam poměrně hodně materiálu, jen tvarovky vyšly na 10 tisíc,“ spočítal Richard Kondr.