Projekt Artmat byl slavnostně odstartován 19. listopadu. Starý automat na cigarety, nainstalovaný v horní části ulice Krymská v Praze 10, získal nový vzhled a především funkci. Místo kuřiva ukrývá krabičky s drobnými uměleckými díly jako jsou grafické tisky či ilustrace, které jsou vždy doplněny kurátorským textem.

Karolinum.
Karolinum hostí výstavu unikátních (nejen) čtenářských fotografií

„Je to originální možnost, jak kvalitní umění rozšířit i mezi širší veřejnost, podpořit tvorbu mladých umělců a zároveň zpestřit veřejný prostor”, říkají zakladatelky Artmatu Petra Widžová a Josefína Frýbová.

Nikdy nevíte co vypadne

To, že je automat umístěn ve veřejném prostoru, umožňuje zájemcům zakoupit si umělecké dílo takřka kdykoliv. Neobvyklá forma prodeje zároveň skýtá nejen jedinečný zážitek z nákupu uměleckého díla, ale i jistou dávku překvapení.

Nikdo si totiž nemůže být zcela jistý, jaké dílko mu z Artmatu vlastně vypadne. O jeho kvalitě ale rozhodně nikdo pochybovat nemusí. Kurátorky, které dlouhodobě mladou uměleckou scénu sledují, vybírají zajímavé a kvalitní umělce i designéry.

Videomapping na budovu Národního muzea - Při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa byl 27. října 2018 na historickou budovu Národního muzea promítnout videomapping. Ten nahradí i novoroční ohňostroj 1. ledna 2020.
Novoroční videomapping na Národní muzeum bude. Praha už má agenturu

Mezi prezentovanými umělci je ilustrátor a grafik Martin Kyjovský, který pro Artmat vytvořil sběratelskou edici hracích karet, ilustrátorská skupina Nýbrž, malíř Martin Salajka a jeho limitovaná edice barevných linorytů, Barbora Idesová se svými mini risografiemi a Jakub Mikuláštík se sérií věnovanou českému ptactvu. Další umělci budou postupně přibývat.

Cílem projektu je především prezentace mladých umělců a propojení kvalitního současného umění s širší veřejností. Zakladatelé Artmatu se inspirovali v zahraničí, zejména v Německu, kde jsou podobné automaty oblíbenými místy k získání originálního suvenýru.

Demonstrace na náměstí Lidových milicí (dnes Masarykovo) v Ostravě po 17. listopadu 1989 se nesly v duchu touhy po svobodě a proti vládě jedné strany.
Studenti 22. listopadu rozjeli spanilé jízdy, do Prahy zamířili milicionáři