Přírodovědná expozice rozdělená do čtyř volně navazujících celků provede zájemce až do konce roku 2018 od nejspodnějších vrstev země až po nejvyšší koruny tropických stromů. Kromě exponátů, modelů a interaktivních panelů si zájemci mohou vyzkoušet malování světlem nebo práci paleontologa při odkrývání kosterních nálezů.

Výstava propojuje čtyři prostředí

„Výstava propojuje čtyři odlišná prostředí. Jedná se o expozici na čtyřech stech metrech čtverečních, kde je vystaveno zhruba 250 zvířat od nejmenší blechy kočičí s rozměrem kolem jednoho až dvou milimetrů až po dvoumetrového bizona amerického, který má přes šest set kilogramů," řekl ředitel Přírodovědeckého muzea Ivo Macek.

S životem v nehostinné říši temna se návštěvníci seznámí v jeskyni, kde se vyvinuly organismy dokonale přizpůsobené životu ve věčné tmě. V takových podmínkách jsou schopny přežívat pouze druhy s pomalejší látkovou výměnou, schopné efektivně využívat veškerou zde dostupnou energii. Dalším zastavením je půda plná bizarních živočichů. Ve skle vysypaný půdní profil vytvářející v lidech pocit, že se ocitnuli pod zemí. Pohyb v zemi je energeticky velmi náročný a u zvířat se proto vyvinula celá řada účelných přizpůsobení, která je možné vidět například u krtonožky nebo červora.

Výstava pokračuje na rozlehlou step

Výstava pokračuje na rozlehlou a sluncem zalitou step s velkými býložravci a celou škálou rozmanitých druhů hmyzu. Na stepi se nachází mimo jiné vzácný exponát karakala, kterého ze svých cest přivezl Emil Holub a velké modely dvou neoblíbených parazitů - blechy a klíštěte. Příběh výstavy vrcholí v tropickém lese. kde žije velké množství druhů živočichů i rostlin a podmínky k životu se liší téměř na každém kroku. Prostředí dokresluje model tropického stromu, do jehož kmene je možné nahlédnout.

„Na jaře roku 2015 jsme v Nové budově otevřeli přírodovědeckou expozici Archa Noemova, kde se návštěvníci mohou setkávat s velkou částí zvířecích exponátů, dříve vystavenou v historické budově Národního muzea, která nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní jsme se rozhodli návštěvníkům nabídnout ještě jiný, zajímavý pohled na rostlinnou a živočišnou říši, tentokrát v podobě výstavy, která je inspirovaná schopnostmi jednotlivých druhů přežít a přizpůsobit se určitým světelným podmínkám," podotkl generální ředitel NM Michal Lukeš.

Po celou dobu konání výstavy se budou konat doprovodné programy včetně komentovaných prohlídek, víkendových akcí a programů pro školní třídy. Více informací se nachází na www.nm.cz.