Světovou premiéru a svůj vlastní debut si přitom autor odbyl teprve před dvěma lety v Národním divadle v Londýně.

Celé představení se odehrává na dvorku před rodinnou vilou rodiny Haussmanů, kterou je potřeba vyčistit stejně jako vztahy mezi členy rodiny. Nemocná seniorka Judy, věčná optimistka, bojovnice za mír a „hipízačka" s idealistickým pohledem na svět tráví na sklonku života veškerý čas se svojí dcerou Libby, která je naopak zhrzená životem a prázdna jakýchkoli citů.

Na scénu přichází také její bratr Nick, který holduje drogám a alkoholu, a v neposlední řadě lékař a milovník obou žen Peter.

Příběh stojí a padá na dialozích, při nichž Hausmannové odkrývají svoje osudy a životní propletence. Místy je „osvěží" mladý soused Daniel a také nejmladší členka rodiny Summera. Rádoby prosluněná zahrádka je po celou dobu zahalena do alkoholového závoje, jakýsi symbol proto představuje chvilkové vystřízlivění a nekompromisní pohlédnutí „z očí do očí" přítomnosti.

Herecký koncert

Tvůrci vinohradského nastudování vybrali pro nelehké téma herecké „perly", které se vyjímají nejen na programu k představení, ale především právě na jevišti. V hlavních rolích exceluje Daniela Kolářová, Simona Postlerová, Svatopluk Skopal a Ondřej Brousek. Ve vedlejších, avšak neméně zdařilých rolích, uvidí diváci Ondřeje Rychlého a Sabinu Rojkovou.

Stephen Beresford pojal svoji hru autobiograficky, koncipoval ji navíc jako vědomou poctu Antonu Pavloviči Čechovovi. Zápletka kolem prodeje tradičního rodinného sídla připomene divákům Čechovův Višňový sad.

Další premiéra je „za dveřmi"

Přesně měsíc po premiéře tragikomedie Stephena Beresforda Poslední z Haussmanů uvede Divadlo na Vinohradech další novinku. Tentokrát půjde o komedii z pera britského autora Artura Wing Pinera Soudce v nesnázích v režii Tomáše Töpfera a v hlavní roli s Viktorem Preissem.

Inscenace měla v Praze premiéru už v roce 1890 na scéně Národního divadla. Tvůrci slibují dobře namíchaný koktejl feydeauovského situačního humoru a wildeovské konverzační komiky.