Ústředním tématem letošního ročníku je trenažér komunismu, jehož prostřednictvím festival seznámí děti s dobou před 25 lety. Hlavní program již tradičně doplní slavní tatínci a jejich čtení pohádek, večer nebudou chybět představení a koncerty pro dospělé.

Začátek festivalu provází nepřízeň počasí, podle pořadatelů však déšť dnešní program neohrozí, protože všechny jeho části se konají ve stanech, nebo pod střechou. Odpolední představení nabídnou trenažér komunismu s ukázkou, jak vznikal samizdat, a odpolední večerníčky.

Děti si pohrály s loutkami

Dnešní premiéra představení pro batolata Batosnění byla vůbec první inscenaci tohoto druhu v České republice. Pohádková ukolébavka inspirovaná knihou Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse navazuje na evropský trend tvorby pro děti do tří let (Theatre for very young), kterému se v současnosti v zahraničí věnuje mnoho divadel.

Po zhruba půlhodinovém představení, které v režii Moniky Kováčové odehráli Lucie Valenová a Dan Kranich, si přítomné děti mohly pohrát s loutkami použitými v inscenaci.

Odpoledne patří rodinám s dětmi

„Jsme místem, kde spolu aktivně tráví čas celá rodina. Nechceme být odkládacími koutky se skákacími hrady, ale zároveň naučnou částí festivalu nechceme děti nudit. Trenažér komunismu, téma letošního ročníku, byl s ohledem na výročí, které si letos připomínáme, jasná volba," uvedla Daniela Fialová, ředitelka festivalu VyšeHrátky.

Festival potrvá do 7. září, svůj program má rozdělený do několika částí. Dopoledne kromě víkendu je věnované školám, odpoledne bude prostor Vyšehradu patřit rodinám s dětmi. VyšeHrátky se konají od roku 2004. Jedná se o interaktivní akci se zaměřením na loutkové a autorské divadlo a hravě vzdělávací aktivity pro širokou veřejnost. Více informací se nachází na www.vysehratky.cz.