K čemu je při odpalování rachejtlí třeba negativní lustrační osvědčení a jaké počasí je nepřítelem světelné show, prozradil v rozhovoru pro regionální Deník.

Směřoval jste k rachejtlím a petardám už v mládí?

Ani moc ne. Nebyl jsem nijak zvlášť zapálený pro oheň a hraní si se sirkami. Spíše moji kamarádi, ti byli oproti mně pyromani.

Jak jste se tedy nakonec dostal k ohňostrojům?

Po revoluci jsem začal obchodovat se vším možným, až jsem se okolo roku 1992 dostal k prodávání pyrotechniky.

Do obchodu, kde vedeme tento rozhovor, stále přicházejí lidé s vidinou koupi třaskaviny. Co je v poslední době oblíbené?

Kompakty. Jde o sadu rachejtlí od deseti až po sto kusů. Na jedno zapálení se vše postupně odpaluje.

A co bývávalo v minulosti oblíbené, než přišly kompakty?

Lidé si často kupovali kulové pumy, což vypadá tak, že máte tubus, z něhož odpalujete jednotlivé kuličky s třaskavinou. Ty už se však kvůli zákazu Evropské unie nesmí prodávat. Stejně tak letoškem končí prodej škrtacích petard, jež byly také oblíbené.

Historie ohňostrojů• Před více jak 1000 lety je v Číně vynalezen střelný prach.
• Dalších 200-300 let trvá, než se začnou do prachu přidávat prvky barvící plamen a vznikají tak první ohňostroje.
• Kolébkou ohňostrojů v Evropě jsou okolo 13. století přímořské státy (Portugalsko, Španělsko), které se podíleli na zámořských objevech.
• Na nšem území se pořádalo nejvíce ohňostrojů během vlády Rudolfa II. Habsburského (15521612)
• V 18. století je první spojení hudby a ohňostroje, které nedopadlo dobře při premiéře v Londýně chytlo lešení a rakety létaly mezi lidi

Vzhledem ke shonu, který ke konci roku zažíváte, máte pak sám na Silvestra náladu na ohňostroje?

Já ani moc nemám na vybranou. Vzhledem k tomu, že také střílíme, nelze se koukání vyhnout.

Kdy jste se rozhodl, že nebude jen prodávat, ale i odpalovat?

Myslím, že v roce 1993, rok poté, kdy už jsem prodával. Řekl jsem si, že když už takové zboží nabízím, bylo by dobré, abych dělal zároveň i ohňostroje. Takže jsem si udělal kurz a tím to začalo.

Co vlastně všechno musí mít člověk, aby se mohl živit jako ohňostrůjce?

V prvé řadě musí být starý alespoň 21 let. Dále vlastnit průkaz odpalovače ohňostrojů a koncesní listinu oboje k práci s třaskavinou. A pak paradoxně čisté lustrační osvědčení.

Nač?

Je nutné k manipulaci s výbušninami. Nevím, proč v dnešní době stále platí, že člověk musí ještě dokazovat, že třeba nebyl členem StB.

Jaká rizika jsou v práci ohňostrůjce?

Záleží, na jaké úrovni odpaluje rachejtle. Pokud je zapaluje pochodní, tudíž je u nich, tak se může spálit. Dají se tak dělat i větší ohňostroje, i když je to náročné. Často se používá odpalování přes počítač, kdy odpalující stojí bezpečně daleko od zapalování.

Kolik času zabere příprava ohňostroje?

Doba přípravy se odvíjí od velikosti akce. Naplánovat malý ohňostroj zabere několik hodin, příprava na velký ohňostroj, jako jsou například třeba oslavy měst, pak trvá i měsíc.

Co vše vlastně plánování obnáší?

Na začátku je třeba si obhlídnout místo, na kterém se má celá podívaná odehrát, aby člověk věděl, jaké má možnosti. Co se zde dá či nedá udělat. Špatná místa jsou asi jen centra měst a okolí poblíž nemocnic.

Když máte zmapovaný terén, co následuje?

Nejsložitější a nejdelší je vymyslet a rozepsat, jak onen ohňostroj bude vypadat. Udělat design celé akce. Pokud to bereme tak, že jde o něco většího. Jakmile je rozvrhnuto, jak má vše vypadat, tak se musí fyzicky vybrat všechny potřebné kusy zboží. Pomocí různých prostředků vše sestavit dohromady. Nakonec se naprogramuje počítač, přes který se na místě odpaluje.

Před námi je obrazovka, na které běží video s ohňostrojem…

Jde o asi nejlepší ohňostroj, ve kterém je spojena hudba s odpalováním. Proběhl na přehlídce loni v Montrealu a vytvořila ho italská skupina Pyroemotions. Aby jim vše vyšlo, tak použili zařízení, které stojí určitě přes milion korun.

Vy máte na odpalování speciální zařízení?

Ano, už několikáté. Nejdříve jsme si ho nechali zkonstruovat v Česku, pak jsme si jich několik nechali udělat v Číně a teď máme zařízení ze Spojených států. To naši firmu stálo sumu v řádu sta tisíců korun.

Někdy si ohňostrůjci sami míchají rachejtle, které pak použijí. Patříte mezi ně i vy?

Ne, nesestavujeme si ve firmě rachejtle pomocí černého prachu a světliček. Jde o drahou záležitost, která se nám nevyplatí dělat. Většinou se dělají vlastní rachejtle na přehlídky, zatímco my připravujeme spíše komerční ohňostroje. Využíváme tak zboží z Číny, které je přeci jenom levnější, než vlastní výroba. Když to uvedu na příkladu. Při větším ohňostroji se použije na tři stovky rachejtlí typu dlouhé pumy. Připravit si vlastními silami podobné množství by se nám vůbec finančně nevyplatilo. Je s tím velké množství práce.

Co je největším nepřítelem pro ohňostroj? Déšť?

Když prší, tak to v podstatě nevadí. Problém, týkající se počasí, je hlavně vítr. A to hned ve dvou případech. Buď když fouká silně, nebo naopak nefouká vůbec.

Jaký v těchto případech nastává problém?

Jestliže je vítr až příliš silný, tak všechnu parádu na obloze rozfouká. Vše strhává, že to letí kdoví kam. Zatímco při bezvětří nastává zase situace, kdy se prostředí zakouří a ohňostroj je špatně vidět. Jako by byl v mlze.

Když přeje počasí a máte o starost méně, užijete si vlastně své dílo, když se musíte starat o odpalování?

Ani moc ne. Většinou dění na obloze sleduji po očku. Někdy po skončení celé akce přemýšlím, co by šlo zlepšit, protože se ne vždy vše povede na sto procent. Ale tak je to ve všem. Obvykle však mám po vyhasnutí posledního světélka z odvedené práce dobrou náladu.

Děláte si ohňostroje i sám pro sebe?

Ne. Abych si šel po práci sám odpálit pár rachejtlí, to nedělám. I tak v naší profesi musíme stále něco střílet, abychom věděli, s čím pracujeme. Pak už ani nemám potřebu si práci nosit domů.