Když se jednou mamince Jaroslava Soboty zalíbila lampa s hvězdičkami, rozhodl se, že pro ni podobnou vyrobí.

„Udělal jsem si hvězdu, kterou jsem použil jako šablonu. Přenesl jsem ji na dřevo a vyřízl. Kulaté díry jsem vytvořil sukovníky. Tenkrát jsem si to i stopoval a tuto lampu jsem vyrobil za necelé čtyři hodiny. Nejvíce času vždy zabere strhávání hran. Jinak je to vlastně rychlovka,“ říká o výrobě šikovný kutil z Horních Rokytňan.

Všechno dělá ze zbytkového dřeva. „Použiju to, co najdu v dílně. Řežu buď přímočarou pilou, nebo ručně. Mám dánské pily, které jsou naprosto luxusní. Pro přesné řezy zase používám pily japonské. Hrany srážím oscilační bruskou,“ vysvětluje Jaroslav Sobota.

Vitráž z rozbitého kostelního okna se hodila

Jaroslav Sobota vyrábí kdeco. Výroba lampiček se mu ale zalíbila natolik, že se rozhodl udělat něco komplikovanějšího. „Myslím, že doma už máme jenom lampy, které jsem vyrobil," směje se.

„Například svítidlo ve tvaru domu je malinko větší. Má 90 centimetrů na výšku a základna měří 40 na 40 centimetrů. Zakomponoval jsem do ní skutečnou vitráž z kostela v Mladé Boleslavi. Tehdy tam spadla větev a rozbila okno. Babička bydlí naproti kostelu, hned běžela si kousek vzít. Poslala mi ho po mém otci s tím, že se mi to bude jednou hodit. Měla pravdu,“ usmívá se Jaroslav Sobota.

close Vitráž pochází z kostela v Mladé Boleslavi. info Zdroj: Se svolením Jaroslava Soboty zoom_in Vitráž pochází z kostela v Mladé Boleslavi.

Modré sklíčko nalepil do otvoru ve věži. „Strávil jsem na této lampě zhruba dva dny,“ přemýšlí nahlas zručný muž.

Lampa prý funguje perfektně. „Večer si ji zapneme v obývacím pokoji a vytvoří nám romantické osvětlení. Je tam sice obyčejná žárovka, která svítí zespodu, efekt je ale moc pěkný. Jsem až překvapený, jak skvěle funguje,“ pochvaluje si kutil.


Nahrává se anketa ...

Robolampa se dá různě polohovat

Když Jaroslav Sobota přemýšlel, co dá své partnerce k narozeninám, napadlo ho, že by se jí mohla také líbit netradiční lampa. Vzpomněl si na robolampu, kterou mu jednou ukazoval soused na internetu.

„Říkal jsem si, že bych to mohl zkusit udělat,“ vzpomíná Jaroslav Sobota a dodává: „Trošku jsem si s ní pohrál a vymazlil ji. Vyrobil jsem ji tak, že je různě polohovatelná. Robot si může sednout i lehnout. Nebo třeba svítit vkleče.“

Hlava robůtka je z palety, kulatiny zase z větví. „Nahoře je ohnutý drát, na němž jsou navlečena péra. Použil jsem zkrátka, jak se říká, co dům dal. Na klouby jsem využil vratový šroub s matkou, kterou jde pohodlně povolit a zase utáhnout. Možná to není nejestetičtější, ale svoji funkci plní bezvadně,“ uvádí kutil s tím, že robolampa měří na výšku 80 centimetrů.

close Svítidlo vzniklo z odpadního dřeva. info Zdroj: Se svolením Jaroslava Soboty zoom_in Svítidlo vyrobil Jaroslav Sobota z odpadního dřeva.

Elektroinstalace je vyvedena z hlavy robota. „Používám sukovníky, takže jsem udělal otvor a zapustil jsem objímku. Sedí tam perfektně. Pro jistotu jsem ji oblepil, takže nehrozí ani přehřívání,“ směje se Jaroslav Sobota.

Jeho dílo mělo takový úspěch, že od té doby vyrobil několik dalších robolamp pro své známé.

Psí lampu šikula vyrobil za tři hodiny

Pro své dcery Jaroslav Sobota zase vytvořil lampu ve tvaru psa. „Podobnou jsem našel zase na internetu. Často se tak inspiruju,“ prozrazuje šikovný muž.

Lampa, kterou se inspiroval, prý byla vyrobena z nějakého slabého materiálu. „Myslím, že to byla překližka. Říkal jsem si, že ji zkusím udělat z lepšího materiálu. Už jsem měl předtím zkušenost s robolampou, tak jsem věděl, do čeho jdu,“ usmívá se kutil.

Hotovo měl za necelé tři hodiny. „Nejvíce práce bylo s hlavou, která je slepená ze čtyř prken. Jinak je to vlastně jednoduché,“ říká Jaroslav Sobota s tím, že když jeho dcery výsledek uviděly, byly nadšené. Ve svém pokojíčku s ní dodnes svítí.

Zaujal vás článek? Přečtěte si i další v nabídce níže. Jsou plné kutilských tipů.