Roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem ji to stálo život, bude zpívat Kateřina Kněžíková (jejího mrtvého milého ztvární Richard Samek a v roli vypravěče je doplní Svatopluk Sem). „S kantátou Svatební košile jsem měla mít tu čest již dvakrát, ale pokaždé jsem musela odříct kvůli pokročilému stadiu těhotenství. Po porodu druhé dcery si tedy budu konečně moci splnit další z mých pěveckých snů. A tiše doufám, že tento part, ač málo uváděný, si ještě zazpívám,“ říká pěvkyně, pro jejíž typ hlasu je sopránový part ve Svatební košili svou polohou a hlasovými nároky přímo ideální.

„Střídají se tam dramatické a lyrické pasáže, což mi velice vyhovuje. Člověk má možnost ukázat svůj hlas v různých výrazových polohách a text balady tomu jednoznačně dopomáhá. Už před časem se toto dílo stalo jen při samotném poslechu mou láskou na první pohled,“ doplňuje.

Přenos na náměstí

Kateřina Kněžíková se v rámci festivalu Dvořákova Praha představí ještě v dalším skladatelově díle kompletní verzi monumentálního oratoria Svatá Ludmila (na programu je 15. září). „Svatá Ludmila mě doslova uchvacuje. Nejen tím, jak geniálně tuto látku Dvořák zpracoval, ale především jako historická postava. Jedni tvrdí, že je oratorium moc nudné, druzí, že je příliš patetické, další podotýkají, že je dlouhé. Já mohu jen říct, že se mi poštěstí zpívat tento part podruhé. Již při mém prvním seznámení se Svatou Ludmilou jsem byla nadšená. Jsem toho názoru, že to byla žena, která svou přirozeností a citlivostí dokázala nadchnout obyčejný lid natolik, že ji následoval ve víře. Rozhodně nebyla patetická a přesně toho bych se ráda při interpretaci vyhnula, stejně jako velkooperním gestům,“ vypráví.

Pro posluchače, kteří se na tento koncert nedostanou přímo do Rudolfina, je dobrou zprávou, že bude živě přenášen na náměstí Jana Palacha, kde se k němu přidají četné česko-slovenské sbory. „Nedokáži říct, jakou zvláštní přípravu toto propojení interiéru a exteriéru obnáší. To je asi otázka na někoho jiného. Nicméně mi toto pojetí přijde velmi zajímavé a atraktivní. Vždyť tímto koncertem oslavíme sté výročí Československa. Ojedinělé projekty si žádají ojedinělý přístup,“ konstatuje pěvkyně.

Zazpívá i Margita

Obě díla zahraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši. „Spolupráce s ním je pro mě pokaždé svátkem. Rádi před i během zkoušení polemizujeme o možnostech pojetí a interpretace. Je to typ dirigenta, který žádnému pěvci nesugeruje svou představu násilím. Vždy dojde ke spokojenosti na obou stranách a ze společného muzicírování máme radost. Toho si na něm cením ze všeho nejvíc. Z každého koncertu odcházím ať už jako interpret, nebo jako posluchač maximálně obohacena a nabitá energií.“

Pěvkyně bude na jevišti Nové scény 19. září jedním z hostů tenoristy Štefana Margity při zahajovacím koncertu festivalu Zlatá Praha (živě bude přenášen na ČT art ve 20.20). „Jsem šťastná, že si na jevišti, a to vlastně poprvé, budu moci se Štefanem zazpívat. Zazní duet s názvem Jeden Bůh, ke kterému napsal přenádherný text Martin Chodúr. Tento duet je zařazený na Štefanově CD s názvem X-Mass a v průběhu letošního prosince chystáme právě se skladbami z tohoto CD turné po České republice,“ upozorňuje Kněžíková. Spolu s manželem, basbarytonistou Adamem Plachetkou, jí navíc u příležitosti 100 let naší státnosti vychází u Radioservisu album s áriemi ze Smetanových a Dvořákových oper Každý jen tu svou.