Výstava dostala název František Kretz a Alice Masaryková, protože se věnuje právě těmto dvěma osobnostem. Kretz byl sběratel, novinář, etnograf a první ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Masaryková byla dcera prezidenta nově vzniklého Československa.

Spolu s proslulým architektem Josipem Plečnikem vytvořili podobu tzv. Dámského (Výšivkového) salonu na Pražském hradě. Kretz nabídl prezidentově dceři lidový interiérový textil, výšivky, krajky, krojové součástky a lidovou keramiku.

„Unikátní prostor byl však po roce 1949 demontován a sbírka uložena do skladových prostor Pražského hradu. V roce 1953 se tzv. Kretzova sbírka dostala z Pražského hradu do Národního muzea,“ uvedla mluvčí kulturní instituce Kristina Kvapilová.

„Návštěvníkům výstavy se tak naskytne příležitost spatřit nejenom ukázku lidového textilu, šperků a keramiky z různých oblastí Slovenska, Slezska a Těšínska zahrnující například tzv. majolikovou kropenku nebo bohatě vyšívané části ženských krojů, ale i unikátní dobové fotografie a osobní předměty Alice Masarykové jako například její nábytek nebo klobouček,“ dodala mluvčí Národního muzea, jehož historická budova je v únoru kvůli finální kolaudaci uzavřena.