Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za poklady a poznáním židovské kultury

PRAHA - Pod honosnou fasádou muzejní budovy na pražském Starém Městě se skrývají největší poklady židovské kultury u nás. Pražské Židovské muzeum působí již třináct let jako nestátní samostatná instituce.

1.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

„Židovské muzeum v Praze dosáhlo svého věhlasu především dopuštěním krutého osudu, protože ve své určující podobě vzešlo z tragédie židovského národa za 2. světové války. Nacisty kontrolovaný svoz předmětů z likvidovaných českých a moravských židovských obcí do Židovského muzea se tehdy stal předstupněm ke shromažďování lidí. Nejprve dostaly čísla věci a poté ti, co je užívali. Věci však – na rozdíl od lidí – válečné běsnění přečkaly.“ podotýká ředitel Leo Pavlát.

Mimořádný zájem

Se svými 500 až 600 000 návštěvníky ročně představuje nejnavštěvovanější muzeum v celé České republice.

„Za první pololetí tohoto roku zhlédlo expozice Židovského muzea 310 136 návštěvníků,“ sdělil Pražskému deníku Marek Selnekovič, vedoucí rezervačního centra.

„Jeden z hlavních cílů je informovat nejširší veřejnost o židovských dějinách, kultuře, tradicích a zvycích zejména v Čechách a na Moravě,“ uvedla Noemi Holeková z oddělení pro styk s veřejností.

U zrodu pražského Židovského muzea stáli v roce 1906 historik Salomon Hugo Lieben a August Stein, představitel česko–židovského hnutí a pozdější předseda Pražské židovské obce.

Pohnutá historie

Původním záměrem bylo zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, které byly v rámci přestavby Židovského města počátkem 20. století zbořeny. Po okupaci Čech a Moravy 15. března 1939 bylo muzeum pro veřejnost uzavřeno.

V roce 1942 nacisté zřídili Ústřední židovské muzeum, kam byly soustředěny umělecké předměty ze zrušených židovských obcí a synagog Čech a Moravy. Jeho založení navrhl Karel Stein, který se spolu s dalšími snažil zachránit památky ohrožené konfiskací židovského majetku.

Nacisté po dlouhých jednáních projekt ústředního muzea schválili, i když byli vedeni jinými záměry než jeho tvůrci. Po 2. světové válce Židovské muzeum přešlo pod správu Rady židovských náboženských obcí v ČSR. V roce 1950 bylo muzeum pod nátlakem převedeno do vlastnictví státu, v němž od roku 1948 vládla komunistická diktatura.

Pád komunistického režimu v roce 1989 navodil podmínky, které vedly ke změně postavení muzea. Budovy byly v říjnu 1994 vráceny Židovské obci v Praze a sbírky Federaci židovských obcí České republiky. Současně vzniklo Židovské muzeum v Praze jako nestátní instituce.

Ojedinělost sbírky

Židovské muzeum v Praze má jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě, která obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Sbírka je ojedinělá nejen množstvím předmětů, ale především tím, že pocházejí z jednoho uceleného území, a to Čech a Moravy. Předměty shromážděné v muzeu byly umlčeny podvakrát. Poprvé, když je nacisté odňali těm, jimž patřily. Podruhé, když je komunistická moc nedovolila vystavit v židovském duchovním a dějinném kontextu. Ve svém souhrnu tak sbírka podává celistvý obraz o životě a historii Židů.

Každý měsíc v roce vystavuje Židovské muzeum takzvaný předmět měsíce. Zářijovým předmětem se stala „Mušle s blahopřáním k Roš ha-šana“. Jedná se o novoroční blahopřání, vyrobené z ulity mořského plže. Text je namalován odolným lakem nebo je vyleptán slabou kyselinou.

Židovské muzeum v Praze
U Staré školy 1 a 3, Praha 1
Tel.: 221 711 511. Fax: 221711584
e-mail: office@jewishmuseum .cz,
http:// jewishmuseum .cz
Otevírací doba
Otevřeno denně mimo židovských
svátků, duben–říjen 9-19h, listopad – březen 9-16.30h
Vstupné
dospělí 300 Kč
děti 6-15 let a studenti 200 Kč
děti do 6 let zdarma
S touto vstupenkou též můžete navštívit Galerii Roberta Guttmanna.
Vstupné do všech židovských památek pražského Židovského Města
dospělí 480 Kč
děti 6-15 let a studenti 320 Kč
děti do 6 let zdarma

1.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení