Hřímající německý hlas šířící se z tlampačů střídají pochmurná česká slova apelující na dopadení strůjců atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Stísněné uličky lemující ostnaté dráty a zahnuté sloupky, které vedou postupně ke třem vězeňským barákům, jimž dominuje sedm metrů vysoká strážní věž stojící stranou koncentračního tábora. U vchodu se tvoří desítky metrů dlouhá fronta. Lidé nedočkavě přešlapují. Všichni se chtějí dostat dovnitř repliky části koncentračního tábora Mauthausen, jenž v parku na Karlově náměstí postavilo občanské sdružení Post Bellum u příležitosti 70. výročí útoku na Heydricha.

Méně známé příběhy

„Nejen onen slavný a důležitý čin před sedmdesáti lety atentát na Heydricha je potřeba si připomínat, ale také stovky příběhů lidí, na které nepředstavitelně tvrdě dopadla nacistická odplata," vysvětluje koncepci netradiční výstavy Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum.

Expozice s názvem Atentát na Heydricha 70 představuje návštěvníkům sedmdesát příběhů lidí, z nichž se většina zapojila do československého protinacistického odboje. Za svou statečnost byli poté popraveni nebo skončili v koncentračním táboře.

Do repliky nacistického lágru vede brána, nad níž je instalována říšská orlice s nacistickým hákovým křížem v drápech. Zájem o unikátní výstavu je veliký, a tak si návštěvníci musí počkat několik desítek minut, než je stráž u vchodu pustí dovnitř.

Aby se dostali k vězeňským barákům, musí se za zvuku autentického záznamu československého protektorátního rozhlasu, který informuje o popravách a vyhláškách stanného práva, proplést úzkými chodbami lemovanými ostnatými dráty.

První dvě budovy ukrývají dvě desítky příběhů nejen československých odbojářů, ale i lidí, kteří se zapojili do boje proti nacistům, a osudy jejich rodin. Texty doplňují i zvukové instalace, které zachycují úryvky z vyprávění pamětníků heydrichiády. Ve třetím lágrovém baráku se promítají dokumenty a filmy.

Uličky spojující budovy jsou věnované atentátu na Heydricha a následné nacistické mstě. Nechybí zde velkoformátové dobové fotografie a portréty strůjců atentátu Kubiše a Gabčíka s texty, které nepopisují pouze den útoku a dopadení obou parašutistů, ale i málo známá fakta z jejich dětství.

Část věnující se atentátu pak doplňují osudy rodin, které parašutistům pomohly. Mezi zachycenými příběhy je například počínání rodiny Nováků. Jejich čtrnáctiletá dcera Jindřiška ukryla po atentátu zakrvácené kolo Jana Kubiše. Při výslechu však gestapu nic neprozradila. Rodina Novákových, která parašutisty ukrývala, byla včetně Jindřišky popravena 24. října 1942 v Mauthausenu. V tento den zde přišlo o život celkem 261 Čechoslováků.

To je jeden z důvodů, proč byly kulisy koncentračního tábora na Karlově náměstí inspirovány právě zařízením v Mauthausenu.

První dojmy

„Nemám slov. Skvělý nápad. Musel jsem mít celou dobu na sobě černé brýle, abych nebrečel," popisuje své pocity Jan Malina z Litoměřic.

„Přečetla jsem o tom už hodně. Je to výborný nápad. Líbilo se mi to jako celek. Ale měly by sem povinně vodit děti ze škol, aby ty hrůzy viděly a nepřidávaly se k neonacistům," doplňuje Olga Králová z Kyjí.

Replika koncentračního tábora stála okolo dvou milionů. Peníze na jeho realizaci pochází ze soukromých darů podnikatelů a příznivců rozsáhlé sbírky vzpomínek pamětníků Paměť národa, na níž se podílí mimo jiných organizace Post Bellum.

Netradiční výstava

- Vstup je zdarma a otevřeno je každý den od 10.00 do 20.00.

- Poslední možnost prohlédnout si netradiční expozici budou mít návštěvníci 18. června. Tedy v den, kdy před sedmdesáti lety v nedaleké kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje podlehli parašutisté po několika hodinovém boji stonásobné nacistické přesile.

ANKETA: Jaký na vás udělala tato netradiční výstava dojem?

Jan Malina, Litoměřice

Je to výborně udělané. Musel jsem mít celou dobu černé brýle, abych nebrečel, protože je to moc dojemné.

Olga Králová, Kyje

Sem by se měly povinně vodit děti ze škol, aby viděly, co bylo za hrůzy a nepřidávaly se k neonacistům.

Bronislav Král, Kyje

Je to výborné upozornění pro současné a budoucí generace, aby se už nic podobného neopakovalo.

Rudolf Kutil, Davle

Je to úžasný nápad. O této době mám hodně načteno a vím toho hodně, ale jsem moc rád, že jsem sem zašel.