VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zázračný lékař vlastnil létající plášť

Praha - /TAJEMNÉ TOULKY PRAHOU/ Ač neměl odborného vzdělání, dokázal vyléčit každou nemoc. Pražané ho proto podezřívali ze spolčení s ďáblem.

15.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Ještě před sto lety bylo v Praze možno slýchat rčení „Komu nepomůže Kytl, tomu nepomůže nikdo“. Věhlas doktora Kytla v celých Čechách byl obrovský, a proto není divu, že tento legendární muž byl ještě za života obestřen nejrůznějšími pověstmi.

Zázračný lékař Johann Kittel (1704–1783) žil v Šumperku v Jizerských horách, ale za svými pacienty putoval do nejrůznějších míst a v Praze dokonce měl jakési odloučené pracoviště.

Kittel neměl doktorát lékařských věd, ale pocházel ze staré lékařské rodiny a při léčení zřejmě zvolil šťastné způsoby, že lidé věřili, že je ve spojení
s čertem. Z toho vykrystalizovalo, že o něm byly psány historky faustovského typu. Kittel byl velice zbožný a přátelský člověk, lidumil a štědrý mecenáš. V Rumburku vybudoval kostel a zbytek života strávil jako slepec u syna Filipa Jakuba, prvního faráře
v tomto městě.

Ordinaci měl na Jánském náměstí

Kytl (lidově) byl velice často zván k zámožným Pražanům, a proto si zařídil ordinaci na dnes již zmizelém Jánském náměstí, které se rozkládalo v místech, kde dnes Čechův most ústí do Pařížské ulice. Sem podle pověsti připlavalo tělo Jana Nepomuckého svrženého z Karlova mostu do Vltavy. Zdejší zástavba nevynikla úhledností ani čistotou a dnes na jejím místě stojí budova právnické fakulty.

Nejznámější budovou tu býval dům U Lišků pojmenovaný po známém pekaři Liškovi, kterému dům patřil. Později zde byla hospoda a v ní si Kytl zřídil ordinaci. Chudé lidi léčil zadarmo a tak, když zavítal do Prahy, bylo tu narváno a před hospodou U Lišků, kterou bodří Pražané po svém přejmenovali na hospodu U Chytrého zvířete, se tísnily davy nemocných.

Jednou byl Kytl zavolán do jistého pražského paláce k vysoce postavenému pánovi, který vážně churavěl a lékaři si nevěděli rady. Kytl přišel, ale sloužící ho taktně upozornil, že před jeho pána nemůže předstoupit v tak ošuntělém kabátě, a půjčil mu nový frak. Kytl velmože důkladně vyšetřil a pak si beze slova sedl do křesla a zarytě mlčel. „Proč, doktore, nic neříkáte a jen si prohlížíte svůj frak? A tak čekám, jak se frak vysloví k vašemu onemocnění, když tu je důležitější než já sám,“ vysvětlil Kytl. Jakmile boháč slyšel toto vysvětlení, okamžitě přikázal, aby doktoru Kytlovi přinesli jeho starý kabát. Teprve potom Kytl pánovi vysvětlil, jak se má v nemoci zachovat, předepsal mu potřebné léky a pacient se skutečně brzy uzdravil.

Pro Kytlovy léčitelské úspěchy ho mnozí podezírali ze spolku s ďáblem. Pravda je, že po svých předcích zdědil velikou černou knihu, ve které doma pilně četl. Protože nemocné léčil v mnoha místech, přisuzovali mu, že jeho pětilímcový modrý plášť s červenou podšívkou je divotvorný a Kytl s jeho pomocí může létat.

Hlavně nemluvit

Když Kytl jednou v Praze obešel všechny své nemocné, chystal se na cestu domů. Náhodou prý potkal umberského obchodníka a mezi řečí se ho zeptal, chce-li být v mžiku doma. Muž to považoval za vtip a vesele souhlasil. Kytl ho zavedl do odlehlé uličky a poručil, aby se pevně přidržel jeho podivného pláště. Současně mu nařídil, že po dobu letu nesmí promluvit slovíčka. Pak se spolu rychle vznesli do výše, pod nimi v celé kráse matička Praha. „Bože, to je nádhera!“ hlesl obchodník, ale to už se řítil k zemi. Když se probral k vědomí, zjistil, že živ a zdráv leží v půli cesty
z Prahy do Rumburku.

Nadešel čas, Kytl zemřel a také z hospody U Lišků se stala dupárna s nedobrou pověstí, kde rvačky mezi vojáky a plavci byly na denním pořádku. Ale tak už to na tom světě chodí.

JAROSLAV WIMMER

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
25

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení