Projekt Artmat byl slavnostně odstartován 19. listopadu. Starý automat na cigarety, nainstalovaný v horní části ulice Krymská v Praze 10, získal nový vzhled a především funkci. Místo kuřiva ukrývá krabičky s drobnými uměleckými díly jako jsou grafické tisky či ilustrace, které jsou vždy doplněny kurátorským textem.

„Je to originální možnost, jak kvalitní umění rozšířit i mezi širší veřejnost, podpořit tvorbu mladých umělců a zároveň zpestřit veřejný prostor”, říkají zakladatelky Artmatu Petra Widžová a Josefína Frýbová.

Nikdy nevíte co vypadne

To, že je automat umístěn ve veřejném prostoru, umožňuje zájemcům zakoupit si umělecké dílo takřka kdykoliv. Neobvyklá forma prodeje zároveň skýtá nejen jedinečný zážitek z nákupu uměleckého díla, ale i jistou dávku překvapení.

Nikdo si totiž nemůže být zcela jistý, jaké dílko mu z Artmatu vlastně vypadne. O jeho kvalitě ale rozhodně nikdo pochybovat nemusí. Kurátorky, které dlouhodobě mladou uměleckou scénu sledují, vybírají zajímavé a kvalitní umělce i designéry.

Mezi prezentovanými umělci je ilustrátor a grafik Martin Kyjovský, který pro Artmat vytvořil sběratelskou edici hracích karet, ilustrátorská skupina Nýbrž, malíř Martin Salajka a jeho limitovaná edice barevných linorytů, Barbora Idesová se svými mini risografiemi a Jakub Mikuláštík se sérií věnovanou českému ptactvu. Další umělci budou postupně přibývat.

Cílem projektu je především prezentace mladých umělců a propojení kvalitního současného umění s širší veřejností. Zakladatelé Artmatu se inspirovali v zahraničí, zejména v Německu, kde jsou podobné automaty oblíbenými místy k získání originálního suvenýru.