Pořadatelé slibují „více než 50 významných děl a exponátů", chybět ale bude jeden z nejslavnějších obrazů, Apollo a Marsyas, který je v českých sbírkách a bez nějž se obejde málokterá autorova výstava.

Konání výstavy oznámil Hrad loni s tím, že začne v dubnu. Týden před jejím zahájením ale hlásil s odkazem na komplikace na italské straně, že začne až o rok a půl později, tedy letos v září. Už v srpnu se prodávaly vstupenky, později ale pořadatelé termín posunuli na 26. listopad. Minulý týden Hrad na webu uvedl, že výstava začne 15. prosince. Pro tak významnou instituci je tolikeré posouvání data zahájení výstavy neobvyklé.

Pořadatelé se letos na jaře pokoušeli získat pro výstavu peníze v crowdfundingové sbírce, chtěli shromáždit 40 tisíc dolarů, tedy asi milion korun, vybralo se však jen 732 dolarů.

Slavný Apollo a Marsya

Výstava se prý zaměří především na dvě díla, která se trvale nacházejí v českých sbírkách. Kromě nich mají být ve výstavě díla „z prestižních italských institucí a soukromých sbírek". Slavný Apollo a Marsyas z obrazárny na zámku v Kroměříži ale na výstavě nebude.

„Na výstavu na Pražském hradě ho nepůjčujeme. Zájemců je velmi mnoho, omezujeme se na nejvýznamnější, často mezinárodní výstavy," řekl již dříve mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Historikové umění se ale shodují na tom, že jakákoli tizianovská výstava je bez tohoto díla nemyslitelná.

Malíř na něm začal pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech. Svou působivostí, živostí, prací se světlem a barvou podle historiků umění v tomto díle Tizian předběhl dobu. Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. O pomyslné prvenství se dělí s raným Picassovým autoportrétem z Národní galerie v Praze.

Obrazy i předměty

Podle posledních informací pořadatelů budou na výstavě obrazy Mladé ženy se zrcadlem, častěji nazývané jako alegorie Vanitas zapůjčené z Barcelony, či Flora z florentské galerie Uffizi. „Navíc mohou návštěvníci obdivovat malířovy samostatné autoportréty nebo jeho tvář vloženou do obrazových kompozic," uvádějí organizátoři. K vidění budou podle nich také předměty, které malíř používal v průběhu svého života.

Tizian patří k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století a nejvýraznějším světovým umělcům vůbec. Díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace. Maloval i krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista.

Kurátory výstavy jsou historik umění Lionell Puppi a Serena Baccagliniová, která byla též kurátorkou výstavy děl Amedea Modiglianiho před pár lety v Obecním domě v Praze. Na tehdejší výstavě participovala tuzemská galeristka Monika Burian Jourdan, která se podílí i na výstavě Tiziana.

Čtěte také: Pražský hrad čeká unikátní výstava italského malíře Tiziana