„Na počátku byla náhodná fotografie a moje záliba v čísle 8. Vyfotil jsem tramvaj a kolem stojících pár lidí. Občas fotím číslo 8, pokud se ho grafikovi podaří namalovat hezky. Je to celé podobný nesmysl, jako když někdo sbírá pytlíky od cukru nebo krabičky zápalek. Navíc jsem od malička zakoukaný do všeho, co má koleje," vysvětluje Kepka.

Autora výstavy na lince 8 zaujalo to, že protíná zásadní části Prahy. Podbabu a Dejvice Prahy 6, historické centrum Prahy 1 a 2, pokračuje přes Prahu 8 až do téměř venkovských částí Prahy 9.

„Navíc jsem si ověřil, že tramvaj číslo 8 je také zajímavým sociologickým filtrem: zatímco konečná v Praze 6 a úsek do stanice Hradčanská je spíše klidnější částí této linky, pasažéři jsou spíše řemeslníci, obchodníci a studenti. Úsek kolem Letné přináší mix dělnických profesí a sportovních fanoušků. Střední část je doménou turistů. Výrazná změna je ve stanici Palmovka pokračují dál nejen návštěvníci O2 Areny, ale také obyvatelé sídlišť Prahy 8 a 9," zasvěceně líčí Ondřej Kepka, který se momentálně nejvíce věnuje divadelní režii.

Nejen fotografie, nejen tramvaj

Výstava je multimediální, nepůjde tedy jen o fotografie. Vedle klasických fotografií mohou návštěvníci vidět také promítání a fotografie oživlé a doplněné zvukem.

„Výstava jistě zaujme svým pojetím, ale také myšlenkou autora. Ten sleduje, především v rovině lidské, trasu jedné tramvajové linky, která protíná několik pražských městských částí," láká místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, který celou výstavu zaštiťuje a zve na ní širokou veřejnost. S nadsázkou říká, že „osmička patří Devítce".

Součástí výstavy bude i exkurz do historie této linky, bez střihu natočené video z celé trasy linky, originální ruchy a různá promítání.

Výstavu pořádá Městská část Praha 9 v prostorách Galerie 9. Vernisáž výstavy se uskuteční 29. září v 19:00 hodin a výstava potrvá do 6. 10. 2014.

Vítek Novák