Koncert stylově proběhne nikoliv v hale, ale pod hvězdami. Čtvrteční koncert na fotbalovém stadionu v Edenu je podle informací pořadatele beznadějně vyprodán.

Vesmír se ovšem otočí ještě jednou, na první stadionovou šňůru Depeche Mode naváže turné halové a další příležitost vidět kapelu v Praze se naskytne dne 14. ledna 2010 v prostorách O2 Areny.

Ohrožený vesmír

Nechybělo mnoho a pražský koncert byl zrušen nebo odložen. Po pouhých dvou vystoupeních turné, úvodním v Lucembursku (6. května) a následujícím v Izraeli (12. května), musel zpěvák Dave Gahan podstoupit operativní odstranění nádoru na močovém měchýři. Zpěvákova rekonvalescence ovšem proběhla úspěšně a turné se „zastavilo“ pouze do 8. června, kdy Depeche Mode vystoupili v Lipsku.

Současné turné navazuje na vydání alba Sounds Of The Universe (Zvuky vesmíru). „Kosmický“ dojem nahrávky a následnou tematiku turné navodil částečný návrat kapely k používání starých analogových syntezátorů z 80. let. Podle skladatele, klávesisty a kytaristy Martina Gorea zvuk starých elektronických mašinek „navozuje čarovnou představu vesmíru a cestování kosmem“. Některé momenty nového alba skutečně připomínají soundtracky k pamětnickým sci-fi filmům. Depeche Mode se svým gigantickým zvukovým prakem hodlají v Edenu připravit zážitek, který by nadchl i ufony.

Plavba dlouhá 30 let

Návrat kapely k jejím syntezátorovým kořenům a fakt, že novinka ne náhodou evokuje doby zdařilého pátého alba Black Celebration (1986), můžeme vykládat i jako symbolickou „černou oslavu“ nadcházejícího výročí. Depeche Mode vznikli v roce 1980 a zanedlouho se „dožijí“ třicítky. Za tu dobu stihli prodat pětasedmdesát milionů alb. První desky Speak & Spell (1981) a A Broken Frame (1982), obsahující nenáročné diskotékové kousky, nevzbudily zrovna nadšení kritiky. Ani kapela se k nim s odstupem času moc nehlásí a první hity jako Dreaming Of Me či New Life dávno nezařazuje do koncertního programu.

Na třetím LP Construction Time Again (1983) už se však začínají projevovat vyšší ambice. Depeche Mode experimentují s elektronikou i reálnými zvuky, nechávají se inspirovat industriální hudbou. Skutečným průlomem se stává album Some Great Reward (1984), které konečně přineslo skupině i vytoužený úspěch v Americe. V souvislosti s temnějším vyzněním písní a „mystickým“ oparem obklopujícím kapelu vzniká jeden z největších kultů v populární hudbě. Rostou zástupy oddaných, černě oděných fanoušků.

A rozhodně se nezdá, že by kult slábl, i když kapela postupně vzala na milost kytary, ponořila se do rocku či gospelu (Songs Of Faith and Devotion, 1993), drogové temnoty (Ultra, 1997) nebo do experimentů s klubovou taneční elektronikou (Exciter, 2001). Na koncerty Depeche Mode už dnes chodí i děti prvních fanoušků.

TOMÁŠ S. POLÍVKA