Americký umělec čínského původu Yo-Yo Ma, který se pohybuje v klasice i crossoveru, vystoupí ve Španělském sále Pražského hradu. Novináře o tom informovala Lucie Čunderliková z tiskového oddělení festivalu.

Držitele 16 cen Grammy doprovodí britská klavíristka Kathryn Stottová.

„Hned v úvodu večera zazní melodická a efektní Italská suita Igora Stravinského. Večer vyvrcholí Sonátou pro housle a klavír č. 3 d moll Johannesa Brahmse v úpravě pro violoncello a klavír. Při tak významné události nemůže v programu chybět ani než světově nejhranější český skladatel Antonín Dvořák," uvedla k programu Čunderliková.

Jarní Gala pro Struny podzimu tak zpestří Dvořákovy Čtyři romantické kusy pro housle a klavír op. 75, v úpravě pro violoncello a klavír. Jeho lásku k jihoamerickým skladatelům bude ilustrovat skladba Oblivion tvůrce „nového" tanga Astora Piazzolly. Dále zazní skladba Alma Brasileira brazilského komponisty Heitora Villa-Lobose, ve které jsou patrné prvky brazilské lidové hudby.

Chybět nebude populární Dança Negra M. Camarga Guarnieria, jež v sobě nese stopy blues i názvuků afrického folkloru. Uvedené skladby Yo-Yo Ma zvěčnil i na úspěšných CD Obrigado Brazil a Soul Tango, za které získal ceny Grammy v kategorii Best Classical Crossover Album. Na obou albech se podílela také klavíristka Stottová, dlouholetá komorní spoluhráčka Yo-Yo My.

Yo-Yo Ma hrál i pro Baracka Obamu

Yo-Yo Ma patří k nejvýznamnějším osobnostem světové klasické hudební scény. Vystupoval mimo jiné už pro osm amerických prezidentů, naposledy při inauguraci Baracka Obamy, a angažuje se i v hudebním vzdělávání chudých komunit po celé zeměkouli. Ve svých albech interpretuje nejrůznější žánry od klasiky, jazz až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské.

Výtěžek z koncertu se stejně jako v předchozích letech využije k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. V minulosti na Jarním Gala pro Struny podzimu vystoupili Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewaterová, Dianne Reevesová a Gregory Porter.