„Zlatá Praha pomáhá od samého počátku k šíření českých kvalit do zahraničí. Je mi tedy nesmírnou ctí, že mohu společně s mou ženou, přáteli a kolegy odstartovat již pětapadesátý ročník festivalu,“ říká Štefan Margita, který působil a působí v nejslavnějších operních domech světa (např. milánská La Scala, londýnská Královská opera v Covent Garden, newyorská Metropolitní opera).

Celosvětový věhlas a obdiv kritiků a publika mu přinesly především role v Janáčkových operách Káťa Kabanová, Z mrtvého domu a Osud, tambourmajor v opeře Vojcek Albana Berga, kapitán Vere v opeře Benjamina Brittena Billy Budd a Bůh Ohně ve Wagnerově opeře Zlato Rýna. V současnosti je považován za jednoho z nejlepších představitelů této role na světě. V roce 2020 se v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku.

Amerika i Rusalka

Vedle zahajovacího koncertu se mohou návštěvníci těšit na hudebně-divadelní inscenaci Amerika od skupiny Kafka Band, legendární Rusalka v podání Magdy Vášáryové s hlasem Gabriely Beňačkové uctí památku režiséra Petra Weigla. Lidé mohou zažít i Den s hvězdami StarDance nebo protančit večery v Klubu Lávka.

Nová scéna zve

Samotná přehlídka ukáže to nejlepší, co se o hudbě, tanci a divadle ve světě natočilo. „Letos se do soutěže přihlásilo 87 snímků ze čtrnácti zemí světa a jsou mezi nimi skvosty i rarity. Vedle portrétů Franka Zeffirelliho, Leonarda Bernsteina, Eliny Garanči a baletů a oper, jako jsou Don Giovanni, Malá mořská víla či Fidelio a Louskáček, nás Švédský rozhlasový sbor zavede pětadvacet metrů pod zem, do prvního jaderného reaktoru Švédska. Baletní soubor CNC Ballet de Lorriaie zase na fotbalové hřiště,“ uvádí ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

„V soutěži jsou i pořady, kde vystupuje sto klavíristů, padesát klavírů a jeden Lang-Lang, ve kterých se na pódiu Baletu Pařížské opery objeví tisíce malých míčků. Nebo baletní projekt, na němž spolupracovala hudební skupina Queen, módní dům Versace a vizionářský choreograf Maurice Béjart,“ doplňuje. Diváci mohou festivalové snímky zhlédnout od 19. do 22. září na Nové scéně Národního divadla, vždy od 10 do 19 hodin.