Na pražských přírodních koupalištích je pravděpodobně možné se bez obav o zdraví koupat, řekl ČTK Matěj Čermák z pražské hygienické stanice. To, že voda je na nich nezávadná, vyplývá z měření z 27. července. Novější údaje zatím nejsou k dispozici, podle Čermáka se ale obecně kvalita vody za 14 dní nijak výrazně nemění, nepřálo tomu ani počasí. Přesto by lidé podle něj měli být radši při koupání opatrní.

Nezávadná voda vhodná k rekreaci je podle posledních údajů hygieniků ve Lhotce, na Šeberáku i na Džbánu. V motolském rybníce byla voda k 27. červenci pouze kalnější, ale zdravotně nezávadná. Zakalenost vody způsobují vodní řasy, na rozdíl od sinic většinou neškodí.

„Nebylo počasí, které by přálo rozvoji sinic,“ řekl Čermák. Sinice jsou drobné organismy zelené barvy, vyskytující se podle meteorologů zejména ve vodě teplejší než 26 stupňů Celsia, která je zároveň znečištěna různými chemikáliemi. Většinou se hromadí u hladiny. Obsahují látky, které způsobují alergie. Jedovaté látky, které sinice vytvářejí, můžou zapůsobit i vyrážky, zarudlé oči, záněty spojivek, při náhodném napití i střevní problémy. Alergické reakce můžou vyvolat i některé řasy.

Pokud sinice netvoří vodní květ, vážné onemocnění nejspíš po jednom vykoupání nevznikne. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě, varují odborníci ze Státního zdravotního ústavu.

Když je kvalita vody dobrá, měří se její vlastnosti a zdravotní nezávadnost zpravidla co 14 dní. Pokud se v ní rozmnoží zdraví nebezpečné sinice, kontroluje se jednou týdně.