Galerie ji připravila ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a shromáždila na ní informace o zajímavých rekonstrukcích, adaptacích či novostavbách v historickém prostředí na území celé České republiky.

Stovku vybraných projektů rozdělili tvůrci výstavy do čtyř kategorií Nové ve starém, Nevratné ztráty, Za oponou a Živé město. V první kategorii, která představuje povedené stavby či adaptace, jsou z pražských staveb zařazeny například Tančící dům, budova Národní technické knihovny v Dejvicích či tunel v Jelením příkopu spojující jeho západní a východní část a blížící se svou podobou i použitým materiálem tunelům staré pražské kanalizace.

V kategorii nevratné ztráty má Praha také „bohaté“ zastoupení. Je to například nákupní galerie Myslbek či budova na Karlově náměstí nesoucí i nevhodný název Charles Square. Naproti tomu nákupní centrum Palladium bylo milosrdně zařazeno do kategorie Za oponou, jež představuje stavby, které se ukrývají za zachovanými fasádami.

Čtvrtá kategorie Živé město sdružuje příklady zdařilých adaptací veřejných prostor – úpravy náměstí a ulic, městský mobiliář, osvětlení a vůbec vše, co může obohatit historické město.

Výstava, která by mohla sloužit jako příručka české architektury uplynulých dvou desetiletí, potrvá do 2. října.

V příštích dnech k ní a k dalším otázkám současné české architektury přinese Pražský deník rozhovor s architektkou Radkou Sedlákovou.