Název výstavy i princip stavění baugruppe (z německého "bauen" - stavět a "gruppe" - skupina) označuje způsob stavění a bydlení vycházející z individuální iniciativy malých stavitelů a architektů.

Přímou dohodou architekta a skupiny vznikne obvykle městský bytový dům přizpůsobený individuálním nárokům uživatel i jejich společným představám o sdíleném prostoru a funkcích domu. V Berlíně v posledních deseti letech vzniklo na principu baugruppe přes 3000 bytů a více než 200 domů, říkají kurátoři výstavy Helena Doudová a Marek Kopeć.

Výstava se zaměřuje na experimentální projekty, které vyvinuly nová řešení třeba pro stavby pro bydlení v prolukách a na parcelách pro developery nesnadných a zdánlivě nezajímavých. Podobně rozšířený je tento model ve Freiburgu (1900 bytů) a v Hamburku (přes 1600 bytů). Projekt R 50 - cohousing je nominován na prestižní cenu Miese van der Rohe 2015.

Cíle uzemního plánování

"Využití stavebních pozemků, které leží ladem, podpoří tvorbu kompaktního a efektivního města, což odpovídá současným cílům územního plánování," uvedl architekt Vladimír Fialka z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který je spolupořadatelem výstavy. Členové baugruppe jsou podle něj často angažovaní lidé se zájmem o své okolí, což vytváří vysokou kvalitu sousedství a stabilní sociální prostředí.

Výstava předvádí ukázky projektů baugruppe od renomovaných architektů BARarchitekten, fatkoehl Architekten, Heide & Von Beckerath, ifau a Jesko Fezer, Kaden + Partner a zanderrotharchitekten. Potrvá do 20. března a uvede i přednášky berlínských architektů a workshop pod vedením německých lektorů.