V první jarní den budou vedle Staroměstského náměstí zahájeny velikonoční trhy také na Václavském náměstí a u náměstí Republiky. „Na Václaváku bude 43 prodejních míst a u Palladia 13 stánků," informoval Libor Votruba ze společnosti Taiko, která velikonoční trhy na Starém Městě pořádá.

Podle jeho slov bude letos na trzích oproti minulým rokům více dekorací. „Navýšili jsme rozpočet na výzdobu trhů, aby byly ještě více veselé a pěkně jarní," řekl.

Pouliční umělci po celém náměstí

Tak jako je dominantou vánočních staroměstských trhů vzrostlý jehličnan, jarní tržiště v centru Prahy ozdobí velká nazdobená bříza. „Letos je bříza přímo z pražské lokality, konkrétně z Krčského lesa," informuje architekt trhů Pavel Kocych.

I letos bude významnou součástí velikonočních trhů kulturní program na pódiu. Obstarají ho děti ze základních a mateřských škol i folklórní a hudební soubory ze všech koutů České republiky a Evropy. „Podařilo se nám přivézt folklorní soubory například také z Lotyšska, z Litvy nebo Itálie," sdělil programový ředitel Jan Žampa.

Návštěvníci se v rámci programu setkají s lidovými tradicemi či s pouličními umělci, kteří budou rozestoupeni po celém náměstí. „Vystoupí zde v naší hudební režii. Představí se mimo jiné s velikonočními koledami v jazzovém či etno pojetí. Bude to nevídané a každý si přijde na své," uvedl ředitel Žampa.

Tradiční „kuriózní" atrakce

Na více zábavy a soutěží si na velikonočních trzích přijdou také děti a chybět nebudou ani tradiční „kuriózní" atrakce v dikci pelhřimovského muzea rekordů. Uspořádají zde například aprílový běh kolem dvoumetrové kraslice, při němž bude velikonoční dominantu obíhat profesionální maratonec. Během hodiny bude usilovat o vytvoření nového rekordu a naběhat kolem kraslice co nejvíc kilometrů.

Velikonoční trhy se letos na Staroměstském náměstí konají pojedenácté. Začínají v sobotu 21. března a potrvají do 11. dubna. Prodejní stánky jsou zde otevřeny denně od 10 do 22 hodin.

Anketa: Jak slavíte Velikonoce?Lucie Koudelková, 24 let, Praha: Velikonoce u nás doma v Novém Městě nad Metují začínají dva týdny před Velikonoční nedělí, kdy chodí na koledu holky. Na Velikonoční pondělí naopak chodí koledovat kluci. Mají pomlázku a zpívají nejčastěji Hody hody doprovody. Každoročně barvíme vajíčka, pečeme velikonočního beránka a do květináče zasazujeme pšenici.

Lucie Kučerová, 25 let, Praha: Velikonoční tradice ani atmosféru prakticky nepociťuji, pokud nepočítám regály v obchodech plné čokoládových zajíců, vajíček a další. Táta mě s mamkou maximálně symbolicky vyšlehá pomlázkou, a to je tak celé. Když jsem byla mladší, dostávala jsem od rodičů k Velikonocům čokoládu. Letošní svátky neprožívám vůbec, protože je strávím v Německu.

Radek Blažek, 23 let, Praha: Pečeme perníčky a beránka, jíme čokoládová vajíčka. Jdeme s přáteli na procházku ke staré vrbě, kde jsme dřív řezali větvičky na pomlázku, ale teď už to bereme opravdu pouze jako výlet. Občas si o Velikonocích vytáhnu Bibli a něco si z ní přečtu. Přece jenom to je nejdůležitější křesťanský svátek a je vhodné něco o něm vědět.

Tereza Jirmanová, 22 let, Dobříš: Většinou máme beránka, děláme nádivku, táta plete pomlázku a mamka vždy velikonočně vyzdobí byt. Velikonoční trhy v Praze jdou ale většinou mimo nás.

Velikonoční trhy obohatí veselá kuřata na štítech stánků

Kateřina Hájková z firmy S.O.S. Dekorace.Dekorace a výzdoba letošních Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí se ponesou v duchu „líhnutí jara". Symbolem líhnutí jsou kuřátka, kterých se letos na trzích vylíhne až třicet, říká Kateřina Hájková z firmy S.O.S. - Dekorace.

Co letos trkne návštěvníka velikonočních trhů na první pohled?

Na trzích bude více nazdobených stromů, jabloně a také břízky s pentlemi. Celkově dekorací přibude a bude určitě bohatší. Pěknou jarní atmosféru doplní například girlandy kolem stánků, velikonoční kraslice nebo dvě velké, čtyřmetrové pomlázky. Hlavním motivem bude také velké žluté slunce z květin na vrcholu vyhlídkového mostu i veselá velká velikonoční kuřaat. Bude jich asi dvacet pět až třicet.

Budou dekorace laděné do nějaké barvy podle aktuálních trendů?

Hlavními barvami budou jarní - zelená a žlutá. Součástí budou i ostatní hravé a pastelové barvy, které k Velikonocům patří. Stejně jako je celé jaro pestrobarevné, budou i letošní trhy takové.

Součástí letošních trhů budou také živí maskoti.

Pod největší nazdobenou břízou najdou návštěvníci velikonoční workshop. Tři maskoti - dva zajíčci a jedno kuře budou o víkendech nosit po trzích košíčky s bílými polystyrenovými vajíčky, která budou rozdávat kolemjdoucím. Ti si je nazdobí, pokreslí a mohou je na větve břízy pověsit. Chceme, aby se na výzdobě spolu s námi podíleli všichni.

Čtěte také: Velikonoční trhy v centru Prahy se letos otevřou první jarní den