Britský zpěvák a muzikant Thom Yorke má hotovo. Svou prací s domovskou kapelou Radiohead od devadesátých let ovlivnil rock, pop i elektronickou hudbu více než většina jeho souputníků. Desky jako OK Computer či Kid A navždy zůstanou klíčovou informací o hudební revoluci, která na přelomu tisíciletí proběhla. Ale co víc, jsou mistrovským ztvárněním měnících se nálad, které v citlivých duších tehdy převládaly. A není se tedy čemu divit, že jeho nová deska Anima především zachycuje nálady současnosti.

Posluchače uzavírá do tísnivého, snad až skličujícího světa, kde se na něj neustále někdo lepí jako v přeplněném metru, mantinely jsou čím dál blíže. Svoboda se stává luxusem. Jednou z klíčových tužeb se stává snaha uniknout, být sám. Vždy ale ještě existuje naděje, byť jí není mnoho.

Yorke tyto pocity hudebně ztvárňuje především využíváním umělých nástrojů, syntezátorů, jejichž umělý zvuk trochu tahá za uši, ale když hrají silnou melodii, posluchač se jim chtě nechtě musí podvolit (mimořádně podmanivá kompozice Las I Heard). Vše podkreslují elektronické beaty, které se mnohdy shlukují do opakovaných smyček a dále prohlubují pocit, že se člověk dostal do začarovaného kruhu, z něhož snad ani nevede žádná cesta.

Kouzelné výšky

Průvodcem však neustále zůstává samotný Thom Yorke a jeho mimořádně tvárný vokál. Ať už to jsou kouzelné výšky ve skladbě Twist nebo recitace v nádherné písni Dawn Chorus, mnohými považované za vrchol desky. Komu se při poslechu alba zasteskne po Radiohead, může si pustit Impossible Knots, které by se neztratily na žádné z nahrávek Yorkovy domovské kapely.

Pro české posluchače má Anima ještě jedno specifikum. Na základě tří skladeb desky vznikl stejnojmenný 15minutový snímek, jejž oscarový režisér Paul Thomas Anderson natáčel mimo jiné v Praze. Thom Yorke se ocitá v jakési temnější verzi současnosti či blízké budoucnos-ti, v níž všichni nosí stejné oblečení, pohybují se zmechanizovaně, stádně. V takové společnosti pak Yorke hledá jakoukoli spřízněnou duši, dalšího outsidera, s nímž by unikl světu. Hledání začne právě v pražském metru a kromě jiných míst české metropole zavede britského zpěváka i na náplavku.

Anima je teprve třetí nahrávkou, kterou Thom Yorke vydal pod vlastním jménem, protože se vedle Radiohead podílí na celé řadě dalších projektů. Vznikla tak deska, která patří mezi hrstku skutečně skvělých alb letošního roku.