Mocný vládce Oz

Fantasy/Akční/Dobrodružný
USA, 2013, 125 min
Režie: Sam Raimi

Hrají: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Abigail Spencer, Joey King, Zach Braff, Bruce Campbell, Bill Cobbs, Martin Klebba, Ted Raimi, Tony Cox, Tim Holmes
Česká premiéra: 7. března 2013

Někdejší hororový fanoušek Sam Raimi se po úspěších s trojicí Spider-Manů zjevně chce etablovat i jako vyhlášený tvůrce fantasy snímků. Jeho příběh losera a čaroděje druhé kategorie (nejmenuje se Rumburak, ale Oscar Diggs), který se z nudného Kansasu dostane do životem pulzující země Oz, zatím v zámoří sbírá slušné ohlasy.

Smrtonosná past: Opět v akci

Akční/krimi/thriller
USA, 2013, 97 min
Režie: John Moore

Hrají: Bruce Willis, Jai Courtney, Amaury Nolasco, Cole Hauser, Sebastian Koch, Julia Snigir,Anne Vyalitsyna, Mary Elizabeth Winstead, Megalyn Echikunwoke, Atilla Árpa, Roman Luknár,Aksel Hennie, Patrik "Rytmus" Vrbovský

Česká premiéra: 14. března 2013

Policista John McClane v podání Bruce Willise je absolutní akční klasik, který kouří, nadává, nezvládá vztah se svou ženou ani s dětmi, ale přesto nakonec všem lumpům nakope zadek. Smrtonosná past taky až dosud byla zárukou povedené akční podívané a všechny dosavadní čtyři snímky se u diváků i kritiků těší velké přízni. Bohužel, pátého volného pokračování se chopil diletant John Moore, který zatím nenatočil nic povedeného či aspoň originálního, naopak už dokázal zpackat Maxe Paynea či horor The Omen. A podle prvních ohlasů zničil i nezničitelného Johna McClaneho. Přes 25 tisíc uživatelů serveru imdb film hodnotí ostudnou průměrnou známkou 5,8, profesionální kritici ještě mnohem hůř. Přesto se ze sentimentu k Johnovi asi půjdeme přesvědčit, jestli je to fakt tak blbé, jak všichni říkají, nebo na nás 25 tisíc Američanů ušilo boudu.

Mama

Horor/mysteriózní/thriller
Španělsko/Kanada, 2013, 100 min
Režie: Andres Muschietti

Hrají: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Javier Botet, Megan Charpentier, Daniel Kash

Česká premiéra: 14. března 2013

Pátrání strýce po zmizelých příbuzných a jedno následně hodně zvláštní soužití si nejdřív režisér Andres Muschietti zkusil natočit "nanečisto" ve formě tříminutového kraťasu. A protože ten se na festivalech ohromně líbil, vznikl následně celovečerní film, který teď jde do kin, a provázejí ho reference o poctivém španělském hororu. Což jsou reference dost slušné, protože nejlepší evropské horory se v posledních letech točí s přehledem právě ve Španělsku. Jen namátkou: Faunův labyrint, Sirotčinec nebo REC.

Tenkrát na Západě

Western/dobrodružný
Itálie/USA, 1968, 175 min
Režie: Sergio Leone

Hrají: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti,Paolo Stoppa, Woody Strode, Jack Elam, Keenan Wynn, Frank Wolff, Lionel Stander, Fabio Testi, Al Mulock

Česká premiéra: 21. března 2013

Hrají ve vybraných pražských kinech:
24. 3. – 20.30 – Bio Oko
28. 3. – 10.00 – Bio Oko
31. 3. – 15.00 – Bio Oko
31. 3. – 20.30 – Kino Aero

Režie Sergio Leone, Hudba Ennio Morricone, v hlavních rolích Peter Fonda nebo Claudia Cardinale… Jednoduše, jedna z největších westernových klasik všech dob. Pokud jste ji podobně jako Ondřej z Kulturáku na rozdíl od všech Tarantinů a Coenů ještě neviděli, máte příležitost to napravit. Uvedení na velkém plátně ale zřejmě bude dávat smysl i těm, co naopak Tenkrát na Západě už nespočetněkrát viděli.

Hledá se prezident

Dokumentární
Česko, 2013, 90 min
Režie: Tomáš Kudrna

Česká premiéra: 21. března 2013

Hrají ve vybraných pražských kinech:
22. 3 – 20:45 – Kino Aero
26. 3. – 10.00 – Kino Aero
27. 3. – 20.45 – Kino Aero
31. 3. – 18.00 – Kino Aero
23. 3. – 20.45 – Bio Oko
26. 3. – 20.30 – Bio Oko
31. 3. – 18.30 – Bio Oko

Už čtrnáct dní po inauguraci nového prezidenta Miloše Zemana jde do kin film o tom, co všechno historicky první přímé volbě u nás předcházelo. A protože ho natočil zručný tvůrce povedených dokumentů (Po dlouhé noci den, Wichterle), který na téma politika nefilmuje poprvé (jeho Vládneme, nerušit o časech opoziční smlouvy fungovalo právě před aktuální prezidentskou volbou hlavně na sociálních sítích ohromně), jsme v očekávání.

Renoir

Drama
Francie, 2012, 111 min
Režie: Gilles Bourdos

Hrají: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincent Rottiers, Romane Bohringer, Carlo Brandt, Hélène Babu

Česká premiéra: 21. března 2013

Francouzské drama vyprávějící příběh impresionistického malíře Augusta Renoira v posledních, rozhodně však ne klidných, letech jeho života na riviéře, je filmem, který chce diváka přivést k zamyšlení o umění. Takže, zamýšlíte-li se zamyslet a zajímá-li vás, co se stárnoucím mužem-výtvarníkem udělá mladá žena, zatímco jeho syn-budoucí slavný režisér, se právě vrátil zraněný z první světové války, stačí nahlédnout do života jedné z nejslavnějších francouzských uměleckých rodin vůbec.

Parade

Komedie/drama
Srbsko/Německo/Maďarsko/Slovinsko, 2011, 115 min
Režie: Srdjan Dragojevic

Hrají: Nikola Kojo, Toni Mihajlovski, Uros Djuric, Hristina Popović

Česká premiéra: 28. března 2013

Zorganizovat pochod menšin Prague Pride byla hračka proti tomu, co podobný počin vyžaduje na Balkánu. Alespoň o tom se nás bude snažit přesvedčit srbská hořká komedie Parade. Vystupuje v ní úspěšný homosexuální pár, který by prý byl šťastný všude na světě, jen ne v Srbsku. Na V zemích bývalé Jugoslávie si film odbyl úspěšné premiéry už v roce 2011 (v Srbsku zrovna tak jako v Chorvatsku), celý minulý rok zdárně táhl téměř po evropských filmových festivalech, až se teď konečně dostává i k nám.

Na dřeň

Drama/romantický/mysteriózní
Francie/Belgie, 2012, 120 min
Režie: Jacques Audiard

Hrají: Marion Cotillard, Matthias Schoenaerts, Bouli Lanners, Céline Sallette, Corinne Masiero

Česká premiéra: 28. března 2013

Hrají ve vybraných pražských kinech:
29. 3 – 20:30 – Kino Aero

Jacques Audiard, jehož Prorok nominovaný na Oscara před třemi lety představoval hodně příjemný návrat do časů poctivé francouzské kriminální školy, tentokrát natočil klasickou dramatickou vztahovku. Podobně jako Renoir se odehrává na francouzské riviéře, navíc v jednom z jejích nejmalebnějších míst, městě Antibes.

Hostitel

Sci-Fi/thriller
USA, 2013, 125 min
Režie: Andrew Niccol

Hrají: Saoirse Ronan, Max Irons, Diane Kruger, Jake Abel, William Hurt, Frances Fisher, Chandler Canterbury, Phil Austin, Boyd Holbrook, Andrea Frankle, Stephen Conroy

Česká premiéra: 28. března 2013

Novozélandský tvůrce Andrew Niccol tvoří bez nadsázky jedny z nejpozoruhodnějších hollywoodských sci-fi současnosti. Filmy si současně píše i točí a všechny jeho počiny - Gattaca, Simone či Vyměřený čas - ukazují, že se mu vzácně daří propojit reálný svět s napřirozeným, text s obrazem, lehce pop cornové prvky s filozofickým přesahem. Ostatně, Niccol je autorem scénáře i k filmu o moci médií, který poskytl životní roli do té doby ryze komediálně zaškatulkovanému Jimu Carreymu, The Truman Show. Takže, jeho nejnovější snímek Hostitel o parazitech, kteří se v blízké budoucnosti mohou vkrádat do lidského těla a ovládat naši mysl, si nenecháme ujít.

Bez doteku

Drama
Česko, 2013, 72 min
Režie: Matěj Chlupáček

Hrají: Tereza Vítů, Adrian Jastraban, Marian Roden, Petra Lustigová, Jan Komínek, Marika Šoposká, Ondřej Malý, Hana Vagnerová, Kateřina Winterová, Kryštof Hádek, Jiří Kocman

Česká premiéra: 28. března 2013

Hrají ve vybraných pražských kinech:
28. 3 – 20:30 – Kino Aero
28. 3 – 18:00 – Bio Oko
28. 3 – 20:45 – Bio Oko

Příběh dospívající dívky, která je předmětem touhy svého nevlastního otce, natočil teprve devatenáctiletý Matěj Chlupáček. Debut ještě o dva roky mladšího tvůrce než byl svého času nejmladší český režisér Tomáš Řehořek budí zvědavost už jen proto, že byl vůbec dotažen do konce. Zda vedle obligátní mladické neotřelosti nabídne i další plusy, se dozvíme na konci března.

Co chystají v březnu ve vybraných pražských kinech?

Bio Oko: filmová přehlídka PĚST

7. - 8. března 2013

„Faust je mrtev. Ať žije Faust!"
Premiéra plánované řady filmových přehlídek, komentujících aktuální společenské a politické situace, stavy a nálady. Myšlenky, které visí ve vzduchu. Filmy, které myšlení provokují.
První „PĚST" zatínáme u příležitosti výměny na postu prezidenta České republiky. Postu, který nikdy nebyl pouze symbolický a čím dál rychleji se nám před očima mění v lokální symbol vrcholné moci. Jeden Faust je mrtev. Ať žije nový Faust! Vybrali jsme čtyři výjimečné filmové interpretace klasického mýtu o lidské touze po moci, lásce, věčném mládí a dokonalosti. A o ceně, kterou jsme za ně ochotni zaplatit.

Kino Aero: 9. ročník Festivalu otrlého diváka

5. - 10. března 2013

Festival otrlého diváka je příležitost pro filmy, které se vymykají standardním normám filmové estetiky a nárokům běžného filmového diváka. Myšlenka uspořádat přehlídku filmů, které překračují hranice „dobrého vkusu", vznikla v souladu s novou tendencí filmové kritiky a vědy chápat světovou kinematografii v celku a nikoliv pouze jako jistý reprezentativní ale též omezený výsek skládající se ze jmen všeobecně slavných tvůrců a jejich snímků. Festival přináší především filmy, které svým vlastním, většinou velmi kontroverzním, stylem exploatují citlivá témata lidské společnosti jako násilí, sexualita a normy lidského chování. Festival otrlého diváka překračuje hranice běžné divácké filmové zkušenosti a přináší unikátní možnost sdílet představy filmových tvůrců, kteří vidí svět a filmové umění trochu „jinak", než je zvykem.

Kino Lucerna: Jeden Svět

6. - 15. března 2013

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě. V rámci festivalu je udělována jediná česká mezinárodní lidskoprávní cena. Každoročně ji získávají osobnosti či skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv. Oceněným a jejich blízkým přináší morální podporu i větší pozornost mezinárodní komunity. Festivalem to rozhodně nekončí. V Praze tým Jednoho světa celoročně pořádá pravidelné filmově-debatní večery. Prostřednictvím promítání a panelových debat má veřejnost příležitost dozvědět se širší souvislosti místních i mezinárodních lidskoprávních kauz, které bývají českými médii často opomíjeny.
Akreditaci bude možné zakoupit pouze ve festivalovém centru v kavárně kina Lucerna, a to od 6. března od 14 do 18 h a poté každý den od 10 do 20 h.

Festival se koná kromě Lucerny v pražských kinech Evald, Světozor, Atlas, Ponrepo.

Článek byl uveřejněn v rámci přílohy Deníku, magazínu Kulturák - březen 2013.