Dámy mají přednost. Jaké odění byste jim doporučovala k podobně slavnostní příležitosti?

Určitě je třeba zvolit dlouhé šaty. Je sice spousta společenských příležitostí, pro které jsou vhodné koktejlky, ale toto rozhodně není ten případ. Základem je tedy dlouhá róba, čím slavnostnější a luxusnější, tím lepší. Ženy mají poměrně na výběr, co se barev týče, na rozdíl od mužů nejsou svázány barevností, šaty mohou být světlé, tmavé, červené, zářivé, fantazii se v tomto meze příliš nekladou. Dámám ve vyšším věku lze doporučit zahalenější modely, s ramínky, rukávky, nebo alespoň přehozenou šálkou přes šaty. Nepřeháněla bych to s žádnou bižuterií, spíše bych volila náušnice a něco do vlasů.

Tedy zdobné šaty, ale nepříliš ozdob na sobě?

Pokud dámy mají nějaké krásné diamanty, ať je samozřejmě předvedou, ale s bižuterií bych spíše šetřila.

A co výrazné výstřihy?

Přesné měřítko neexistuje, je to o vkusu. Ale i mladá, krásná dívka by měla spíše volit šaty noblesní nežli zbytečně vyzývavé.

Jakou obuv lze dámě doporučit?

Opět má na výběr. Jistotou jsou plné střevíčky, ale proti bontonu nejsou ani boty s otevřenou špičkou nebo pásové boty. Spíše bych dala pozor na ladění barev. Všechny dámy mají v šatníku černé lodičky, které se však zdaleka nehodí ke všemu. K černým šatům samozřejmě ano, ale například se světlými šaty by si to dáma zbytečně pokazila. Trendem jsou boty světlejší, zlaté, duhové…

Muži se často mohou setkat se spojeními white tie a black tie. Co to pro ně znamená?

White tie představuje frak s bílým motýlkem a black tie je pak smoking s černým motýlkem. Zpravidla platí, že když jde muž na skutečně slavnostní událost, která se koná po šesté hodině večerní, nikdy nic nezkazí, když si vezme černý smoking s černým motýlkem. To je jistota, že budete elegantně oblečeni. Ke smokingu je pak vhodná smokingová košile, která se od klasické liší tím, že má menší a ohnutý límeček, doplněná smokingovým pásem. A dále lakové boty, s vysokým leskem.