Název desky souvisí s rozhodnutím baskytaristy Daniela Oravce vystupujícího pod jménem Mejn z rodinných důvodů z kapely odejít. „V listopadu nám řekl, že končí. Byla to taková depka, po počátečním šoku jsme se domluvili, že s námi ještě album nahraje, takže je to taková deska na rozloučenou," řekl zpěvák Michal Mareda vystupující pod jménem Márdi.

Mejn s kapelou odehrál poslední koncert na začátku ledna na plese v Chrudimi, Vypsaná fixa na jeho místo vypsala konkurz. Na jarním turné zatím zaskakuje Aleš Zenkl, do začátku letní festivalové sezony však bude muset kapela problém baskytaristy vyřešit. „Děláme na tom, víme, že Michal Hrůza, v jehož kapele Aleš hraje, nám ho na dlouho nepůjčí," sdělil Márdi.

Od roku 1994

Nahrávku Krásný smutný den, který vyšla v podobě klasického CD, vinylu a v digitální podobě, předcházel singl s titulní písní ve swingovém stylu s pozounem producenta Ježka. Nabídne i tvrdou skladbu Karma je Mike Tyson nebo humorný závěr Šúrka Mikrofón. „Hodně jsme se snažili zachytit živé hraní kapely. Myslím, že je to hodně pestré a natočili jsme tam jedny z nejostřejších písní, jaké jsme kdy nahráli," podotkl Márdi s tím, že výsledná podoba desky „přesně zachycuje ty nálady a energie, které tam chtěli mít".

Vypsanou fixu založil Márdi v roce 1994. Debutová deska Lunapark skupině vyšla v roce 1998. V roce 2006 kapela vydala záznam koncertu v ostravském klubu Fabric a DVD nazvané Před náma jedeme my. Album Klenot natáčela ve studiu v Londýně, předchozí nahrávka Detaily vyšla v roce 2011.